VIDEO Macron, despre ”moartea cerebrală” a NATO: Declarațiile mele au fost un apel de trezire

de DG     HotNews.ro
Joi, 28 noiembrie 2019, 14:18 Actualitate | Esenţial


Emmanuel Macron si Jens Stoltenberg
Foto: Twitter
Președintele Franței, Emmanuel Macron, a precizat joi că afirmațiile sale legate de faptul că NATO este în ”moarte cerebrală„ nu au fost altceva decât un ”apel de trezire”, astfel încât liderii să discute serios toate problemele care nu au fost rezolvate și să găsească soluții.

Precizarea a fost făcută, joi, într-o conferință comună susținută la Paris împreună cu secretarul general al alianței Jens Stoltenberg.

Macron a mai spus că NATO trebuie să aibă discuții ferme, robuste, la rece, cu Rusia.

Pe de altă parte, Macron a spus că Turcia nu se poate aștepta ca aliații să fie solidari și, în același timp, să-i surprindă cu atacuri lansate în Siria.

La rândul său, șeful NATO a susținut că alianța este una puternică, iar Franța joacă un rol important în cadrul ei. ”Împreună vom continua să lucrăm pentru a menține NATO în formă, pe viitor„.



Întâlnirea dintre cei doi oficiali are loc în contextul declarațiilor controversate ale lui Macron și al summit-ului NATO care va avea loc la Londra, săptămâna viitoare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1462 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Și te-ai trezit? (Joi, 28 noiembrie 2019, 14:38)

    asavreau [utilizator]

    D-le Macron !
    • +3 (5 voturi)    
      Micron (Joi, 28 noiembrie 2019, 14:45)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Pana si Dl este mult.
  • +4 (4 voturi)    
    aha, deci ai (Joi, 28 noiembrie 2019, 15:01)

    nash pandelica [utilizator]

    mancat rahat cu perje. ca dupa cum ai spus'o, nu era avertisment. mai degraba o constatare de om sigur. expert in ale militariei.
    la ce unitate facusi bre serviciu' melitar ?!

    cum drac ca in ultima vreme ajung la butoane, inclusiv alea ciupercoase, numai de astia care n'au tinut o pusca in mana, nu s'au trezit cu goarna si n'au devorat manuale de tehnica, tactica si strategie militara.
    singurele manuale le'au fost operele complete ale lui marx si engels. poate si ale unor marxisti mai noi...universitari.
  • +2 (2 voturi)    
    din moarte cerebrala... (Joi, 28 noiembrie 2019, 15:03)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu te mai trezesti.
  • +4 (4 voturi)    
    foarte (Joi, 28 noiembrie 2019, 15:09)

    codrean [utilizator]

    priceput la medicina Macron, pentru el moartea e ... reversibila ! Ce mai e si cu doctoratele astea de la Sorbona ...
  • +3 (3 voturi)    
    iodiot (Joi, 28 noiembrie 2019, 15:19)

    Point [utilizator]

    mai util si mai rupt de realitate nu am vazut.asta e in stare sa-i pupe picioarele lui putin numai sa mai castige un mandat.de fapt nici nu stiu in ce echipa joaca imerbul asta.
    m-au lasat nervii can bolandul asta a readus ideea ca rusia e in europa.asa a inceput el discursul...la nici 5 min de la start...
    pai cu asta faci treaba?daca si mekeloglu are idei la fel,suntem deja vanduti si ambalati.
    • +1 (1 vot)    
      pai, de (Joi, 28 noiembrie 2019, 16:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Point

      de vina sunt americanii, trompa, reagan, cel care a indemnat la daramarea zidurilor.
      a zgandarit imaginatia unor napulioni de opereta.
      asta vrea si macrou, o ioropa fara ziduri, garduri (!), de la atlantic la pacific. cum e si america, nu ?!

      deci, daca rusii n'au izbutit sa bage ioropa in urss, macrou vrea sa bage rusia in ue.
      nu mai conteaza cum, tot ioropeni si ei, nu ?!
      amin !