VIDEO Marcel Vela, după ce Jandarmeria București nu a desecretizat convorbirile de la mitingul din 10 august: Aștept până mâine / Cine își permite să tergiverseze își riscă propria carieră

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 5 decembrie 2019, 15:55 Actualitate | Esenţial


Marcel Vela
Foto: Facebook - Marcel Vela
Ministrul de Interne, Marcel Vela, a dat termen până mâine Jandarmeriei București pentru a desecretiza convorbirile din ziua mitingului din 10 august 2018 avertizând că cine își permite „tergiversări” în acest dosar „își riscă propria carieră”.

Ministrul a cerut în 22 noiembrie Jandarmeriei Române ca toate unitățile care au clasificat convorbirile radio de la protestul din 10 august să le declasifice în cel mai scurt timp”
, pentru a fi puse la dispoziția procurorilor.

Ar fi vorba în total de 275 de ore de înregistrări, potrivit lui Marcel Vela. Însă deși „unele unități militare au acționat bine”, Jandarmeria București a „amânat de miercuri pe vineri, de vineri pe miercuri”.

Potrivit ministrului de Interne, Jandarmeriile din Craiova, Constanța și Ploiești au desecretizat convorbirile.

„Cea din București, nu. Aștept până mâine. Dacă nu se întâmplă nimic până mâine evident ceva nu e în regulă”, a spus ministrul, amenințând cu măsuri administrative, în condițiile în care „dacă unele au desecretizat și unele nu înseamnă că nu mai e o problemă obiectivă ci una subiectivă”.


În opinia sa, desecretizarea acestor convorbiri va „contribui major la lămurirea situației”, respectiv „cine și ce ordine a dat” și „dacă au fost comise abuzuri împotriva protestatarilor și cine le-a comis”.

„Mă așteptam să fie deja la dosar, dar unii au impresia că se pot juca. Nu mă joc și nu accept să tergiversăm cu nicio secundă lămurirea situației din 10 august. Cine își permite să tergiverseze își riscă propria carieră”, a mai spus Marcel Vela.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11862 vizualizari

  • +56 (58 voturi)    
    testul de foc pentru guvernul Orban (Joi, 5 decembrie 2019, 16:05)

    Razvan_M [utilizator]

    Sa vedem cum decurge investigatia asupra actelor teroriste din 10 August 2018 comise de infractori imbracati in jandarmi contra populatiei civile in Bucuresti.
    • +13 (17 voturi)    
      Daca le predau sau nu, sunt concediati. (Joi, 5 decembrie 2019, 19:55)

      WaggaWagga [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Daca le predau, in urma analizei acestora vor fi concediati.
      Daca nu le predau, vor fi concediati.
      Eu zic sa ii concedieze oricum.
      Daca incearca sa le falsifice, nu merge. Exista inregistrari paralele cu care vor fi comparate, precum si fapte consemnate cu timpul acestora, ce vor fi corelate cu inregistrarile. Risca fals in acte publice si ii asteapta si inchisoare.
      Sa nu uitam: TETRA putem decoda si noi. Unii din noi au facut-o. Sigur SRI si Politia au inregistrari paralele. Li se cer aceste convorbiri ca sa isi rupa singuri gatul.
    • +1 (3 voturi)    
      Daca le predau sau nu, sunt concediati. (Joi, 5 decembrie 2019, 19:55)

      WaggaWagga [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Daca le predau, in urma analizei acestora vor fi concediati.
      Daca nu le predau, vor fi concediati.
      Eu zic sa ii concedieze oricum.
      Daca incearca sa le falsifice, nu merge. Exista inregistrari paralele cu care vor fi comparate, precum si fapte consemnate cu timpul acestora, ce vor fi corelate cu inregistrarile. Risca fals in acte publice si ii asteapta si inchisoare.
      Sa nu uitam: TETRA putem decoda si noi. Unii din noi au facut-o. Sigur SRI si Politia au inregistrari paralele. Li se cer aceste convorbiri ca sa isi rupa singuri gatul.
    • -1 (13 voturi)    
      Hai s-o intindem (Joi, 5 decembrie 2019, 20:23)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Marceus Velea ar fi trebuit sa demita un CRIMINAL care a comis ce a comis in Piata Victoriei. Uimitor - il ameninta !!!! Oameni gazati, batuti, macelariti, si dl ministru ... amaninta. E cumva complice? E complice cu cei de la ISU pe care inca nu i-a schimbat ?
      Sau PNL = USL + PLD (doua mafii reunite)?
  • -47 (57 voturi)    
    Teapana autoritate mai are si acest (Joi, 5 decembrie 2019, 16:13)

    xrogo [utilizator]

    ministru, de cateva sapatamani cere desecretizarea convorbirilor jandarmilor si astia, ioc!
    Apropo, s-au desecretizat oarece documente pe la MAI, cica ar fi de asteptat mari dezvaluiri, s-au dezumflat si alea sau au fost numai bombe de presa?
  • +47 (53 voturi)    
    Sclavii (Joi, 5 decembrie 2019, 16:26)

    mitg [utilizator]

    Lui dedi sunt infiltrati in toata dandarmeria. Trebuie dizolvata aceasta institutie.
    • +22 (30 voturi)    
      Acum trag de timp sa falsifice cat mai bine (Joi, 5 decembrie 2019, 17:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      inregistrarile. In curand vela o sa primeasca niste desecretizari in care nu o sa se mai gaseasca absolut nimic compromitator.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu chiar dizolvata . (Joi, 5 decembrie 2019, 23:11)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sa-i raspandeasca in grupe mici si sa-i trimita in paduri sa lupte cu mafia lemnului. Au voie sa foloseasca tot armamentul din dotare !
  • +46 (48 voturi)    
    Pai la Jandermeria Bucuresti (Joi, 5 decembrie 2019, 16:28)

    ady77 [utilizator]

    E problema.
    Ca ei au fost coordonatorii de eveniment, ei au primit ordine si le-au transmis mai departe.
    Frumos ar fi de aflat cine a dat ordinele cu subiect si predicat, si acu se lucreaza la masterizarea vociilor, se fac intangibile, ca sa nu se gaseasca, persoanele in cauza.
  • +56 (58 voturi)    
    Nu stiu cum sa stearga inregistrarile :))) (Joi, 5 decembrie 2019, 16:43)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Cu pulanul n-au reusit.
    Gazele n-au efect la electronice.
    Tunul cu apa nu incape in birou.
    Inca mai cauta o solutie. Din cauza asta tergiverseaza.
    • +19 (21 voturi)    
      gazele n-au efect dar apa are la electronice (Joi, 5 decembrie 2019, 17:49)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      nu mai scriu ca sa nu le dau idei

      acuma smecherii defecti a lui madam secretara ministra lipesc si taie discutii audio de zor .. poate poate scapa
  • -18 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 decembrie 2019, 16:48)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      Nu-l mai compare (Joi, 5 decembrie 2019, 23:14)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui

      pe Trump cu imbecilii de la jandarmerie. Nu sufera comparatie.Si chiar, nu are ce cauta Trump in discutia aceasta despre desecretizarea convorbirilor jandarmeriei.
  • +42 (44 voturi)    
    Da-i afara pe toti! (Joi, 5 decembrie 2019, 16:50)

    mircea112 [utilizator]

    Dati toti sefii afara si de la jandarmerie si de la politie!
    Si politiasi jandarmeria sunt mana in mana cu interlopii cu mafiotii cu coruptii asta e perceptia generala a tuturor!
    Uite intamplarile de la Caracal, intamplarea lui Godina la Brasov, daca suni la 112 nu numai ca nu te ajuta nimeni, dar se si supara ca ai deranjat. Asta e politia si jandarmeria. Trup si suflet pentru mafioti, asta ar trebuii sa fie sloganul MAI!
    Datii afara pe toti! Desfiintati politia locala, alti neispraviti!
    • +3 (5 voturi)    
      De 112 (Joi, 5 decembrie 2019, 23:15)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      se ocupa cumva Arafat ?
  • +32 (36 voturi)    
    un papa-lapte....ce astepti ca sa faci curatenie? (Joi, 5 decembrie 2019, 16:51)

    mnicku [utilizator]

    nu e clar ca cei de acolo sunt implicati direct si ca ascund probe sau ca le prelucreaza acum ca sa scape curati ??

    da-i afara ....dar urgent!!!!!!!!!!!!!
  • +23 (25 voturi)    
    deci (Joi, 5 decembrie 2019, 17:18)

    liviu_ [utilizator]

    jandarmeria nu respecta legea!
    dragutz!
  • +17 (19 voturi)    
    lasa ca se lauda (Joi, 5 decembrie 2019, 17:21)

    liviu_ [utilizator]

    pe pagina de FB...
    care s-a umplut de "felicitari!" probabil au invatat de la stapanii din psd sa baneze pe oricine nu e de acord cu ei!
  • +23 (25 voturi)    
    Afara (Joi, 5 decembrie 2019, 18:13)

    jack80 [utilizator]

    Desfiintati jandarmeria! Creati o noua strucura de la zero!
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo, domnul subinginer (Joi, 5 decembrie 2019, 18:46)

    Mihail. [utilizator]

    Pe ei!
  • +5 (5 voturi)    
    Parcă e infracțiune să ascunzi probe (Vineri, 6 decembrie 2019, 8:50)

    hic sunt leones [utilizator]

    Cei care refuză să predea probele către parchet ar cam fi normal să fie arestați.
    • +3 (3 voturi)    
      Poate vs. sigur (Vineri, 6 decembrie 2019, 10:10)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      "Parcă e infracțiune să ascunzi probe" - da, este infractiune sa ascuzni sau sa distrugi probe, dar daca LASA inregistrarile, o sa fie condamnati pentu fapte si mai grave, asa ca cea mai buna optiune este sa le faca pierdute!
      • +3 (3 voturi)    
        Infracțiunii de ascundere probe (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:55)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        i se pot adăuga infracțiunile de distrugere, tăinuire, favorizarea infractorului ș.a.
        Infracțiunea de favorizarea infractorului poate fi extinsă și colegilor.
        Doar să existe puțină voință.
  • +1 (1 vot)    
    Uite că (aproape)a expirat termenul ultimatumului. (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:48)

    periscop [utilizator]

    Urmarea? O mai așteptăm...