Vlad Alexandrescu cere stoparea transportului de animale vii / Imagini publicate de un ONG după scufundarea navei cu 14.000 de oi la bord: „Mii de cadavre plutesc acum pe apă”

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 25 noiembrie 2019, 14:48 Actualitate | Esenţial


Nava
Foto: Animals International Romania
​Senatorul USR Vlad Alexandrescu cere stoparea transportului de animale vii către tările din afara Uniunii Europene, precum și anchetarea de urgență a condițiilor în care s-a produs scufundarea în portul Midia a unei nave cu 14.000 de oi.

„România încalcă atât Regulamentul (CE) nr. 1/2005 al Consiliului privind protecția animalelor în timpul transportului în interiorul și în afara UE cât și al operațiunilor conexe, Rezoluția Parlamentului European din 14 februarie 2019 referitoare la punerea în aplicare a Regulamentului şi standardele Organizaţiei mondiale pentru sănătatea animalelor, standarde la care s-a raliat şi România. Este inadmisibil să continuăm aşa. Pe lângă faptul că exportul de materie primă (animale vii) este ineficient din punct de vedere economic, lipsa de respect şi cruzimea față de viaţa unor fiinţe vii nu se mai poate justifica într-o ţară europeană şi care se doreşte a fi civilizată”, a scris Vlad Alexandrecu pe Facebook.

Animals International România: Suspectăm o supraîncărcare a navei / Imagini cu animale moarte plutind

De asemenea, o organizație internațională de salvare a animalelor susține la o zi după scufundarea parțială a navei că animalele moarte plutesc pe apă, iar luni nu a avut loc nicio operație de salvare.

„Suspectăm o supraîncărcare a navei”, spun cei de la organizație. Gabriel Păun, directorul organizației pentru Europa a organizației „Animals International“, spune, potrivit Mediafax, că o astfel de situație nu ar fi avut loc dacă România ar exporta carne, și nu animale vii: „Această tragedie putea fi evitată dacă existau proceduri pentru astfel de situații de urgență și, mai ales, dacă România ar exporta carne în loc de animale vii”.

Gabriel Păun a descris și scenele de groază cu animalele prinse în nava scufundată ca într-un sicriu de tablă: „Imaginile pe care le-am obținut includ mii de animale prăbușite în pereții laterali ai vasului înainte ca acesta să intre sub apă și animalele să se înece, urmate de filmări de astăzi dimineață cu animale moarte plutind pe apă. Nava a fost abandonată pe timpul nopții, iar dimineață nu s-a efectuat nicio operațiune de salvare pentru bietele animale”.

De altfel, organizația a postat pe Facebook o serie de imagini cu un deosebit impact emoțional în care se văd animale agonizând, iar cele moarte plutind în apă. (AICI și AICI) „Mii de cadavre plutesc acum pe apă”, scrie organizația.

Reprezentanții organizației cer o anchetă comună a Ministerului Agriculturii și a celui al Transporturilor, pentru a se afla cine a greșit în acest caz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9672 vizualizari

  • -5 (53 voturi)    
    Asta ii batut la cap? (Luni, 25 noiembrie 2019, 14:57)

    Lok [utilizator]

    Dai in industria zootehnica romaneasca din toate partile din cauza unu accident ce nu tine de acea industrie? Ce ar fi sa stopam tot transportul naval in general? Sau ce ar fi sa oprim idiotii de la cuvantari publice? Hint: Toate sunt aberatii!!!
    • -5 (21 voturi)    
      corect (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:16)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Sau stopam direct tot transportul de oameni vii.
    • -3 (23 voturi)    
      Da! (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:33)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Si sa oprim transportul de pasageri cu trenul, avionul, vaporul, autibuzurile si masinile personale. In fiecare zi sunt incidente/accidente.

      Progresistii se intrec in aberatii..
    • +11 (21 voturi)    
      n-ai inteles (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:33)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      a zis despre stoparea transportului in afara UE, adica in locatii indepartate pentru ca drumurile sunt lungi cu vaporul si nu ofera conditii, mor pe capete din cauza caniculei sau din cauza frigului, ca romanul nu prea stie ce sunt alea conditii, e ca si cum te-ai duce tu cu alti 10000 oameni in august pe canicula intr-un tren personal CFR tranca tranca pana in spania, sa vedem cati supravietuiti drumului...
      • -5 (13 voturi)    
        Pai daca mergea in UE care era diferenta? (Luni, 25 noiembrie 2019, 21:27)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui alex34

        Rasturnatu-sa la cativa km de la plecare.
        • +2 (6 voturi)    
          e grele (Marţi, 26 noiembrie 2019, 11:49)

          codo [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          In UE nu plecau cu vaporul, ci cu camionul sau direct sub forma de cotlete pentru ca UE nu vrea sa le ia gatul cu fata spre Mecca. Deocamdata.
        • +1 (1 vot)    
          Rasturnatu-s-a ! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 22:06)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Pare-mi-se ca trebuie sa fii un pic mai atent.
          :)
    • +9 (19 voturi)    
      "doamne fereste!.." (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:39)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Cum adica, sa exportam direct carnea, cu valoare adaugata? Poate mai vrea sa o facem si carnati? Sa ajunga la export cu pret de 10 ori mai mare?..

      Nu! Noi suntem neam de ciobani mioritici, doar crestem oaia si o dam la libian sa o taie "halal", ca se stie ca romanul e frate si cu mioara, dar si cu porcul, deci nu putem exporta direct carnea, curata.
    • +8 (14 voturi)    
      Nu e problema exportul, ci transportul in viu (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:51)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Se pot trimite carcase congelate sau chiar mai procesate in specialitati dorite de pietele arabe.
      • +11 (17 voturi)    
        Halal (Luni, 25 noiembrie 2019, 16:40)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Problema cu piețele arabe (de fapt musulmane) e că n-o să cumpere niciodată carne tranșată de „ghiauri”. Carnea lor trebuie tranșată de măcelari musulmani, acreditați oficial de imami. De aia noi trimitem oi vii în Turcia.
        O soluție ar fi să încurajăm înființarea în țară a fabricilor de carne deținute de afaceriști musulmani, care să-și angajeze câțiva experți cheie de-ai lor, în rest să aibă personal românesc. România ar exporta astfel produse cu valoare adăugată în loc de carne vie, mulți români ar avea de lucru iar accidente de tipul ăsta nu s-ar întâmpla.
        Nu sunt deloc fan USSR+, însă, cu excepția stridentului termen „interzicere”, n-aș putea spune că Alexandrescu bate câmpii de data asta.
  • -8 (28 voturi)    
    mda (Luni, 25 noiembrie 2019, 14:59)

    Nevermind [utilizator]

    ok. Nu mai exportam animale vii in afara UE, deci te-am putea exporta pe tine. Parca mai ai niste colegi de partid cu aceleasi simtiri, ca de cuget nu prea e vorba. Ce-mi plac mie astia printzipiali pe banii altora.

    De craciun banuiesc ca o sa halesti niste friptura de soia, nu?
    • +9 (19 voturi)    
      Da (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:17)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      E foarte buna friptura de soia, ai putea sa incerci si tu ! Singurul dezavantaj este ca e cam greu sa ajungi la camera de urgenta dupa ce mananci soia, pe cand daca bagi sarmale si caltabos in tine pana pleznesti (evident, inainte ai tinut post negru ca un bun crestin ce esti) ajungi sigur !
      • -4 (16 voturi)    
        like i give a sh.t, inghite-o tu (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:01)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Eu am o problema cu interdictiile, in special alea "progresiste", gandite pro fund. Ajungem in 1984, incet-incet

        Si tie ti-as lua apararea daca nu te-ar mai lasa astia sa te rujezi sau imbraca in tutu roz bon-bon, scumpete. Dar, la fel, as avea o problema daca-mi _impui_ mie sa ma imbrac ca tine. E logica elementara, dar e grea pentru unii snowflake.
  • +11 (15 voturi)    
    Oieritul la români (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:08)

    Tescovin [utilizator]

    Oieritul modern la români a ajuns o bătaie de joc. Pe vremea când învățam la școală Miorița, oieritul încă mai era o activitate specifică preponderent zonelor de munte și de deal. Acum sunt stâne la orice colț de cotitură, la câmpie, pe marginea șoselei, pe ulițele satului, pe malul bălții șamd. Au ajuns ciobani toți rejectații profesional care nu-s în stare să facă altceva, plus bețivani și infractori. Oile mănâncă lăstarii din pădure, stuful de pe baltă, resturi de prin gunoaie, orice le iese în cale (dar, desigur, „brânza noastră e bio, domnu', noi nu băgăm în ea E-uri și chimicale”). Câinii de stână sunt nemâncați cu zilele, dar umblă liber și dau iama prin animalele sălbatice și prin turiști.

    Și tot dezastrul de mai sus a fost fix degeaba, pentru că acum 14.000 de oi au murit înecate în mare, și trebuie luat totul de la capăt.
  • +17 (19 voturi)    
    Prostie la încărcarea pe navă. (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:26)

    asavreau [utilizator]

    Trebuiau țarcuri amenajate încât oile să nu se poată deplasa în cazul balansului navei.Trebuie pedepsiți toți.De la cei care au încărcat nava,la cei care au autorizat plecarea navei.
  • -7 (17 voturi)    
    ceausescu 2... (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:30)

    LiviuX [utilizator]

    Asta imi aminteste de ceausescu. Abia aparusera salile de jocuri (mecanice pe atunci) si multi elevi chiuleau de la scoala ca sa se duca sa se joace. Solutia gasita de ceausescu a fost inchiderea salilor. Deci nu sa vezi de programul de functionare, sa atragi copiii la scoala, etc. ci simplu, sa inchizi salile. Asa si asta, de ce sa vedem de ce se exporta animale vii, in ce conditii, mai bine interzicem cu totul transportul. Singura lui scuza e ca e parlamentar, deci e clar ce grad de inteligenta are...
  • -5 (23 voturi)    
    Si transportul de oameni vii sa-l interzicem! (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:38)

    CezarN [utilizator]

    Ati vazut vreodata locul in care s-a prabusit un avion de calatori? Cadavre peste tot. Arata jalnic. Neaparat trebuie interzis transportul de oameni vii.
    :))
    Daca se intreaba cineva cum arata ideologia neomarxista, iat-o in actiune la Vlad Alexandrescu si la USR. Dar nu asta-i Alexandrescu ala despre care Liiceanu spunea ca a parazitat GDS si ca este un oportunist si un neo-Paturica?

    https://www.g4media.ro/exclusiv-gabriel-liiceanu-a-demisionat-din-grupul-pentru-dialog-social-cum-isi-motiveaza-gestul-intr-o-scrisoare-devastatoare-de-11-pagini-si-de-ce-il-numeste-neo-paturica-pe-senatorul-usr-vlad-ale.html
    • 0 (10 voturi)    
      ... (Marţi, 26 noiembrie 2019, 9:57)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ai fost coleg de bancă cu lok, la aceeași școală ajutătoare?
      unde vezi tu neomarxism aici? vrei doar să ne spui cît de mult savurezi tu caca, așa-i?
    • 0 (4 voturi)    
      diferenta!! (Marţi, 26 noiembrie 2019, 22:27)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Diferenta e ca omu' viu se suie DE BUNAVOIE in avion, tren etc. - deci isi ASUMA riscul!!
      Pun pariu ca oile alea au fost manate acolo fortzat!

      Mai ai multe argumente de-astea stupide? >:
      • +1 (1 vot)    
        Argument progresist de doi bani (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 21:41)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Asta cu DE BUNAVOIE si cu CONSIMTAMANTUL care se generalizeaza de la organizarea sociala umana la animale si, in curand, la plante. Bunaoara, patrunjelul din ciorba "progresista" pe care o tot reincalziti si pe care o cumpara tot mai putini nu si-a dat consimtamantul sa fie rupt si a fost fortzat sa intre in olitza ta.
        De parca atunci cand tai oaia sau porcul, sau rosia in salata, le-ai luat consimtamantul sa o faci.
        Cred ca singurii carora li s-a cerut consimtamantul, au refuzat si li s-a respectat dorinta sunt neuronii care au fost invitati sa-ti populeze cutia craniana.
  • -5 (19 voturi)    
    Jesus (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:42)

    Marian74 [utilizator]

    "Pe lângă faptul că exportul de materie primă (animale vii) este ineficient din punct de vedere economic"

    Pe bune? Stii mai bine decat exportatorul? De vreme ce s-a apucat de afacere banuiesc ca iese pe profit.

    Cu opozitionisti din astia o sa ramane PDS la putere inca 50 de ani.
  • +10 (14 voturi)    
    Acele animale (Luni, 25 noiembrie 2019, 16:30)

    Ord [utilizator]

    stau ingramadite fara apa, mancare, ventilatie (pe timp de vara) fara minim ajutor veterinar. Multe animale mor pe drum, iar cand ajung mor in chinuri, nu sunt asomate deoarece tarile in care sunt exportate nu respecta nici o lege. De aia tarile europene au interzis exportul de animale vii catre ele.
    • 0 (4 voturi)    
      Vasul nu era sub pavilion românesc (Marţi, 26 noiembrie 2019, 14:08)

      martino12 [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Ia uită-te la graficul ăsta, vezi câte țări europene sunt acolo și care exportă ovine vii, înainte să spui prostii:

      https://oec.world/en/profile/hs07/0104/

      Apoi, cum să trimiți animale asomate în țările arabe, au anumite prescripții religioase, a explicat cineva mai sus.

      Există o singură companie care exportă ovine în Arabia Saudită, presupun că erau animalele lor.

      https://seradria.com/blog/romanian-sheep-export-saudi-arabia.html
  • -4 (10 voturi)    
    incredibil! (Marţi, 26 noiembrie 2019, 1:16)

    martino12 [utilizator]

    Mai exportă și România ceva, trebuie luate urgent măsuri de stopare și interzicere. Parcă și astă vară începuseră o campanie împotriva exportului de animale vii către țările arabe, pe motiv că vapoarele nu aveau aer condiționat. Arabii sunt mai deștepți că vor animale vii, nu acceptă ca românii, să manânce carne congelată de 40 de ani, din depozitele NATO.
    Cei din UE ne-au eliminat de pe toate piețele unde aveam desfacere în anii '80, le-a mai rămas să închidă și capitolul cu oile (cu porcii au rezolvat deja).
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 26 noiembrie 2019, 9:59)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui martino12

      daea, tu ești mă?
  • +1 (1 vot)    
    Da (Marţi, 26 noiembrie 2019, 15:48)

    -dorian- [utilizator]

    M-ai prins...