UPDATE Ce substanță i-ar fi ucis pe cei 3 oameni din blocul din Timișoara în care s-a făcut deratizare / Anunțul parchetului / Cine este firma care a făcut dezinsecția în imobil

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 19 noiembrie 2019, 9:08 Actualitate | Esenţial


Timisoara
Foto: tion.ro
Anchetatorii au identificat substanța toxică din cauza căreia au murit trei persoane, după ce în blocul din Timișoara în care locuiau a fost făcută dezinsecția și deratizarea, fiind vorba despre fosfură de aluminiu. Patronul firmei a fost reținut pentru vătămare corporală, ucidere din culpă și trafic de produse sau substanțe toxice. Pe pagina sa de Facebook, firma Bistim Dera, care a făcut dezinsecția în imobilul respectiv, se laudă cu"servicii profesionale de dezinsecție, deratizare și dezinfecție, cu soluții profesionale de cea mai bună calitate".

Timiș Online a scris, citând surse, că substanța este fosfura de aluminiu. Ulterior, procurorii au anunțat, marți dimineață, că firma a folosit pentru dezinsecție insecticidul Delicia – GASTOXIN, care are în compoziție fosfură de aluminiu, o substanţă foarte toxică, cu efecte letale în caz de inhalare, și care necesită pentru utilizare autorizație specială.

Anunțul Parchetului Tribunalului Timiș:
  • "În urma cercetărilor efectuate în cauză s-a stabilit că suspectul B.I.S., în calitate de reprezentant al unei societăți comerciale cu sediul în Timișoara, a executat servicii de deratizare în imobilul respectiv, în baza unui contract încheiat în acest sens, activitate care a avut loc în perioada 16.11.2019 – 18.11.2019.
  • În cauză există indicii că în procesul de deratizare suspectul a folosit un insecticid denumit «Delicia – GASTOXIN», care are în compoziție fosfură de aluminiu, o substanţă foarte toxică, cu efecte letale în caz de inhalare, și care necesită pentru utilizare autorizație specială.
  • Organele de cercetare penală au dispus față de suspect măsura preventivă a reținerii pe o durată de 24 de ore, începând cu data de 19.11.2019, ora 03.30”.
Fosfura de aluminiu sau AIP este un compus anorganic, cu un grad înalt de toxicitate. Fosfura de aluminiu este un pesticid ieftin, disponibil într-o varietate de forme (tablete, praf, granule etc.).

Spectrul de utilizare a produsului este destul de larg, fiind inclus în raticide, insecticide, precum și pentru depozitele de cereale, împotriva rozătoarelor. Aceasta eliberează gazul de fosfină, care este toxic pentru toate formele de viață.

Cine este firma care a făcut deratizarea în blocul în care au murit 3 oameni

Firma care a făcut deratizarea în blocul din Timișoara unde au murit 3 oameni este Bistim Dera SRL. Potrivit datelor de la Registrul Comerțului, consultate de HotNews.ro, firma - înființată în iulie 2015 - are sediul social declarat într-un apartament de la etajul 4 al unui bloc de pe strada Dr. Ioan Mureșan din Timișoara.

Firma are un singur asociat, Ioan Sorin Buță, care este și administrator și are ca domeniu de activitate declarat "activități de curățenie" - Activităţi specializate de curăţenie, activităţi generale de curăţenie a clădirilor, precum și transporturi rutiere de mărfuri și comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor. Pentru anul trecut, firma a declarat un profit net de 89556 de lei.
Pe pagina sa de Facebook, firma Bistim Dera se laudă cu "servicii de deratizare și dezinsecție la cele mai avantajoase prețuri".

Ultimul mesaj postat pe pagina de Facebook a firmei este din 14 septembrie: "Dezinsecție, Deratizare gândaci ploșnițe de pat. Nu va lăsați păcăliți de firmele de deratizare create peste noapte (...). S. C. BISTIM-DERA S.R.L-D. oferă servicii profesionale de dezinsecție, deratizare și dezinfecție, cu soluții profesionale de cea mai bună calitate, pentru spații comerciale, case, scări de bloc, apartamente, etc. Colaborăm cu peste 300 de firme; baruri, restaurante, hoteluri, persoane fizice mulțumite de serviciile noastre. Asigurăm garanție pentru toate serviciile oferite!".

Patronul firmei care a făcut deratizările în cele două blocuri a fost reţinut pentru 24 de ore, marți dimineață, sub acuzațiile de vătămare corporală, ucidere din culpă și trafic de produse sau substanțe toxice.

Trei persoane - un bebeluș de 10 zile, un copil de 3 ani și mama acestuia din urmă - au murit, iar alți 16 copii și 12 adulți erau internați marți dimineață. Toate aceste persoane locuiesc în același bloc din Timișoara, unde la sfârșitul săptămânii a fost făcută dezinsecți și deratizarea. Inspectoratul pentru Situații de Urgență a anunțat luni că pe casa scării a fost detectată o substanță neurotoxică.

Blocul cu 200 de apartamente a fost evacuat. De asemenea, un alt imobil în care a intervenit aceeași firmă pentru dezinsecție a fost evacuat luni seară.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















20379 vizualizari

  • +16 (30 voturi)    
    Gazati de incompetenta... (Marţi, 19 noiembrie 2019, 9:32)

    tofu [utilizator]

    Incompetenta si coruptia ucid!
    PSD = incompetenta la toate nivelurile si apetit nemasurat pentru coruptie.
    MUIE PSD.
    • -15 (25 voturi)    
      Valorificarea politica incepe. (Marţi, 19 noiembrie 2019, 9:59)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      Ce e drept atat Viorica cat si Klaus sunt vinovati. Unul mai mult decat celalalt. Dar Parlamentul peste amandoi.
      • +8 (12 voturi)    
        De ce e de vina Klaus?! (Marţi, 19 noiembrie 2019, 11:33)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Doar nu i-a mai ramas doar atributul asta: de a fi responsabil cu deratizarea!
        Sau, e neamt si.... te duci la madama cu praz in par!!!
        • -5 (7 voturi)    
          5 ani si un Colectivu sta sa se intample. (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:42)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Poi, nu a fost in stare sa garanteze nici o integritate a Romaniei in granitele ei.
          • +5 (5 voturi)    
            Ups, asta cu integritatea nu o stiam (Marţi, 19 noiembrie 2019, 20:07)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Am cedat ceva teritorii in ultimii 5 ani? Sau te referi la cedarea insulei Belina unui infractor?
    • -8 (24 voturi)    
      Timisoara = Robu = PNL :)))) (Marţi, 19 noiembrie 2019, 10:00)

      Velma Kelly [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      Iesi din sablon :)))))
      • +6 (6 voturi)    
        Și ce vrei? (Marţi, 19 noiembrie 2019, 11:07)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

        Poate primarul să verifice ce face fiecare firmă? Nu personal. Problema se pne ce organisme de control există care acordă licențe pentru deratizare șidezinsecție. Și chiar dacă licența a fost acordată corect, cine stă să verifice zi de zi ce face o firmă, dacă nu cumva se întâmplă să folosească substanțe periculoase numai pentru că sunt mai ieftine, fără să știe care sunt riscurile...
        Acum dacă ar cădea primarul Timoșoarei numai din cauza acestei tâmpenii comise de o firmă, fără ca acea firmă să fie condusă de niscai rude - așa cum deseori e obiceiul la noi -, ar fi o tâmpenie.
        Așa cum a fost și o tâmpenie că l-au dat jos pe Ponta pentru Colectiv. De fapt, Colectiv a fost numai un pretext folosit abil de Dragnea. Nu că l-aș admira pe Ponta... Dar nu era ca el să știe toate chestiile care țin de incendii, nici să fi verificat el personal acel Colectiv înainte de tragedie...
      • +3 (3 voturi)    
        Robu e mai mult PSD decat PNL... (Marţi, 19 noiembrie 2019, 11:59)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

        Robu e mai mult PSD decat PNL...
        • -2 (2 voturi)    
          Ca si Klaus? (Marţi, 19 noiembrie 2019, 14:28)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Damage control sau ce tot faci aici?
    • +12 (20 voturi)    
      pfff (Marţi, 19 noiembrie 2019, 10:14)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      iar o dati cu politica? ba, unii numai atata aveti in cap...
    • -3 (5 voturi)    
      pai si pnl ce e (Marţi, 19 noiembrie 2019, 10:42)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      pnl+psd aceeasi mizerie,sa nu uitam.
  • +4 (16 voturi)    
    O imensa victirie a pedesereului! (Marţi, 19 noiembrie 2019, 9:50)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    trebuie sa fii batut in cap rau, rau de tot, adica pedeserist, ca sa foloseti "gazul de fosfină, care este toxic pentru TOATE formele de viață." in loc de insecticide care actioneaza diferentiat.

    De peste 40 de ani se foloses pesticide selective, pentru dezisectie folosesti ceva otravitor pentru insecte, nu pentru mamifere.
    • 0 (6 voturi)    
      Nu te lua de PNL si Robu. Se intampla si in SUA. (Marţi, 19 noiembrie 2019, 10:52)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Uite un caz la fel de dramatic aici:
      https://www.cbsnews.com/news/gas-poisoning-amarillo-texas-four-children-dead-others-injured/
      Aceeasi substanta acelasi rezultat.
      • 0 (2 voturi)    
        nu stiam de cazul din SUA! (Marţi, 19 noiembrie 2019, 22:30)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Dar une vezi ca m-am luat de Robu su de penele?

        Robu are bube, dar nu este vinovat in cazul asta!

        Este o imensa victorie a cretinataii ucigase, adica a pedeserismului!

        O victorie a doctrinei "las'ca merge si asa!"
    • -4 (8 voturi)    
      orice se intampla in tara asta ... PSD (Marţi, 19 noiembrie 2019, 11:12)

      Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      chiar nu v-ati saturat de atata propaganda?
      • +2 (4 voturi)    
        Cine? (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:20)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe_Dan

        Cine dracu a facut ma legile in tara asta?
        Robu le-a facut?

        Cine foloseste politica "preventiei" in loc sa sanctioneze incalcarea legii?

        Cine elibereaza infractorii si are grija si atentie sporita fata de ei, in detrimentul prostilor platitori de taxe ce respecta "legea" ca fraierii?
      • +2 (2 voturi)    
        Daca verifici "valorile" puse de pSD prin diferite (Marţi, 19 noiembrie 2019, 20:18)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe_Dan

        Agentii si deconcentrate vei afla de ce sunt de vina.
        Tu crezi ca un partid cu analfabeta in frunte promoveaza altceva decat sosii ale inaltei conducatoare? Iar PSD -ul a guvernat mult prea mult de 30 de ani incoace.
        Da, nimeni nu putea verifica firma aia la fiecare achizitie sau lucrare dar cand dai legi tampite implementate de oameni prosti asta e rezultatul.
        Si da, PSD este de vina! Multumit?
      • +1 (1 vot)    
        nu este propaganda, ci realitate! (Marţi, 19 noiembrie 2019, 22:32)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe_Dan

        Cine a fost la putere, pina ieri?

        Nu ati fost voi la putere?

        De ce nu va asumati dezastrul?

        Air cei doi copii morti sunt cat se poate de reali, nu sunt de loc "propaganda"!
  • +4 (4 voturi)    
    Parathion? (Marţi, 19 noiembrie 2019, 9:55)

    ac [utilizator]

    Ca asta omora saptaminal inainte de 90.
    • -3 (7 voturi)    
      AlP Fosfura de aluminiu. (Marţi, 19 noiembrie 2019, 10:58)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui ac

      In reactie cu apa da fosfina. E comun e utilizat peste tot in lume. Evacuarea este obligatorie, dar accidente se intampla, peste tot nu numai la noi.
  • +5 (7 voturi)    
    Lipseste o informatie esentiala... (Marţi, 19 noiembrie 2019, 10:46)

    IoPaNet [utilizator]

    Fosfura de aluminiu este interzisa, sau nu?
    Noi ce trebuie sa intelegem de aici, ca firma a folosit o substanta interzisa sau ca autoritatile permit folosirea unei substante letale pentru om?
    • +4 (4 voturi)    
      Toate substantele sunt letale pentru om. (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:43)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      12 litrii de apa te omoara.
    • +8 (8 voturi)    
      Fosfura.. (Marţi, 19 noiembrie 2019, 13:22)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      de aluminiu este larg folosita si foarte utila in dezinsectia si deratizarea spatiilor de depozitare, a navelor in larg etc.

      Face parte din grupa 1 de toxicitate sau T (sunt 4 grupe, 1 este cea mai toxica), pentru care este necesara autorizatie atat pentru comercializare cat si pentru utilizare. De exemplu, eu ca si comerciant, NU am voie sa vand produsul catre un client pana nu vad autorizatia acestuia de utilizare!

      Firma a folosit o substanta pentru care nu avea autorizatie, ceea ce inseamna ca a fost obtinuta "pe sub mana".
  • +4 (6 voturi)    
    Nu ne mai facem bine odata? (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:05)

    benicio [utilizator]

    Se pare ca nu invatam nimic, e tot mai grav faptul ca riscam sa devina o banalitate accidentele de genul asta. Si riscam sa ne obisnuim cu ele, la nivel institutional. Ceea ce ar fi tragic.
  • +3 (3 voturi)    
    .. (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:54)

    Joe@Black [utilizator]

    Asa se intampla cand coruptia conduce...cand autoritatile se lasa cumparate si NU isi indeplinesc misiunea de a proteja cetatenii/consumatorii.
    Cand ai toate informatiile la indemana si nu iti faci treaba inseamna complicitate la omor prin imprudenta sau calificat!