Dan Barna, replică pentru Cioloș: Trebuie să construim cu loialitate între parteneri / Nu o să ne împiedicăm în gesturi precum o întrerupere la o conferință sau scrisori transmise prin presă

de MH     HotNews.ro
Luni, 18 noiembrie 2019, 13:32 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Facebook
Dan Barna reacționează acid după scrisoarea transmisă de PLUS, partidul lui Dacian Cioloș, în care sunt propuse un organism comun de conducere și transformarea într-o fuziune a celor două partide, liderul USR spunând că trebuie construit cu "loialitate între parteneri”. "Și tocmai de aceea nu o să ne împiedicăm în gesturi precum o întrerupere la o conferință de presă sau scrisori deschise trimise prin presă", spune Barna, susținând că el i-a propus lui Cioloș încă dinaintea europarlamentarelor fuziunea celor două partide.

Într-un mesaj intitulat "Alianța USR PLUS merge mai departe" și postat luni pe Facebook, liderul USR afirmă că alianța trebuie să continue să lupte pentru un 2020 în care să fie la guvernare și în primării, iar pentru asta "trebuie să construiască cu loialitate între parteneri".

Dan Barna spune că are toată încrederea că cele două partide "vor trece peste mici gesturi și speculații de moment și se vor putea concentra pe temele mari, pentru că le sunt datori oamenilor care cred în ei".

Mesajul lui Dan Barna:
  • "USR PLUS este o forță în politica românească și rezultatul de duminică confirmă acest lucru, chiar dacă unele așteptări au fost mai mari. Cele aproape 1,4 mil de voturi pe care le-am primit mă obligă și ne obligă să continuăm să luptăm pentru un 2020 în care să fim la guvernare și în primării.
  • Pentru acest obiectiv, trebuie să construim cu loialitate între parteneri. Este o valoare fundamentală după care mă ghidez în acțiunea politică. Și tocmai de aceea nu o să ne împiedicăm în gesturi precum o întrerupere la o conferință de presă sau scrisori deschise trimise prin presă.
  • Un proiect politic mare, care să facă bine României, se face cu viziune și generozitate. USR a propus PLUS, și eu i-am propus lui Dacian Cioloș încă de la alegerile europarlamentare să facem fuziunea celor două partide.
  • Chiar dacă n-a fost să fie atunci, continuăm să sperăm într-un viitor comun, dar pentru asta va trebui să discutăm serios pe teme precum criteriile de integritate, respingerea traseismului, recunoașterea muncii colegilor noștri consilieri locali și a eforturilor depuse la #FărăPenali sau programul comun de guvernare.
  • Suntem asumați în logica unei Alianțe de succes și construim un mecanism fin, pe câmpul de bătălie, sub focul de artilerie al opozanților de toate felurile. Vom avea la începutul acestei săptămâni consultări în interiorul partidului asupra calendarului și pașilor comuni pentru locale. Miercuri vom avea rezultatul consultării membrilor asupra poziției mele actuale iar vineri indiferent de rezultat vom avea o ședință a birourilor naționale reunite USR și PLUS pentru a pune pe hârtie pașii următori.
  • Am toată încrederea că vom trece peste mici gesturi și speculații de moment și ne vom putea concentra pe temele mari. Le suntem datori oamenilor care cred în noi. Singura opțiune este succesul".

În urmă cu o săptămână, în conferința de presă organizată pentru a explica eșecul intrării în turul al doilea al prezidențialelor, Dan Barna a fost întrerupt de Dacian Cioloș în momentul în care vorbea despre USR, "un partid tânăr", și despre performanța acestuia. "Cred că e important să menționăm că sunt două partide în această alianță și sunt două partide care construiesc acest proiect, ca să fie lucrurile clare odată pentru totdeauna”, a punctat Cioloș.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4054 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Felicitari (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:35)

    utilizator1 [utilizator]

    Felicitari Ambilor nedoritori sa ajungă la guvernare. Bravo, ați reușit.
  • -2 (10 voturi)    
    Exista Speranța (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:43)

    un domn [utilizator]

    DAN Barna - Respect ! ( de azi nu îți mai spun Bârna N Ochi )
  • +2 (10 voturi)    
    Ce titlu!!! (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:00)

    popestii [utilizator]

    Unde e aciditatea reactiei lui Barna?!? Va complaceti in a administra adjective care nu reflecta realitatea doar sa creati senzatii tari. Carcotiti ca la barbut pandind un scandal pe masura nimicniciei voastre de asa zisi jurnalisti. Cuvintele voastre nu reflecta realitatea ci doar dorintele meschine de vanatori de scandal. Rusine, ar trebui sa descrieti echidistant fara sa umflati sau sa dezumflati situatiile.
    • +2 (4 voturi)    
      titlul chiar pare bine ales (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:46)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui popestii

      Barna in mod evident a incadrat scrisoare deschisa la categoria "probleme". Ceea ce il face in primul rand pe el o problema.

      Chiar daca ciolos a publicat scrisoare exclusiv din interes personal, Barna nu avea nici un motiv sa se afiseze deranjat de acest lucru.
  • +2 (4 voturi)    
    greu de facut (Luni, 18 noiembrie 2019, 15:01)

    Laura21 [utilizator]

    Putina istorie nu strica. Ciolos si-a facut partid ptr ca unii grei din USR nu l-au vrut in partid si, mai ales, la sefia partidului. E greu sa amesteci cele 2 tabere. USR a avut criterii stricte de primire in partid - unul din ele era sa nu fi facut anterior parte din niciun partid politic. Plus a primit insa ex-membri de partid, de pe la PNl, PD-L, PD etc. Si "zestrea" nu e chiar buna, pe alocuri. Vor fi acceptati acestia in noul USR sau fuziunea se va face fara ei ? Zic ca e bine sa discute despre fuziune dupa alegerile de anul viitor. Ideal ar fi fost sa mearga pe liste separate la alegerile locale, sa se vada care este puterea fiecarui partid.
    • +1 (1 vot)    
      Si La Ce I-a Folosit USR-ului Acel Criteriu (Luni, 18 noiembrie 2019, 17:52)

      Adi_rus [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      USR-ul tot face mare tam-tam ca ei nu accepta oameni care au mai activat in alte partide. Asta a fost doar o prostie care li s-a intors in cap precum un bumerang.

      Asa cum bine a explicat prof Daniel David de la Babes, fluturand mereu acel criteriu au format in electorat asteptarea ca ei sa aduca oameni noi in politica. Prin urmare cand si-au pus la prezidentiale pe unu' dintre ei (Barna), o parte apreciabila din electorat a plecat de la ei in semn de dezamagire. Asteptarile erau ca USR sa sustina o figura aparte din afara politicii gen Codruta Kovesi sau Gabriel Liiceanu.

      Genul de asta de gandire alb-negru apartine fanaticilor. Viata e din multe nuante de gri nu e in alb-negru. Daca maine ar veni Monica Macovei sa se inscrie in USR ei ar respinge-o. Eu insa va votant USR le spun clar si din capul locurlui ca gresesc facand asa si comit de fapt o mare prostie care se intoarce impotriva lor.
  • +3 (3 voturi)    
    este o formula frumoasa (Luni, 18 noiembrie 2019, 16:25)

    ..13 [utilizator]

    Care arata unde este puterea si putilinta.

    Cu capul usor plecat Dan Barna ar trebui sa recunoasca ca dl. Ciolos are dreptate.

    Pana acum mica formatiune condusa de dl. Ciolos a pilotat mai bine si a reusit - oamenii care au iesit in fata sunt niste performeri - si asta este la fel de important.

    reiau cele transmise in comunicatul de presa al PLUS-lui

    "Ce propunem?

    Ce ne dorim este o construcție coerentă ca viziune, cu un program politic comun asumat și cu eficiență decizională și la nivel de comunicare politică. Nu vrem să forțăm nimic sau să grăbim evoluția proiectului nostru comun fără susținerea membrilor noștri, de ambele părți."

    PLUS-ul are viziune, are directie si are capacitatea de a anticipa si se pregateste pentru urmatoarele provocari. Bravo lor!

    PNL- draga- pe unde esti matale???
    Ramane sa vedem care o sa razbata mai bine - cred ca PLUS-ul si zau ca imi doresc sa fie PNL-ul cel mai tare, dar...
  • +1 (1 vot)    
    Intreruperea La Conferinta De Presa A Fost Ok (Luni, 18 noiembrie 2019, 17:55)

    Adi_rus [utilizator]

    Sorry Dan Barna, poate te-o fi deranjat, dar intreruperea lui Ciolos la conferinta ta de presa a fost chiar neccesara.

    Repetai intr-una USR, USR, USR ca un papagal si normal ca omul ti-a atras atentia ca de fapt e USR-PLUS. Nu poti sa ignori 20.000 de voluntari PLUS care au lucrat pt tine in campanie.

    Degeaba te arati deranjat acum. Nu dovedesti decat orgoliu si aroganta, trasaturi care ti-au sabotat mereu campania electorala. Hai sa mai cultiva un pic de modestie si chiar umilinta, ok?
  • +1 (1 vot)    
    forma sau fondul? (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:16)

    Atlantic [utilizator]

    Lasand la o parte gesturile,e important sa aflam ce parere are Dan Barna despre continutul scrisorii.