Marcel Ciolacu, despre Secția Specială: Dacă opinia CSM, a asociațiilor din Justiție va fi desființarea, PSD va vota în consecință

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 4 decembrie 2019, 22:31 Actualitate | Esenţial


Adina Florea
Foto: Ziua de Constanta
​Marcel Ciolacu a declarat, referitor la Secția pentru Investigarea Infracțiunilor în Justiție (SIIJ), că în cazul în care CSM și asociațiile din justiției vor ca această secție să fie desființată, atunci PSD va vota în consecință, informează Mediafax.

„Întâi aş vrea să văd foarte clar de la CSM, de la judecători, de la procurori ce părere au. Dacă opinia asociaţiilor din Justiţie va fi ca această secţie să fie desfiinţată, presupun că şi PSD va vota în consecinţă”, a afirmat Marcel Ciolacu, chestionat dacă există o schimbare a opiniei în PSD privind SIIJ.

Guvernul Orban își va asuma, la începutul anului viitor, răspunderea pentru desființarea SIIJ și pentru legea privind alegerea primarilor în două tururi, relatează surse guvernamentale.

Potrivit acestora, Executivul așteapă un aviz din partea CSM pentru desființarea secției. Cabinetul Orban așteaptă să se finalizeze alegerile în cadrul CSM și va lua o decizie după 10 decembrie în legătură cu Secția pentru Investigarea Infracțiunilor în Justiție, au explicat sursele menționate.

Referitor la subiect, Ludovic Orban a declarat că vor fi făcute consultări cu Consiliul Superior al Magistraturii pe tema SIIJ, după ce vor avea loc alegerile în cadrul CSM.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3810 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    politica dumbovitzeana, s-au intors armele (Miercuri, 4 decembrie 2019, 22:44)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    psd-ul a trecut de partea poporului si se inscrie in ppe; si o sa ceara si instaurarea monarhiei. Doar, doar sa ,mai prinda un loc in parlament.
  • -10 (16 voturi)    
    cand se preda Predoiu? (Miercuri, 4 decembrie 2019, 23:28)

    Ademordna [utilizator]

    Deci si PSD-ul ar fi de acord sa elimine sectia Gestapo, numai Predoiu nu stie ce sa faca, cica.
    Halal ministru al Justitiei! Macar de la Tudorel nu aveam nici o asteptare, dar asta se da liberal.
    • +8 (10 voturi)    
      :-) (Joi, 5 decembrie 2019, 1:22)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Sigur, sigur. Calmeaza-te, sa nu iti pocneasca vreo vena. PNL e naspa, dar macar PSD era predictibil, eh?

      Trebuie sesizata o nuanta: opinia CSM nu este opinia Liei Savonea iar asociatiile de magistrati trebuie luate in calcul in totalitatea lor, nu doar unele.

      Ciolacu face pe cumintelul insa, pesedist fiind, nu prezinta nici o incredere.
  • +9 (13 voturi)    
    In maleficul grai al PSD-istilor.... (Joi, 5 decembrie 2019, 0:30)

    Cataleya [utilizator]

    ...declaratia lui Ciolacu s-ar traduce cam asa:

    PSD nu va vota desfiintarea "SS" daca Savonea si Garbovan nu vor fi de acord.

    Problema lui Ciolacu e ca Savonea mai are doar cateva zile la sefia CSM, iar Garbovanca a disparut subit de pe scena teatrului absurd regizat de Ciordache& Co.
  • +4 (12 voturi)    
    Com de la Venetia, Greco si MCV (Joi, 5 decembrie 2019, 2:01)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    3 rapoarte care cer desfiintarea PSDlui... scuze a sectiei speciale dar n'ar fi rau sa dispara si PSDul .. asa cadou de Mos Nicolae la 30 de ani de la Revolutie ...
  • +2 (2 voturi)    
    SIIJ (Joi, 5 decembrie 2019, 8:43)

    12Cristian [anonim]

    Deci opinia Inaltei Curti de Casatie si Justitie nu conteaza! Aveau grecii antici un obicei, nu prea conta parerea prostovanimii ("prosti da' multi"?) ci a unui Sfat al Inteleptilor! M-am referit la anumite parchete din tara unde, unor procurori si chiar judecatori le "tataie" scaunul pt porcariile pe care le-au facut si le mai faca!! Vivat DNA, ce dor ne era de DNA! Succes! Si FRAU LIBER abuzurilor, in continuare! Ref PSD: au devenit o adunatura de "muieri speriate"! Bine le faace PNLul!
  • 0 (2 voturi)    
    psd (Joi, 5 decembrie 2019, 9:06)

    gpavel [utilizator]

    psd arata ca ce s-a spus despre el nu-i "propaganda electorala negativa",cum poate un partid serios ,intr-un an sa voteze in unanimitate legea de infiintarea a sectiei,iar in alt an(la mica distanta)sa voteze desfiintarea?!
  • -1 (3 voturi)    
    Problema (Joi, 5 decembrie 2019, 9:24)

    Gigi Kent [utilizator]

    Problema nu e desfiintarea ci "institutia" care se va pune in loc. Daca ajunge tot la DNA e un regres.

    Nu ma surprinde deloc faptul ca asociatiile lui peste si in general majoritatea judecatorilor si procurorilor nu vor aceasta sectie. Cine dracu vrea sa fie controlat? La fel cum nu vor nici raspunderea magistratilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te surprinde deloc ... (Joi, 5 decembrie 2019, 13:23)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...ca majoritatea etc.. Si iarasi nu te surprinde nici de ce PSD e de acord sa o desfiinteze. Iti spui ieu, ca sa nu fii surprins, PSD se gandeste foarte simplu: decat sa cada "sectia" in mainile "dusmanului" (adica a PNL-ului), mai bine o desfiintam. Pentru ca ei stiu bine (ca si voi) de ce si pentru ce a fost creata aceasta sectie si cum este folosita.