Marcel Vela vrea să schimbe numele Poliției Române pentru ”a nu mai intra pe același palier” cu Poliția Locală

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:11 Actualitate | Esenţial


Politia romana
Foto: Facebook
Marcel Vela își dorește să schimbe numele Poliției Române în Poliție Națională pentru a exista o diferențiere de Poliția Locală, astfel încât să nu mai fie suprapuse atribuțiile agenților. „Vreau rebrănduirea”, a spus ministrul de Interne, citat de Mediafax.

„Vreau rebranduirea Poliţiei Naţionale, care acum se numeşte Poliţia Română. Doresc s-o numim Poliţie Naţională, pentru a nu mai intra, pe acelaşi palier, în competiţie sau conflict cu Poliţia Locală. Tot respectul faţă de Poliţia Locală, am fost primar 12 ani, am construit poliţie locală în sensul că i-am găsit gardieni publici, după aceea poliţie comunitară şi poliţie locală - băieţi destoinici”, a declarat ministrul de Interne, Marcel Vela.

Potrivit acestuia, ar trebui o delimitare clar pentru a nu fi suprapuse atribuțiile fiecărei entități. Declarațiile au fost prezentate într-un video de reprezentanții Sindicatului Național al Agenților de Poliție.

„Cred că trebuie să clarificăm o delimitare clară între Poliţia Locală şi Poliţia Română, s-o numim Poliţie Naţională. Asta ţine de rebranduire”, a mai spus Vela.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2868 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    hm (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:19)

    codyrocco [utilizator]

    pai si nu-i mai ieftin sa ii rebranduiesti pe scalevtii aia cu facultate la spiru haret [sau fara] inapoi, in "gardieni publici"?
  • +16 (16 voturi)    
    sa corectam cauza, nu efectul (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:20)

    MG [utilizator]

    terminati cu mofturile de imagine; umblati la FAPTE, la eficienta! Caz concret: se fură portofel intrun magazin mare, camere video destule - tu ca persoana nu poti vedea inregistrarile din motive de GDPR(!!?!) - dar nici politia nu o face, din motive de .. LENE! Cetateanul ramane cu paguba, hotul ramane prieten cu politistul ca sa-i dea informatii atunci cand apare vre-n caz cu miza de promovare. Cum altfel au gasit taragotul lui Farcas, hotii care au pradat sotia lui Petre Roman?
  • +18 (18 voturi)    
    . (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:23)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Băieți destoinici lol

    Dar de ce nu le schimbă băieților destoinici numele? De ce mai există băieții ăștia destoinici în primul rând? Ca să amendeze paznici care strigă atunci când se bat cu hoții?
    • +2 (2 voturi)    
      baietzi destoinici (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 17:22)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      hai ca-mi place. I-ai gasit gardieni, le-ai schimbat uniforma si au devenit destoinici.
      Nu Politia Romana trebuie rebranduita, ci politia locala trebuie desfiintata si demilitarizata. Poa' sa ramana agenti constatatori, functionari sau ce vreti, nicidecum bratul armat al baronului.
      • 0 (0 voturi)    
        corectia, nici una nu e militarizata (Joi, 21 noiembrie 2019, 18:31)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui moka

        Ca ei se ling unul pe altul cu "Sa traiti" tine de lichelism nu de militarizare.
    • +1 (1 vot)    
      simplu se intorc la origini - Militia Romana (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 17:39)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      ce mai atatea cautari...

      oricum scoala multa nu se cere....
  • +6 (6 voturi)    
    rebranzuire - asta da reforma (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:28)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    cum o sa-i rebranzuiasca ? Militia ? Caramasbinierii ?
  • +11 (11 voturi)    
    Poliția locală (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:29)

    gebica [utilizator]

    nu își prea justifică numele așa că ea ar trebui rebranduită sau poate trecută în subordinea celei naționale, cu niște atribuții specifice.
    Prea multe poliții și jandarmerii, care fac orice numai ce ar trebui să facă, adică să fie în slujba societății și să asigure siguranța cetățenilor, nu fac. Majoritatea se consideră niște vătafi, zbiri, vechili sau cum s-or mai putea numi și sunt în primul rînd interesați doar de bună-starea personală și a grupurilor protejate, avînd atitudini menite să inspire mai mult teamă decît încredere.
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:32)

    John.Doe [utilizator]

    Sau se scoate politia locala din peisaj.
  • +8 (8 voturi)    
    nu e mai simplu (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:44)

    mos ion roata [utilizator]

    sa nu se mai numeasca politia locala , sa imbrace alte uniforme total deosebite de cele ale politiei adevarate si sa li se puna ecusoane in care sa se scrie ca nu au competente in circulatie sau alte activitati specifice politistilor calificati?
    • +2 (2 voturi)    
      da, da! (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:55)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      exact, uniforme diferite - eventual de-alea visiniii, ca la paznici - ca, pana la urma, asta si sunt, nu?
    • +1 (1 vot)    
      e plina Europa de verificatori de tichete de (Joi, 21 noiembrie 2019, 18:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      parcare care sunt angajatii primariilor si atat.
      Numai ca ipochimenii de la Politia Locala au atributii mult mai mari. Baietii in principiu pot intra in orice firma si sa ii intrebe de orice autorizatie. Adica au niste puteri mai mult decat mari si cum in cazul lor comanda este strict politica de la primar sunt o porcarie totala.
      Chestia asta cu politia locala o fi valabila in State unde aia au o istorie de 200 de ani cu serif si decizii locale nu in Romania.
  • +7 (7 voturi)    
    Ineput... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:47)

    dragos_k [utilizator]

    ...promitator. Cum de nu s-a gandit nimeni pana acum ca asta e motivul pentru care avem o politie (romana/locala/nationala) de r...t?
  • +8 (8 voturi)    
    Politia Nationala seamana foarte bine (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:50)

    bancher [utilizator]

    la nume cu Politia Locala. Mai bine sa se cheme iarasi gardienii publici,..adica sa se scoata denumirea de politie .
  • +4 (6 voturi)    
    Unii baieti destoinici ajung ministri ... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:52)

    bubaru [utilizator]

    Ministri destoinici au fost, au aparut altii la fel cu cei de dinainte. Aveti putintica rabdare, sa vedeti ce ne mai distram de luni incolo. Nu ca n-am fi avut ,,distractie,, si pana acum.
  • +4 (4 voturi)    
    Eu propun... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 18:46)

    finutza [utilizator]

    ... ca ăia care sunt cam în plus și aflați în subordinea primăriilor sa fi numiți „pândari locali”.
  • +6 (6 voturi)    
    Greu sa judeci (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 20:26)

    Smida [utilizator]

    Serios? Ai gandit-o mult? Desfinteaza Politia Locala, fostii gardieni, care erau angajati cu 8 clase. Numeste-i GARDA Orasului, comunei, etc. Acum sunt angajati sa fie soferii primarilor, si cei care se ocupa de gradinile/curtile primarilor (asta din urbea mea citire). Politia Locala opreste masinile, in locul Politiei Rutiere, nu mai merge nimeni sa se ocupe de ordinea orasului/comunei, si de pastrarea curateniei. Se construieste, pe spatiul public, peste tot, fara autorizatiisi se arunca gunoaie peste tot, dar nu mai are cine ii verifica si amenda, pentru ca acum se numesc POLITIE, si nu mai coboara atat de jos. Platim Politie Nationala si Politie Locala, dar ne trebuie si firma de Paza acasa, ca altfel te calca hotii (de doua ori, in cazul meu). Domnule ministru, auzi ce spun oameniii cu capul pe umeri: DESFINTEZA Politia Locala.
    • +3 (3 voturi)    
      10+FELICITARI! (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:00)

      Zelon [utilizator] i-a raspuns lui Smida

      !!!!