Bădălău susține că regretă declarațiile jignitoare la adresa diasporei, dar nu pare dispus să facă un pas în spate: Voi accepta o decizie a colegilor din CEX

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 4 decembrie 2019, 15:22 Actualitate | Esenţial


Niculae Badalau
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Vicepreședintele PSD Niculae Bădălău, lider al organizației Giurgiu, susține că regretă declarațiile jignitoare făcute recent la adresa românilor din străinătate, spunând că "este clar" că el nu gândește așa și cerându-le scuze. Întrebat de jurnaliști dacă va face un pas în spate, în sensul retragerii din conducere, Bădălău a spus doar că va respecta decizia care va fi luată în Comitetul Executiv al partidului.

"Îmi cer scuze tuturor românilor plecați la muncă în străinătate și familiilor lor, legat de contextul și formularea total nefericită. E clar că nu gândesc așa. Îi respect pe toți românii", a susținut Bădălău înaintea ședinței Comitetului Executiv Național al PSD.

Întrebat de jurnaliști dacă va face un pas în spate, în sensul retragerii din conducere, Bădălău a răspuns: "Respect decizia colegilor din Comitetul Executiv și o voi accepta".

Surse din PSD au declarat pentru HotNews.ro că în ședință - prima cu conducere interimară asigurată de Marcel Ciolacu - ar urma să fie decise sancțiuni împotriva vicepreședintelui partidului Niculae Bădălău, lider al PSD Giurgiu, de la care se așteaptă demisia în urma declarațiilor jignitoare la adresa românilor din străinătate.

Niculae Bădălău a declarat vinerea trecută că "vreo 700 de mii de români din străinătate se află acolo legal, iar restul până la 3-5 milioane sunt „fetele alea de le duc ăștia”.

„Ei au 700.000 de oameni, avem care au domiciliu, pașapoartele alea cu domiciliu, care-s legali. Restul până la 3-5 milioane, că se vehiculează tot felul, sunt fetele alea de le duc ăștia, eu știu”, a afirmat Niculae Bădălău, potrivit înregistrării postate pe Facebook de giurgiu-acid.ro.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1014 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Dacă astea-ți sunt declarațiile ... (Miercuri, 4 decembrie 2019, 15:31)

    raulito [utilizator]

    ...e clar ca nu ai mai mult de 2 Grapini, deci faci parte din cei 40% și , multifuncționali.
  • +3 (3 voturi)    
    Balalau.. (Miercuri, 4 decembrie 2019, 15:32)

    arpi [utilizator]

    Asta nici macar acum nu regreta ce a spus.. Cat priveste libera circulatie in UE , nici asta nu stie.. Un poparlan...
  • +2 (4 voturi)    
    Nu, nu, Bălălău trebuie menținut! (Miercuri, 4 decembrie 2019, 15:37)

    Tayen [utilizator]

    El reprezintă la perfecție modul cum consideră ciuma pizidistă diaspora. EL ESTE UN CONDAMNAT CU ACTE ÎN REGULĂ!
    EL ESTE 100% P.S.D.!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Numai recent? (Miercuri, 4 decembrie 2019, 16:15)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    OK, am inteles ca "regretă declarațiile jignitoare făcute recent", dar cu faza de anul trecut, cand se pisha pe Diaspora, cum ramane?
  • +3 (3 voturi)    
    Lupul își schimbă doar părul, nu și năravul (Miercuri, 4 decembrie 2019, 16:32)

    rectificare [utilizator]

    La Bădălău grobianismul, minciuna, hoția, incultura, nu sunt o întâmplare, ci reprezintă însăsi natura lui, ceva ce nu poate fi schimbat. Așa cum un om nu își poate schimba ADN-ul chiar de ar vrea. Și ca Bădălău sunt 99,99 % din PSD-iști, chiar dacă unii din ei reușesc să se prefacă. De aceea problema numită PSD nu are decât o singură soluție: extirparea completă a tumorii din societate.
  • +1 (1 vot)    
    Mai existi? (Miercuri, 4 decembrie 2019, 16:34)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    mai sunteti?
    Pe principiul dc auzi niste vorbe idioate inseamna ca PSD ul inca "exista" pe langa tine..
  • +3 (3 voturi)    
    Acest sinistru Gipsy King de Giurgiu, (Miercuri, 4 decembrie 2019, 16:52)

    Rescator [utilizator]

    harnic hoț de cereale de la CAP(condamnat), este
    prototipul pesedistului cleptoman,incult,mârlan,
    nesimțit și papagal.Dacă nu scăpăm rapid de secta
    asta numită GIO PSD/PCR am incurcat-o pentru 100
    de ani.
  • +2 (2 voturi)    
    Bădălău are atâtea regrete! (Miercuri, 4 decembrie 2019, 16:56)

    asavreau [utilizator]

    Că ar trebui ca restul vieții să nu mai fie în viața politică și publică,să aibă timp să-și ceară scuze.Nu vorbe așa la plesneală și când pleacă de la conferință să-l umfle râsul și să mai tragă o înjurătură.Prostia pe care a spuso să o explice când se scuză,să fim convinși că a înțeles,altfel este analfabet(funcțional) și analfabeții nu fac politică și nici nu pot ocupa funcții publice.