​Oamenii Guvernului Orban: Un fost consilier al șefului SRI a fost numit secretar de stat la Economie, iar o jurnalistă a ajuns consilier de stat la cabinetul Ralucăi Turcan

de C. Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 28 noiembrie 2019, 22:45 Actualitate | Esenţial


Razvan Pirjol
Foto: Facebook
Noi numiri în funcții importante au fost publicate joi în Monitorul Oficial. În funcția de secretar de stat la Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri a fost numit Emil Răzvan Pîrjol, cu experiență în domeniul turismului. Din iulie 2019 se ocupa de afacerile din turism ale grupului Niro, controlat de omul de afaceri Nicu Dumitru, cunoscut ca Niro. În 2012 a fost consilierul lui Eduard Hellvig, actualul director SRI, care în acel moment era ministru la dezvoltare regională și turism.

În perioada iulie 2012-decembrie 2015, Pîrjol a fost director general al Companiei de Investiții pentru Turism, companie de stat, desemnat în această funcție de Eduard Hellvig. Câteva luni, până să ajungă secretar de stat a lucrat și pentru grupul controlat de Niro, cunoscut pentru afacerile imobiliare. Are un adevărat imperiu imobiliar. Una dintre afacerile în care a fost implicat a fost Complexul Europa, demolat în luna septembrie. Pentru mai multe amănunte, citește Povestea incredibilă a complexului Europa: o moarte suspectă, legături cu mafia și apusul unui imperiu

O altă numire apărută în Monitorul Oficial este cea a Marinelei Mititelu, jurnalistă la Realitatea TV. A fost numită în funcția de consilier de stat în cadrul aparatului de lucru al vicepremierului Raluca Turcan.

De asemenea, în funcția de secretar de stat la Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor a fost numit Ionel Scrioșteanu. Acesta a fost administratorul public al județului Ilfov și directorul de cabinet al președintelui Consiliului Judetean Ilfov, Marian Petrache (PNL). La Transporturi a mai fost numit secretar de stat Valeriu Lupu, membru PMP Timiș, iar secretar general Gheorghe Cojanu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















30894 vizualizari

  • +9 (21 voturi)    
    Rusine! (Vineri, 29 noiembrie 2019, 8:05)

    popestii [utilizator]

    PNL, sunteți niște fraieri! Atât de la îndemână vă e o guvernare decentă și dați cu m... în fasole! Rusine!
    • +6 (14 voturi)    
      nu au oameni sau ce fel de (Vineri, 29 noiembrie 2019, 8:45)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui popestii

      Oameni au ei pot sa fie cititi limpede daca te uiti la Raluca Turcanu.

      Dansa Mititelu nu are nimic remarcabil decat legatura cu dna si poate cu serviciile desi cred ca serviciile au oameni oleaca mai destepti - cel putin asa imi place sa cred.

      S-a facut barterul politic pentru o sustinere scurta dar cu mari costuri.
    • 0 (4 voturi)    
      he,he,he.... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 10:37)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui popestii

      pleaca ai nostri , vin ai vostri ,voi ramaneti tot ca prostii ! tipu' ala cu chelie si plete de la finante s-a si imprumutat scump si a si marit deficitu' la 4,4 % din pib ...ce decenta ,cand toti sunt niste ciolanisti ,ca sheful lor ala mare de sta pe la hotel Mandarin din N.Y. si zboara cu avionu' privat ! s-alege prafu , o sa vezi !
    • +3 (7 voturi)    
      zi pe bune... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 10:45)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui popestii

      au dat cu mucii-n fasolea cu ciolanis , asa cum sunt si ei , muci ! sa fie la ei acolo !
  • +17 (21 voturi)    
    Alo (Vineri, 29 noiembrie 2019, 8:48)

    2304 [utilizator]

    Tovarasi, unde sunt concursurile alea transparente pentru ocuparea functiilor pe baza de competenta? Tot aia ati trambitat pana acum. Nu faceti decat sa schimbati mafia. Dati rudele p$d afara si le angajati ale voastre. Chiar nu sunt oameni in tara asta care sa ocupe aceste functii fara sa fi fost anterior manjiti in diverse moduri?. Tineti-o tot asa si ajungeti si voi la 30% ca pesedeaua
    • +13 (15 voturi)    
      Era vorba de concurs de imprejurari... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 10:14)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui 2304

      Am interpretat noi gresit.
  • -9 (15 voturi)    
    Citesc... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 9:30)

    Nonidem [utilizator]

    Citesc comentarii rautaciase la adresa numirilor efectuate de PNL.Dupa mine, problema este nu ce orientare au persoanele respective, ci competenta lor.Daca sunt competente, nu-i nicio problema simpatia lor fata de PNL.In fond pe cine ati vrea sa promoveze?Iar in legatura cu doamna Mititelu, este chiar o alegere buna!Nu este membru PNL, iar emisiunile ei de la Realitatea au fost corecte,incisive,de o inalt a probitate jurnalistica.A-i cauta nod in papura acestei doamne,chiar e degradant!
    • +10 (14 voturi)    
      0. sunteti membra pnl? (Vineri, 29 noiembrie 2019, 10:17)

      bubaru [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Daca tooot ati ajuns la ,,comentarii rautacioase,, eu va intreb, fara rautate:
      1. daca erau persoane competente in diferite institutii, dar aveau simpatii/carnet psd - acestea puteau ramane in functii?
      2. unde sunt angajarile prin concurs?
      3. numai la Realitatea sunt ,,jurnalisti de o inalta probitate,,?
      4. cautatul de nod in papura nu este sport national?
      5. de ce s-a marit (triplat) numarul de secretari de stat, fata de guvernul Dancila?
      6. de ce este o cearta generala a pnl cu pdl in teritoriu, ca sa-si puna ei in functii (fara concurs!) - sotiile,amantele, rudele?
      7. de ce guvernul Orban se vaieta ca nu are bani la buget, dar merge in continuare cu politicile/legile privind pensiile si salariile ale lui Dancila?
      8. cat va tine aceasta vaicareala cu ,,greaua mostenire,, (pana la alegerile din 2020 sau cele din 2024)?
      9, 10...n, las pe altii, ma doare capul!
      • -5 (7 voturi)    
        Sunteți membru PSD? (Vineri, 29 noiembrie 2019, 10:50)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bubaru

        Întreb,ca să-mi pot răspunde la întrebările puse de d-ta.În gândul meu am o durere,că nu sunteți pesedist,dar sunteți membru/susținător al USR și ei au spus că nu au în plan scoaterea României din criză.Dar nu lasă nici pe alții să o facă,pentru-că nu ar mai avea ce face și ar trebui să se desființeze ca partid.
  • +1 (5 voturi)    
    prafu' se alege ... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 10:44)

    muscha mbanana [utilizator]

    nimic din ce-au spus cand au luat ciolanu' , n-au respectat , dar nu-i nimic , le ia locul cei de la usr...toata treaba -i sa-l faca pe ciolanis sa-si roada unghiile c-a stat de pomana 10 ani din viata noastra si a lui si a mai tinut si postul ocupat de geaba , cand se termina mandatu' se termina si cu el ,nu mai are voie la scoala !
  • -3 (3 voturi)    
    Razvan Pirjol (Vineri, 29 noiembrie 2019, 11:50)

    Constantin_Toader [utilizator]

    Pirjol este, probabil, cea mai competenta persoana la conducerea turismului romanesc. Omul are zeci de ani experienta ca profesor la scoala de ospitalitate elvetiana, manager de hotel, consultant in turism etc.

    Cred ca articolul este putin tendentios in ceea ce-l priveste.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta se intampla (Vineri, 29 noiembrie 2019, 11:55)

    UpNext [utilizator]

    cand Omul Romanesc pune, ca de obicei in ultimii 150 de ani, botul la behaielile si mugetele clasei politice, pe care o voteaza cu ravna, pentru ca apoi sa o injure cu aceeasi ravna. Prin vot legitimeaza hotia, minciuna, tembelismul si lacomia satrei politice pe care tot el o injura in disperare....