Guvernul ia în calcul interzicerea exportului de masă lemnoasă în afara spațiului UE

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 6 decembrie 2019, 8:39 Actualitate | Esenţial


Paduri
Foto: Stirile ProTV
​Guvernul ia în calcul interzicerea exporturilor de bușteni în țările care nu sunt membre ale Uniunii Europene, a declarat, la Digi24, ministrul mediului Costel Alexe. El a precizat că o asemenea măsură nu este posibilă și în spațiul intercomunitar, pentru că legislația UE nu permite o asemenea măsură de limitare a pieței libere. El a recunoscut însă că și în spațiul UE pleacă din România o cantitate „însemnată” de lemn.

Ministrul Costel Alexe a fost invitat să vorbească la Digi24 despre problema gravă a despăduririlor cu care se confruntă România. Și președintele Klaus Iohannis a declarat, joi, că tăierile ilegale de lemn trebuie stopate și a spus că a vorbit cu ministrul mediului despre această situație, cerând măsuri. „Datele sunt de speriat. O o cantitate egală de lemn cu cea care se taie legal se taie și ilegal și asta trebuie să înceteze”, a mai spus președintele.

„De când am venit la minister, am pus colegii din Direcţia Generală Păduri să ia în calcul să interzicem exportul de buştean în spaţiul extracomunitar. Din păcate, Comisia Europeană nu ne permite să interzicem exportul de buştean sau orice alt tip de export în spaţiul intracomunitar. Dar este important, pentru că şi acolo, în spaţiul extracomunitar, pleacă cantităţi însemnate de lemn”, a spus Costel Alexe.

El a arătat că statul român pierde bani pentru fiecare milion de metri cubi de lemn care se taie ilegal. „Să spunem că, într-un an, ar fi 10 milioane de metri cubi (de lemn tăiat ilegal - n. r.) din proprietatea publică a statului român. Dacă înmulţim 10 milioane cu 50 de euro metrul cub de lemn, ne dau vreo 500 de milioane de euro, fără să-l mai fiscalizăm”, a arătat Costel Alexe.

Ministrul a mai spus că România este ţara din Europa care are cea mai scurtă perioadă de viaţă pentru (IFN Inventarul Forestier Naţional - n. r.). „Ţările nordice, de exemplu, au acest mecanism de 40-50 sau 60 de ani. Pentru noi este atât de important acest IFN pentru că ne dă date pe baza cărora putem să ne facem strategia forestieră naţională sau orice altă politică publică în domeniul pădurii”, a explicat ministrul mediului.

Întrebat care este părerea sa despre Regia Naţională a Pădurilor - Romsilva, ministrul a recunscut că „este loc de mult mai bine”.

„Şi Romsilva, ca multe alte instituţii ale statului român, a rămas închistată în nişte vremuri şi cred că e loc de mult mai bine la Romsilva în ceea ce priveşte managementul acestei instituţii. Nu contest faptul că acolo sunt foarte buni specialişti, şi în cadrul Regiei la Bucureşti, şi cei care astăzi sunt personal silvic în Direcţiile judeţene, dar cred că este loc de mult mai bine. Personal, am fost de acord şi am susţinut modificarea statutului personalului silvic, astfel încât să reuşim să găsim resurse financiare să-i dotăm să aibă maşini mai bune, să aibă inclusiv salarii dacă se poate mai mari, să avem posibilitatea ca ei să fie înarmaţi”, a mai spus Costel Alexe.

Ministrul a anunțat că și-a propus ca în 2020 să desfășoare cea mai amplă campanie de reîmpăduriri pe care a avut-o România, iar pentru aceasta ministrul va chema pe toți antreprenorii, pe toți cei care au întreprinderi mici și mijlocii să susțină această cauză.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3448 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Inspectorul Padurii (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:07)

    benicio [utilizator]

    Reactivarea programultui Inspectorul Padurii ar fi o masura la fel de bine-venita. A dat roade in trecut, oamenii abia asteapta sa se poata implica in treaba asta.
    • -12 (16 voturi)    
      A avut zero efect. (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:56)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Ca toate chestiile populiste.
      • +6 (6 voturi)    
        Inspectorul Padurii (Vineri, 6 decembrie 2019, 11:14)

        luci094 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Asa-i ca nu ai folosit aplicatia niciodata? Ai fi stiut ca sunand la 112 si raportand un transport neinregistrat se deplasa imediat o masina a politiei si intercepta transportul. De aici nu mai este treaba celui care sesizeaza.
        Da, ar trebui reluata aceasta aplicatie si chiar imbunatatita.
        • -4 (4 voturi)    
          La scurt timp dupa IP politia nu mai mergea (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:49)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui luci094

          Ca erau raportate transporturi legale si nu faceau fata. Ba chiar odata am avut parte de apostrofare din partea 112 , "ca de unde stiu ca e ilegal?", ceea ce era si corect. Practic se taie legal atata de mult ca IP da gres si produce irirtare autoritatilor.
    • +2 (6 voturi)    
      eu nu inteleg dificultatea... (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:13)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Exportul sau importul de lemn sau de produse finite din lemn e ceva controlabil, sunt convins ca se poate cunoaste exact cati mc de lemn sau cata mobila intra si iese din tara. Deci se poate detecta daca exportul masiv arata o depasire a cotei de exploatare a padurilor.
      De ce nu se introduc licente cu cantitati clare care pot fi exportate? Daca se pot exploata sa zicem 1 milion de mc pentru export, cand se depaseste cota anuala, exportul e blocat.
      Mai ramane de contorizat consumul intern de lemn si firmele care furnizeaza lemn pentru constructii, mobila.
      Din nou, se pot folosi licente, poate alocate fiecarui judet.
      Mai ramane ca taierile ilegale sa fie descurajate (padurarii inarmati corespunzator), confiscarea mijloacelor de defrisare (drujbe, utilaje de fasonat, etc) si transport implicate in taierile ilegale.
    • +6 (6 voturi)    
      Foarte buna ideea (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:44)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Lok bate campii sau are interese in domeniu.

      Inspectorul Padurii a fost foarte eficient. Ex. in zona Zarnesti in 2016 un gater s-a inchis din cauza ca politia era alertata permanent. Proprietarii gaterului ii injurau in public pe cei din guv. Ciolos si aplicatia lor.
      Din 2017 s-a redeschis iar curtea e plina de cherestea si busteni.
  • +3 (17 voturi)    
    Lăsați buștenii să vină la mine (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:09)

    Mazeta [utilizator]

    Schweighofer urăște competiția.
    • -5 (9 voturi)    
      Corect (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:39)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      :)))))
  • +16 (16 voturi)    
    dar exportatorii (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:21)

    torna_fratre [utilizator]

    de masa lemnoasa de ce nu sunt invitati sa contribuie la campania de impadurire?Caci oricum scot o carutza de bani din exportul lemnului...
    Sau mai bine,la fiecare metru cub exportat platesti costurile de plantare pentru 1 copac,copac care trebuie plantat.
    Se exporta 5 milioaner de mc atunci 5 milioane de copaci sunt plantati.Dar se pare ca multi din minister poarta cap doar sa nu le ploua in gat...
  • +11 (11 voturi)    
    Se poate face ceva daca se vrea (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:26)

    spysoby [utilizator]

    In caietul de sarcini la romsilva se poate da puctaj mai mare pentru lemnul prelucrat in tara.
  • +12 (14 voturi)    
    e fassss (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:32)

    Je__ [utilizator]

    Nu stiu cat exportam in afara UE, banuiala mea ca sunt cantitati infime, dar sa zicem ca exportam mult, foarte mult
    Ce opreste o firma sa-si faca o firma in alta tara din UE, importa acolo si de acolo sa exporte in afara UE?

    Deci masura e o TOTALA FRECTIE!

    Vreti sa limitati.....pai umblati la masuri interne, autorizatii si controale stricte la gatere (inclusiv masurati cat curent consuma la m3 de lemn), controale si pazirea fabricilor si exportatorilor inregistrati, filtre pe drumurile montane, supraveghere via drona, satelit a zonelor impadurite, tel verde pt populatie, pedepse aspre


    Restul e CAN CAN electoral
  • +1 (9 voturi)    
    Si care este diferenta dintre noi (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:40)

    Zummm [utilizator]

    Si o natiune africana aflata in curs de dezvoltare ?
    • +3 (3 voturi)    
      Uita-te (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:29)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Uita-te la cum se voteaza.
  • +11 (11 voturi)    
    Sau mai bine.... (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:40)

    taro [utilizator]

    interzicerea exportului de lemn neprelucrat, inclusiv cherestea.

    Vor mobila sau produse din lemn? Sa vina sa le faca aici.
    • +3 (3 voturi)    
      Guvernul Ciorbea (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:50)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Victor Ciorbea in FEBRUARIE 1997 (abia se instalase) a ridicat interditiile de export a bustenilor (masa lemnoasa neprelucrata).
      La presiunea UDMR si a partenerilor de afaceri.
  • 0 (8 voturi)    
    "Interzis" e asa de secolul trecut. (Vineri, 6 decembrie 2019, 9:57)

    Lok [utilizator]

    Taxat pana la os, chiar trebuie sa va invat eu rahaturile astea?
  • -1 (17 voturi)    
    Austria e unul dintre principalii... (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:00)

    demaGOGU [utilizator]

    ...citeste stapanii!, coloniei cunoscuta candva sub numele de Romania: fara petrol+lemn nu si-ar fi dat niciodata ok-ul ptr a intra in UE

    bref, uitati de paduri, sunt renta coloniala in forma pura.
    • -1 (3 voturi)    
      da! (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:38)

      martino12 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De fațadă se dau mari ecologiști și anti-colonialiști!
      Și marele parlament UE nu e în stare să miște un deget...
  • 0 (4 voturi)    
    moratoriu (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:39)

    DSS [utilizator]

    Nu se poate interzice exportul intracomunitar de masa lemnoasa, dar se poate pune un moratoriu de 1-2 ani la taierile industriale, pana se face o inventariere a suprafetelor defrisate, se pun la punct mecanisme de inventariere si supraveghere, se hotareste ce si cat se poata taia legal si sustenabil, etc.
    In timpul asta permitem doar taieri limitate pt lemn de foc. sunt milioane de oameni care se incalzesc cu lemn.
    In timpul asta pot fi cautate solutii si pt asa ceva, sa le oferi alternative ieftine.
    trebuie doar sa se vrea, se pot face multe
    • +1 (1 vot)    
      Pai si o parte din austrieci se incalzesc (Vineri, 6 decembrie 2019, 20:09)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      cu lemne, numai ca sunt din Romania , iar la intrebarea unui curios roman adresata unui localnic din Austria, nu conteaza zona, de ce nu se incalzesc cu lemne din padurile lor, raspunsul a fost ca nu e voie sa se taie pt. foc.
  • +5 (5 voturi)    
    Legi mai aspre!! (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:40)

    ABBV [utilizator]

    Legea trebui modificata obligatoriu.
    - confiscarea mijlocului de transport cu care se efectueaza transport ilegal de masa lemnoasa.
    - amenda si obligarea hotului la munca de replantare.
    - interzicerea exportului de bustean!
    - amenda intre 5% si 10% din cifra de afaceri pentru agenti economici care cumpara lemn fara acte.
    - destituirea din functie si pierderea dreptului de pensie de stat pentru functionarii care nu pun in aplicare legea (inchid un ochii la aplicarea legi). Insotita de recuperarea prejudiciului.
  • +3 (3 voturi)    
    masuri reale, nu frectii (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:43)

    MBA [utilizator]

    Daca interzicerea exportului de materie prma e interzisa intracomunitar, atunci macar sa il taxam pana la limita la care nu le mai convine. Si sa reluam naibii controalele pe drumurile montane si sa propuna guvernul asta niste stimulente pentru industrii alternative si comercializare in zonele montane, ca sa poata trai oamenii pe acolo si fara sa taie paduri !
  • +5 (5 voturi)    
    lemn (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:47)

    Ilidia [utilizator]

    Trebuie interzis exportul de lemn brut.
    • +1 (1 vot)    
      De acord (Vineri, 6 decembrie 2019, 11:17)

      qid [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Corect. Doar tarile nedezvoltate exporta materie prima, fara valoare adaugata.
  • +2 (2 voturi)    
    e o idee poate decenta (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:48)

    liviu_ [utilizator]

    dar problema nu e exportul excesiv, ci taierile ilegale. si romanii au nevoie de lemn, o sa cumpere lemn ilegal firmele romanesti si o sa exporte mobila!

    problema trebuie rezolvata de la cauza, nu de la efect. ori cauza sunt taerile ilegale si fara sa plantezi la loc!!!
  • +1 (3 voturi)    
    oh! (Vineri, 6 decembrie 2019, 13:04)

    revo [utilizator]

    Sa intelegem ca a crescut cererea austriecilor? Nu el mai ajung cele 20 de mil. de mc si v-au atras atentia sa nu se mai atinga nimeni de PADUREA LOR?
    • +1 (1 vot)    
      exact despre asta e vb ! (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:02)

      a.h. [utilizator] i-a raspuns lui revo

      au o pbl. cu hotii romani care fura fara acte.
  • 0 (2 voturi)    
    interzicerea exportuli de lemn in afara UE (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:18)

    Stolojan [utilizator]

    O masura adinistrativa care nu va avea eficienta: se va exporta in Ungaria , de exemplu, si de acolo in afara UE.
    Avem nevoie de stimularea prelucrarii lemnului in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    FRECTIE (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:55)

    a.h. [utilizator]

    efectul asupra defrisarilor ilegale, 0.
    asta ca se ne arate ca se fac ca fac ceva.

    isteria nationala a defrisarilor a fost creata tocmai de firmele straine care cu adevarat si cu acte culca la pamant padurea si care sunt suparate ca au un concurent "neloial", care fura fara acte. astia fiind in persoana firmelor romanesti.
    atentia catre aia, ca ei sa poata culca la pamant padurea, chipurile, cu acte in regula.
    vorba aia, la cata spaga au dat pt acele acte, tb sa-si recupereze "investitia" !
  • +1 (1 vot)    
    Defrisari ilegale (Vineri, 6 decembrie 2019, 21:56)

    Emil Gheata [anonim]

    M-am linistit. Mi-era teama ca se va bloca exportul in Austria care reuseste sa defriseze munti intregi. E adevarat cu concursul, a se citi complicitatea, autoritatilor romane.