VIDEO Klaus Iohannis a câștigat un nou mandat de președinte / Este cea mai categorică victorie obținută vreodată împotriva PSD

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 24 noiembrie 2019, 20:26 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Facebook
Președintele Klaus Iohannis, creditat de exit-poll-uri cu peste 66% din voturi la turul doi al prezidențialelor, a câștigat un nou mandat de președinte salutând „cea mai categorică victorie obținută vreodată împotriva PSD”, victorie a „României normale” în care însă vor trebui să-și găsească locul alegătorii PNL, USR-PLUS, UDMR dar și cei ai PSD.

„Eu nu am un război cu alegătorii PSD, eu am un război cu PSD”, a spus Klaus Iohannis, înainte de a adăuga:

„E o victorie importantă, e cea mai categorică victorie obțină vreodată împotriva PSD. Primesc această victorie cu bucurie, cu modestie, cu încredere în România”.



HotNews.ro a transmis LIVETEXT cele mai importante declarații ale președintelui Iohannis:
  • România a câștigat, România modernă, europeană, România normală a câștigat azi
  • Românii au fost eroii zilei de azi
  • O mențiune specială pentru românii din diaspora, care au mers în număr extraordinar de mare la vot
  • E o victorie importantă, e cea mai categorică victorie obțină vreodată împotriva PSD
  • Primesc această victorie cu bucurie, cu modestie, cu încredere în România
  • Vă promit azi că voi fi președintele tuturor românilor, și al celor care m-au votat, și al celor care nu m-au votat
  • Voi fi și președintele românilor care nu au votat, cu speranța că data viitoare vor merge la vot
  • Sunt multe lucruri de reparat. Mă voi implica pentru a crea o majoritate formată din partidele democratice
  • Voi fi un președinte total implicat pentru România
  • Am câștigat o luptă importantă, dar războiul nu a fost câștigat
  • Abia atunci când PSD e trimis în opoziție vom putea să facem România normală, așa cum ne-o dorim noi cu toții
  • În România normală vor fi alegătorii liberali, USR-PLUS, vor trebui să fie alegătorii PMP, UDMR, și da, și alegătorii PSD
  • Eu nu am un război cu alegătorii PSD, eu am un război cu PSD
  • În România normală trebuie să aibă loc și cercetătorii, și medicii, și profesorii, și muncitorii din șantiere, și pensionarii care vor să fie respectați
  • Nu există mai multe Românii, există o singură Românie, România noastră, a tuturor, și cu toții trebuie să punem umărul pentru a construi România normală
  • Vă promit că vom crea împreună România normală pe care și-o doresc toți românii





















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14308 vizualizari

  • +10 (24 voturi)    
    Felicitari, Klaus Iohannis! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:17)

    soundtrack [utilizator]

    .
    • -10 (34 voturi)    
      mi se pare o victorie trista (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:38)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      sa castigi fara nici un plan de viitor, sa castigi fara sa faci nimic 5 ani, e pura mediocritate...atat de jos am ajuns ca tara...fara aspiratii...fara idealuri...doar mediocritate si ura
      • +1 (17 voturi)    
        K k nel (Luni, 25 noiembrie 2019, 0:37)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Faci confuzie , președintele nu face planuri sa conducă țara , guvernul este acel responsabil direct sa facă planuri și președintele sa accepte sau sa respingă modul in care guvernul conduce țara.
        Poate mai citești atrutiile președintelui tari și primul ministru și guvernul de rigoare .
        După o conducere frauduloasa, in care PSD a diminuat puterea președintelui, nu prea sunt multe de făcut.
        Nu uita, majoritatea in parlament estedetinuta de PSD isti !
        Vom vedea. Măcar hoția sa se oprească , cam greu , dar se poate !
      • +3 (19 voturi)    
        Complet de acord. (Luni, 25 noiembrie 2019, 1:44)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Victoriile vesele sunt cand jeguri borfase nesimtite fac planuri sa elibereze puscariasi si fura cu hotararea de guvern. Astfel de planuri aduc veselie in victorii, nu?
      • -6 (22 voturi)    
        de ce , trista !?!? (Luni, 25 noiembrie 2019, 1:50)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        o zi ca toate celelalte , nici rea si nici buna...exact ceea ce merita si cu ceea ce e obisnuit poporul ala...cit despre profesorul de liceu : ""sa castigi fara sa faci nimic 5 ani"" , te inseli : s a plimbat omul , a vazut lumea ...ceea ce e mare lucru....si poate si a mai luat inca o casa....ca sa nu l intreaca "oraseanca care a dat ( pe "gratis" ) meditatii la matematica"....
      • -1 (3 voturi)    
        Normal ca e trista, pentru psdisti (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:37)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Cand spui:
        - fara sa faci nimic 5 ani,
        - pura mediocritate
        - fara aspiratii... fara idealuri... doar mediocritate si ura
        te referi cu siguranta la guvernarea psd, care si-a schimbat singura primii ministri si a reusit performanta unica de a fi cea mai proasta guvernare de dupa 1990.
    • +6 (10 voturi)    
      O victorie sumbra (Luni, 25 noiembrie 2019, 2:52)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Oricat de nedrept e faptul ca romanii din diaspora nu pot vota la parlamentare, si e facut ca sa fie asa, aici trebuie sa spun ca romanii din Romania nu vor scapa de PSD atata timp cat PSD-ul se invarte la aprox. 40% din voturi. Cu 35% la prezidentiale, si 10% voturi din diaspora toate pentru Iohannis, PSD-ul are sanse sa ia aproape 39% din voturi la parlamentare. Fara o prezenta masiva la parlamentare, ne intoarcem de unde am plecat cu Dragnea. Schema Ciolos se repeta cu Orban.

      Romania are foarte mare nevoie de un partid autentic de stanga, care sa puna interesele romanilor inainte de interesele proprii. Fara un astfel de partid, Romania nu poate fi o tara cu valori europene.
      • +2 (4 voturi)    
        Sper ca nu te referi la tovarasul Ponta. (Luni, 25 noiembrie 2019, 8:58)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Sau la vreo regrupare din PCR, scuze, PSD.
        • +1 (1 vot)    
          Ponta e tot un lup in blana de oaie (Luni, 25 noiembrie 2019, 12:55)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          Eu ma referer la fostii membrii PSD si Pro Romania care au votat guvernul Orban. Aici ei au dovedit ca pun interesele romanilor in fata intereselor proprii. Meteahna PSD de a exclude din partid oameni competenti si cunoscuti precum Ana Birchall a dus la o situatie in care un astfel de partid nou infiintat are sanse de a devenii o forta reala in politica de stanga.

          In momentul de fata, cei exclusi din PSD si Pro Romania sunt elementul decisiv in mentinerea guvernului Orban. O circumstanta mai buna in infiintarea unui nou partid nu apare asa de des.
      • +1 (1 vot)    
        pana cand (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:14)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Partidele mari, si PSD si PNL nu se vor opri din a-si da in cap, nu se va intampla nimic....

        Fara programe, fara viziune si mergem pe linia minimei rezistente, votul impotriva PSD nu ne aduce decat din rau in mai rau
        • +2 (2 voturi)    
          Nu cred ca PSD-ul e reformabil (Luni, 25 noiembrie 2019, 13:31)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          PSD-ul e rezultatul "ecuatiei Iliescu", in care romanii competenti sunt exportati pentru a nu forma o opozitie coerenta. Chestia asta are si un impact asupra PSD, care in timp, e fortat sa adune toti ineptii preocupati de interesele personale.

          Eu cred ca, printre altele, cei intorsi in tara care au format USR-ul, vor esua in a transforma sistemul politic romanesc atata timp cat se pozitioneaza la dreapta. Pur si simpul la dreapta nu sunt suficient votanti care sa schimbe balanta politica caracterizata de coruptie si furt.
    • +3 (3 voturi)    
      merit deplin (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:38)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      al pesedelei !
      cel mai sab pesdeu de la tatucu ilici pana in zilele vasilicai de la videle.
      varza teleolteneasca....
      cat despre mareata viktorie a kaizerrului de sighii, s'a prostit lumea rau....s'a dus onoarea, morala...parvenitismul este in floare....
      Romania la vale...
      aleluia !
  • +8 (18 voturi)    
    Trăiască România ! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:22)

    Observatory [utilizator]

    Gunoaiele sunt afara și curând nu vor avea nici partid...
    Un așa-zis partid a jefuit țara ca nimeni in istorie !
    • -2 (2 voturi)    
      traiasca partidul unic ! (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:41)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      ppr for ever !
      cine nu e cu noi, e dusmanu' de clasa ~!
  • -6 (14 voturi)    
    cum adica? (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:25)

    2304 [utilizator]

    "nu am un razboi cu alegatorii" dar tot cu alegatorii. Precis a spus ca are un razboi cu alesii p$d, nu cu alegatorii. Poate corectati ca se intelege gresit...
  • +7 (15 voturi)    
    eu am un război cu PSD (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:30)

    AdrianRO [utilizator]

    Nu este "Eu nu am un război cu alegătorii PSD, eu am un război cu alegătorii PSD"

    Este: "Eu nu am un război cu alegătorii PSD, eu am un război cu PSD", vedeti ca scrieti aiureli.
  • +7 (23 voturi)    
    n-a inteles nimic...s-a votat masiv anti veorica (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:14)

    mnicku [utilizator]

    deageaba te dai mare cocos....
  • +2 (8 voturi)    
    o victorie meritata (Luni, 25 noiembrie 2019, 3:12)

    cugetatorul [utilizator]

    felicitari
  • +8 (10 voturi)    
    cel mai mare scor ar fi fost daca (Luni, 25 noiembrie 2019, 6:14)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu intra psd in turul 2
  • +5 (13 voturi)    
    Un scrutin foarte util (Luni, 25 noiembrie 2019, 6:47)

    fdaniel [utilizator]

    Am aflat cu acest prilej că 37% din locuitorii țării dunt idioți.
    • -6 (8 voturi)    
      Diaspora (Luni, 25 noiembrie 2019, 8:07)

      Orbu_Braila [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Ca si membru intr-o comisie a diaspora pot spune ca alegerile anterioare a adus la vot o majoritate de oameni cu pregatire intelectuala sub clasele primare. 80% din ei nici nu stiau la europarlamentare ca stampila se pune in interiorul unei cabine de vot.
      Deci mai usor cu promovarea unor astfel de 'somitati' care hotarasc destinele tarii in care din pura prostie au esuat a se realiza profesional!
      Sa va mai spun pesemne ca 99% nici macar nu aveau dovada cum ca ar fi fost la referendumul pentru familie... Care de altfel au lasat-o departe sau o plang in van prin tari straine.
      Cantarind rezultatele de aseara, Lapusneanu aici a fost de mare actualitate! Prosti da multi!
      • +5 (5 voturi)    
        ... (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:09)

        dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

        eu nu te cred că ai fost membru a vreunei comisii din diaspora.
        cred că ești doar un pesedist trist. fă-i repede un pachețel lui dedi că se plictisește singurel, la rahova!
      • +3 (3 voturi)    
        Nu-i problema ... (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:20)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

        ..s-au stranjs desteptii in partea cealalta, la veorica.

        99% nu au fost la referendumul lu' borfasul sef, sa-i legitimeze lui magariile. E simplu. In alte conditi, cu altii la putere, ai fi vazut ca s-ar fi dus la referendum.
      • 0 (2 voturi)    
        Da' de unde. Minciuni tipice psd (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:42)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

        N-ai fost membru.
        Poate ai fost din aia care conduceau autobuzele prin Moldova de dincolo de Prut, cu votanti psd, din sectie in sectie.
        Sau din aia care puneau mortii pe listele de cu voturi psd.
        Minti, tov Orbu.
    • +1 (5 voturi)    
      Sa fim mai retinuti!!! (Luni, 25 noiembrie 2019, 8:55)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Idiotii inca sunt clasificati la oameni, deci destul de inteligenti. Nu jigni asa tare specia umana! Astia-s paviani, macaci, pitecantropi, uite, ma las si eu dus de val si poate chiar voi fi banat pentru asta. Pitecantropul este pre-om deci destul de inteligent si el, ramanem la macaci si paviani.
  • -3 (9 voturi)    
    Anormalitate (Luni, 25 noiembrie 2019, 7:49)

    Orbu_Braila [utilizator]

    Inca cinci ani de bezna cu papistasul asta in fruntea tarii! Si cu celalalt la guvern... Romania se prosteste pe zi ce trece!
    • +2 (4 voturi)    
      Sa intelegem .. (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:17)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

      . ca pana acum a fost normalitate, cu toti borfasii la conducerea guvernului. Nu-mi place Orban, dar nici nu se compara cu veorica voastra. De fapt cred ca nu a avut Romania in fruntea unui guvern o asemenea calamitate, de cand ma stiu eu.
    • +1 (1 vot)    
      NU doar mincinos, ci si obraznic (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:44)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Orbu_Braila

      esti un demn admirator al vvd.
      Inca n-ai inteles ca exista si alte opinii, altele decat convingerile psd - ciuma rosie ?
  • +3 (7 voturi)    
    Domnu' Klaus,v-am...... (Luni, 25 noiembrie 2019, 8:07)

    gigiN [utilizator]

    ...votat doar pentru ca...trebuia neaparat,dar nu aveti motiv sa va laudati cu "marea" victorie.Nici Constantinescu,nici Traienel nu au avut adversari de nivel ZERO precum dvs !!!
  • +2 (8 voturi)    
    klaus iohannis uber alle ! (Luni, 25 noiembrie 2019, 8:31)

    let_s_twist_again [utilizator]

    nu vă faceţi mari iluzii cu victoria lui klaus... realitatea este că veorica s-a bătut singură, pe ea ar trebui să o felicitaţi. orice alt candidat psd ar fi făcut scor strâns cu klaus, poate chiar l-ar fi depăşit... dar pe veorica nici măcar pesedişti nu au votat-o toţi...
    • 0 (2 voturi)    
      Pai bine, n-ati pus-o voi in fruntea psd ? (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:45)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      De ce te plangi acum ?
      • 0 (0 voturi)    
        care noi? (Luni, 25 noiembrie 2019, 11:44)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        ???
  • -4 (4 voturi)    
    Proiectul de tara (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:15)

    Gigi Kent [utilizator]

    "cea mai categorică victorie obțină vreodată împotriva PSD"

    Atata poate, atata zice/face. La fel ca si sustinatorii lui.
    • +1 (1 vot)    
      O da... (Luni, 25 noiembrie 2019, 11:05)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ..voi borfasii uitati ce fericiti erati si ce declaratii mai dadeati cand PSD-ul a acstigat cu 45.5%.

      "REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016 BEC. Cu 45,3% din voturi obţinute la parlamentare, PSD îşi adjudecă o victorie istorică în alegerile legislative, înregistrând cel mai mare scor al unui partid prin vot direct de la ruperea FSN încoace. PNL, la câteva sutimi distanţă de atingerea a 20%, nu a reuşit să-şi conserve scorul din urmă cu şase luni de la locale, scrutin la care adunase cu aproape 12 procente în plus. Dezastrul de la Bucureşti a fost reconfirmat, liberalii obţinând în jur de 11% la parlamentare cam cât la locale."