Dancă: Legea pensiilor se va aplica în forma actuală, cu majorarea de 40% a punctului de pensie din septembrie

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 4 decembrie 2019, 22:12 Actualitate | Esenţial


Ionel Danca
Foto: Hotnews
Actuala Lege a pensiilor, care prevede şi majorarea cu 40% a punctului de pensie începând cu data de 1 septembrie 2020, nu va fi modificată, a declarat, miercuri seară, şeful Cancelariei prim-ministrului, Ionel Dancă, relatează Agerpres.

Potrivit acestuia, toate drepturile de natură salarială ale angajaţilor din sistemul bugetar, dar şi drepturile de pensie acordate în baza actelor normative în vigoare vor fi menţinute.

„Din nou mă întorc la programul de guvernare şi acolo scrie foarte clar că plata drepturilor salariale legale în vigoare, precum şi a drepturilor de pensie este garantată conform dispoziţiilor legale în vigoare. Deci, da, răspunsul este categoric, aplicăm Legea pensiilor în formula actuală, care prevede majorarea punctului de pensie cu 40% din septembrie. Întotdeauna am susţinut creşterea puterii de cumpărare, a veniturilor pentru toţi românii, fie că sunt în sistemul public, în sistemul de economie privată sau la pensie. Asta e o promisiune pe care am hotărât să o respectăm”, a afirmat Dancă la România TV.

Acesta a respins informaţiile potrivit cărora PNL ar intenţiona să iniţieze un proiect de act normativ care să prevadă modificarea Legii pensiilor, astfel încât majorarea cu 40% a punctului de pensie să nu fie acordată.

„Nu modificăm Legea pensiilor în ceea ce priveşte majorarea punctului de pensie cu 40% din septembrie”, a precizat Ionel Dancă.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9142 vizualizari

  • +6 (26 voturi)    
    hahaha... (Miercuri, 4 decembrie 2019, 22:36)

    exilatul [utilizator]

    fratii vitregi ai psd istilor au nevoie de voturile celor care sunt principalii vinovati de mocirla din ro , pensionarii ( cei care aveau 35 si plus in 90 si care au votat fsn si apoi psd ) si trintorii din administratie...."succesuri" in cntinuare!
    • +16 (30 voturi)    
      Eu zic ca e un semn de normalitate (Joi, 5 decembrie 2019, 7:20)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Avem niste legi, hai sa le aplicam, nu sa ne plangem mereu ca nu sunt bani. Pai de ce ai venit la putere daca stiai ca nu sunt bani ? Rolul lor e sa gaseasca bani ca sa dea celor care merita. Sursa ? Sunt 9 miliarde de lei bagati in pensii speciale, ia adu-le tu pe alea la nivelul pensiilor normale si ai recuperat vreo 8 miliarde si uite banii. Ai evaziune fiscala uriasa, recupereaza banii de la aia care fac acest lucru si vei avea bani si pentru pensii si pentru salarii si pentru investitii.
      • -8 (14 voturi)    
        Mai dar ai o logica... (Joi, 5 decembrie 2019, 8:35)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        "de ce ai venit la putere daca stiai ca nu sunt bani"
        Si ce ar fi trebuit sa ii lase pe psd-isti pana la adanci batraneti la putere daca nu sunt bani?
        Sa gasesaca bani pentru cei ce merita? Adica cei de la stat merita salarii mai mari decat cei din mediul privat desi pe de o parte sunt platiti din impozitele celor de la privat iar pe de alta parte majoritatea freaca tambalul in functii la stat bine platite..
        Probabil esti si tu ori bugetar ori pensionar.
        • +2 (6 voturi)    
          Pai sa-si asume (Joi, 5 decembrie 2019, 10:05)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          ca nu maresc pensiile si gata. Sa schimbe legea pensiilor , sa nu mai dea nimic. Pai nu se poate, si in caruta si in teleguta. Adica tu vrei si voturile pensionarilor dar nici nu vrei sa maresti pensiile, pai cum faci asta ? Nu uita ca PNL are foarte multi votanti dintre pensionari, nu-si permit sa le dea cu tifla.
        • +4 (10 voturi)    
          mai trollule (Joi, 5 decembrie 2019, 10:12)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          Pensionarii nu sunt "cei de la stat" Sunt parintii si bunicii nostri. Oameni de rand care au muncit o viata intreaga pe o pensie mizera a carei "marire" cu 40% in cele mai multe din cazuri ii aduce la limita de subzistenta.

          Si da, sper sa aiba suficienta minte incat sa taie tot ce depaseste un plafon in genul 10000 RON.
          • 0 (0 voturi)    
            PLAFONUL DE 5000 lei pensie (Joi, 5 decembrie 2019, 19:58)

            nick24 [utilizator] i-a raspuns lui justin

            E arhisuficient!
            Mai lăsati bani și de învățământ, autostrâzi, spitale!
      • -3 (9 voturi)    
        Discuții (Joi, 5 decembrie 2019, 8:58)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Vine un partid cu niște lpropuneri populiste ca să fie votat și apoi sa dea legi favorabile furtului în continuare.
        Nu scrie nicăieri în lege care e sursa de finanțare, nu scrie de motivația celor 40% cu 2 luni înainte de alegerile la termen.
        Mai aveam niște legi care sunt călcate în picioare:
        - indexarea pensiilor cu inflația și creșterea reala a salariilor. PSD a pus pe ultimul trimestru ca să nu se vadă deficit decât când e prea târziu și sa știe pensionarul cine i-a dat (de parca ar veni Dragnea cu bani de acasă). Pensionarul e cel mai credul, doar l-a votat pe Iliescu
        - guvernarea responsabila (fără modificări bugetare cu 6 luni înainte de alegeri)
        Legat de pensiile speciale, acolo e cu cântec pentru ca o parte sunt contributive și se dau de la casa de pensii, iar alta de la buget. Problema e ca legea speciala i-a lăsat sa iasă la vârste reduse la pensie și partea contributiva e cu anticipație și procente lipsă. Poți pune o taxare sau o limitare, dar nimic fabulos pe moment.
        • -2 (4 voturi)    
          Asta e cealalta varianta (Joi, 5 decembrie 2019, 10:01)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          Iti asumi ca tot ce a facut PSD e o porcarie, schimbi legile in domeniul pensionarii ( daca poti ca nu prea ai majoritate) si faci cum crezi tu ca e mai bine cu pensiile ( eventual nu mai dai nicio marire). Dar la fel, iti asumi riscurile electorale, iti asumi ca vei pierde din nou alegerile, lucru foarte greu de acceptat. Pana la urma asta e riscul cand nu ai majoritate, esti la mana PSD.
      • +4 (8 voturi)    
        8 miliarde pensii speciale? (Joi, 5 decembrie 2019, 9:29)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        De unde ai luat datele? Câ sunt confidențiale!
        Poate or fi 20 de miliarde, cu tot cu pensiile de serviciu.
        Sunt f multe categorii care primesc tot felul de suplimentări la pensie: ziariști, actori, sportivi, Academia Română, angajați la tribunal, magistrați, procurori, aviatie, veterani din toate războaiele, armată, toate serviciile secrete, etc, etc.
        Toți aceștia au salarii foarte mari și nu vor să înțeleagă că dacă au avut un salariu de 10 000 lei și prin calculare normală vor avea 5 000 lei e echitabil, nu să aibă pensia mai mare ca salariul, adicâ de la 10 000 lei să ajungă la 12 000-15 0000 lei, adăugând tot felul de sporuri , ajutoare de concediu, nuntă, inmormàntare, drepturi de autor, etc.
        • +4 (4 voturi)    
          9 miliarde parca zicea USR, nu cred ca e secret (Joi, 5 decembrie 2019, 11:53)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          1 miliard pensii speciale (magistrati, sparlamentari, aeronautici, etc. ) pentru vreo 9-10 mii si inca vreo 8 miliarde la Mapn, MAI si servicii - total vreo 150 mii de beneficiari. De ce credeti ca sunt atat de umflate bugetele serviciilor? Probabil ca sunt 50% pensii, 40% salarii, 5% sedii si utilitati, 5% operatiuni.
          • 0 (0 voturi)    
            Glumești? (Joi, 5 decembrie 2019, 20:03)

            nick24 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            Pensii speciale și de serviciu, cred că se apropie de 1 MILION!!!
            Aici intră și ziariști, actori, sportivi, man, mai, servicii secrete, spp, sie, die, ție,..., magistrați, procurori, grefieri, parlamentari, mae, aviatori, academia, etc, etc. Cifra reală e confidențială!
      • +4 (8 voturi)    
        Domn patron, (Joi, 5 decembrie 2019, 9:45)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        dar ce logica impecabila aveti"Pai de ce ai venit la putere daca stiai ca nu sunt bani ?". Este o vorba in popor domn patron "Cum îţi aşterni, aşa dormi!". Astea sunt rezultatele manelismului din politica si manelismului votantilor. Care voteaza constant 100 de lei in plus la pensie si inflatie cu carul. Mai aveti o singura mare economie in lei care il puteti devaliza prin inflatie, Pilonul II. Astept nerabdator dupa ce ati terminat si cu ala sa vad de unde o sa mai luati.
        • +1 (1 vot)    
          Le-am dat solutii (Joi, 5 decembrie 2019, 13:50)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

          Daca sunt destepti, sa le aplice. Nu am inventat noi apa calda. Taie frate mizeriile alea de pensii speciale, elimina evaziunea fiscala si ai bani pentru oameni. Pai nu poti sa spui "n-am" dar tu ii indpoi pe unii ( si deloc putini) cu pensii speciale sau ocupationale intre 5000 si 30.000 lei/luna in timp ce pensia medie e de 1000 lei/luna si pe altii ii lasi sa fure statul linistiti ? Pai boss, se poate dar trebuie sa ai caracter, principii si curaj. Altfel, daca lumea vede ca tu pastrezi inechitatile astea in societate, o sa te taxeze. Vezi ce face Macron acum in Franta cand vrea sa unifice toate sistemele de pensii.
    • +2 (4 voturi)    
      Superb (Joi, 5 decembrie 2019, 12:52)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      psd=pnl=aceiasi mizerie.
  • -11 (25 voturi)    
    DEBP (Miercuri, 4 decembrie 2019, 22:41)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă era Barna președinte...
    • -1 (9 voturi)    
      wow (Joi, 5 decembrie 2019, 9:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      esti chiar mai afon decat credeam
      ce kkt treaba are presedintele cu pensiile?!

      hai sictir postacule!
  • +15 (19 voturi)    
    Hmm (Miercuri, 4 decembrie 2019, 23:10)

    Tony_K [utilizator]

    Mai terminati odata cu pensiile si ocupative de cei care mucesc, ffs! Aia sunt buni doara sa cotizeze?
  • +13 (21 voturi)    
    Populism (Miercuri, 4 decembrie 2019, 23:36)

    jorj_bv [utilizator]

    Înțeleg ca PSD sunt hoți, dar nici cu PNL nu lași portofelul la vedere.
    De unde apar zeci de miliarde anul viitor, dar vreo 50 peste 2? deficit de 4-4.5-5%, infrigment de la UE? Orice ca să scoată partidul scor bun...
  • -7 (17 voturi)    
    fantastiq (Miercuri, 4 decembrie 2019, 23:54)

    nash pandelica [utilizator]

    deci, e bani !
    lol ! sica a dat de closca cu oua de aur !
  • +7 (11 voturi)    
    Si ce mai racnea Pavi (Joi, 5 decembrie 2019, 4:54)

    Dalinar [utilizator]

    Ca astia baga tara in foame. Acum ca dau e rau, daca nu dadeau era rau, again. Pai hotarati-va, zic.
  • +11 (21 voturi)    
    De ce oare ati mai dat.... (Joi, 5 decembrie 2019, 5:39)

    gigiN [utilizator]

    ...jos jigodiile pesediste ? Ca sa continuati cu populismul si cu inconstienta? Sunt pensionbar,dar 40 % mi se pare o imbecilitate prea mare chiar si pentru niste politicieni !!!!
    • +2 (12 voturi)    
      jigodiile (Joi, 5 decembrie 2019, 8:16)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Hai sa vorbim de jigodiile USL-iste, ok? Ca psd si pnl sunt doar doua gashti diferite din aceeasi mare familie mafiota care distruge blestemata asta de tara de 30 de ani. Aceeasi "calitate" umana, acelasi tip de jeguri ordinare, in ambele partide. Dar ok, prostimea ii va vota in continuare, cand pe unii cand pe altii, ca doar de asta suntem un neam de retarzi functionali, incapabili sa construiasca 1km de cale ferata in 30 de ani.
    • +3 (9 voturi)    
      da mai (Joi, 5 decembrie 2019, 9:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      dar o sa fie inflatie si faliment pnlist, nu psdist... cu totul altceva

      then again... psd a fost la guvernare cand era inflatia de 80% si uite ca e bine-merci ca partid pentru ca "a marit pensiile, inflatia o fac multinationalele rele, nu economia si maririle inconstiente ale partidelor"
    • 0 (4 voturi)    
      A fost vreo revoluție? (Joi, 5 decembrie 2019, 10:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Nu a fost.Guvernezi respectând legile.Numai infractorii și cei cu caracter infracțional nu respectă legea.
  • -1 (13 voturi)    
    Urmeaza inflatie.... (Joi, 5 decembrie 2019, 7:20)

    ABBV [utilizator]

    daca nu ma insel in noiebrie sau decembrie se calculeaza taxele. Taxe care sunt legate de cursul euro. E destul de usor de ghicit ce se va intampla daca in septembrie se va creste cu 40%. In probabilitatea cea mai mare inflatie de minim 20%.
    • +5 (7 voturi)    
      La 1 octombrie (Joi, 5 decembrie 2019, 8:45)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Nu are timp sa se propage inflația prin economie, și nu se face inflație de 20% doar din creșterea pensiilor doar dacă e forțată.
      • +3 (5 voturi)    
        In Rromania..... (Joi, 5 decembrie 2019, 10:16)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        sau mai intamplat devalorizari masive in interval de 1 luna. Nu ar fi o premiera. Daca ai deficit si platesti pe imprumut ....Si mai sunt niste aspecte, chestia asta e anuntata ......Daca ceva se stie din timp, presupui ca sectorul retail nu va face nici o ajustare, din vreme ?
        • +2 (4 voturi)    
          In timpul guvernarii (Joi, 5 decembrie 2019, 12:57)

          tony-s [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

          lui boc, la inceputul lui 2009, leul s-a devalorizat cu aproape 20% in 2-3 saptamani de la 3.6 la peste 4.2 lei.
          • 0 (0 voturi)    
            pe fondul unei crize globale, cu un guvern nou (Joi, 5 decembrie 2019, 15:06)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

            Dar inflatia nu era atat de ancorata in curs, pentru ca nu prea ne permiteam lucruri din strainatate. Cum cererea a scazut, au picat si preturile prin 2010.
            Sa nu uitam, primul guvern Boc a fost PDL-PSD, asa cum guvernul anterior Tariceanu PNL fara PD a fost sustinut de PSD.
  • +6 (18 voturi)    
    in traducere 1euro =10lei in 2021 (Joi, 5 decembrie 2019, 7:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    care aveti depozite in lei sa stiti cine vi le-a ros!
    • -2 (4 voturi)    
      Ai rămas comunist. (Joi, 5 decembrie 2019, 10:09)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Dacă ai depozite.Dacă vrei să câștigi pui banii în acțiuni și joci la bursă.Depozitele nu sunt sigure decât cu sumă limitată și nici atunci nu-ți acoperă inflația.Deja în multe țări UE banca îți ia bani că ai un depozit la ei,nu îți dă nici-o dobândă.Și în România va fi așa.Curând.
  • +1 (5 voturi)    
    Ca în U.E. (Joi, 5 decembrie 2019, 8:05)

    Omics [utilizator]

    Românii, cu cea mai mare migrație în afara "spațiului național", ar trebui să fie cei mai conștienți că trăiesc în U.E., că pensiile trebuie să tindă spre nivelul U.E. Probabil numai cei din diaspora sunt conștienți. Dar nu este recomandabil să te pui contra diasporenilor.
    • 0 (6 voturi)    
      Pensiile sunt ultima problema a diasporenilor (Joi, 5 decembrie 2019, 8:44)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Aia nu sunt pensionari și dacă vor sa se intoarca vor avea niște cașcaval la ei.
      Problema e ca nu e infrastructura (drumuri, transport în comun, școli, educație ) și ca se fură și își bat unii joc de munca ta.
      Nivelul de trai e varza în localitățile mici, și nu sunt locuri de munca. Pensionarul are tit felul de scutiri și pensia medie pe la 1100, dar majoritatea cu ceva vechime 1500. Dacă creste cu 40%, vor ajunge la 2000 și vor râde în nasul celor 2 milioane plătiți cu salariul minim la care s-au bătut pentru 30 lei brut ,si aia nu prea au unde sta, au copii de întreținut.
      • +4 (4 voturi)    
        Gândire înapoiată (Joi, 5 decembrie 2019, 9:54)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Eu sunt disporean. Aberezi în stil mare. Toți oamenii se gândesc să nu fie povara copiilor la bătrânețe.

        Gândirea că nevoile pensionarilor, infractorilor, țiganilor și altor marginali trebui ignorate este tipic românească. Și falimentară.
        • 0 (4 voturi)    
          Intrebare - dar si lucrezi? (Joi, 5 decembrie 2019, 12:05)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          Daca esti pensionar - si diasporean sau nu, tot banii aia ii primesti
          Daca esti in campul muncii si platesti taxe (se exclud banii din furt, cersit, proxenetism sau la negru) - atunci ai sanse sa primesti o pensie bunicica de unde lucrezi acum, dar mica de la statul roman ca nu ai vechime in munca aici.

          Multi capsunari pleaca pur si simplu pentru ca nu au unde sa munceasca aici in tara, iar atata timp cat prioritare vor fi pomenile electorale nu vor fi bani de investitii de stat care sa aduca investitii private.
    • 0 (8 voturi)    
      mai nustiu (Joi, 5 decembrie 2019, 9:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      dar pt mine e mai important intai sa avem SALARIILE la nivel de UE, deabia apoi pensiile!

      nu dealta dar cu pensii de 1000 de euro si salarii de 500 euro falimentul e ASIGURAT! a se traduce venezuela scrie pe noi!
      • +1 (5 voturi)    
        Principiile pieței (Joi, 5 decembrie 2019, 9:56)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Salariile trebuie să fie măcar duble decât pensiile. Dacă nu se realizează acest lucru în România, salariatul este obligat de legile pieței să emigreze. Cu pensiile este altceva. Emigrația nu rezolvă aplicarea principiilor.
      • +3 (3 voturi)    
        1000 euro (Joi, 5 decembrie 2019, 10:01)

        Wn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        pensie? ai vise speciale.
        • 0 (0 voturi)    
          era un exemplu (Joi, 5 decembrie 2019, 11:21)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Wn

          si asta au fost cifrele care mi-au venit in minte.
      • +3 (3 voturi)    
        Pai salariu mediu (Joi, 5 decembrie 2019, 13:02)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        net,in mana, e peste 3000 lei/luna pe cand pensia medie e in jur de 1200 lei/luna adica de 2.5x mai mica.
        • -1 (1 vot)    
          Cate taxe se platesc la salariul mediu? (Joi, 5 decembrie 2019, 15:53)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

          25% din brut - deci vreo 1300. Din care cateva milioane cotizeaza si la pilonul 2, deci doar 1100) la P1.
          Cum sunt cam la fel de multi pensionari ca angajati, atunci schema Ponzi a casei de pensii nu functioneaza.
          Ar fi aberant sa se tiganeasca pe 30 lei la minim brut (15 lei pe net), dar sa arunce cu bani in pensionari, desi au fost valuri intregi de cresteri de pensii peste inflatie.
  • +4 (12 voturi)    
    Pai de asta (Joi, 5 decembrie 2019, 8:12)

    Paleopterix [utilizator]

    De asta nu am iesit sa votez in turul 2. Si nu voi vota in veci pnl, pentru ca e acelasi lucru cu a vota psd. Nu e nici o diferenta, in afara siglei.
    • +1 (7 voturi)    
      eu dupa absenta (Joi, 5 decembrie 2019, 9:10)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      de la votul pt desfiintarea SS am zis ca nu mai votez in veci pnl.
      acum am 2 motive sa nu-i mai votez

      usl traieste ce sa mai zic... urmeaza uniunea pnl cu alde si sa vezi apoi toate tunurile pe fata impotriva usr!
    • 0 (2 voturi)    
      5 ani să taci. (Joi, 5 decembrie 2019, 10:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      Așa spunea un cunoscut jurnalist.Are dreptate.Nu ai acționat când trebuia,trebuie să taci,să accepți ce au hotărât cei care au fost la vot.
      • 0 (2 voturi)    
        si daca (Joi, 5 decembrie 2019, 11:23)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        am votat pe cineva care nu a iesit?
        nicusor dan, usr, respectiv barna, am voie sa vb. sau tre sa tac ca-s o minoritate?

        am fost la vot si o sa merg in continuare. nu am spus nici un moment ca nu ma mai duc la vot, ci ca nu mai votez psd (sau pnl), cu alte cuvinte imi scriu frumos numele in turu 2 la presidentiale si bat un "Votat"
  • +3 (13 voturi)    
    republica pensionarilor romania (Joi, 5 decembrie 2019, 8:20)

    rdi_ [utilizator]

    Este clar: nimic pentru invatamant, sanatate, infrastructura, totul pentru pensionari. Ei voteaza, ei dicteaza.
    • +4 (10 voturi)    
      adica (Joi, 5 decembrie 2019, 9:11)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui rdi_

      ce sa dea la invatamant, sa mareasca lefurile incompetentilor autonumiti ...dascali, care scot idioti inutili in serie ? auzi, scot analfabeti functionali, si sa le mareasca si lefurile.
      apropo, tacto nu'i pensionar ? atunci va fi, si daca n'are o pensie din care poate trai, o sa'l tzii tu ?
      pai ar trebui ca voi sa cereti pensii mai mari, ca din alea traiti si voi, din pensiile babacilor, bunicilor....
      tinerei generatii de progresiti: sa nu cumva sa ajunteti pensionari !!
      si apropo de echitatea sociala, toata lumea sa plateasca taxe, fara scutiri !

      semnez, un viitor pensionar.
      • +1 (5 voturi)    
        ok.. (Joi, 5 decembrie 2019, 10:32)

        rdi_ [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Bine, bine, m-ai convins. Cred ca 40% est prea putin. Ar fi mai OK 100% nu crezi? Din ce bani? Nu conteaza.
  • -3 (11 voturi)    
    riberalii au inteles ca tb sa faca frumos... (Joi, 5 decembrie 2019, 8:33)

    demaGOGU [utilizator]

    ///daca vor sa nu aiba soarta pntcd, pdl, etc

    nu va fi suficient daca nu renunta la ideologia mortifera a austeritatii.
    • -2 (6 voturi)    
      o sa fie sublim postac fara creier (Joi, 5 decembrie 2019, 9:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      majoriri de pensii cu 40% si inflatie de 10% sau mai mult
      ura ura!
  • -1 (9 voturi)    
    si in faliment (Joi, 5 decembrie 2019, 9:08)

    liviu_ [utilizator]

    intram inainte sau dupa finalul 20-20?!
    • -1 (3 voturi)    
      hotnews e plin de pensionari?! (Joi, 5 decembrie 2019, 11:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sau nu ma prind eu.
      pot sa intreb ce am spus gresit?!
      sau marirea cu 40% a pensiilor e chiar un boost pentru economie si sunt eu prea nestiutor?!
      • +2 (2 voturi)    
        Economia (Joi, 5 decembrie 2019, 12:01)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Economia nu are numai "boost"-uri. Are și măsuri "iraționale" de sprijinire a bătrânilor, țiganilor și a altor marginali, care îi dau sensul uman. România ar trebui să depășească eventuala mentalitate a comunei primitive (nu cred că primitivii erau și inumani). Mai ales că acum un om produce și poate întreține mult mai mulți oameni.
      • 0 (0 voturi)    
        muult (Joi, 5 decembrie 2019, 16:11)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        mai putini decat progreseii salva renovatori.
  • +6 (8 voturi)    
    pensii (Joi, 5 decembrie 2019, 9:26)

    botev [utilizator]

    NU SE VA MODIFICA NIMIC !
    Nu se va taia nici o pensie speciala !
    Nu se va mari nici macar cu un leu nici o pensie

    EXPLICATIA ?
    NU SUNT BANI !
    RUSINE !

    Unul dintre cei mai renumiți MEDICI din România, profesorul universitar doctor, Alexandru Oproiu, a ieșit la pensie, în anul 2000, cu 440 de lei pe lună (mai puțin de 100 de euro), după 47 de ani de învățământ, 24 de ani în care a fost director al Institutului Fundeni și 3.890 zile de gardă.

    Gheorghe Bălășoiu este fost PROCUROR și fost comandat de penitenciar

    El s-a pensionat în anul 2005 și astăzi încasează LUNAR 56.800 lei brut, adică aproximativ 12.000 de euro.
    Din această sumă, 53.200 de lei este suportată de la bugetul de stat, adică din taxele și impozitele plătite de orice salariat sau firmă.

    Dacă s-ar ține cont de contribuția sa la bugetul asigurărilor sociale, atunci el ar avea dreptul la doar 3.600 lei pe lună brut.

    Dar legile votate de Parlament îi dau cu peste 11.000 de euro în plus, bani plătiți din contribuțiile altor categorii sociale.
    • -4 (4 voturi)    
      tov. botev (Joi, 5 decembrie 2019, 13:21)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui botev

      440 de RON, adica 4.400.000 lei la vremea respectiva, reprezentau doua (2) salarii medii pe economie (sic!) si 45% din ultimul salariu al impricinatului, conform Legii.

      Deci avea o pensie mai mult decat babana si, in orice caz, la cat a strans in 47 de ani, nici nu cred ca baga de seama cand era ziua de pensie.
  • +2 (2 voturi)    
    minciunele? (Joi, 5 decembrie 2019, 12:50)

    TrueBlue [utilizator]

    Cred ca nu au curaj sa spuna adevarul dar daca il spun atunci cred ca au o problema. Ei nu stiu de fapt pe cine reprezinta in parlament. Cum sa creasca pensiile cu 40%? S-a intamplat ceva in Romania si nu stim noi?
  • -2 (4 voturi)    
    hm! zici orice, ca nu te doare gura (Joi, 5 decembrie 2019, 13:06)

    revo [utilizator]

    Nea Danca, matale poti sa zici orice, pentru ca stii bine ca din ianuarie, cel tarziu februarie, nu veti mai fi la guvernare.