UPDATE Viorica Dăncilă: Nu îmi dau demisia de la șefia PSD / Trebuie o asumare a celor care au pierdut în teritoriu

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:23 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Facebook
Viorica Dăncilă susține că nu își va da demisia de la șefia PSD, iar, dacă unii colegi ai săi vor s-o înlocuiască, atunci trebuie organizat un congres.

„Nu-mi dau demisia. Dacă colegii vor considera că trebuie să fac un pas în spate, trebuie să facem un congres”, a spus Dăncilă, la Antena 3.

Ea a comentat că în acest moment nu este nevoie de conflicte în partid. „Trebuie să ne focalizăm atenția spre partidul de la putere și să facem o opoziție activă”, a mai spus ea.

UPDATE: Într-un alt interviu, acordat postului Digi24, Viorica Dăncilă spune că nu se consideră vinovată pentru scorul negativ înregistrat, ci, dimpotrivă, se felicită că a reușit să câștige voturile pe care PSD le-a avut la alegerile parlamentare din 2016.

Ea a subliniat că a avut o sarcină foarte grea, din momentul în care a preluat conducerea partidului, având de refăcut imaginea proastă a social-democraților. A candidat pentru că partidul a cerut-o, și-ar fi dorit să câștige, dar cinci luni (de la alegerile europarlamentare - n.r.) a fost prea puțin timp pentru a reuși să schimbe în mod semnificativ opinia alegătorilor.

Pe de altă parte, în condițiile în care numai în cinci județe l-a surclasat pe Klaus Iohannis, Dăncilă spune că e nevoie de o analiză în partid, pentru a vedea de ce a pierdut în județe în care în mod normal PSD nu pierdea.

Întrebată și la Digi24 dacă își depune mandatul de lider PSD, Viorica Dăncilă a reiterat: „Dacă partidul consideră necesar că trebuie să schimbe liderul, facem un Congres, dar eu nu cred că se va ajunge acolo”.

Ce a mai declarat Dăncilă:
  • „M-a ales Congresul, tot Congresul să dea jos președintele partidului. De ce fac acest lucru? Nu neapărat pentru că trebuie să stau într-un anumit scaun, dar nu vreau să-i dezamăgesc pe cei care au crezut în mine, nu vreau să-i dezamăgesc pe cei care m-au votat acum; poate au votat și partidul, dar eu sunt convinsă că sunt mulți care au votat Viorica Dăncilă”
  • „Prima dată trebuie să își asume cei care au pierdut. Pentru că președintele partidului nu poate câștiga dacă se pierde în teritoriu. Și de aceea am spus că trebuie o asumare colectivă, o asumare a celor care au pierdut în teritoriu. Să vedem de ce am pierdut, care a fost situația, pentru că am pierdut în județe în care nu pierdeam până acum. Să vedem care e situația și pe urmă vom lua deciziile în Comitetul Executiv Național”
  • „Colegii din teritoriu nu au tras pentru mine, fiecare trebuia să tragă pentru partid. Pentru că nu este o luptă în nume propriu, este o muncă de echipă. Iar în munca de echipă este necesară implicarea tuturor, cum și eu ca președinte de partid trebuie să mă implic pentru fiecare primar care va candida în țară; va trebui să merg acolo în teritoriu, să fiu alături de ei... Asta înseamnă munca de echipă, iar dacă nu înțelegem munca de echipă, atunci nu avem de decât să ne văităm că nu obținem rezultate pe care ni le dorim”
  • „Nu, nu l-am sunat pe președintele Iohannis (să îl felicite - n.r.). Am așteptat să se încheie votul, să facem numărătoarea paralelă, să vedem rezultat final. O să-l felicit pe președintele Iohannis, a câștigat, așa este normal, așa este fairplay”





Anterior, Dăncilă a transmis, printr-un mesaj pe Facebook, că PSD va continua lupta "pentru viitorul țării, care nu poate fi sacrificat în numele austerității și al monopolului de putere".

Cu puțin înainte de ora 22.00, Viorica Dăncilă a transmis un mesaj pe Facebook în care le mulțumește "din inimă" celor care au votat-o.

"Pentru milioanele de români care cred în mine și în Partidul Social Democrat, dar și pentru viitorul țării noastre, care nu poate fi sacrificat în numele austerității și al monopolului de putere, continuăm lupta!", susține Viorica Dăncilă.

După anunțarea rezultatelor exit-poll-urilor de la ora 21.00, Dăncilă a susținut o scurtă declarație de presă la sediul partidului, în care le-a mulțumit celor "care au votat cu inima". Ea a susținut că PSD a recâștigat alegătorii pe care i-a pierdut la europarlamentare. Viorica Dăncilă, îmbrăcată complet în negru, a venit în fața jurnaliștilor însoțită de mai mulți lideri ai PSD, între care Gabriela Firea, Eugen Teodorovici, Codrin Ștefănescu, Lia Olguța Vasilescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14586 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    prostalauka (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:28)

    DiDiRo [utilizator]

    reprezentanta IDIOTILOR si HOTILOR din Romania.
  • +20 (20 voturi)    
    hehe (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:31)

    ..13 [utilizator]

    Monopol al puterii - austeritate???

    Mai mamaiei dar ce ai baut dupa anuntarea exit poll=-urilor????
  • +38 (38 voturi)    
    O sa si-o dea (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:32)

    Sparafucile [utilizator]

    Cind se va napusti BARONETUL peste ea o face terci.
    • +23 (23 voturi)    
      eu ii urez sa ramana acolo (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:08)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Eu ii urez sa ramana acolo pana la finalul psd.
    • +16 (16 voturi)    
      N-o vom uita (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:49)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      poate o vom turna in autostrada, ca pe vremea lui Manole.
      Tradfizii, traditzii...
    • 0 (0 voturi)    
      deaj au inceput sa maraie bajetii (Luni, 25 noiembrie 2019, 16:18)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Nu o apuca sfarsitul saptamanii in functie!
  • +11 (11 voturi)    
    Asa-i cu astia de la pzd (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:34)

    _MaD [utilizator]

    Prostia + Tupeul au generat aceasta faptura umblatoare.
    Pina nu i se aplica procedura Gheorge Doja ls rece nu se lasa dusa!
  • +18 (18 voturi)    
    Eu sper sa ramana (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:39)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vreau ca PSD sa ajunga la 10%
  • +11 (13 voturi)    
    Hehehe (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:43)

    Tony_K [utilizator]

    Cand o sa renunte un hot, comunist, prost, oportunist la sefie, sa ma anuntati si pe mine.
  • +14 (14 voturi)    
    Nu Nu (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:44)

    vasile50b [utilizator]

    Stai pina ii termini de tot
  • +11 (11 voturi)    
    corect ar fi (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:45)

    UglyKidJoe [utilizator]

    un concurs de matematica
  • +12 (12 voturi)    
    las' ca te demisioneaza (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:46)

    asadar... [utilizator]

    colegii tai academicieni
  • +11 (11 voturi)    
    Bine faci (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In acest fel nu vom mai auzi de cloaca de infractori numita psd mult, muuult imp de acum incolo.
  • +15 (15 voturi)    
    Coană Veorica, (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:01)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Nu putem dăcât să ne bucurăm. Bagă mare !
  • +24 (24 voturi)    
    Bravo (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:07)

    Werwolf1 [utilizator]

    Nici noi nu vrem sa pleci pana nu ii faci zob. La asta chiar te sustin.
  • +16 (16 voturi)    
    Si noi vrem sa stai (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:12)

    Dalinar [utilizator]

    Ca faci treaba buna. Numai ca o sa te demita Baronii, cu maciucile daca e nevoie. Dar tu stai, nu pleca, Pavi, dragostea din tei!!!
  • +18 (18 voturi)    
    Vasilico nu dezerta ! Noi de cine mai radem ?! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:13)

    Plagarus [utilizator]

    Cui ne lasi tovarasa,cine ne mai invata,cine ne mai iubeste,cine ne mai uneste ?
  • +15 (15 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:22)

    levierul [utilizator]

    sper sa ramai pana se stinge lumina si trebuie sa spele cineva pe jos, desi am dubii ca si la asta te-ai pricepe.
  • +16 (16 voturi)    
    Nu-ti da demisia, (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:22)

    Alexa.99. [utilizator]

    certati-va si bateti-va pana dispareti.
    Cand ti-ai terminat discursul de invinsa, au schimbat Firea cu Olguta niste priviri laser, frate. Ura e in clocot. Adunatura de mahalagioaice si de penibili, dispareti odata!
  • +15 (15 voturi)    
    Eterna victima (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:24)

    Viktor Vaughn [anonim]

    PSD este partidul majoritar in parlament, despre ce opozitie vorbeste asta?
  • +14 (14 voturi)    
    ,,Proasta Romaniei" va ramine sefa PSD pe viata! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:30)

    ofCAER [utilizator]

    ,,Decit" ca pentru Romania va ramine un accident al istoriei.
  • +13 (13 voturi)    
    Da ce... (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:40)

    ac [utilizator]

    ... e cum vrei tu? Ce urma de sut in dos o sa ai miine, valeu,
  • +16 (16 voturi)    
    :-) (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:44)

    Godzillagrrr [utilizator]

    « Viorica Dăncilă, îmbrăcată complet în negru, a venit în fața jurnaliștilor însoțită de mai mulți lideri ai PSD, între care Gabriela Firea, Eugen Teodorovici, Codrin Ștefănescu, Lia Olguța Vasilescu. »

    Veorico, mâine esti desertul astora.
  • +13 (13 voturi)    
    Nooo , (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:55)

    mopsu [utilizator]

    nu pleca , așteaptă să - ți de un șut în fund tocmai susținatorii !!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Proasta lui Dragnea (Luni, 25 noiembrie 2019, 0:02)

    matali [utilizator]

    Si ce daca nu iti dai demisia ? Pe cine crezi ca afecteaza. Nu ne mai intereseaza soarta unei grupari mafiote.PSD este oricum o adunatura de infractori majoritatea cu un IQ scazut. RIP PSD .
  • +11 (11 voturi)    
    Veoricooo! (Luni, 25 noiembrie 2019, 0:08)

    Observatory [utilizator]

    nu pleca , bancurile și comediile cu ce le vom înlocui?
    Ești un mare divertisment , sa ne distram zi cu2-3 bancuri și seriale la tv....
    Câteodată plâng , de prostimea care te-a ales in frunte.

    Candidezi la un nou premiu, poate internaționă ?!?!
  • +8 (8 voturi)    
    primele cuvinte (Luni, 25 noiembrie 2019, 0:13)

    Dizidentul [utilizator]

    dupa infringere politicienii care se respecta si nu sint dobitoci si prost crescuti,adreseaza invingatorului mult succes (respectul fata de adversar)
  • +8 (8 voturi)    
    O noua Veronica (Luni, 25 noiembrie 2019, 0:16)

    Mariamoto [utilizator]

    Am eu impresia sau se naste o noua “Veronica” si aici ma refer la Firea!!! psd ul asta pare o telenovela ieftina care nu se sfarseste niciodata!
  • +8 (8 voturi)    
    vasilica e buna la carma hotilor si prostilor (Luni, 25 noiembrie 2019, 0:24)

    qwerasdf [utilizator]

    stai acolo pana dispare de tot psd-ul

    cat mai curand!
  • +6 (6 voturi)    
    Adio ! (Luni, 25 noiembrie 2019, 7:08)

    tontu [utilizator]

    Viorica esti istorie.
    • +5 (5 voturi)    
      mda (Luni, 25 noiembrie 2019, 8:26)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      de trista amintire...
  • +6 (6 voturi)    
    Nu stie (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:15)

    mopsu [utilizator]

    ce spune, nu este asumare ci ar trebui asomare ...
  • +6 (6 voturi)    
    Din (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:35)

    Coco_papagal [utilizator]

    partea mea sa te mai tina psdul inca 10 ani sefa, deoarece esti dupa chipul si asemanarea lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Tare (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:21)

    Dacii [utilizator]