Klaus Iohannis, 185 de voturi la Auckland, Dăncilă - 25 / Cum au votat românii la Sidney, Shanghai și Singapore (numărătoare paralelă USR-PLUS) - UPDATE

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 24 noiembrie 2019, 15:36 Actualitate | Esenţial


Catalin Drula
Foto: Facebook
Primele rezultate ale numărătorii paralele efectuate de USR-PLUS provin din secția de votare din Auckland, Noua Zeelandă, unde Klaus Iohannis a obținut 185 de voturi, iar Viorica Dăncilă - 20 voturi, potrivit datelor publicate pe pagina sa de Facebook deputatul USR Cătălin Drulă.

În Sidney, Australia, Klaus Iohannis a primit 335 de voturi iar Dăncilă 25.

„Pentru că am primit întrebări și data trecută: procesul-verbal de consemnare a rezultatelor votului are caracter de document public. Nu se supune vreunui fel de normă legală de confidențialitate sau secret. Informațiile de mai sus sunt publice”, a precizat Drulă.

Ulterior, el a postat un alt mesaj, cu rezultatul votului în Shanghai - 137 Iohannis și 10 Dăncilă și din Singapore - 333 Iohannis și 19 Dăncilă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5155 vizualizari

  • -13 (19 voturi)    
    despre incapatanarea de a incalca bunul simt (Duminică, 24 noiembrie 2019, 15:46)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    prostii sa respecte regulile in ce priveste influentarea votantilor.
    Etica usr-ista, adica aceeasi etica balcanica.
    • +7 (9 voturi)    
      Banuiesc (Duminică, 24 noiembrie 2019, 16:50)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Ca personalul diplomatic si eventual membrii familiei cu drept de vot se apropie de cifra 25 :)
      • +1 (3 voturi)    
        trimisi acasa? (Duminică, 24 noiembrie 2019, 19:00)

        nimeni_2342 [utilizator] i-a raspuns lui Piticot9

        nu s-ar putea ca toti pilosii astia cate 25/tara sa fie trimisi in romania, sa faca si o munca pentru banii pe care ii primesc?!
        corolar: nu e un pic bizar ca tot personalul diplomatic voteaza psd-ul? poate pentru ca e singurul mod de a isi pastra locurile?
    • +2 (4 voturi)    
      care incalcare? (Duminică, 24 noiembrie 2019, 20:06)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      ca doar ti-a explicat de ce este legal?

      usr/plus pledeaza pentru transparenta actului administrativ. or, in cazul asta, ti s-a explicat aplicat de ce este si legal si in ton cu ceea ce propun: documentul este unul public, in momentul in care este intocmit, informatia este de domeniul public.
  • +6 (6 voturi)    
    Lasa (Duminică, 24 noiembrie 2019, 16:17)

    Tony_K [utilizator]

    Alta-i problema: au ajuns 25 de comunisti prosti pana si in Noua Zeelanda. Oare cum au luat viza, ca ma indoiesc ca IQ-ul lor are doua cifre.
  • +8 (8 voturi)    
    Numeros mai e personalul ambasadei ! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 17:05)

    Susufler0 [utilizator]

    la ce-o fi nevoie de 25 de oameni ? :)
  • -2 (6 voturi)    
    campanie electorala si influenta votului (Duminică, 24 noiembrie 2019, 17:33)

    _eu_ [utilizator]

    Nu inteleg de ce se termina campania electorala in ziua de dinaintea votului. Ar trebui sa se poata face campanie pana pana se inchid sectiile de votare. Nu e nimic rau cand candidatii continua sa se intreaca in promisiuni! In felul asta nimeni nu ar mai trebui sa stea de paza si sa urmareasca incetarea campaniilor.
    • +2 (6 voturi)    
      Ce naspa sa se intample si pentru voi, (Duminică, 24 noiembrie 2019, 17:39)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      roscatii, ceea ce s-a intamplat din '90 incoace pentru oamenii decenti!
      Se invarte roata, nene!