De ce nu era semnalizată groapa în care au căzut două mașini una peste alta? Burghiu: Două persoane ar fi ieșit dintr-un bar și au aruncat semnalizatoarele

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 25 noiembrie 2019, 9:56 Actualitate | Esenţial


Masini in groapa RADET
Foto: Facebook
​Alexandru Burghiu, șeful Termoenergetica (societate care preia activitatea RADET) a declarat, pentru Mediafax, că doi indivizi care au ieșit dintr-un bar ar fi aruncat cele 9 semnalizatoare în groapa în care au căzut duminică seară două mașini una peste alta.

„Am ajuns în jur de ora 23 acolo, iar soția primului șofer care a căzut în groapă, cât și poliția, mi-au relatat că nu cu mult timp înainte, două persoane ar fi ieșit din barul de lângă, într-o stare euforică, și s-au luat la trântă cu tot ce înseamnă semnalizare și le-au aruncat pe toate în groapă, după care a venit acel om și a căzut în groapă”, a declarat, pentru Mediafax, Alexandru Burghiu, director al companiei Termoenergetica (societate care va prelua activitatea RADET).

Burghiu mai spune că din groapă au fost scoase 9 indicatoare. „Am scos vreo 9 indicatoare din groapă, și de-o parte și de alta a șantierului. Dacă ar fi dat cu mașina în primele, cele din celalalt capăt ar fi stat neatinse. Șantierul acela este de 12 zile și nu a fost niciun incident acolo”, a mai declarat Burghiu.

Martori de la fața locului au relatat că în cazul în care ar mai fi durat câteva minute până când primul bărbat a fost scos se putea întampla o tragedie, pentru că la scurt timp a căzut cealaltă mașină.

Potrivit lui Burghiu, groapa va fi astupată în aceste zile.

Duminică seara, două autovehicule care circulau pe Aleea Compozitorilor dinspre Bulevardul 1 Mai, în momentul în care au ajuns în dreptul imobilului cu nr. 13, au căzut într-un șanț săpat în carosabil. Șanțul săpat este parte a unei lucrări de termoficare a RADET. În urma accidentului, unul dintre șoferi a fost rănit. Polițiștii fac cercetări pentru a stabili cauzele și împrejurările evenimentului rutier, precum și pentru stabilirea modului de semnalizare a lucrării.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8171 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Alea doua persoane la puscarie 6 luni (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:03)

    Luk [utilizator]

    si munca pentru comunitate 12 luni.

    Si mai vedem cu cine se iau la tranta.
    Puteau sa moara oameni.
  • +14 (14 voturi)    
    HA HA HA (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:09)

    fit [utilizator]

    Minciuni PSD-iste! Betivanii iubesc semnalizarile RADET!

    In plus, o lucrare, o groapa se semnalizeaza si inainte de a ajunge langa ea...
    • +6 (6 voturi)    
      Cu cel puțin 10 metri (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:34)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui fit

      inainte de perimetrul cu lucrari.
      • +1 (1 vot)    
        Normal ar fi (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:44)

        DT34 [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        pentru o durata asa de lunga, cand nu se lucreaza, sa acopere groapa cu placi din metal, si/sau sa puna gard din beton
        https://previews.123rf.com/images/natamata/natamata1501/natamata150100014/35309742-platforms-concrete-barrier-red-white-area-road-construction-.jpg

        http://blogs.lowellsun.com/policeline/files/2014/04/coveredSink-549x412.jpg
        • +1 (1 vot)    
          o graapa adanca se acopera cu ceva (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:56)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui DT34

          nu e suficienta semnalizarea.
  • +17 (17 voturi)    
    "de 12 zile.." (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:10)

    pehash [utilizator]

    Doar 12 zile. In ce hal a ajuns tara asta, nu pot sa lase si ei o groapa in mijlocul strazii macar o luna?..
    • +9 (9 voturi)    
      pai da, pana deseneaza , pinaiau harletzul (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:32)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      pina se hotarasc .... etc

      sa zicem mersi ca au trecut doar 12 zile
      • -2 (10 voturi)    
        pai da (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:40)

        Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        ca forta de munca sta pe facebook la taclale.
  • +7 (9 voturi)    
    pai si melitia?! (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:36)

    liviu_ [utilizator]

    ii primdem si noi?! nu dealta da e cam tentativa de omor....
    zic si eu...

    also chiar si asa radet s-a facut (iar) de kkt!
  • +8 (8 voturi)    
    O declarație hilară! (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:44)

    asavreau [utilizator]

    Alexandru Burghiu -șef Termoenergetica își începe activitatea cu minciuni.Poate au fost în condițiile de numire în funcție.Spune el că soția șoferului a declarat că niște bețivi asu aruncat semnalizatoarele și a venit soțul doamnei și a căzut în groapă.M;ăi să fie! Soția nu și-a atenționat soțul că este o groapă nesemnalizată !Este vinovată și pentru al doilea căzut,pentru-că trebuia să anunțe la 112 pericolul.Plus poliția care știa de groapa nesemnalizată și nu au pus un polițist să dirijeze și să-i cheme de domnii carte trebuiau să semnalizeze groapa.La atâtea minciuni,nu ne mirăm,Ăsta-i București cu Firea primăriță.Minciuni,mizerie,frig,ceartă între oameni creată de administrație.
  • +8 (8 voturi)    
    E vina RADET (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:55)

    schimbu3 [utilizator]

    la asemenea lucrari se pun panouri de semnalizare, nu niste amarate de popice
  • +4 (6 voturi)    
    Karma... (Luni, 25 noiembrie 2019, 11:29)

    spirache [utilizator]

    Foarte plauzibil ca bețivanii sa fi aruncat plasele alea în groapă.Drumul Taberei e plin de tot soiul de bodege improvizate in garajele de la blocurile cu 4 etaje unde toți ratații chiuie până dimineața. Pe de altă parte, Aleea Compozitorilor nu e vreun bulevard pentru ca toți șoferii infatuați sa gonească pe el. Învățătura de minte, atât pentru mersul nebuneasca printre blocuri, cât și pentru tolerarea boschetarelii alcoolice din bodegile din garaje.
  • +5 (5 voturi)    
    epoca de piatra (Luni, 25 noiembrie 2019, 12:38)

    BlueX [utilizator]

    Ati vazut cumva pe strazile din occident cum este imprejmuita si semnalizata o lucrare ? bun.... aici vine un individ care are functie mare si ne spune ca niste betivi au aruncat semnele.... pai de dom director... sapam cu tarnacopul nu cu excavatorul... punem afise si ne doare-n cot daca ploua si cineva moare..... chiar va bateti joc de noi, nu numai cu afirmatiile de doi lei pe care le faceti ci si cu modul in care tratati la modul general lucrarile... rudimentar, inapoiat si de proasta calitate