Doi pui de urs au fost loviți mortal de un tren, în Harghita. Jandarmii au fost trimiși la fața locului

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 14:08 Actualitate | Esenţial


Ursi 1
Foto: Agent Green
​Doi pui de urs au fost loviți mortal, sâmbătă, de un tren în zona podului de pe Valea Gârbea, județul Harghita, potrivit Mediafax.

Autoritățile din Harghita au anunțat că în zona podului de pe Valea Gârbea din comuna Lunca de Sus, un tren a lovit mortal doi pui de urs. Jandarmii au fost trimiși la faţa locului până când vor fi ridicați puii de urs, având în vedere că în zonă nu a fost găsită și ursoaica.

În urmă cu câteva zile, un urs a fost lovit de maşină, în județul Harghita, și a agonizat aproape o zi la locul accidentului. Apoi, ursul a fost împuşcat de vânători.

Din cauza lipsei de reacție, ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunţat că a început procedura de demitere a prefectului de Harghita. Potrivit unui comunicat de presă transmis atunci de Ministerul de Interne, demiterea prefectului de Harghita are legătură cu modul în care autorităţile judeţene au gestionat situaţia ursului lovit de o maşină, între localităţile Praid şi Sovata.

La rândul său, preşedintele CJ Harghita, Borboly Csaba, a scris pe Facebook un mesaj prin care cerea o „descentralizare urgentă” a măsurilor care trebuie luate în cazuri cum a fost cel de la Praid, astfel încât deciziile să poată fi luate la nivel local.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4332 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Puii de urs erau in drum spre sediul (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 14:17)

    un domn [utilizator]

    Kerestoy Gaterszag SRL unde ar fi depus petiția : Codru i Frate cu Romanul
  • +6 (24 voturi)    
    Trenul care distruge padurea (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 14:37)

    AdrianBorza [utilizator]

    Astept eco-teroristii care sa se planga ca trenul a invadat muntii si padurile in care locuiesc ursii, le intra si in barlog si ii calca. Trebuie desfiintate trenurile, traiasca' ursu!
  • -1 (23 voturi)    
    Ati vazut, băi iubitori de ursi, la ce s-a ajuns? (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 15:07)

    Sparafucile [utilizator]

    Sunt asa de multi ca nu mai pot fi evitati nicaieri. Ce facem, ii lasam sa se inmulteasca in continuare? Eu stiu ce veti raspunde voi: da, fiindca ei sunt o bogatie de nepretuit a tarii. Cu bogatia asta s-ar putea sa va intilniti cit de curind pe sosele si s-o pocniti cu masinile voastre.Nu fiti ingrijorati: nu va trebui sa-i platiti.
  • +8 (14 voturi)    
    zona Harghita (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 15:47)

    adma [utilizator]

    eu nu stiu daca se observa ca majoritatea cazurilor legate de prezenta ursilor se concentreaza intr-o singura zona, Harghita, pe o raza de cativa km spre Brasov, Bacau si Covasna. Pentru mine asta poate inseman ca exista o suprapopulare in zona respctiva, dar asta nu inseamna ca exista o suprapopulare la nivelul intregii tari. Solutia in acest caz ar fi mutarea unor exemplare in alte zone si nicidecum exterminarea lor.
    • +2 (8 voturi)    
      Sau... (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:37)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui adma

      ... in Harghita s-au taiat prea multe paduri si ursii nu mai au suficient spatiu.
    • +3 (7 voturi)    
      Ursii (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:39)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui adma

      sunt prea multi.Mutandu-i in alte zone-daca tot la munte,acolo mai gasesti si altii-nenorocesti alti romani.Mai bine(sic!),lasati-i in Harghita.
      Ma, am transformat Gradina Maicii Domnului intr-o gradina zoologica.
    • +2 (6 voturi)    
      hai cu ursii... (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 21:26)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui adma

      in zona mea- subcarpatica, Prahova- de anul acesta ursul ne fura porcii din cotet. Adica din ce mai ramane din cotet, dupa ce demoleaza gardurile.

      Abia astept sa ii mai aduca vreo 20 fratiori. O sa stau in casa, asteptand ca ursii sa isi creasca singuri porcii.
      Desi...al naibi urs, pana si el protejeaza natura, alaturi de voi, ecologistii. ii place porcul omului (asa traia el si acum 20000 de ani) si nu se serveste din turma de porci mistreti care imi ara gratis gradina de vreo 5 ani. II place soricul mai subtire, bag de seama.

      Da, e interesant la noi in tara. Dar o sa plec si eu, si.... vorba lui Brancusi: va las saraci si prosti, o sa va gasesc ... si mai plini de ursi, la fel de saraci (la cap) adica la fel de... ecologisti.
    • +1 (1 vot)    
      gresesti (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 22:37)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui adma

      Da-ne un singur exemplu in care intr-o zona din Romania s-a constatat reducerea populatiei de ursi si nu cresterea ei si dupa aia vorbim.
  • +6 (12 voturi)    
    Ati taiat padurile (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 16:44)

    calinsab [utilizator]

    la ce va asteptati daca ati taiat padurile....?
    Trebuie un program URGENTde reimpaduriri! Poate cineva il duce capul si ia niste fonduri europene...
    • +1 (5 voturi)    
      iar povestea cu padurile? (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 22:39)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Tu crezi ca ursul mananca jir? sau conuri de brad? sau vaneaza veverite? mai sunteti multi acasa?
  • 0 (8 voturi)    
    raspuns (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 17:41)

    traiang [utilizator]

    Raspunsul este f clar Se defriseaza 38,6 mil.mc cu peste 20mil.mc peste cifrele oficiale si atunci unde sa stea ?Acela era habitatul lor Suntem si in urma bulgarilor care au interzis prin lege orice defrisare pe niste ani iar daca tai un copac in Austria chiar de pe terenul tau daca nu ai aprobare faci puscarie Este pur si simplu un jaf pe toate bogatiile tarii.Numai intru in detalii cu dezechilibre de ecosistem cu urmari devastatoare sau mai practic ca merg sa cumpar un scaun de la Ikea cu pret de 10 ori mai mare decat se achizitioneaza lemnul corespunzator !!!!
    • +2 (6 voturi)    
      Ma, (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:54)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      ursul n-are ,ma,ce manca in padure,ma!
      Ma,pro.tii dra.ului!
      Ma,am fugit din muntii patriei pentru ca m-am saturat sa-mi manance ursii oile, porcii si vacile,m-am saturat sa-mi manance porcii mistreti cartofii si sa-mi rame pajistile,m-am saturat sa-mi manance lupii oile si cainii,m-am saturat sa-mi manance vidrele pestii.
      Culmea,in vara asta,ma pricopsisem si cu un cormoran.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e aia cauza (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 20:51)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      La maica-mea, in Dambovita e plin de ursi pe dealurile dintre Breaza-Talea-Buciumeni si nu sunt nici un fel de defrisari, sunt livezi de pomi fructiferi si ceva padure de lemn de calitate slaba, care nu e bun de mobila sau constructii (arin). Ursii s-au inmultit necontrolat si sunt foarte multi, populatia umana e in scadere si sunt foarte putini cei care mai au curajul sa mearga in propriile livezi sa isi adune merele sau prunele, atat de rau s-a ajuns. Anul asta familia mea a lasat toate fructele in livezi, vin ursii pana in sat, nimeni nu mai urca pe dealuri.
  • -1 (1 vot)    
    CE fraieri (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 22:27)

    Anonym [utilizator]

    si ursii astia de s-au inmultit
    Doar nu se asteptau de la preadesteptul si mandrul popor roman sa vina cu ceva solutii sofisticate, pragmatice si strategice:
    - gen sa controleze inmultirea prin sterilizari sau prinderi si trimis i nalte tari
    - sau sa le creeze culoare, podete, tuneluri sa treaca peste drumuri, cai ferate..

    Pana si ursii sunt fraieri ca s-au nascut in tara asta, sigur nu emigreaz in masa spre Ucraina?