Doi polițiști din Vâlcea nu au reușit să oprească o mașină nici cu focuri de armă și au fost apoi bătuți de șofer și de apropiații acestuia

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 20 noiembrie 2019, 9:43 Actualitate | Esenţial


Masina politie
Foto: Facebook
Doi polițiști din județul Vâlcea au ajuns la spital după ce au fost bătuți de șoferul unei mașini pe care nu au reușit să o oprească și de alte persoane aflate la fața locului.

UPDATE 10.23 În timpul scandalului, arma unuia dintre agenți a căzut, dar a fost recuperată, a spus IPJ Vâlcea, citat de Mediafax.

UPDATE 09.48 Potrivit Adevărul.ro, polițiștii au fost deposedaţi de armele din dotare şi bătuţi de rudele celor din autoutilitară, două persoane de etnie romă cunoscute în zonă ca persoane cu antecedente penale. Publicația citată scrie că poliţiştii au suferit traumatisme cranio-faciale, fractură de piramidă nazală şi de arcadă, fiind transportaţi la spital.

IPJ Vâlcea a informat că, marți noapte, în jurul orei 01.00, cei doi polițiști din comuna Prundeni au încercat să oprească o autoutilitară pe DN64, dar șoferul și-a continuat dumul.

”Polițiștii au plecat imediat în urmărirea autoutilitarei, aceștia efectuând 9 focuri de armă în plan vertical, în vederea determinării conducătorului auto să oprească, lucru pe care acesta nu l-a făcut”, se spune într-un comunicat al Inspectoratului Județean.

În cele din urmă, autoutilitara a oprit în fața unei locuințe din satul Călina, iar în timp ce polițiștii s-au deplasat către autoturism, au fost agresați de către șofer și alte persoane aflate la fața locului, potrivit sursei citate.

În sprijinul celor agresați a venit un alt echipaj din cadrul Poliției Municipiul Drăgășani, iar cei doi polițiști bătuți au fost duși la spital pentru îngrijiri medicale.

”Până în momentul de față au fost conduse la audieri mai multe persoane, fiind identificați agresorii. În cauză, cercetările continuă sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Drăgășani”, mai informează IPJ Vâlcea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















21098 vizualizari

  • +48 (58 voturi)    
    Ma intreb (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 9:54)

    Kol, opusul lui Lok [utilizator]

    Ce cauta cei doi in politie...

    Legi cu dedicatie + incompetenta = raiul infractorilor
    • +36 (44 voturi)    
      salariu si pensie pufoasa (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 10:27)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Kol, opusul lui Lok

      si din cind in cind mai amendeaza cate un pieton
  • +26 (36 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 9:58)

    mihai_mi [utilizator]

    Da' ce-au facut? Au furat? Au dat in cap? Atata ura...

    N-are nimic. Ii gratiaza Dancila.

    Dancila presedinta! R - patrat
    • +4 (8 voturi)    
      erau suspecti de furt (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 13:10)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Politia de asta a vrut sa ii opreasca, se pare ca aveau suspiciuni ca duceau marfa furata cu dubita. Rromii nu au oprit, si politistii s-au luat dupa ei.
      • +13 (13 voturi)    
        ... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 13:33)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Multumesc pentru clarificari!
  • +27 (37 voturi)    
    probabil (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 10:10)

    alex34 [utilizator]

    erau din aceia specializati in babute cu patrunjel, cand dau de infractori trag in aer, sunt deposedati si batuti...
  • +19 (29 voturi)    
    Și dacă trăgeau? (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 10:10)

    BEDE [utilizator]

    Dacă împușcau pe vreunul, atunci erau răi polițiștii, nu?
    Dar, nu se justifica oare uzul de armă, chiar dacă ducea la rănirea unuia dintre infractori?
    • +27 (29 voturi)    
      Politistii nu au tras de frica! (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 11:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Intamplator merg pe acolo destul de des, si cazurile in care politistii iau bataie de la rromi si alti interlopi nu sunt rare...acolo, ca agent de politie, ori te dai cu smecherii locali, ori devii alcoolic. Politia e slaba in fata claunurilor de rromi din cauza lipsei de implicare a sefilor, asa cum a fost si cu cazul Gorun in 1995. Au fost oameni batuti crunt in strada de batausi locali, iar politia nu s-a bagat ..iar daca s-a bagat a dat amenda ptr perturbarea linistii publice. (pe care smecherii nu au platit-o).
      De ce nu au tras politistii? ptr au si acum pistoale Carpati, cu care nu nimeresti infractorul de la 4 metri, nici de la 2. Daca trageau si nu doborau infractorul, rromii veneau cu sabiile si ii taiau pe toti. Asa ca au preferat sa ia bataie, dar sa ramana in viata. Tragic, dar asta e adevarul: nu au tras de frica.
      • +4 (10 voturi)    
        Lasa Carpati-ul in pace (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 12:44)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu are nici o treaba cu pistoalele Carpati, pana la 10 metri sunt suficient de precise chiar si pentru un politist, un instructor trage precis si la 25 de metri.
        • +4 (8 voturi)    
          poate cand erau noi... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 13:28)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

          dar astea pe care le are acum politia Dragasani, facute de dinainte de 1989, decalibrate si uzate, nu mai au nicio precizie. Ar trebui scoase rapid din dotare si inlocuite cu Glock sau Beretta.
        • +4 (6 voturi)    
          ahhh.... nu... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:42)

          IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

          Carpatiul este un pistol prost prin constructie, o clona ieftina a lui Walther PPK cu aleasi deficinte constructive la care se adauga si calitatea constructiei (made in Romania) si lipsa de mentenanta...

          Carpatiul foloseste glonte de calibru 7.62 x 17 mm si in cel mai bun caz scoate vreo 180 J energie ("la teava")... Dar, datorita tevii scurte, a ghinturilor, si a masei relativ mici, glontul pierde repede cei 180 J si ajunge ca dupa o distanta relativ scurta sa se abata de traiectorie si sa nu mai aiba putere de penetrare...

          Astea fiind zise, in 10 m, daca munitia nu este expirata, ar trebui ca glontul sa aiba (cat-de-cat) efect...
  • +34 (42 voturi)    
    De ce nu spuneti ca sunt inaripate ? (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 10:10)

    Cuca [utilizator]

    Stirea reala asta este - asa scrie pe mai multe site-uri - "Un clan de rromi" a atacat etc etc. Va e frica ?
  • +3 (35 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 10:12)

    [anonim]

    • +5 (19 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 11:16)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui

      Dancila, tu esti ma? Iar nu pricepi nimic.
    • +10 (10 voturi)    
      Ok (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 11:39)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui

      Ai dreptate. Totul pentru infractor. Cu cat mai bogat infractorul cu atat mai multe drepturi. Valabil peste tot in Europa de Vest, acum si in Est. Decat sa scrie tone de maculatura cu explicatii, sa fie cercetati si dati in judecata pe banii lor, mai bine sa fii putin batut, poate esti si premiat, salariul e acelasi si daca iti faci treaba si daca te uiti pe geam!
      • +2 (2 voturi)    
        Rromi astia nu erau bogati (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 14:35)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        In jurul Dragasaniului sunt cateva sate/zone de rromi, fara serviciu si fara lege, care traiesc din ce fura, din ajutoare sociale sau din fierul vechi pe care il aduna din gunoaie. Acesti rromi din aceasta categorie faceau parte, nu din patura (extrem de subtire) a rromilor bogati. Numai ca saracia nu ii impiedica sa dea in politisti.
    • +13 (13 voturi)    
      nu a fost asta! (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 11:56)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui

      Le-a fost frica sa nu ii omoare rromii. Au mai fost cazuri.
    • 0 (4 voturi)    
      Erau... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 17:00)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui

      prieteni de afaceri, dar asa-i cand ceri mai mult.
  • +35 (37 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 10:12)

    0daconcept [utilizator]

    Ce bine ar fi fost ca cei doi politisti sa fi fost americani.Nu mai aveam audieri.
    • +11 (13 voturi)    
      ce bine era sa fie legea americana (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 11:56)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui 0daconcept

      Politsitii pot fi si romani.
      • +1 (5 voturi)    
        Ce bine (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 17:03)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        era ca politistii sa respecte legile existente si sa nu mai "colaboreze" cu infractorii.
  • +23 (25 voturi)    
    2 batuti din Valcea batuti de tigani! (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 10:14)

    12Cristian [anonim]

    Sa traiasca mafiile tiganesti! Care bat la vajnica Politie romana ca la fasole! Sa-i mutam disciplinar la Sinesti! Unde esti acea fosta presedinte/prim ministru al Indiei care afirma sus si tare ca-si vrea toti tiganii inapoi in India/Pakistan? De parca tiganii romani ar fi idioti..hehe, ciordeala, camatarie, trafic de carne vie (prostituate), numai nenorociri (90% din ei) in Romanica, Franta, tarile nordice,, UE, etc, au incercat si in SUA! Politia romana?? o hahalera!
  • +30 (30 voturi)    
    R2 (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 10:16)

    M-Teo [utilizator]

    Ai pistolul in mana si iei bataie ! Iti cam meriti soarta... si noi pe langa ei. Votam si alegem "mamaligi".
    • -6 (8 voturi)    
      si daca trageau... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 11:26)

      DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui M-Teo

      ...sansele sa existe victime, printre care si ei, nu erau mult mai mari?
      • +14 (14 voturi)    
        nuuuu nene (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 11:54)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

        stai tu ca si politist sa-ti iei bataie sa nu dracului existe victime.la gandirea asta le ce mai foloseste politia?
      • +1 (5 voturi)    
        Da, dar (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 17:09)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

        erau eroi pe bune! Au tras 9 gloante in plan VERTICAL, adica au irosit gloantele. Eu i-as pune sa le plateasca. Daca se va sapa mai adanc, se va descoperi "carente" in activitatea lor profesionala. Asa-i peste tot! "Colaborare" politie-infractori.
    • 0 (8 voturi)    
      nu e chiar asa... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 12:00)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui M-Teo

      au mai fost agenti din Valcea batuti de tigani. Inca au pistolete Carpati, cu care nu nimeresti omul de la 4 m (in armata eu nu am nimenrit un panou de la 4 m), asa sunt de proaste. Daca agentii trageau in rromi si nu ii nimereau, acestia veneau cu sabiile si taiau agentii (cum au mai fost cazuri) Agentii au preferat sa ia bataie dar sa ramana in viata.
      • +1 (5 voturi)    
        Minti (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 12:45)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daca nu ai nimerit la 4 metri e din cauza Parkinsonului, nu a pistolului.
        • -4 (6 voturi)    
          Parkinson la 23 de ani?? (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 13:53)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

          ai luat-o pe aratura rau de tot. Plus ca nu a nimenri nici unul dintre noi, nu doar eu.
          Pistoalele Carpati sunt vechi, proiectate si fabricate de dinainte de 1989, total depasite si uzate, nu ai ce sa mai faci cu ele.
          Nu sunt acestia primii politisti care nu trag de frica ca vor rata.
          • +1 (1 vot)    
            Am vazut ca (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 17:13)

            unins [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            se tot invoca uzura. Cum au ajuns "uzate"? Tragand dupa muste? Minciuni!!!
    • -3 (5 voturi)    
      da... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 13:16)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui M-Teo

      daca ai pistolet Carpati cam iei bataie cu el in mana. Nu e bun decat de facut zgomot cand tragi cu el in sus.
      Guvernul Orban ar trebui sa stie acest lucru, sa dea arme ca lumea la politisti si lege ca sa poata trage cand e cazul (nu doar cand lama cutitului a ajuns la 2 cm de gatul politistului).
  • +14 (18 voturi)    
    Haha (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 10:29)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Romania lucrului bine facut...varianta bugetari :)
  • +17 (17 voturi)    
    Sper ca a meritat! (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 10:32)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    "poliţiştii au suferit traumatisme cranio-faciale, fractură de piramidă nazală şi de arcadă, fiind transportaţi la spital."

    probabil ca aceste inconvenient minore sunt pe deplin contrabalansate de shpagutza oferita de infractori!
  • +30 (32 voturi)    
    Incidentul (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 10:41)

    John M. [utilizator]

    e demn de scenele cu Chaplin! Politia romana e viteaza numai cu demonstrantii pasnici contra masacrarii legilor justitiei. Totul e pacaleala in tara asta!
  • +12 (16 voturi)    
    ”Dar ce-aveți, domne cu țiganii?” (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 11:08)

    Metec [utilizator]

    Uite ce-avem!
    Comportamentul lor infracțional poate fi cu ușurința scuzat ca vai, Doamne! sunt persecutați de statul român.
    Polițiștii noștri ar trebui să lase sfiala deoparte și să tragă fără milă, ca polițiștii americani în negri. Fără deosebire de rasă, vârstă sau sex, ai ridicat ciomagul la polițist, pac! pac!
    • +3 (7 voturi)    
      Nu ai lege sa faci asta (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 12:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Politstii ar trage, dar ajung la puscarie.
      • -2 (6 voturi)    
        Minti (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 12:49)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ai lege, lasa minciuna.
        • +4 (6 voturi)    
          Ia citeaza tu din lege, (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 13:54)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

          cuvant cu cuvant, sa vedem ce spune?/ Ai voie sa tragi daca infractorul nu are arma letala si e la mai mult de 2 metri??/ Raspuns: NU.
  • +12 (12 voturi)    
    corbii din batatura (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 11:15)

    nalbaroiu [utilizator]

    ca sa inteleg articolul....doi functionari publici in haine de politist au vrut sa opreasca doi corbi care transportau furaciuni intr-o autoutilitara...acum e clar...credeam ca e ceva nou sub luna...
  • +7 (9 voturi)    
    Cam asta e nivelul Politiei Romane (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 12:10)

    Frankie [utilizator]

    Cam asta e nivelul Politiei Romane: inca o data demonstreaza ca aceasta institutie e fix degeaba si incaseaza salarii lunare pe card pentru nimic.
  • +5 (7 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 12:11)

    nash pandelica [utilizator]

    dece in zonele astea cu probleme...etnice, sau de clanuri, politia nu este intarita cu subunitati de jindaria, priceputi cu gaze si bastoane, care, la un semnal, sa sara in ajutorul politistilor, inarmati, cum spunea unul, mai sus, cu pocnitorile carpati.

    apropo de arme, la ny, giuliani a schimbat inarmarea politistilor de la six shooters de calibru mic, tzeava scurta, cu glock de 9 mm, cu cinspe boabe in magazie.
    chiar si la transit police, aia de se plimba prin metrou.
    iar patrulele pe masina, au shotgun uri in portbagaj.
    iar can' sunt asaltati, nu ezita sa foloseasca ce au in dotare.
    si ny nu e vestu' salbatic, cum pare a fi jud. olt.
    • +2 (2 voturi)    
      Toata lumea (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 12:53)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Toata lumea a schimbat revolverele pe pistoale semiautomate pentru ca prin anii 80 a aparut generatia de semi-automate "wonder nine" (CZ-ul a fost primul) si au modernizat echiparea, nu a fost facuta intentionat trecerea de la 6 focuri la 17 (nu 15) din motive de capacitate insuficienta si pentru ca asa veneau pistoalele noi. Pana in acel moment alternativa erau batranele 1911 care nu erau mai bune decat revolverele. De asemenea revolverele sunt mult mai fiabile decat pistoalele semi-automate si e unul din motivele pentru care au fost folosite atat de mult: un revolver nu are niciodata misfeed, e imposibil tehnic.
    • +2 (2 voturi)    
      Da si nu! (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 13:24)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Pana la Giuliani, Manhattanul din New York era printre cele mai periculoare zone din America de Nord. Noaptea clanurile de irlandezi se impuscau cu mafia italiana in centrul New-Yorkului, iar dupa ora 22 nimeni nu mai iesea din casa. Da, Giuliani a facut ordine, dar a adus si armata sa traga in irlandezi si italieni. Pretul a fost mare, in vieti si bani. In Valcea fenomenul infractional inca nu a ajuns chiar asa mare, sa justifice venirea blindatelor noaptea (Dragasaniul fiind in jud Valcea, si nu in Olt).
      Intradevar, in Dragasani este o unitate de jandarmi destul de mare, jandarmi care au in dotare si arme AKM dar si mitraliere grele. De nu au fost chemati niciodata la astfel de batai? (in afara de cazul Costesti, din 1999) Sincer nu stiu...probabil nu este lege ptr asta.
      • +4 (4 voturi)    
        pe timpul lui giuliani (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 14:07)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        locuiam in nyc. n'am auzti de armata cu blindate.
        dar, si politia din nyc are niste blindate. e vorba de fortza speciala a politiei.
        iar, de mergi pe aeroportul jfk, spre terminalul unu, este o unitate de politie transit. au blindata in curte.
        conf. constitutiei sua, armata regulata nu poate actiona in interiorul sua, pe timp de pace. la urgente, este folosita garda nationala.
        insa nu'mi amintesc sa fi fost cazul, mai periculosi erau portoricanii vs. dominicani. irlandezii si italenii merg la aceleasi biserici. niciodata nu s'au razboit pe strada, nici macar pe timpul lui john gotti.
        • 0 (4 voturi)    
          Da, e posibil sa fi inteles eu (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 14:41)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          gresit si sa nu fi fost armata, ci trupele blindate ale politiei. Cert este ca s-a intevrenit cu blindate in Mangattan ptr a anihila benzile de infractori.
          Cat despre irlandezi si italieni, cam asa spunea si ghidul, si hotelieul si multi: se razboiau intre ei in centrul orasului. Nu toti irlandezii sunt catolici, ba majoritatea tin de biserica anglicana.
  • +5 (5 voturi)    
    Pregatire fizica ioc! (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 13:25)

    Kermexx [utilizator]

    Probabil ca au asa ceva in program, nu ma pricep dar sunt sigur ca se face concurs, "Care fenteaza pregatirea fizica mai mult"! Astia nu stiu nimic despre "perfectionarea continua", etc. etc.
  • +3 (7 voturi)    
    modificare legislativa (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 14:02)

    BubuTodo1 [anonim]

    Lege prin care in ciori se poate trage fara somare si intr-un an de zile dispar ciorile. Glont in cap fara prea multe intrebari, oricum toti sunt infractori by default.
    • +6 (8 voturi)    
      iti sar toti in cap daca faci asta, (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 14:42)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui BubuTodo1

      ajungem ca in appartheid-ul din Africa de Sud. Trebuie doar schimbate legile, in sensul ca politistii sa poata face uz de arma mult mai usor, indiferent de etnia infractorului.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 19:12)

    Dor-El [utilizator]

    Mai pusiliticilor, ia puneti voi mana si dati spaguta la politia romana sa inchida ochii cand va strangeti gloata sa faceti "traumatisme cranio-faciale, fractură de piramidă nazală şi de arcadă" la minoritatile cu tupeu care isi fac de cap.

    Parca ati fi niste babe la menopauza care se isterizeaza ca organele nu iau masuri sa le bage in seama.

    Aveti nevoie doar de propriile testicule, nu de pulanul politistilor.

    Lei-paralei ce sunteti!
  • 0 (2 voturi)    
    nam (Joi, 21 noiembrie 2019, 9:38)

    idealogul [utilizator]

    Vai de capul vostru. Cavalerii de facebuci si generatia #rezist.
    De unde ati tras voi concluzia ca toti politistii romani trebuie sa fie Conan Barbarul+Terminator+Bruce Lee+ Chuck Norris???!!! Ca doar toti politistii americani sunt asa.
    Ce indignare pe aici. Doi politisti au luat batarie de la vreo 20 de romi inarmati cu bate si topoare.
    Pai dupa capul vostru orice politist roman trebuia sa ii imobilizeze pe toti 20 in 3 secunde cu o mana la spate si fara sa se ridice de pe scaun.
    Va plangeti de pensionarii. Sunteti mult mai praf decat ei.