VIDEO Greta Thunberg primește un Nobel alternativ. Hăituită și aclamată la Madrid, ea spune: „Am obținut multe, dar din nou nimic”

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 18:11 Actualitate | Esenţial


Greta Thunberg, la Madrid (sursa foto- twitter)
Foto: Hotnews
Greta Thunberg a coborât din tren la Madrid, într-o aglomerație de nedescris, hăituită de presă, fani și contestatari. Ea a participat vineri la mitingul împotriva schimbărilor climatice, despre care organizatorii spun că a atras o jumătate de milion de oameni.

Activista suedeză în vârstă de 16 ani a fost însă nevoită să părăsească marșul, din cauza imensului tumult în jurul persoanei sale. Ea a fost condusă cu o mașină electrică spre scena cea mare de pe promenada Paseo del Prado, unde a făcut un devastator rezumat al efectului grevelor ecologice de până acum.

Apel la politicieni

Cu un marș pentru o mai mare protecție împotriva schimbărilor climatice, zeci de mii de protestatari au paralizat una dintre cele mai faimoase străzi din Madrid. Organizatorii au vorbit despre 500.000 de participanți la protestele de vineri seară, forțele de ordine indicau câteva zeci de mii.

La miting a participat și vedeta spaniolă de film, Javier Bardem, precum și numeroși indigeni din America Latină, care suferă în mod special, în urma distrugerii mediului și a defrișarii pădurilor tropicale. Politicienii trebuie să se afle acum „la înălțimea acestui moment istoric”, a spus Bardem, având în vedere negocierile climatice internaționale, aflate în curs.

Thunberg a cerut și ea politicienilor, într-un discurs scurt și puternic aclamat de cei prezenți, ca la actualul summit climatic al ONU să se facă pași concreți în lupta împotriva încălzirii globale.

La conferința de presă dinainte, ea a recunoscut că protestele globale ale tinerilor activiști nu au făcut practic nimic, pentru a opri schimbările climatice. „Am conștientizat problemele climatice, dar nu este suficient”, a spus ea. „Deci poți spune că am obținut multe, dar din nou nimic.” Ea se vede doar ca „o mică parte a unei mișcări foarte mari”, care va continua să lupte pentru un viitor mai bun.

Tragerea de timp

Conferința mondială privind schimbările climatice fusese inițial programată să aibă loc la Santiago de Chile, însă din cauza tulburărilor de acolo a fost mutată la Madrid. Programat să țină două săptămâni, până la mijlocul lunii decembrie, summit-ul este acum la jumătatea sa. Organizația de caritate Care, care ia parte la acesta, s-a plâns vineri că țările industrializate trag de timp, iar Comisia Europeană rămâne sub așteptări.

Începând cu săptămâna viitoare, se va negocia la nivel ministerial. În centrul reuniunilor se află ținte mai clare decât înainte, cu privire la punerea în aplicare a Acordului climatic de la Paris. Acesta prevede limitarea încălzirii globale la 1,5 grade, în comparație cu epoca pre- industrială. Cu toate acestea, țintele „ambițioase” vor fi subiect concret doar la următoarea conferință climatică, de anul viitor.

Referitor la această nouă jumătate de măsură, Greta Thunberg a spus: „Nu ne putem permite jumătăți de summit-uri, trebuie să folosim orice ocazie”.

Premii, critici, Dalai Lama


În 4 decembrie, alături de alți trei activiști, Greta Thunberg a primit un premiu alternativ la Nobel-ul pentru drepturile omului – câte un milion de coroane suedeze fiecare, cca 94.000 euro - bani care urmează a fi folosiți în scop social, nu pentru uz propriu. Premiul este acordat de Fundația Right Livelihood, cu sediul la Stockholm.

Perseverenta sa implicare în protestele Fridays for Future trage un semnal de alarmă cu privire la viitorul climatic al planetei, care privește mai cu seamă tinerele generații. Aceasta nu este însă privită cu ochi buni, de toată lumea.

La summitul climatic de la New York, președintele Donald Trump a luat-o în derâdere, în Germania a devenit subiect de cabaret, pe rețelele de socializare s-au iscat controverse, au circulat chiar fotografii în care Thunberg era considerată „o călătoare în timp”.


Iată însă că marele guru budist, Dalai Lama, își reînnoiește sprijinul pentru neînfricată tânăra suedeză, care străbate țări și oceane „în stil ecologist”, pentru a-și susține cauza. „A avea grijă de planeta noastră este ca și cum am avea grijă de propria casă. Nu mai putem exploata resursele Pământului, copaci, apă, aer și minerale, fără a ne păsa de generațiile care vin“, a scris, pe Twitter, liderul spiritual tibetan.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















23082 vizualizari

  • +9 (33 voturi)    
    ESTE BUNĂ ȘI SCHIMBAREA ASTA CLIMATICĂ. (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 18:27)

    Tayen [utilizator]

    Poate ne mai rărește. că prea n-am înmulțit ca șobolanii și prea nu mai avem nici-un respect față de natură.
    • -5 (31 voturi)    
      . (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 18:46)

      Sarmat [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Depinde la cine te referi. Sobi sunt copii handicapati care vorbesc fara sa aiba macar o baza tehnica de cunostinte. Ca fata asta Greta.
    • -6 (24 voturi)    
      Be the first! (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 18:52)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Go forward!
      Just do it!
      Yes you can!
      • +6 (24 voturi)    
        Viermuș, hai să începem cu analfabeții. (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:25)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Ăia care nu prea știu să scrie. Nici în română, nici în engleză.
    • -4 (22 voturi)    
      Da? Atunci sacrifica-te ritualic pentru sobolani.. (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 18:55)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Sa traiasca si sobolanii, sa fie multumiti. Au muncit si ei saracii prin vant si ploi..
      • +2 (20 voturi)    
        E plin vechiul regat de șobolani ca tine. (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:27)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

        Care trebuie „mulțumiți” cu vermorelul. Că și așa nu sunt utili societății!
        • -1 (19 voturi)    
          Da? Eu nu traiesc in Romania.. (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:41)

          Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          E plin regatul de insi rupti de orice realitate. Ca tine.
        • -8 (18 voturi)    
          ups, un mic suprematist non-regalist? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:10)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Si pe deasupra Thunbergerist?
          Mai copile, invata cat poti, daca se poate istorie, fizica si chimie. Nu uita logica desi aia e mai grea.
    • -7 (15 voturi)    
      nu vrei sa incepi rarirea cu tine? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:39)

      jondo [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      eutanasierea e legala in anumite tari. greta o sa-ti dea un premiu post-mortem.

      si crede-ma si cei din secta gretei, si noi astialalti, vom aplauda. desi din motive diferite.
    • +2 (2 voturi)    
      nu-ti fa grji (Duminică, 8 decembrie 2019, 11:46)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Tayen

      daca ai vre-o ingrijorare ca suntem prea multi, si mai trebuie sa "ne rarim", poti sa fii linisiti: populatia lumii e in process de declin.
      Momentan e inca in crestere, car suntem aproape de limita superioara iar, conform estimarilor destul de exacte (dat fiind ca stim ce populatie avem si cu ce varste) vom asista de un declin accelerat.
      Asta ar trebui sa ne ingrijoreze nu sa ne bucure, dar asta e alta discutie...

      More here: https://www.worldometers.info/world-population/

      and here: https://www.pewresearch.org/fact-tank/2019/06/17/worlds-population-is-projected-to-nearly-stop-growing-by-the-end-of-the-century/

      or even here: https://en.wikipedia.org/wiki/Population_decline
  • -5 (33 voturi)    
    Marș la școală, chiulangioaică mică! (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:09)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    In anii urmatori ne putem astepta ca toti derbedeii sa chiuleasca de la scoala sub pretextul ca militeaza pentru mediu. De fapt ei tot la un film sau la o bere vor merge, dar cu grija CO2-ului in subconstient. LOL
  • +17 (19 voturi)    
    Salvati Planeta... (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:10)

    Cataleya [utilizator]

    ...inseamna de fapt "salvati o parte a omenirii"

    Atata vreme cat soarele va "functiona" si Pamantul nu va fi pulverizat de vreun meteorit urias, Terra isi va vedea de existenta ei, asa cum o face de atata amar de vreme.
    Clima fierbinte sau ere glaciare, cutremure, inundatii apocaliptice, incendii...toate astea au existat si vor exista in continuare.
    Pana si despre zona Cernobil se vb deja despre vegetatie luxurianta si specii de gandaci, pasari si animale care s-au adaptat, s-au inmultit si traiesc nestingherite de interventia omului.
    Asa ca intreaga problema cu "catastrofa climaterica" ameninta de fapt numai si numai omenirea, nicidecum Planeta in sine.
    • -7 (21 voturi)    
      nu ameninta nimic (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:15)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Actuala perioada inter-glaciara in care ne aflam de peste 11.000 de ani si in care omenirea s-a dezoltat in sensul civilizational a cunoscut temperaturi mai mari decat cele din prezent. Mai mari decat limitele de 1,5, 2, 3 grade prezentate drept catastrofale acum de Gretuta si martorii cultului ei.
      • +5 (21 voturi)    
        te ia greata (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:47)

        Contrache [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        cand vezi ignoranti de genul acesta cum rezolva problema din 2 mutari si 3 cuvinte. Pe astia daca nu ii tii in 60 de grade nu se leaga nimic de ei. Eh, sunt si eu bolnav, dar azi nu ma doare, ma duc maine la doctor. Las ca in viitor nu mai mergem noi niciunde, multi dintre noi.
        • -4 (18 voturi)    
          ai prins anii '70? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 21:51)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Contrache

          Ai acu iarna nucleara? ia ghici cine era cu gura mare? aceiasi pseudo-ecologisti.
          Cat despre alea 60 de grade, te referi la Fahrenheit sau la Kelvin?
        • -3 (5 voturi)    
          Citeste despre Climategate (Duminică, 8 decembrie 2019, 18:30)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Contrache

          Si dupa aia vorbim!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Tardiv, (Duminică, 8 decembrie 2019, 0:56)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      oricum...
  • -4 (22 voturi)    
    am si eu o rugaminte catre HN (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:19)

    AliKimiku [utilizator]

    Termenul "haituita" din titlu duce cu gandul la niste persoane ostile.
    Iar biata Getuta a fost urmarita de jurnalisti cu microfon si camere video nu de vanatori cu haitasi si caini.
  • -7 (21 voturi)    
    pozitia lui Dalai Lama (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:43)

    jondo [utilizator]

    E un pic ciudata. E firesc sa vorbeasca despre grija pt mediu, despre aer, apa si copaci, despre exploatarea resurselor minerale...toate astea fac parte din preocuparile firesti ale oricui pretuieste viata, omul si civilizatia.

    insa nu inteleg sprijinul acordat gretei si cultului isteriei climatice bazate pe incalzirea globala care vaz-doamne ar avea la baza cauze antropice.
  • +1 (9 voturi)    
    Greta SRL (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 23:31)

    krampus [utilizator]

    Greta e o miscare isteata de PR, nimic mai mult. E finantata consistent, i se servesc nave cu panze, asistenta, presa, tot ce e necesar pentru a tine gogoasa fierbinte.
  • -2 (8 voturi)    
    Grieta, bravo pentru Nobel! (Duminică, 8 decembrie 2019, 1:05)

    Namaste [utilizator]

    In limba Suedeza se pronunta "Grieta" cu "i", a precizat ea.
    Recunostinta venerabilului Dalai Lama, autoexilat la Dharmsala, India!
  • -5 (5 voturi)    
    Huo!!! (Duminică, 8 decembrie 2019, 3:53)

    Alex735 [utilizator]

    Hotzilor!!
  • +2 (12 voturi)    
    Cine-i fata asta asa incruntata ? (Duminică, 8 decembrie 2019, 11:18)

    KTerinca [utilizator]

    Are mutra de viitoare scorpie.
    Seamana cu nevasta-mea.
  • -2 (8 voturi)    
    Aroganta activistilor "Save the Planet"! (Duminică, 8 decembrie 2019, 12:05)

    soundtrack [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=7W33HRc1A6c
    • 0 (6 voturi)