Orban: Vrem să pregătim un proiect de lege care să elimine inechitățile din domeniul pensiilor

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2019, 11:15 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Premierul Ludovic Orban a declarat, marți, că, "în baza unei analize pe termen mediu şi lung a sustenabilităţii sistemului de pensii", se doreşte pregătirea unui proiect de lege care să repare toate inechităţile din acest domeniu.

"Evident, la nivelul Ministerului Muncii doamna ministru construieşte o echipă care să evalueze toate lucrurile injuste, anormale, care există în legislaţia în domeniul pensiilor, care sunt foarte multe. Vrem să pregătim în mod serios şi în baza unei analize pe termen mediu şi lung a sustenabilităţii sistemului de pensii (...) vrem să pregătim un proiect de lege care să repare toate aceste inechităţi", a declarat Ludovic Orban, potrivit Agerpres.

Prim-ministrul a vizitat marţi Ability Hub, un centru care asistă persoane cu dizabilităţi să îşi găsească un loc de muncă. În acest context, preşedintele Consiliului Naţional al Dizabilităţii din România, Daniela Tontsch, a vorbit despre problema îngheţării pensiilor persoanelor cu dizabilităţi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4176 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Daca n-aveti sange de psd-isti prin vene... (Marţi, 3 decembrie 2019, 11:42)

    Mihail. [utilizator]

    ...taiati pensiile speciale. Nu sunt justificate, dimpotriva,
    In rest, sunt vorbe goale.
    • +5 (5 voturi)    
      Bagă: interzicerea pensionării înainte de vreme! (Marţi, 3 decembrie 2019, 13:26)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Reîncadrarea în muncă a hoților care s-au „pensionat” ilegal. Cine nu vrea, până la atingerea vârstei legale de pensionare, să primească un minim de ajutor social!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Sper să reușiți. (Marţi, 3 decembrie 2019, 11:46)

    asavreau [utilizator]

    PSD pretins social-democrați au făcut cel mai inechitabil sistem de pensii.Mai rămânea ca PSD să acorde pensii speciale infractorilor condamnați și după cum evoluau ca guvernare,mai că făceau și o așa nefăcută.Nimeni nu se va supăra că cineva are pensie mare,chiar//nesimțită//dacă este obținută legal, transparent ,cu acordul tuturor.PSD au avut nesimțirea să spună că ei dau,uitând că ei administrează niște bani.Noi dăm.D-lor jurnaliști,vă rog să impuneți politicienilor să vorbească corect ,să nu-și asume merite care nu sunt ale lor.
  • +6 (6 voturi)    
    Pensii speciale? (Marţi, 3 decembrie 2019, 11:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Alea NESIMTITE care le-a votat PARLAMENTUL HOTIEI NATIONALE?
  • +2 (2 voturi)    
    Desființați pensiile speciale: primul pas!!!! (Marţi, 3 decembrie 2019, 13:28)

    Tayen [utilizator]

    Interziceți pensionarea „anticipată” și înainte de termen (cam totuna sunt).
  • +2 (4 voturi)    
    PFA-urile acum nu iau pensie (Marţi, 3 decembrie 2019, 13:56)

    t4v1 [utilizator]

    Desi sunt obligate sa contribuie la sistemul de pensii!

    Motivul? Vechimea in munca se castiga doar ca salariat.

    Daca pe de o parte avem pensiile speciale unde nu contribui dar primesti, la cealalta extrema avem PFA-urile care contribuie dar nu primesc nimic!
    • 0 (0 voturi)    
      Ghinion. (Marţi, 3 decembrie 2019, 16:25)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Contribui din „mână”.