Viorica Dăncilă, întrebată câte broșe are: O să spun când o să spună Iohannis câte meditații a dat ca să-și poată lua 5 case / Cum știe Dăncilă că se calculează aria cercului

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 19 noiembrie 2019, 21:00 Actualitate | Esenţial


Dancila si brosele
Foto: Facebook
Viorica Dăncilă a fost întrebată, în conferința de presă de marți seară, câte broșe are și cum e cu ceasul, pe care promisese că îl va arăta jurnaliștilor. Dacă inițial a spus că nu a făcut un inventar, dar îl va face și va răspunde, ea a spus apoi că va da un răspuns despre ceasurile și broșele ei atunci când va spune și Klaus Iohannis "câți bani din meditații a făcut într-un an și și-a putut cumpăra 5 case".

Întrebată despre ceas și despre colecția de broșe scumpe, Dăncilă - care a menționat în declarația de avere bijuterii de 5.000 de euro - a spus că va face un inventar și va răspunde, susținând că nu a încălcat legea.

"Dar, pentru corectitudine și pentru o abordare împarțială, întrebați-l pe domnul Iohannis câte meditatii a făcut într-un an ca să poată lua 5 case. Cât valorează cele 5 case și de ce a pierdut-o pe a șasea. Și atunci vă spun și eu cu ceasul, câte broșe am, câți cercei... Vă dau toate detaliile", a susținut Dăncilă.

Viorica Dăncilă și matematica

De asemenea, în contextul în care cu o zi în urmă a susținut că a dat meditații gratuite la metematică, Viorica Dăncilă a fost întrebată de o jurnalistă cum se calculează aria cercului.

"Raza la pătrat”, a răspuns Viorica Dăncilă. Jurnalista a corectat-o, spunându-i că formula corectă este π înmulţit cu raza la pătrat.

"π ori raza la pătrat. Da, am dat meditații la matematică și, credeți-mă, dacă aveti timp liber să veniti alături și să vedeți cine știe matematică. Sunt inginer și toți inginerii fac matematică până în anul 3. Am făcut 5 ani de facultate și, contrar celor afirmate în spațiul public, am terminat cu media 9. Bine, pentru unii li se pare o medie mică....", a adăugat Dăncilă, la finalul conferinței de presă care a durat aproximativ două ore și jumătate. Conferința a fost organizată în același timp cu dezbaterea lui Klaus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















25565 vizualizari

  • -13 (25 voturi)    
    lasind la o parte... (Marţi, 19 noiembrie 2019, 21:13)

    exilatul [utilizator]

    "valoarea" acestei miss piggy , ii place ce a zis : """Dar, pentru corectitudine și pentru o abordare împarțială, întrebați-l pe domnul Iohannis câte meditatii a făcut într-un an ca să poată lua 5 case. Cât valorează cele 5 case și de ce a pierdut-o pe a șasea. Și atunci vă spun și eu cu ceasul, câte broșe am, câți cercei... Vă dau toate detaliile""...ca poate profesorul de meditatii o fi putin mai "destept" decit asta , dar cred ca e si mult mai escroc...
    • +15 (15 voturi)    
      Pai a zis o prostie (Marţi, 19 noiembrie 2019, 23:14)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Intrucat ea insinueaza ca Iohannis a obtinut casele prin castiguri necuvenite, din modul cum a formulat ea fraza, rezulta ca la fel e si la ea, si ea si-a obtinut brosele si ceasurile si bijuteriile prin castiguri necuvenite. Dar va da detaliile despre cum a facut ea, doar daca spune si Iohannis. Prostia ei mai reiese si din faptul ca ea crede ca l-a dat gata pe Iohannis fiindca ceasrile si bijuteriile ei nu se compara cu casele. Dar lumea crede (orice zice ea) ca ceasurile ei valoreaza zeci de mii de euro, iar bijuteriile si mai mult, si toata lumea stie de-acum si de cele patru case ale ei, asa ca insistenta pe astfel de comparatii a fost un stupid auto-gol.
      • +1 (9 voturi)    
        "auto-gol sau nu.... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 1:07)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        sa arate amindoi , cu probe , cum au dobindit toate bunurile pe care le au....ca eu , unul din afara , ma indoiesc ca le au dobindit cinstit...ca de altfel toti din politica din ro....
  • +20 (26 voturi)    
    vita asta nu stie aria cercului... (Marţi, 19 noiembrie 2019, 21:19)

    rov [utilizator]

    si a fost priministru...ar merita PUSCARIA PENTRU IMPOSTURA.
    • +19 (21 voturi)    
      In ultimii doi ani de facultate a facut doar (Marţi, 19 noiembrie 2019, 21:59)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui rov

      desen artistic si muzica. Probabil si religie.

      Ce sa-i ceri?
  • +27 (31 voturi)    
    Bravo ! (Marţi, 19 noiembrie 2019, 21:23)

    Akylas [utilizator]

    Bravo mamica, hai c-ai fost aproape de raspunsul corect.... Pacat ca nu exact raspunsul corect.....
    Si eu stiu si de ce ai gresit putin, tu, inginera cu media 9. Ai uitat ca mai trebuie inmultita raza la patrat cu numarul "pi", dar litera "pi" fiind o litera straina, nu una romaneasca, a fost mai bine s-o elimini, nu ? Ce nu e romanesc nu e bun, nu-i asa ? Gata, nu s-a intamplat nimic, mai ales ca colegii de partid nici ca s-ar fi prins, deci esti ca si iertata. Cui ii pasa de aria cercului ? Important este "realizarile voastre marete si ce trebie sau nu trebie facut" ca sa mai convingi niste prosti sa te voteze presedinta.... Matematica si limba romana sunt pe locul doi, sau poate o suta....
  • +20 (24 voturi)    
    Aaaa, inca ceva (Marţi, 19 noiembrie 2019, 21:26)

    Akylas [utilizator]

    Iar despre brose, ce sa mai spun ? Nivel de gradinita, sau de mahala.... Si asta vrea sa fie presedintele Romaniei !!! Cred ca daca vine apocalipsa si reuseste, va fi presedintele celor max. 3 milioane care vor ramane in patria muma....
  • +25 (25 voturi)    
    Totul depinde de forma capului (Marţi, 19 noiembrie 2019, 21:52)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă ai capul rotund, este pi*r^2.
    Dacă ai capul pătrat, atunci este „doar” r^2.
    • +1 (1 vot)    
      totusi... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 9:02)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      I s-a sugerat ca este forma despre ceva rotund numit cerc...
  • +13 (13 voturi)    
    Nota obisnuita (Marţi, 19 noiembrie 2019, 22:55)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "pentru unii le se pare o medie mica"
    (incerci ironii fine insa pentru aceasta trebuie sa stapanaesti limba romana)
  • +4 (4 voturi)    
    Proasta satului iarasi este in greseala... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 9:01)

    ..13 [utilizator]

    Matematica nu se face pana in anul 3 - ci numai pana in anul 2. Zic de aceea ca stiinta asta este grea tare pentru dansa daca o formula relativ simpla, ca sa nu zic banala, nu a stiut sa o spuna.

    Cat despre faptul ca dansa a terminat gazele cu 9 si altii au terminat tot cu 9 chestiuni mai grele.

    Presedintele de exemplu a terminat Fizica si zic ca oarece deosebiri intre fizica nucleara si gazele dansei exista...Si mai presupun ca media a fost pe langa 9, dar asta este doar o lungire a vorbei.

    Nu are rost dna Dancila - care este capitala Macedoniei? Care este capitala kosovo-lui??? Dar cea a MunteNegru??? Pacat ca nu a pus nimeni ultimile doua intrebari pentru ca... mai radeam odata
  • +3 (3 voturi)    
    a dat meditatii la mate si nu stie aria cercului? (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 9:43)

    dessik [utilizator]

    dap, asta spune tot... Deci nu e un subiect neimoportant pentru dansa.
  • +2 (2 voturi)    
    Vai de copiii aia meditati! (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 11:41)

    Alui [utilizator]

    Le-a nenorocit viitorul! Saracii n-au avut nici o sansa la examenele de matematica!