VIDEO Românii dintr-o secție de votare din Londra s-au apucat să danseze hora în jurul urnei

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 17:50 Actualitate | Esenţial


Alegeri prezidentiale 2019
Foto: AGERPRES
Românii din secția 551 din Harrow, Londra, s-au apucat să joace hora chiar în sala de sport în care se desfășoară procesul electoral, potrivit unor imagini filmate de un student și distribuite, sâmbătă, pe Facebook de europarlamentarul Rareș Bogdan. Românii din Marea Britanie se află pe locul al doilea în topul celor din diaspora care și-au ales deja președintele în cel de-al doilea tur al scrutinului prezidențial.

"Secția 551 din Harrow, LONDRA, Marea Britanie, ACUM, Entuziasm fără precedent la urne. Diaspora votează, Diaspora dansează, Diaspora contează! "Ăștia" dau o lecție usturătoare celor care și-au bătut joc 30 de ani de România. (Mulțumesc foarte mult pentru filmare, George Ion Alexandru, din Severin, student la Londra!)", a scris Rareș Bogdan, pe rețeaua socială.

Până la ora 17.00, nu mai puțin de 243.498 de români au votat pe liste suplimentare, 17.503 prin corespondență, în total 261.001 de alegători în diaspora. Pe primul loc se află, în continuare, românii din Italia. Aici au votat 47.628 de alegători, iar pe locul al doilea sunt cei din Marea Britanie, unde și-au exprimat opțiunea de vot 43.584 de români. În Germania au votat 40.458 de alegători, iar în Spania 32.258.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11972 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    Romanii frumosi si liberi (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:15)

    aladdin [utilizator]

    Erau mi se pare niste voci care-i luau la misto? Eu unul sunt mandru ca sunt compatriot cu ei iar maine voi face si eu un efort (mult mai mic decat ei) pentru a vota, sectia e la doar 200m de mine. Respect lor. Mergeti la vot.
    • -1 (11 voturi)    
      Meltenismul trebuie luat la mișto. (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 19:00)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Cu mulți ani în urmă, paraziții de la buget când au protestat țopăiau „dansul pinguinului” sau pe-acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        romanii, ca si mexicanii si congolezii (Duminică, 24 noiembrie 2019, 17:19)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        sunt oameni veseli, care iubesc muzica si dansul
  • -3 (17 voturi)    
    Meltenism 100%. (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:29)

    Tayen [utilizator]

    N-ai cu cine. Vor horă, să vină la Rrrumânica.
  • -3 (17 voturi)    
    Legea nr. 33/2007 (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 19:55)

    Mazeta [utilizator]

    Neasigurarea ordinii în localul de vot şi în împrejurimi se sanctioneaza cu amendă de la 1.500 lei la 4.500 lei.
    • +6 (8 voturi)    
      Lol (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 20:35)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dedi dar ce vise avem astazi.
    • +4 (8 voturi)    
      Si mutarea unei ambasade (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 22:51)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca sa scapi de puscarie cat costa BOSS??
      Abecedarul, abecedarul cat mai e la piata ??
  • -8 (16 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 20:02)

    john06 [utilizator]

    se bucura ca Klown Iohannis va mai prinde un mandat de vacante,selfie-uri,etc.
    • +4 (10 voturi)    
      Și? (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 20:41)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui john06

      Ești gelos...mishka k ...ul s Votează
      Și câștiga cine primește cele mai multe voturi !
      La voi și Dumnezeu dacă candidează , precis nu este bun...
      Va meritați soarta, votati comunismul din 1947 , o tzara rămasă mult in urma țărilor africane...
    • +7 (11 voturi)    
      Bye bye Mircica, bye Pavica (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 21:25)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui john06

      Se bucura ca Romania va scapa de Duhoarea psdista!!!
      • +4 (10 voturi)    
        Nu am scapat de DUOHOARE inca (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 22:53)

        Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Urmeaza localele si parlamentarele. Serialul continua. Stam pe baricade
        UE MSD
  • +3 (9 voturi)    
    Daca se intampla (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 22:14)

    ap101 [utilizator]

    la Vaslui, erau niste terminati, votanti cu ciuma rosie. Daca e la Londra, alta smecherie...
    • -4 (4 voturi)    
      In altele se cinta prohodul (Duminică, 24 noiembrie 2019, 7:16)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui ap101

      Sa ne spuna ctp pe cine ar vota cu inima. Se pare ca a ajuns sa-l citeasca pe tutea.
  • -1 (7 voturi)    
    niste clowni (Duminică, 24 noiembrie 2019, 1:42)

    BogdanPa [utilizator]

    Ce simplu era sa voteze si sa isi vada de treaba! Nu erau remarcati daca nu faceai si circ! Niste clowni!
    De zici ca s-au terminat alegerile si a iesit mutu sau analfabetu'...
  • -2 (8 voturi)    
    Acum intelegeti (Duminică, 24 noiembrie 2019, 7:10)

    galeo [utilizator]

    De ce britanicii vor sa stopeze imigratia dinspre Romania?
  • 0 (4 voturi)    
    civilizatie? (Duminică, 24 noiembrie 2019, 8:27)

    gpavel [utilizator]

    in primul rand nu-i legal,in al doilea ,nu-i civilizat,ne facem de ras cu aceste obiceiuri!
  • +1 (3 voturi)    
    Mai e putin si dansam toti (Duminică, 24 noiembrie 2019, 11:07)

    John M. [utilizator]

    in fata la Kiseleff si cantam "Ole, ole, ole Nici Vasilca nu mai e !"
    Doamne ajuta sa scapam de banditi, mincinosi si hotzi!