Incident grav la stația de metrou Universitate: Unui bărbat i-a căzut în cap o bucată de geam desprinsă din plafon / El a fost dus la spital - UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 22 noiembrie 2019, 18:06 Actualitate | Esenţial


112
Foto: AGERPRES
​Un bărbat a ajuns la spital, vineri seară, după ce a fost lovit în cap de o bucată de geam căzută din plafon la stația de metrou Universitate, în zona scărilor rulante, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU).

ISU București- Ilfov a anunțat că la stația de metrou Universitate un bărbat de 47 de ani, aflat în zona scarilor rulante, a fost lovit în cap "de elemente de construcție căzute din plafon".

Potrivit ISU, la fața locului a intervenit un echipaj SMURD, iar bărbatul a fost transportat la Spitalul Universitar, în stare de constiență.

Metrorex a transmis că este vorba despre un geam căzut din plafon, în timp ce bărbatul mergea dinspre Pasajul Universitate către peron.

"Echipajul SMURD a sosit imediat la fața locului pentru a acorda primul ajutor. Călătorul accidentat a fost găsit în stare conștientă, cu o plagă ușoară la nivelul capului și a fost transportat la Spitalul Universitar. În urma acestui incident regretabil, la nivelul Metrorex se va constitui o comisie care va stabili împrejurările ce au condus la producerea evenimentului", spune Metrorex.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















28945 vizualizari

  • +7 (19 voturi)    
    roMANIA loveste din nou... (Vineri, 22 noiembrie 2019, 18:12)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    roMANIA loveste din nou...

    prosti sunteti cand votati PSD. Coruptia ucide !
    • -3 (21 voturi)    
      LOL (Vineri, 22 noiembrie 2019, 19:42)

      DoroDoro [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Afara ploua ... spunea un presedinte cu suvita luand in deradere un ziarist psihopat! Presupunand ca aveam 5 ani de USR in fruncea tarii crezi ca evenimentul de azi nu s-ar mai fi intamplat? Ura iti intuneca mintea ...
  • +12 (12 voturi)    
    E ok... (Vineri, 22 noiembrie 2019, 18:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ne-am "imunizat". cad bucati din cladiri in cap, schele, macarale, bucati din plafon de la metrou...

    ... deja stire va fi cand vom vedea ceva facut bine si care sa dureze 30 de ani fara sa se deterioreze (si fara sa raneasca/omoare pe cineva)
  • +11 (13 voturi)    
    Investiții? (Vineri, 22 noiembrie 2019, 18:42)

    of of [utilizator]

    Toate stațiile arată jalnic. Ar fi cazul să vedem când s-au făcut ultimele investiții și pe ce s-au dus banii.
    • +8 (10 voturi)    
      ce investitii? (Vineri, 22 noiembrie 2019, 19:06)

      marr.io [utilizator] i-a raspuns lui of of

      nu se fac investitii la Metrorex. De ce? Pai prima vina e a sindicatului care condus de hoti si voptat de prosti. Acesta vorbeste doar de salarii si beneficii pentru salariati si uita de infrastructura si investitii. Salariatii au salarii mai mari decat in Franta, Germania, Cehia etc. in conditiile subventionarii activitatii de catre stat. O aberatie. De fapt statiile de metrou sunt o rusine pentru Bucuresti, arata ca un bazar mizerabil
    • +7 (7 voturi)    
      Mult mai simplu (Vineri, 22 noiembrie 2019, 19:28)

      Kol, opusul lui Lok [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Ar fi ca la coborarea in statie sa ti se dea o casca de protectie, ca la catelul Dedeman.
  • +3 (5 voturi)    
    Se desprinde o concluzie sinistra (Vineri, 22 noiembrie 2019, 18:48)

    Sparafucile [utilizator]

    Ca Metrorex trebuie sa ofere casti de protectie tuturor calatorilor cu metroul. Pe care la poarta cu ei inclusiv pe perioada calatoriei, in vagon, si le predau la iesire. Asta ne mai lipsea, nu-i deajuns ca ne-au napadit ursii!
  • -3 (5 voturi)    
    Vedeti?! Huawei ne (Vineri, 22 noiembrie 2019, 19:46)

    Namaste [utilizator]

    ameninta "siguranta", ha, ha, ha!
  • +1 (3 voturi)    
    Ne cade șandramaua în cap (Vineri, 22 noiembrie 2019, 20:25)

    popestii [utilizator]

    Și unii stau să contemple idealul și concluzionează că dacă el, idealul, nu e în oferta electorală, mnț, își sug măseaua, “n-ai cu cine domne”, “nu e ideologic cum trăbă”. Cum se face că românu’ preferă să trăiască în haos sinucigaș dar dacă e să fie după el, el preferă perfecta orânduială. Adică, dacă nu poate avea perfectul WC atunci mai bine buda ce stă să surpe pe și sub el. Voi, de vă pute orice încercare de soluționare a vreunei probleme încă de la kilometri înainte ca ea să fie efectiv pusă în practică, voi cum de vă puteți numi oameni care raționează?!?!?!?
  • -3 (7 voturi)    
    metrou (Vineri, 22 noiembrie 2019, 20:30)

    bratovoiesti [utilizator]

    Buna
    Sunt metrourile adusse pe spagaa din SPANIA.
    SA RASPUNDA.
    • +4 (4 voturi)    
      I-a cazut in cap (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 1:14)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui bratovoiesti

      o bucata din plafonul statiei, nu din tren. La Universitate statia are plafonul dublat cu bucati de sticla, de cand tata bunicu', si acum se pare ca incep sa cada.
  • -3 (11 voturi)    
    Lucru bine facut (Vineri, 22 noiembrie 2019, 20:50)

    Mihail. [utilizator]

    Intr-o tara normala.
  • +5 (5 voturi)    
    Universitate (Vineri, 22 noiembrie 2019, 21:14)

    Alexa.99. [utilizator]

    e statie veche, e jalnica. Dar ce te faci ca cele noi, inaugurate cu 3, 4 ani in urma, sunt vai de ele, curge apa pe pereti. Bataie de joc. Sa vezi cand or deschide si Drumul Taberei, cum le cade tavanul in cap, ca deja li se surpa asfaltul la Eroilor cand sapau.
    Lipsa de respect si empatie o sa ne piarda intr-un final. Citeam ieri articolul despre pirotehnistul care a lasat in masina extinctorul pe care era obligat sa-l aduca in Colectiv iar extinctorul din Colectiv nu a functionat. Epidemie de nepasare si treaba facuta la intamplare.
  • +6 (6 voturi)    
    Poate sa faca Metrorex (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 0:32)

    TheFreeOne [utilizator]

    Si 10 comisii de investigatie.

    N-ar trebui investigat incidentul de o ISU, ANPC... etc, adica cineva din afara acestei companii cu atributii specifice de siguranta? Ca Metrorex poate foarte bine sa concluzioneze ca de vina e pasagerul si nu ei (compania).