”Vă rog să mă demiteți și pe mine” ​Prefectul de Bistrița-Năsăud spune că nici el nu ar fi putut face mai mult într-un caz ca cel al ursului care a agonizat pe marginea drumului

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 21 noiembrie 2019, 15:46 Actualitate | Esenţial


Urs lovit de masina
Foto: DRDP Iasi
​Prefectul judeţului Bistriţa Năsăud, Ovidiu-Victor Frenţ, i-a cerut, joi, ministrului de Interne, să propună ridicarea interdicţiei de vânătoare a urşilor şi a altor animale sălbatice, opinând că această reglementare a generat, "în principal", problemele care s-au soldat "cu victime umane şi cu victime colaterale". Acesta a adăugat că, dacă Marcel Vela îl va demite pe prefectul de Harghita din cauza modului cum s-a acționat în cazul ursului care a agonizat 18 ore pe marginea șoselei, atunci să-l demită și pe el, pentru că nu ar fi putut face mai mult.

"Jumătate dintre colegii din ţară ne lovim de această problemă, cu animalele sălbatice. Aici chiar vă fac o propunere, să faceţi la Ministerul Mediului demersuri să se ridice acea restricţie de interzicere a vânătorii carnivorelor mari, pentru că asta a generat în principal problemele care s-au soldat, iată, şi cu victime umane şi cu victime colaterale, cum este colegul nostru, prefectul de Harghita. Pentru că dacă dumneavoastră veţi continua demersurile în a-l demite, vă rog să mă demiteţi şi pe mine, pentru că nici eu n-aş fi putut să fac mai mult într-o astfel de situaţie", a spus Ovidiu-Victor Frenţ în cadrul unei videoconferinţe cu prefecţii organizată de Marcel Vela la MAI.

Prefectul din Bistriţa Năsăud a precizat că foarte mulţi prefecţi sunt în această situaţie, iar legislaţia şi procedurile actuale nu le permit să facă mai mult decât prefectul din Harghita.

"În această situaţie în care suntem noi astăzi, nimeni nu se poate apropia de un urs rănit fără să-şi rişte viaţa. Or, dacă ne transformăm noi, prefecţii, în Sandokan sau în Tarzan şi ne luăm această sarcină să tranchilizăm ursul", a mai spus Frenţ.

Ministrul Afacerilor Interne a admis că legislaţia este neclară în acest domeniu, însă a punctat că l-a demis pe prefectul de Harghita deoarece "nu a fost corect cu secretarul de stat Petcu şi l-a anunţat că nu ştia de eveniment sâmbătă seara".

"Aveţi perfectă dreptate, legislaţia e neclară şi avem un proiect de lege cu privire la îmbunătăţirea ei. Nu trebuie să fiţi nici Sandokan, nici Tarzan, important e să respectăm legea şi să avem lucruri foarte clare. Am discutat la Jandarmerie pentru anul viitor să prindem în buget cursuri pentru fiecare judeţ astfel încât jandarmii să fie autorizaţi să folosească armele şi tranchilizantele fără un medic veterinar care nu poate ajunge într-un termen eficient", a spus Marcel Vela.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3530 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Corect ar fi să plece.Ca incapabil. (Joi, 21 noiembrie 2019, 16:01)

    asavreau [utilizator]

    De prost nu mai spun.După mintea și gândirea lui Frenț,ții o șosea blocată pentru-că nu se găsește cineva care să ia o decizie?Pe ce luați leafa domnilor?Șoseaua trebuia eliberată de victime și resturi ale automobilului redată circulației,victimele duse la spital sau morgă.Urs,om.Este hilară scuza cu lipsa anestezicului.Normele prevăd și se utilizează frecvent anestezic pentru tratarea oricărui animal domestic.Pentru un urs nu trebuia anestezic mai mult decât la un cal.o vacă,etc.Schimbați d-le odată incompetenții puși în funcție de PSD!
  • +12 (12 voturi)    
    Serios? (Joi, 21 noiembrie 2019, 16:05)

    viorrell [utilizator]

    Dar cum de în celălalt caz din Covasna, la câteva zile, s-a putut acționa rapid prin tranchilizarea ursului și transportarea lui într-un refugiu unde să fie îngrijit?

    Care este ideea acestui prefect? Ca să nu mai avem situații de interacțiuni cu urși îi omorâm pe toți? Câtă vreme mai rămâne câte unul în viață rămâne nu e exclus să treacă strada și să dea o mașină peste el, nu?
    • -3 (5 voturi)    
      Ingrijit ? (Joi, 21 noiembrie 2019, 17:02)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui viorrell

      La tine eutanasierea inseamna ingrijire ? Noi nu putem sa ne ingrijum batranii si copiii, daramite ursii salbatici.

      Asta vrea sa ii impuste pe toti ca sa previna problemele, haha.
  • +12 (12 voturi)    
    pai (Joi, 21 noiembrie 2019, 16:15)

    alex34 [utilizator]

    daca tot recunoaste ca e la fel de incompetent de ce nu pleaca singur? a si gasit rezolvarea.., hai sa-i impuscam direct si asa nu vor mai exista accidente... ca na' e prea complicat de luat masuri pt prevenire
  • +12 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 21 noiembrie 2019, 16:25)

    polonyca [anonim]

  • +10 (12 voturi)    
    pai da (Joi, 21 noiembrie 2019, 16:28)

    sorvas [utilizator]

    Pai da, la ce sa imbunatatim legislatia, la ce sa cautam sursa problemei pentru care ursii se apropie de sosele sau localitati si parasesc padurile, haideti mai bine sa ii omoram. Pare solutia cea mai simpla. Ce minte are si ala. Vai mama. E usor sa omori, sa distrugi. Cu solutia asta orice prost poate sa vina.
    • +8 (8 voturi)    
      nimiic despre ursi (Joi, 21 noiembrie 2019, 17:22)

      Holodan [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      Din pacate nu ursii parasesc padurile ci padurile ii parasesc pe ei !
  • -4 (6 voturi)    
    Domnul e cu siguranta vanator (Joi, 21 noiembrie 2019, 17:21)

    DSS [utilizator]

    si doreste sa aiba si el un trofeu. Trebuia demis pe loc, dar se pare ca domnul ministru Vela are alte prioritati.
    Ma rog, cine se astepta la minuni de la un guvern PNL?
  • +1 (1 vot)    
    Corect, pleaca! (Joi, 21 noiembrie 2019, 18:53)

    V. Istina [utilizator]

    Ce Apis gras!

    Tu-i ursul masii! Cum sunt ursii mereu de vina, iar prefectii is niste ingerasi, cu burtile pline de intentii bune!
  • -1 (3 voturi)    
    Băi iubitori de ursi, ia ascultati acilea! (Joi, 21 noiembrie 2019, 21:31)

    Sparafucile [utilizator]

    Erau doar 850 de ursi in Romania in 1950. Astazi oficial sunt recunoscuti peste 6000. Fiindca neoficial sunt 12.000 dar cifra este in mod deliberat contestata pentru a nu genera indignare. Dupa mintea voastra aia sentimentala, cit mai trebuie lasati sa se inmulteasca? Nu vedeti ca au ajuns sa fie peste tot si in fiecare zi da cite o masina peste ei? In curind o sa-i loviti si voi cu masinile voastre si o sa vi le faceti praf. Iar eu am sa cad sub masa de atita ris daca veti pati asa ceva fiindca va meritati soarta si vreti ursi cit mai multi.Dar cind or fi in tara 24.000 de ursi? Coboriti pe pamint si recunoasteti ca a sosit momentul sa fie DRASTIC IMPUTINATI. 1000 bucati ne-ar ajunge. Restul vinati si vinduti celor ce i-au vinat la preturi frumusele. Cine este pentru cifra de 1000 de ursi sa dea click pe degetul orientat in jos.
  • +2 (2 voturi)    
    pai demiteti-l! (Joi, 21 noiembrie 2019, 21:56)

    Codruta N [utilizator]

    Nu lasati omu' sa se chinuie, saracu', e CLAR ca e depasit de functie si habar n-are ce trebuie facut!

    Cat despre ursii accidentati pe sosele... daca e vorba de facut "eco-tunele" la autostrazi samd., toata lumea incepe sa zbiere ca astea ar fi "mofturi"! Voila!