VIDEO Cancelarul Angela Merkel, pentru prima oară în vizită la Memorialul Auschwitz-Birkenau

de DG     HotNews.ro
Vineri, 6 decembrie 2019, 14:04 Actualitate | Esenţial


Merkel, la Auschwitz
Foto: Twitter
Angela Merkel a vizitat vineri Memorialul Auschwitz-Birkenau, pentru prima oară în cei 14 ani de când este cancelar al Germaniei, relatează euronews.

Însoțită de premierul polonez Mateusz Morawiecki, Merkel a anunțat că donația de 60 de milioane de euro, bani care provin jumătate din fonduri federale și jumătate de la guvernele regionale, vor fi destinați conservării memorialului de la cel mai mare lagăr de concentrare al naziștilor.

"Sunt foarte fericită că am ajuns la o înțelegere în așa fel încât Memorialul Auschwitz-Birkenau să primească o sumă suplimentară de bani”, a spus Merkel.



Merkel este al treilea cancelar al Germaniei care vizitează Auschwitz. Vizita are loc înaintea aniversării a 75 de ani de la eliberarea lagărelor de către trupele sovietice la 27 ianuarie 1945 și 10 ani de la inaugurarea fundației Auschwitz-Birkenau.

Merkel a recunoscut responsabilitatea Germaniei pentru atrocitățile din al Doilea Război Mondial.

6 milioane de evrei au fost exterminați în lagărele naziste, dintre care peste 3 milioane erau evrei polonezi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1562 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Angela Merkel (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:22)

    Kosmos [utilizator]

    A constatat ce au constatat si predecesorii sai. A fost lagar de munca. iar excavatoarele filmate de aliati care umpleau gropile cu cadavre au fost victimele colaterale de pe urma bombardamentelor aliatilor ce taiaau liniile de aprovizionare ale germanilor.
    • +2 (4 voturi)    
      Retard detected (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:04)

      hopshio [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      De supravietuitorii care au confirmat ce se intampla acolo nu zici nimic?! Nici de gardienii care au recunoscut?! A recunoscut Germania mai ramai doar tu si alte specimene ca tine.
    • +1 (3 voturi)    
      mda (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:07)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      asta va zice la orele de spalare pe creier de la Kremlin ??

      eu zic sa te uiti si la cei 20 milioane de rusi omorati de tatucu` stalin, si alte milioane de europeni care au suferit enorm datorita tancului rusesc care s-a oprit cu greu numai la Berlin
      • 0 (0 voturi)    
        pt tine (Vineri, 6 decembrie 2019, 19:48)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        iti recomand
        Hoilocaust Industry - by Norman G Filkenstein desi si el cam minte in carte dar spune niste adevaruri
  • -1 (3 voturi)    
    Ce a uitată poporul german ?! (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:51)

    Observatory [utilizator]

    încă trăiesc in libertate și vorbesc germana Numai datorită sacrificiului poporului American !

    Nici istoria nu o mai citiți !
    • -1 (1 vot)    
      Tu tine se mândrește prostia. (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:12)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Mai ai frați!? Fac pariu că ai votat urangutanul nețesălat, așa-i?
  • -1 (1 vot)    
    2% (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:26)

    cenzuratul [utilizator]

    Adaugarea a 2% element alogen in genofondul german prin deschiderea granitelor in 2015 - atat i-a luat lui Merkel pentru a-si potoli sentimentul de vina pentru Holocaust si a-si face curaj sa viziteze Auschwitz-ul. Inca 10-15 "cancelari ai refugiatilor" si germanii se vor intalni cu neanderthal-ii - in cartile de istorie.