ONG, despre oile de pe nava răsturnată în Portul Midia: „Nici criminalii nu merită să moară așa”

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 18:19 Actualitate | Esenţial


Oi de pe nava scufundata
Foto: Captura video
Membrii unei asociații care a intervenit pentru salvarea oilor de pe nava răsturnată în Portul Midia susțin, într-un mesaj publicat pe Facebook, că nici oamenii care se fac vinovați de cele mai grave crime nu merită să moară așa. „Au murit în întuneric, frig și disperare”, spun aceștia.

Membrii Asociației Letea Wild Horses, care au intervenit pentru salvarea oilor de pe nava răsturnată în Portul Midia, scriu într-o postare pe Facebook că doar 254 dintre cele aproximativ 14.600 de animale de pe vas au fost salvate, notează Mediafax.

„Ultima zi de căutat supraviețuitori s-a încheiat așa cum prevăzuserăm, adică trist: nu am mai găsit nici un animal viu. Rămânem cu bilanțul de ieri: 254 de oi salvate, dintr-un total de circa 14.600. De căutat, am căutat peste tot. Publicul le va vedea de astăzi doar pe cele 254 salvate. Noi le-am văzut și pe celelalte, cele 14.000 care nu au reușit. Erau toate acolo, pe epavă. Toate au murit în morți grele și chinuitoare. Au murit în întuneric, frig și disperare. Toate s-au luptat să trăiască până la final. Cele mai multe s-au zbătut în zadar. Aveau o singură viață, la fel ca noi, iar acea viață s-a stins la scurt timp după ce se aprinsese, pe un vapor murdar și trist. Au murit fără să cunoască libertatea, căldura sau liniștea. Nici oamenii care se fac vinovați de cele mai grave crime nu merită să moară așa, darămite niște animale nevinovate”, se arată în postarea celor de la Letea Wild Horses.

În continuare, membrii asociației susțin că circa 70 de miliarde de animale sunt ucise în fiecare an ca să satisfacă cererea de carne de pe piață și se întreabă câți dintre cei care sunt oripilați de această tragedie își vor mai aduce aminte de ea de Paști.

„Gândiți-vă ce consecințe au alegerile voastre de viață. Gândiți-vă că fără cerere nu există ofertă. Și gândiți-vă că, atâta timp cât există cerere pentru carne (fie ea de oaie sau de alt fel), atunci cu siguranță oamenii vor găsi o metodă să satisfacă acea cerere. Circa 70 de miliarde de animale (fără a pune la socoteală peștii sau alte viețuitoare din mări și oceane) mor în fiecare an (!), majoritatea în condiții comparabile cu cele în care au murit aceste oi. Asta va continua să se întâmple, atâta timp cât ne vom minți în continuare că problema nu e la noi. Dar problema chiar este la noi, la fiecare dintre noi. Atâta timp cât noi nu vom schimba ceva fundamental în stilul nostru de viață, suferințele vor continua. Sau, altfel spus, oare câți dintre românii oripilați de această tragedie își vor mai aduce aminte de ea peste câteva luni, de Paști?”, au mai scris membrii ONG-ului.

Aceștia speră că oile salvate vor fi donate ONG-urilor și că vor deveni un exemplu pentru toți.

„Din punct de vedere juridic, pentru că nava nu a fost considerată nici un moment părăsită, oile care au supraviețuit aparțin cumpărătorului. Statul român a făcut o adresă oficială către acesta în care îi cere să doneze ONG-urilor animalele salvate, dar încă nu am primit un răspuns clar în acest sens. Cum vom ști mai multe, vă anunțăm. Suntem optimiști, totuși. Avem convingerea că aceste oi vor fi salvate cu adevărat, până la capăt, și că vor deveni un exemplu pentru noi toți. Un exemplu că se poate și altfel, că se poate ca animalele de fermă să ducă o viață frumoasă, dincolo de exploatarea și egoismul uman. Se poate! Trebuie să se poată. Dar nu ține de ele, din păcate, ci de noi. Nu cerem nimic în schimbul efortului nostru din aceste zile decât să vă gândiți mai bine la deciziile pe care le luați în fiecare zi și la cum afectează ele pe alții, fie ei oameni sau animale”, se mai arată în postare.

Nava cu pavilion Palau s-a răsturnat, duminică, în Portul Midia. La bordul ei se aflau peste 14.000 de oi și un echipaj format din 22 de marinari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1516 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    Umanismul unde este? (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 18:51)

    clencix [utilizator]

    Iubirea asta de animale mai bine s-ar răsfrânge pe oameni. Totuși, oile nu sunt oameni, comparațiile nepotrivite sfidează realitatea. De acord, sa le protejam ca hrana, dar sa nu le personificam ca ar suferi ca oamenii. Animalele se mănâncă intre ele, nu-i asa? Face parte din normalitatea vieții. Veganii de ce nu suferă când mănâncă din viata plantelor? Când facem mobila sau vin, plantele nu se chinuie? Doar pentru ca plantele nu au simțuri, dar tot viata au! Ar trebui ca oamenii sa moara de foame din iubirea asta anapoda. Falsa asta iubire de animale pervertește prioritățile prin care oamenii totuși prevalează fata de orice altceva.
    • -1 (3 voturi)    
      Yuval Noah Harari (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 20:21)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      sustine contrariul si chiar are dreptate...
      • 0 (2 voturi)    
        Scuzati-mi ignoranta (Duminică, 1 decembrie 2019, 3:18)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Nu stiu cine-i Yuval Noah Harari si nici de ce e o personalitate atat de importanta incat sa fie adus ca argument (alta decat ca dvs. sunteti de acord cu el).
        Dar, tocmai pentru ca nu stiu - ce sustine acest domn, relevant pentru discutia de fata?
        Ca, altminteri, in prostia mea, ce a scris mai sus @clencix mi se pare destul de rezonabil.
        Sigur ca acest accident e regretabil sau chiar o tragedie - la urma urmelor, doar un dement ar fi indiferent sau ar putea aproba chinurile inutile ale unor fiinte - dar de-aici si pana la viziunea utopica cf careia "animalele de fermă să ducă o viață frumoasă, dincolo de exploatarea și egoismul uman " e ceva distanta.
        Ca sa fie clar - animalele de ferma exista pentru ca exista ferme, iar acele ferme exista ca animalele de-acolo sa fie sacrificate ca hrana pentru oameni.

        In sens mai larg, exista o categorie (mult prea numeroasa, in opinia mea) de oameni care-si consuma energia si inteligenta inutil.
        Am vazut azi la stiri un reportaj despre un grup destul de mare de oameni a caror activitate este sa dezgroape mortii (la propriu) dintr-al doilea razboi mondial, soldati morti in anonimat pe campurile de batalie si ingropati de-a valma pe unde-a dat Dumnezeu. Oamenii astia, nu putini, ii dezgroapa, incearca sa-i identifice (cu o rata de succes foarte mica) si pe urma ii reinhumeaza demn (?!?) in cimitire militare/dedicate.
        Cui prodest?
        • 0 (2 voturi)    
          Multumesc pentru raspuns. (Duminică, 1 decembrie 2019, 19:56)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Y. N. Harari e profesor universitar la Jerusalem, autor de "bestsellers"( Sapiens, Homo deus, Ciclul publicat de 21 conferinte universitar de Istoria omenirii) si e cunoscut pe meridianele mapamondului cultural de ceva timp. Apare in videos cu interviuri si conferinte (in Engleza etc.) pe YouTube. Informatii gasiti si pe Wikipedia.
          Intr-adevar, am aflat despre astfel de proiecte exceptionale, spre identificarea ramasitelor unor soldati, aflate in padurile sau in campiile unde au avut loc luptele WWII; din nefericire este necesara si o asemenea actiune, omenirea tinde sa ignore grozaviile pe care s-a construit pacea Europei, macar!, e un advertisment convingator, poate!, contra uitarii si reiterarii razboaielor in Europa...

          .
  • +1 (5 voturi)    
    Un pic de ipo aici (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 21:02)

    Mobutu Sese Secu' [utilizator]

    1. Sobolanii din subsolurile oraselor cunosc ei libertatea, caldura si lumina? Daca nu, atunci de ce umblam dupa ei cu otravuri si spunem ca sunt daunatori? In fond noi am instalat cablurile DUPA ce au aparut ei, nu inainte. Noi am instalat cablurile pe teritoriul lor, nu ai eu aparut pe al nostru. Un suflet de sobolan trist sau in agonie dupa ce e otravit este mai putin pretios decat unul al unei oi? Adica cum se calculeaza importanta, in kg viu sau cum? Daca da, un om ce cantareste mai putin ca o oaie ar trebui retrogradat? Iar daca sobolanii raspandesc boli si sunt nespalati, ce facem cu oamenii strazii? Ei nu fac acelasi lucru in tramvai?

    2. S-a pierdut mai mult timp cu recuperarea oilor decat cu vopsitul unui salon la un spital. Iar proprietarului cred ca ii pasa enorm de oi. Cred ca atat de mult incat le-ar fi mancat de vii, numai sa nu le omoare.

    3. Banuiesc ca de paste toti acesti oengisti vor manca numai vegetale sau ... sobolani? Proteic carnea e la fel... Dar fireste ca atat plantele cat si sobolanii vor fi preluate direct ca starvuri, moarte de moarte naturala. Altfel vor comite tot o crima. Sau o oaie moarta la abator e mai fericita ca una moarta pe nava? Sunt curios cati dintre ei vor fi fericiti stiind ca merg la esafod. Dar sa stea linistiti, e vorba de decapitare, deci o moarte pe cat de rapida pe atat de placuta.

    Concluzie: OILE NU SUNT OAMENI!
    • 0 (0 voturi)    
      Vulturii etc. migreaza din Europa (Duminică, 1 decembrie 2019, 19:16)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Mobutu Sese Secu'

      spre regiunile de iernat, ajungand de ex. in India unde, in lipsa pestelui, se hranesc cu sobolanii ce misuna pe muntii uriasi de gunoaie, se otravesc ... Si berzele negre, specie protejata, mor otravindu-se cu pestele contaminat sau cu micile rozatoare otravite de oameni...
  • -1 (5 voturi)    
    14.000 de oi - 14.000 de prunci (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 21:19)

    johnescu [utilizator]

    mare atentie,
    moartea celor 14.000 de oi ne poate duce cu gandul la uciderea celor 14.000 de prunci de catre irod, in cautarea pruncului Iisus Hristos !
    nepasarea de acum 2.000 de ani si nepasarea de acum in fata jertfei a 14.000 de suflete ne arata ca nu am evoluat !!!
    si oile au suflet, da si oile sunt mai curate decat noi oamenii.
    am inteles ca nava a fost abandonata la ordinul comandantului.
    pai in situatia asta nava si ceea ce se afla pe ea apartin statului roman de drept !
    trebuia intervenit imediat, insa ceea ce s-a intamplat este o crima, oricum am privi.
    oamenii trebuie sa inteleaga de voie sau de nevoie ca suferinta acestor suflete nevinovate trebuie sa inceteze!!!
    • -1 (3 voturi)    
      Dar cu ratustele si puii de gaina (Duminică, 1 decembrie 2019, 8:58)

      Mobutu Sese Secu' [utilizator] i-a raspuns lui johnescu

      Ce aveti? Nu va plac? Nu sunt suflete?
    • 0 (0 voturi)    
      Frumos gandit (Duminică, 1 decembrie 2019, 19:01)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui johnescu

      si spus, aveti dreptate. Preferabil cinismului afisat de unii in numele "oamenilor"; din pacate oamenii nu sunt o veste buna nici pentru oi, nici pentru miei, nici pentru albine si nici pentru elefanti, girafe, cetacee etc. Parcurgem un al saselea val de exctinctie a mii de specii de animale terestre, victime inocente ale civlizatiei industriale, exctinctie purtand amprenta antropocenului, amprenta nesabuitului (paradoxal numit) Sapiens...