Fostul director al Transelectrica Marius Dănuț Carașol, reținut de procurori / Este acuzat că și-a falsificat diploma pentru a ocupa postul de conducere

de MH     HotNews.ro
Marţi, 19 noiembrie 2019, 14:42 Actualitate | Esenţial


Marius Danut Carasol
Foto: Facebook
Fostul director al Transelectrica Marius Dănuț Carașol a fost reținut de procurori, marți, pentru înșelăciune și uz de fals, fiind acuzat că și-a falsificat diploma de studii, necesară pentru a ocupa acel post de conducere. Procurorii au pus sechestru pe un cont bancar și pe două imobile ale lui Carașol, pentru recuperarea prejudiciului de 460.000 de lei. HotNews.ro a scris că Marius Dănuț Carașol, șeful Directoratului Transelectrica, și-a trecut în CV că are diplomă de inginer diplomat, după ce a terminat în 2005 Facultatea de Electrotehnică, în cadrul Universității Politehnica București. Însă, diploma ar fi falsă, au declarat surse din Transelectrica pentru HotNews.ro. Imediat după dezvăluirea acestui caz, Carașol a fost demis.

Comunicatul Parchetului General:
  • "În urma cercetărilor efectuate pentru săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune și uz de fals, constând în modalitatea frauduloasă de angajare în cadrul unei companii naționale de interes strategic prin utilizarea unor documente falsificate ce atestau, nereal, studii superioare necesare ocupării funcției în cauză, procurorii Secției de urmărire penală și criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă înalta Curte de Casație și Justiție au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale, reținerea inculpatului și formularea propunerii de arestare preventivă a acestuia.
  • Totodată, în vederea recuperării prejudiciului de peste 460.000 de lei a fost instituit sechestru asupra a două imobile și a unui cont bancar.
  • Propunerea de arestare preventivă împreună cu dosarul cauzei se trimit Judecătoriei Sectorului 1 București".
Surse judiciare au declarat pentru HotNews.ro că este vorba despre fostul director al Transelectrica Marius Dănuț Carașol.


Și surse din Ministerul Educației au confirmat pentru HotNews că diploma lui Marius Dănuț Carașol este falsă, pentru că nu corespunde standardelor diplomelor emise de Ministerul Educației. Nici formatul tipizat nu corespunde, dar nici numărul care este înscris pe diplomă nu corespunde, pentru că este mai mare decât numărul de diplome emise în acel an pentru Universitatea Politehnică.
Carașol ar fi urmat cursurile universității, a repetat doi ani de facultate, dar nu a mai absolvit-o, potrivit Edupedu.ro.

Cu această diplomă falsă, Carașol a trecut în CV că a absolvit Facultatea de Electrotehnică.

Universitatea Politehnica din București (UPB), Facultatea de Electrotehnică, arăta într-un răspuns transmis la solicitarea presei că "a fost student al UPB, dar nu a finalizat studiile".

Carașol a fost numit președinte interimar al Directoratului Transelectrica în luna iunie 2019, având mandat până în luna octombrie. Însă, el lucrează în Transelectrica încă din mai 2018, având funcția de director la Sucursala de Transport București.

Este neclar cum a ajuns Consiliul de Supraveghere să-l numească președintele Directoratului Transelectrica, mai ales că este o companie strategică, fiind transportatorul național de energie electrică.

În biografia sa scrie că "activează în sectorul energetic din anul 1993, având o bogată experiență în cadrul companiilor de profil, în cadrul cărora a ocupat mai multe poziții de conducere" și că în luna mai a anului 2018 "a preluat conducerea Sucursalei de Transport București din cadrul CNTEE Transelectrica SA, poziție din care a coordonat importante lucrări de mentenanță și investiții în ceea ce privește rețeaua electrică de transport a energiei electrice din zona Bucureștiului".

Potrivit CV-ului, a fost electrician din 1993 până în 2006. Apoi, după ce a obținut așa-zisa diplomă, a deținut diverse funcții de conducere la companii din domeniul energetic. Din 2009 până în decembrie 2015 a fost șef centru în cadrul Centrului de Distribuție Ilfov Est la Enel Distribuție Muntenia. În perioada 2016-mai 2018 a fost director tehnic la General Electro Proexim SRL.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5580 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    ce imbecil ! (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:06)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ce imbecil !

    hot in roMANIA...
  • +13 (13 voturi)    
    E obligatoriu (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:08)

    indrea [utilizator]

    să fie controlate toate diplomele, doctoratele, masteratele etc ale tuturor indivizilor care au funcţii de conducere în România! Şi nu doar ale lor.
  • +13 (13 voturi)    
    Cum? (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:10)

    feroviarul123 [utilizator]

    Foarte simplu cu pile si șpăgi. Cum altfel ajungi din muncitor director? Cu origine sociala sănătoasă. Il cunoști pe dragnea sau pe alt bandit din pzd. De ce nu ii luați si pe aia care l-au pus pe funcție? Macar sa aflam si noi.
  • +11 (11 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:10)

    Zentrix [utilizator]

    au inceput sa rascheteze sobolanimea din locurile caldute in care s-a aciuat.

    O sa fie jale mare in randul acestor escroci dar vorba aia: fie roata si patrata, tot se invarte ea odata....
  • -13 (17 voturi)    
    Când îl vedem arestat și pe Funeriu pt. bac fals! (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:16)

    simplex1 [utilizator]

    Dupa cum se știe, Daniel Funeriu, fostul ministru al învățământului, a plecat din Romania după terminarea clasei a unsprezecea, adică fără bacalaureat, prezentând în Franța o diploma falsa de bac romanesc.

    Când îl vedem arestat?
    • +6 (8 voturi)    
      Si dupa cum (Marţi, 19 noiembrie 2019, 16:30)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      bine se stie, nu avea nici ceas! Nu ca i-ar fi trebuit, ca si diploma de bac de altfel, dar ziceam si eu, cum sa treci granita fara bac!!:))
      Normal ca trebuie arestat! Se stie!!:)))
    • +9 (11 voturi)    
      Pai ... (Marţi, 19 noiembrie 2019, 16:36)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      .. tu vrei ca procurorii din Romania sa aresteze pe toti cu diplome false din lume? Sa-l aresteze cei din Franta, unde s-a facut falsul. Nu?

      In al doilea rand, "dupa cum se stie" este de fapt o alta minciuna spusa, dupa cum se stie, de borfasii ca tine, pe toate caile posibile, dupa minciuna latrinelor, cum ca Funeriu nu ar fi avut diploma de bacalaureat.

      "Dupa cum se stie", voi nu aveti limite in a minti si a manipula, nesimtirea voastra este depasita doar de hotia borfasilor pe care-i sustineti. Daca esti asa sigur pe tine, du-te si reclama-l la autoritatile fraceze sa-l aresteze. Hai, curaj, prezinta dovezile si o sa-l vezi arestat pe Funeriu.

      "Daniel Funeriu a obtinut bacalaureatul in anul 1989, la Lycee International des Pontonniers, din Strasbourg, Franta - Bacalaureatul C (stiintific), dupa parcurgerea a 11 clase la Liceul de Filologie-Istorie din Timisoara, sectia de chimie-biologie, si a clasei a XII-a la Lycee International des Pontonniers, scrie Mediafax.".
    • +7 (9 voturi)    
      "se stie" (Marţi, 19 noiembrie 2019, 16:49)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui simplex1

      stiutut asta de unde e? ca numai Antena3 a difuzat stire asta falsa?
  • +12 (12 voturi)    
    maine poimanie (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:26)

    AdrianAdr [utilizator]

    aflam ca Viorica nu a terminat scoala primara..
    • +3 (3 voturi)    
      eu cred ca e mai grav (Marţi, 19 noiembrie 2019, 16:50)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui AdrianAdr

      eu cred ca e mai grav de atat... stim a absovit-o, si a facu si liceul chiar! ... total degeaba!
      • +1 (1 vot)    
        liceu (Marţi, 19 noiembrie 2019, 20:14)

        anion [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        A absolvit liceul energetic din Ploiesti, repartizata din scoala cu clase 1-8 la vremea ei in ordinea mediilor, acolo media cea mai mare era nota 5,5.
  • +15 (15 voturi)    
    mare atentie la acest Carașol! (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:32)

    tropotaru [utilizator]

    cu talentul lui ar putea oricand sa falsifice un bilet de iesire din arest
  • +11 (11 voturi)    
    Nu cred-că nu știau cu cine au de-as face. (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:36)

    asavreau [utilizator]

    Cei care l-au numit pe individ într-o asemenea funcție,nu cred-că nu știau cu cine au de-a face.Niște răspunderi politice cu aspect penal par sigure.
  • +11 (11 voturi)    
    . (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:41)

    GemstonePig [utilizator]

    Strans putin cu usa, promis o pedeapsa maimica daca da in gat un peste mare. Dar mare sa fie. Minim sef camera deputatilor
  • +7 (7 voturi)    
    Forte frumos.. (Marţi, 19 noiembrie 2019, 16:22)

    Observatory [utilizator]

    Asa se face treaba... in mod sigur sunt câteva mii de analfabeți și se lăfăie in bogăție când ei sunt niște analfabeți.
    Ceashka a fost cel
    Mai bu exemplu, fără nici 4 clase primare a călărit o țara spre dezastru..
  • +7 (7 voturi)    
    A fost înfipt de fostul Min. al Economiei (Marţi, 19 noiembrie 2019, 16:38)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Și-a scris singur diploma cu scris de analfabet.
    A incercat sa mituiască la IPB că să fie trecut în Registru.

    Transelectrica - firma listată la Londra.

    Info. cu Funeriu e FAKE. Funeriu a fost, este un tip de elită. Doctoratul în străinătate stă dovadă.
    Pe vremuri cei ce luau Olimpiade internaționale erau admiși fără examenul de bac.
    • +1 (1 vot)    
      nu chiar (Marţi, 19 noiembrie 2019, 17:04)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      Olimpicii erau admisi fara exament de admitere.

      Diploma de bacalaureat este obligatorie, cel putin in Romania.

      Poate ministrul Funeriu are o diploma din Franta unde a terminat liceul
  • +2 (4 voturi)    
    Danuț Carașol (Marţi, 19 noiembrie 2019, 16:51)

    Mawrkuss [anonim]

    si te mai cheama si Danuț Carașol pe deasupra... numai numele ițt da de banuit...
  • +2 (2 voturi)    
    Propunere (Marţi, 19 noiembrie 2019, 17:13)

    Cheie primara [utilizator]

    Toate astea se întâmplă pentru că toți directorii, indiferent de domeniu, doar își exersează semnătura. Ia să aibă în fișa postului să rezolve zilnic probleme cu ecuații diferențiale să vedem câți o să mai vrea.
  • +2 (2 voturi)    
    Urgent (Marţi, 19 noiembrie 2019, 18:03)

    unins [utilizator]

    se impune a se lua cel putin doua masuri: 1. Restituirea tuturor salariilor si a altor beneficii financiare primite ca urmare a folosirii unui fals.
    2. Identificarea complicilor si luarea acelorasi masuri ca si pentru vinovatul principal.
    • +1 (1 vot)    
      ce vorbesti .... (Marţi, 19 noiembrie 2019, 19:09)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Ai sa vezi tu vreodata banii inapoi de la Ponta cel pisicut ?Niciodata ....Justitia e croita de acesti golani ,BINE organizati in gasti infractionale