Un oraș din România a desființat Poliția Locală. Primar: ”Nu prea își avea rostul”

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 15:06 Actualitate | Esenţial


politia locala
Foto: captura facebook
Orașul Darabani din județul Botoșani a decis desființarea Poliției Locale. Pirmarul declară că Poliția Locală „nu prea își avea rostul" în Darabani și că acum face economii la bugetul local, transmite Mediafax.

Desființarea Poliției Locale din Darabani a fost decisă la ultima ședință a Consiliului Local.

Primarul Liviu Hrimiuc a declarat că este vorba mai mult de o reorganizare, iar cei șase angajați ai Poliției Locale vor deveni agenți de pază.

„E o reorganizare, nu își pierde nimeni locul de muncă, or să rămână agenți de pază. O să devină mai eficienți în situația în care vor deveni personal contractual. Poliția Locală nu prea își avea rostul în orașul nostru. Cei șașe vor fi angajați ai Primăriei, doar că li se va schimba statutul”, a spus Liviu Hrimiuc.

Întrebat care e logica desființării Poliției Locale, dacă angajații își vor păstra atribuțiile, Liviu Hrimiuc a răspuns că face economie: „Una e să fii polițist local și alta e să fii agent de pază. În primul rând facem ceva economii la bugetul local. Am făcut un calcul, dar nu am datele în față, nu pot să vă spun ce economii vom face".

Pentru a fi pusă în aplicare este necesară o aprobare de la Prefectura Botoșani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















19052 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    Da (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 15:26)

    mitg [utilizator]

    Asa ar trebui procedat peste tot. Gardienii publici plus un birou de coordonare care sa le faca orarul de lucru si sa traseze sarcini. Atat, nimic mai mult, cu atat mai putin semantica de "politie".
  • +24 (24 voturi)    
    Bravo lui,trebuie...... (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 16:26)

    gigiN [utilizator]

    ...desfiintata peste tot.Este cea mai mare adunatura de paraziti si de incompetenti din tot sistemul bugetar.Este o prima masura importanta de reducere a fondului enorm de salarii bugetare.
    • +7 (7 voturi)    
      corect.. (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 19:15)

      gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      "paraziti si de incompetenti din tot sistemul bugetar" : de cand pazniciii parcurilor (unfel de bostangii intarziati) au dreptul de a purta uniforma politiei, de a avea arme de foc & etc ???
  • +19 (19 voturi)    
    Corect! (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 16:46)

    Zache58 [utilizator]

    Foarte bine,Vela ar trebui sa-i tranforme in gardieni pe toti;nu au pregatire de politisti.
  • -9 (9 voturi)    
    Apropo, mai locuieste cineva in Darabani? (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 18:44)

    Mihail. [utilizator]

    Sau s-au facut toti bucuresteni?!
  • +1 (7 voturi)    
    Mdea (Duminică, 1 decembrie 2019, 2:23)

    Wildschwein_007 [utilizator]

    Pai oricum politia ro arata ca o adunatura de inutili. Sa va zic ca in Germania e un pic altfel? Un singur exemplu: vad intr-o zi, in trafic fiind, un copil de vreo 4 ani singur pe un pod din Hennigsdorf. Sun la 112. In 2 minute vin patru, da, patru masini de politie si se ocupa de caz. Cand se va fi asa mah in Romania???
    • +1 (3 voturi)    
      Never on this earth! (Duminică, 1 decembrie 2019, 4:20)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

      Dream on!
    • -4 (10 voturi)    
      Eficienta germana (Duminică, 1 decembrie 2019, 6:03)

      CipE [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

      Interesata situatia - 4 echipaje (8 politisti) au venit sa verifice situatia unui copil de 4 ani... Ma intreb acum de cati e nevoie pentru unul de 8 ani?
      • +3 (3 voturi)    
        Logic ar fi (Duminică, 1 decembrie 2019, 13:33)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui CipE

        sa scada numarul, astfel ca pentru un copil singur de 21 de ani sa vina zero masini