Rezultate alegeri prezidențiale 2019, turul 2

Exit poll IRES: Klaus Iohannis câștigă un nou mandat cu 66,5%, Viorica Dăncilă ar avea 33,5% / Urale de bucurie la PNL

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 24 noiembrie 2019, 20:13 Actualitate | Esenţial


Iohannis la secția de votare
Foto: Facebook
Klaus Iohannis câștigă un nou mandat de șef al statului, cu 66,5% din voturi, în timp ce contracandidata sa Viorica Dăncilă ar obține 33,5%, arată primele rezultate ale exit poll-ului realizat de IRES pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale 2019, prezentate la ora 21.00 de Digi 24.

Rezultate alegeri prezidențiale 2019, exit-poll IRES, turul 2, ora 21.00

Klaus Iohannis - 66,5%

Viorica Dăncilă - 33,5%



În turul doi al alegerilor prezidențiale s-au confruntat Klaus Iohannis (PNL) și Viorica Dăncilă (PSD), care s-au clasat pe primele poziții la scrutinul din urmă cu două săptămâni, fiind votați de 37,82%, respectiv 22,26%.

În turul doi al alegerilor prezidențiale 2019 prezența la vot a fost sensibil mai mare decât în cazul primului tur, potrivit rezultatelor de prezență furnizate de Biroul Electoral Central (BEC).



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15707 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Ghinion (Duminică, 24 noiembrie 2019, 20:26)

    Shaolin [utilizator]

    !
    • +3 (5 voturi)    
      Bravo Diaspora! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:15)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Iohannis a castigat detasat! Bravo! Eroii acestor alegeri au fost insa cei din Diaspora! Respectul nostru, ati facut diferenta!
  • -8 (12 voturi)    
    bravo viorica ! 1/3 din tara asta (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    cred ca e mai buna ca Iohanis , e imens!
    • +5 (7 voturi)    
      Asa-i ma ! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:40)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Sa ai 1/3 din votanti cu IQ sub voturile lui Iohannis care sa te voteze,o mare performanta pt PSD! Din pacate si pt Romania,sunt oameni care ar fi votat si un semn de circulatie sau o coada de matura.De fapt o coada de matura au si votat...
    • 0 (4 voturi)    
      Exact (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:43)

      Barnacopul [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      La fel e si vidul...
  • +5 (7 voturi)    
    Dancila (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:05)

    Barnacopul [utilizator]

    Va lua cam 4 e Pi voturi. Ca sa tina minte constantele fundamentale.
  • +7 (9 voturi)    
    Un fleac... (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:08)

    FlorinAndrei [utilizator]

    ... i-am ciuruit ! :)
  • +13 (15 voturi)    
    PSD a piR..dut ! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:08)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    PSD a piR..dut !
    • +3 (3 voturi)    
      :) (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:40)

      semperfidelis [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      no.. ca ai facut si tu stire prin comentariul tau
  • +5 (9 voturi)    
    Doamna Dancila (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:09)

    Barnacopul [utilizator]

    Nu va faceti griji: daca nu stiti cum se completeaza fisa pentru somaj, va ajuta tata - ramas in tara.

    In mod cert insa vi se va da un anumit procent din salariu. Vedeti ca atunci cand apare % nu mai trebuie impartit inca o data cu o suta.
  • +12 (16 voturi)    
    Viorica a luat un scor imens (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:09)

    vlad_ti [utilizator]

    Este incredibil cum a putut sa ia Viorica ~35% din voturi.

    O nulitate votata de milioane de romani.
    • +2 (4 voturi)    
      Docilă a luat acel percenraj ! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:30)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui vlad_ti

      Încă o dovada câte cutre sau curve comuniste mai viteaza și simpatizează cu
      Mafia comunista roșie , analfbetism încă mai exista , ca sa nu vorbim de prostime...
      Sper ca PSD ul sa coboare încet pe funii jos in groapa istoriei !
    • +1 (3 voturi)    
      De alte nulitati (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:44)

      Barnacopul [utilizator] i-a raspuns lui vlad_ti

      Voiai sa spui...
    • +1 (3 voturi)    
      VVD (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:50)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui vlad_ti

      Veo are max. 5%, restul sunt voturi pentru primari.
  • +2 (4 voturi)    
    Speranța moare ultima, cu psd-ul de gât (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:16)

    ampersand [utilizator]

    Se pare că ăia din psd încă mai cred că 66% vs 33% e în marja de eroare a exit-poll-ului.
  • -3 (5 voturi)    
    Gata! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:16)

    Mihail. [utilizator]

    Incepand de maine, toti hotii si securistii se vor face oameni cumsecade, iar cocalarii se vor apuca sa studieze limba latina.
  • 0 (2 voturi)    
    hai baietii (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:16)

    middle_brick [utilizator]

    cu tupeu, unde e ma tupeul, aroganta si nesimțirea genetic PDS-ista!?, badalau, oprisan, radulescu, olguta, iordache, stefancescu...unde sunteți ba!??? La parlamentare anul viitor nu veti lua 20%, a promise is a promise cum ar zice americanul.
  • +2 (4 voturi)    
    Umilinta mare pt. analfabeta. (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:20)

    kokos [utilizator]

    Sper ca dupa numarare , avand in vedere ca rezultatele exit-poll-ului sunt de la ora 19 si luand in calcul si diaspora , procentul lui Iohannis sa treaca de 70% ca sa fie umilinta maxima.
  • +2 (4 voturi)    
    Of, Vio (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:25)

    Remarque [utilizator]

    Zero pana la capat. Asa cum ai inceput, exact asa pleci.
    Nici nu stii ce te-a lovit, asa-i?
    Mai nasol de noi ca te-am avut, insa asta se repara, incet-incet. Abia am inceput.
  • +1 (3 voturi)    
    Exit poll (Duminică, 24 noiembrie 2019, 21:49)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Intră și voturile diasporei în estimare?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:03)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      calculul este făcut în România.
  • 0 (0 voturi)    
    Exceptional de precis. (Luni, 25 noiembrie 2019, 5:56)

    Luk [utilizator]

    Dupa ce a intrat Drangea unde-i e locul pana si sondajele au inceput sa fie mai precise.