Barna îl taxează pe Orban: Totuși, domnule prim-ministru, ar fi fost de preferat să treceți pe lista asumărilor de guvern și alegerea primarilor în două tururi

de MH     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 13:50 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Facebook
Liderul USR, Dan Barna, îl taxează pe premierul Ludovic Orban că nu a inclus proiectul privind alegerea primarilor în două tururi de scrutin pe lista celor pentru care Guvernul își va asuma răspunderea în Parlament. Barna spune că mai este jumătate de an până la locale și încă nu s-au luat măsuri pentru îndreptarea actualei legi care transformă comunitățile locale în moșii ale unor grupuri de interese fără legitimitate.

Într-un mesaj postat sâmbătă pe Facebook, Barna salută decizia Guvernului privind rezolvarea rapidă a unor probleme prin procedura asumării răspunderii și critică faptul că nu a fost inclusă pe listă și alegerea primarilor în două tururi de scrutin.

"Totuși, domnule prim-ministru Orban, ar fi fost de preferat să treceți pe lista acelor situații în care se impun măsuri urgente și cea privind alegerea primarilor. Mai este jumătate de an până la locale și încă nu s-au luat măsuri pentru îndreptarea actualei legi care descurajează participarea electoratului și transformă comunitățile noastre locale în moșii ale unor grupuri de interese fără legitimitate și dorință de a face bine", afirmă Barna.

Liderul USR mai spune că menținerea sistemului de alegere a primarilor într-un singur tur convine doar celor care se tem de voturi.

Premierul a precizat că prima angajare va cuprinde două domenii: economic și justiție. În primul caz este vorba despre legea plafoanelor care este necesară pentru finalizarea legii bugetului de stat și a asigurărilor sociale, precum și legea care bloca transportul elevilor. Al doilea domeniu, cel al justiției, vizează prorogarea termenelor privind pensionarea anticipată a magistraților, trecerea de la completurile de 2 la cele de 3 și termenele privind vechimea de intrare în magistratură.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5076 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Poate i-a dat cu minus... (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 14:01)

    tontu [utilizator]

    S-ar putea ca PNL-ul sa fie mai avantajat de alegerea intr-un singur tur, chiar si pentru a frana o ascenziune prea mare a USR.
  • -8 (18 voturi)    
    De pe tușă... (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 14:03)

    fdaniel [utilizator]

    Era preferabil să intri în turul doi!
    Ce zici, stimabile?
  • -12 (22 voturi)    
    Si totusi dl Barna ? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 14:07)

    democtrates [utilizator]

    De ce sa fie in doua tururi, pentru ca va este frica sa nu intrati in primul tur ? Care este explicatia? Daca vreti sa stiti v-am votat in primul tur, dar in al doilea nu a-ti mai figurat. Oare de ce ?
    • +2 (2 voturi)    
      Mai pune mana pe carte (Duminică, 8 decembrie 2019, 0:26)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      si lasa minciunile.
  • +10 (24 voturi)    
    USL-ul victorios ? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 14:29)

    contributor.bis [utilizator]

    E normal !
    PNL-ul consideră USR-ul ca fiind un adversar, în timp ce ALDE, UNPR-ul si chiar PSD-ul, ca fiind niste aliaţi cu care s-au "înfrăţit" şi altă dată.
    PNL-ul să nu uite însă că a fost (si încă mai este, pe ici pe colo) membru al USL-ului.
    Iar dacă ei au uitat, noi încă ne mai aducem aminte.
    Alegerile sunt aproape PNL-ule !
    Ca si PSD-ul, încă mai aveţi "bazinul" vostru electoral, dar cei ce vor o ţară eliberată de hoţie, corupţie si incompetenţă, vin din urmă, atenţi ("cu ochii [şi]pe voi ") şi dinamici.
    Va veni o vreme când va veţi da seama de asta.
    Nu ştiu care sunt calculele PNL-ului ; UDMR-ul a ameninţat cu votul pentru demiterea Guvernului dacă alegerea primarilor în 2 tururi este decisă.
    De ce la este teamă UDMR-iştilor ?
    Le este teamă PNL-iştilor de alegerile anticipate ?
    Sunt USR-iştii mai puţini de încredere decât girueta UDMR ?
    Ïntrebari, întrebari... Care-şi vor găsi, poate, răspunsul la alegerile viitoare.
    Ce-i care cred că le sunt deja oferite voturile nostre, se înşeală !
    • -4 (10 voturi)    
      nu inteleg (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 15:46)

      iuflo [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

      ce are pnl cu usr?? pnl si-a asumat o guvernare grea usr sta pe margine voit si cauta vinovati.... asta e datul din gura doar...fapte ioc!!! de ce nu a intrat usr la guvernare sa ceara 4-5 ministere si sa arate ca e capabil de fapte nu vorbe.......nu sunt cu nimeni din politica dar barna parca e noul diaconescu....tot un dan nu??? asta cu hotia si coruptia e placa veche...ma doare de ce e acum ori usr a vrut pe tusa sa caute pricina doar.........si iti mai spun ceva pe plan local acolo jos la sate usr e pe nicaieri.... nu vor sau nu pot sau din nou doar ...vorbe
      • +3 (3 voturi)    
        La guvernare ? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:17)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui iuflo

        Dupa ce ati citat din comentariile oficialilor (mai mult sau mai putin pertinente pentru ca partizane) ajungeti la problema principala : USR-ul la sate.
        Reflectati singur si veti gasi poate raspunsul la cererea USR-ului a alegerilor în 2 tururi.
        Nu este asa greu, dar, obisnuiti cu "îndrumarea" oficiala aceea ce trebuie sa gândim...

        USR-ul este (sau va fi, daca este serios) un concurent serios, iar PNL-ul, care joaca la amândoua capete, risca sa piarda mai mult decât îsi închipuie. La fel ca PSD-ul.
        Aceleasi vremuri, aceleasi personaje, aceleasi apucaturi,
        • 0 (0 voturi)    
          cam.... (Luni, 9 decembrie 2019, 11:02)

          iuflo [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

          gresesti!! la fel ca si tine credeam convins ca usr e o varianta inovatoare in politica romaneasca......acum de la europarlamentare sunt foarte circumspect.....si iata:
          -asteptam pe langa critici si interventii verbale acide sa se implice... nu o face ramane la datul din gura!!
          -pnl a spus ca doreste alegeri in 2 tururi deci nu vad problema invocata cand aceeasi usr-isti vad si stiu ca altii sunt contra iar pnl a spus ca vrea sa evite pe cat posibil oug......
          - daca usr e intradevar tot un partid de dreapta de la care eu inca astept implicare si inca vad o viitoare alianta pnl-usr care sa modifice tot incepand cu constitutia si unde ii vad sa depaseasca 66%, mi s-ar parea, la cata politica si chibzuinta pricep, ca tot ce scoate usr public trebuia sa se faca in privat cu pnl.....
          -iata ca in loc sa vad unire loialitate intelepciune politica la usr-plus ei vin cu 2 viitori sau potentiali candidati la primaria bucurestiului.....si atunci tu nu devii suspicios??? in afara de iesiri in presa sau tv nu am vazut nimic concret coerent la usr in o posibila colaborare cu pnl...si alta sansa nu mai este!!!! ce facem asteptam psd-ul??
    • +8 (8 voturi)    
      cum de ce ? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 16:30)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

      In localitatile cu peste 35% maghiari, cu actualul sistem UDMR are (aproape) intotdeauna asigurat postul de primar, daca alegerile sunt cu un singur tur ! Exemplu : Satu Mare, unde voturile romanilor majoritari se impart la 2-3 partide ! E adevarat ce spun unii, ca in turul II se voteaza etnic dar asta-i situatia. Va mai trece timp, anumite "asperitati" trebuie sa dispara pana cand si in Ardeal toti alegatorii sa-l aleaga pe cel mai bun. Asa ca ... Cu PSD UDMR a contractat o "cardasie", la PNL recurge la santaj.
      Mare c... politica asta !
      • 0 (0 voturi)    
        La fel este și la parlamentare (Duminică, 8 decembrie 2019, 11:58)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        deci de ce să nu avem 2-3 tururi și acolo?
        • 0 (0 voturi)    
          alt sistem ! (Luni, 9 decembrie 2019, 10:01)

          codrean [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Acolo e "pe liste de partid"! S-a incercat odata dar cum romanii se uita doar la partid nu si la om ! atunci a castigat PSD aproape totul ! si s-a revenit la sistemul proportional. Personal consider sistemul din Germania cel mai bun : o parte sunt alesi direct si alta proportional. Gandeste-te ce s-ar intampla cand un partid are 51% in toate circumscriptiile iar altul 49%. Cel de-al doilea n-ar avea nici un deputat desi aproape jumatate dintre cetateni il prefera !?
          • 0 (0 voturi)    
            Păi de ce să avem sisteme diferite? (Luni, 9 decembrie 2019, 16:45)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui codrean

            Parlamentarii nu fac legi pentru cei din circumscripția electorală care i-au trimis în Parlament, ei fac legi pentru toți rezidenții, deci cetățenii ar trebui să poată alege orice candidat (să scrie ei cu mânuța lor numele candidatului și să-l bage în urnă, iar dacă nu știu să scrie, să nu aibă drept de vot) iar primii 300 (în cazul în care statul începe să dea doi bani pe voința poporului) să devină parlamentari (indiferent de la ce partid au candidat). Dacă sunt aleși doar 200 din 10.000 de candidați, să avem un parlament cu 200 de membri.
            Așa cum este sistemul politic actual, 51% = 100% deci de ce ar conta că avem mai multe partide parlamentare? Cei care fac opoziție n-au decât să o facă de pe margine (și pe banii lor), dacă nu au fost în stare să obțină încrederea alegătorilor.
  • -12 (18 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 15:11)

    HP [utilizator]

    Asta cu doua tururi e o vrajeala ca sa aiba sanse si rapciugosii de la usere.

    Argumentul lor e ca cei alesi din prima nu au reprezentativitate pentru ca sunt votati doar de 20-30% din cetateni.

    Pai si daca bagi in doua tururi nu tot 20-30% ies la vot in al doilea tur ?

    Mai mult, daca lumea ar dori sa voteze cu usere ar vota oricum in primul tur.

    Deci daca nu castiga din prima, de ce ar castiga in turul doi ?

    Practic ii fortezi pe oameni sa voteze cu usere, sau cel putin speri ca asa va fi.

    Vrajeala cap coada.
  • -5 (15 voturi)    
    USR a uitat ,,sa treaca" (convenabil) (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 15:28)

    Rahan5 [utilizator]

    pe ,,Lista de Asumari de Raspunderi" si Scaderea Pragului Electoral la vreo 1 % (din 5 % actual), in genul ce zicea USR-ul inainte sa intre in Parlament in 2016 !.
    Acum la 15 % in SondajeSscaderea Pragului Electoral desigur ca nu mai e o prioriate pentru USR ! ! ! !.
    De altfel nici ,,Salvarea Romaniei" nu mai e o Prioritate pentru USR. Prioriate pentru USR a devenit doar obtinerea a cat mai multe locuri in Parlament prin tot felul de propuneri de Legi Populiste.
  • +1 (9 voturi)    
    usr (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 15:40)

    iuflo [utilizator]

    ...am sperat ca prin acest partid alianta sa apara ceva nou atragator in politica romaneasca ceva care efectiv sa contracareze pnl si sa nu se intre in derapaje ca pana acum....insa se pare ca europarlamentarele le-au luat mintile celor de la usr!!! iar barna incepe sa semene cu dan diaconescu tot mai mult!! al o luna de la investire acest nou dan nu face altceva decat sa "puncteze" din gura!! mai trebuie sa vina cu bani de acasa sa acopere gaurile din buget ca celalalt dan ce venea cu sacul la oltchim............a refuzat usr sa se implice alaturi de pnl si sa vina sa spuna "dati 4-5 ministere sa aratam ca suntem capabili", stie clar ca nu s-a reusit prin vot alegerea de primari in 2 tururi, stie la fel de clar ca udmr spune pe fata ca voteaza motiune daca pnl "isi asuma" astfel de alegeri, dar in afara datului din gura usr vrea sa ne arate ca e un nimic cu procente!!!..poate ii explica cineva lui barna cum era povestea lui mos ion roata si unirea!! asa nu se face nimic in politica si in tara........
  • -1 (11 voturi)    
    Are USR PLUS în program așa ceva? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 16:30)

    asavreau [utilizator]

    Am înțeles că USR PLUS nu au avut în program scoaterea României din criză și deci nu au intrat la guvernare.Să stai pe margine să bați din palme și să ceri nu-i o atitudine demnă de USR PLUS.
  • -2 (6 voturi)    
    Totuai .... (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:28)

    danmarian [utilizator]

    Totusi Domnule Barna - va inteleg cererea si nelinistea ! Totusi nu era mai corect SA VA IMPLICATI IN ACEASTA GUVERNARE ? Ca de criticat si cerut ? Ori ce neica-nimeni se pricepe ! Poate intelegeti si Dv. necesitatea implicarii in actul de guvernare ! Si acceptarea responsabilitatii .... ?
  • +4 (4 voturi)    
    alternativa (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:58)

    Ademordna [utilizator]

    PNL-ul e avantajat de alegerile locale intr-un singur tur chiar daca psd-ul e si mai avantajat.
    Dar ambii pot fi spulberati daca se pune la punct un sistem de alegeri primare, pe baza de sondaj, care sa concentreze fortele democratice necorupte.
    In capitala cei doi candidati onorabili (Nicusor Dan si Vlad Voiculescu) ar putea sa dea un exemplu de urmat.
  • +2 (2 voturi)    
    si car' ar fi interesul penele ?! (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 23:14)

    nash pandelica [utilizator]

    ei deja au inceput...admiterile in partid.
    vor admite cateva zeci, poate sute de primari castigatori, de prin alte ograzi si vor ajunge, cum spunea sica, la peste doua mii de primarii si 'shpe judete.
    la braila i'a luat cu kila.
    branza buna, branza de braila.
    sa fie primita ! ...primiti ~!
    amin!
  • -1 (3 voturi)    
    Barna e surd ? (Duminică, 8 decembrie 2019, 9:57)

    BehehePapu [anonim]

    Băi tocilarule, tu ești surd, nu ai auzit că dacă PNL optează pentru alegeri în 2 tururi la locale, bozgorii vor vota alături de Ciuma Roșie la moțiune ?
  • -1 (1 vot)    
    Și cu ce schimbă 2 tururi starea de fapt? (Duminică, 8 decembrie 2019, 12:06)

    hic sunt leones [utilizator]

    Reprezentativitatea este fix cea din turul 1; votul negativ este o prostie (o prostie atât de mare încât astăzi avem acest președinte, pentru că lumea nu a vrut o analfabetă ca Dăncilă, nu pentru că mai mult de 30% dă doi bani pe Iohannis).

    Cei din turul 1 oferă politicienilor aleși reprezentativitatea - nu redistribuirile, turul 2 sau alte instrumente inventate de politicieni ca să-i vândă iluzii unui popor imbecil - așa că munciți ca să convingeți poporul (și, dacă sunteți corecți, luptați inclusiv pentru alegeri prezidențiale dintr-un singur tur).
    • 0 (0 voturi)    
      e un timp de gandire (Duminică, 8 decembrie 2019, 15:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      pt. cetatean, si sansa alegerii raului mai mic, exact ca la presh_identiale/
      adica, ala de'a taiat si'a spanzurat, si' tras spuza pe turta lui si n'a prea facut nimic pt. cetatean, ala care n'a dovedit, pleaca. macar asta ar fi un castig. si ar dovedi cetateanului ca, totusi, el alege.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce prostie...! (Duminică, 8 decembrie 2019, 19:22)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Cel care „n'a prea facut nimic pt. cetatean, ala care n'a dovedit” trebuie să plece din primul tur, n-are de ce să intre în al doilea ca să aibă cetățeanul „timp de gândire” și ca să creadă că chiar alege ceva.