Oamenii Guvernului Orban: Funcțiile de secretari de stat sunt împărțite cu PMP și ALDE/ Numirile se fac cu țârâita

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2019, 16:49 Actualitate | Esenţial


Guvernul Orban
Foto: gov.ro
Guvernul Orban nu este monocolor. Doar miniștrii sunt de la PNL, însă funcțiile de secretari de stat au fost negociate cu PMP și ALDE, în schimbul sprijinului în Parlament. Discuțiile încă nu au fost finalizate, motiv pentru care vedem numiri cu țârâita în aceste funcții. Dar printre foarte puținii secretari de stat numiți până acum, deja se regăsesc unii de la PMP.

La Transporturi unul dintre cei doi secretari de stat numiți până acum este Valeriu Lupu, membru PMP Timiș. Un alt membru PMP numit în Guvern, mai exact secretar general adjunct al Guvernului, este Romulus Lucian Iaru. ALDE este interesat cel mai mult de ministere economice, mai ales Ministerul Economiei. Acolo, Daniel Chițoiu și Toma Petcu încearcă să-și impună propriii oameni. Nu este exclus să vedem nume controversate pe posturi de secretari de stat, fiind acceptați de premierul Ludovic Orban doar pentru a menține sprijinul în Parlament al celor două partide.

Până se vor lămuri cum se împart funcțiile, ministerele funcționează în mare parte fără secretari de stat. Sunt ministere mamut, cum este cel al Economiei, la care au fost comasate mai multe domenii, care au doar un singur secretar de stat. Altele, precum mediul sau munca, nu au niciun secretar de stat. Au doar secretari generali, care sunt funcționari publici. Funcțiile de secretari de stat sunt politice.

Citește și:

Secretarul general adjunct al PMP, numit secretar de stat în Ministerul Muncii și Protecției Sociale


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9866 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    cum adika se impart? (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:59)

    votulkritik [utilizator]

    oamenii stau la coada si le imparte ciolane?
    am sarit din lac in put cu aceeasi palarie? chiar asa? se impart... ba, vezi daca ai un verisor, sa intre in alde repede si sa mearga la guvern ca se dau ciolane... cum? nu se fac concursuri pe post? nu trebuie sa fii compentent... aaaa, nu s'a schimbat nimic... credeam ca s'a schimbat... stim cum sa votam in 20-20
    • +3 (7 voturi)    
      Vot. (Marţi, 3 decembrie 2019, 19:24)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui votulkritik

      Si cum veti vota? Sunt curios. Tot cu PSD? Si de ce vorbiti , la plural? Adica ..."stim cum sa votam..."
    • +3 (7 voturi)    
      adica (Marţi, 3 decembrie 2019, 20:48)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui votulkritik

      toti sunt NUMITI fara concurs fara interviu pt post fara nimic! Li se spune "tu esti de maine manager la spitalul x" sau "tu esti de maine secretar de stat in agricultura" etc adica nu-i ciuma rosie ca ii galbena...
  • +7 (7 voturi)    
    Intrebari arzatoare. (Marţi, 3 decembrie 2019, 17:04)

    Kosmos [utilizator]

    Daca ajungi sa lucrezi pt Guvernul Romaniei

    1.Ce beneficii ai daca lucrezi pt Guvernul Romaniei?

    2.Care e durata minima ca angajat al Guvernului Romaniei pentru a beneficia de beneficiile (daca exista) dupa ce contractul inceteaza.

    P.S intreb pt ca se pare ca au fost 80 de mninistri rotiti in ultimii ani si mai toti parlamentarii ajung oameni mari in stat la un moment dat fara ca Romanaia sa beneficieze de ceva de pe urma acestor numiri ..
    • +1 (3 voturi)    
      intrebare arzatoare: (Marţi, 3 decembrie 2019, 20:05)

      votulkritik [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      unu de'ala, care a fost ministru 3 zile, 2 saptamini sau 2 luni va lua pensie speciala toata viata? va ramine cu apartamentul de serviciu?
      daca au fost 80 de ministrii, pilosi, chiar si ptr o zi, va lua pensie speciala la 40 de ani? la 50 de ani?
      lucrurile astea nici pnl'istii nu vor sa le spuna, ca sa'si bage si ei clientela lor la pensii 'speciale'... domne, eu nu iau pensie speciala degeaba, am fost ministru 3 zile...
  • 0 (4 voturi)    
    PSD - OUT (Marţi, 3 decembrie 2019, 19:20)

    Just2019 [utilizator]

    Premierul Orban, ar fi bine sa se tina de cuvant si sa faca "deratizare, in toate ministerele, in toate companiile din subordinea ministerelor, unde colcaie de nepotisme, amantlacuri, si carnete de partid ale PSD-ului. Din 2012, incoace, toti directorii din companii, bineinteles, PSD-isti cu carnete de partid, au capusat companiile cu mii de filfizonii si fetitele, unuia si a altuia, pe salarii babane, de 5 ori mai mari decat a celor care lucreaza de 30 de ani in aceste companii. Daca actualea guvernare nu se tine de cuvant, va avea credibilitate "zero" si va pierde sustinerea celor care i-a votat. Oamenii sunt atat de satui de capusile PSD-iste si acolitii lor, incat nu conteaza cum se face curatenie, numai sa se faca.
    • 0 (0 voturi)    
      Deratizezi, deratizezi, (Miercuri, 4 decembrie 2019, 15:47)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Just2019

      dar cum sa deratizezi cu sobolanii de la ALDE ?

      Macar PSD nu ascund ca sunt urmasii sobolanilor rosii care au ros in fel si chip Romania din 45.

      Dar cu aia de la ALDE, tot rosii dar vopsiti in albastru, chipurile liberali, cum naiba sa faci deratizare ?
  • +3 (7 voturi)    
    tăriceni, tăricenie (Marţi, 3 decembrie 2019, 19:34)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Mai bine il puneti pe S. Nicolae sau pe Niculicea sau pe T. Toader. sau pe Iordache sau pe Olguta sau pe Firea decat pe cei din ALDE
  • +1 (9 voturi)    
    foarte bine !!!.. (Marţi, 3 decembrie 2019, 20:29)

    exilatul [utilizator]

    care e diferenta intre cei care voteaza psd ( alde , pro romania ) si pnl ???...nici una , prostia si imbecilitatea sunt majoritare in ro...
  • 0 (2 voturi)    
    toti, la fel (Miercuri, 4 decembrie 2019, 10:58)

    a.h. [utilizator]

    sa nu ne amagim, frati romani ! toti sunt la fel. aserviti, corupti, incompetenti.

    PNL=PSD=ALDE=USR=UDMR=PRO RO=PMP etc
    • 0 (0 voturi)    
      Se discuta despre analfabetism funcțional. (Miercuri, 4 decembrie 2019, 14:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui a.h.

      Ai demonstrat că te încadrezi cu succes..
    • 0 (0 voturi)    
      Normal, (Miercuri, 4 decembrie 2019, 15:49)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui a.h.

      impart functii versus sustinere in parlament. Adica tot guvernare de politruci chiar si la nivelul 2, unde ar trebui sa avem doar profesionisti apolitici.
      Apoi incepe acelasi joc, "care da mai mult", cu tradari, santaje si cutite infipte in spate. Bleah !