Tăriceanu: O conferință nu poate ține loc de dezbatere. Dăncilă să ne scutească cu povestea asta că este femeie și e jignită

de DG     HotNews.ro
Joi, 14 noiembrie 2019, 11:23 Actualitate | Esenţial


Dancila, Tariceanu
Foto: Digi24.ro
Călin Popescu Tăriceanu consideră că o conferință de presă ca cea susținută de președintele Klaus Iohannis și de Viorica Dăncilă miercuri seara nu poate ține loc de dezbatere, iar absența acesteia reprezintă un deficit democratic. Pe de altă parte, liderul ALDE a spus că ”Viorica Dăncilă ar trebui să ne scutească cu povestea asta că este femeie și că e jignită”.

”Nu poate fi numită o dezbatere. Aceste discuții cu presa, conferințe de presă fără îndoială nu pot să țină loc unei dezbateri adevărate, așa cum ar fi fost normal. În toate țările, de peste 40 de ani, au loc dezbateri cu candidații la prezidențiale”, a declarat Tăriceanu, la RFI.

Liderul ALDE crede că ”aseară, temele sau stereotipurile de până acum au fost reluate, adică actualul președinte nu a făcut decât să vorbească din nou despre guvernarea toxică a PSD-ului și doamna Dăncilă să ne spună că ea este femeie și că a fost jignită. Ei bine, cred că este nevoie și de altceva. Președintele ar fi trebuit să spună ce vrea să facă, care e programul lui și să răspundă la niște întrebări, poate unele incomode. Doamna Dăncilă să ne scutească cu povestea asta că e femeie. Acolo a funcționat în calitate de prim-ministru și este în momentul de față președinta partidului (...). Astea sunt niște scuze și de o parte și de alta, care nu țin loc de o explicație serioasă pentru refuzul unei dezbateri și mi se pare regretabil, este un deficit democratic pe care-l înregistrăm și n-am avea nevoie de așa ceva”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3008 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Loool (Joi, 14 noiembrie 2019, 11:29)

    mitg [utilizator]

    Tari viseaza la o pozitie de Ambasador lejer pentru pensie sau de ce il sustine brusc si discret pe Iohannis?
    • 0 (0 voturi)    
      Era de așteptat după cacialmaua... (Vineri, 15 noiembrie 2019, 3:03)

      AculMorarului [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Era de așteptat după cacialmaua pe care ia tras-o PSD-ul. Tări și Dragnea au avut o înțelegere: candidatul alianței va fi unul din ei doi. Dragnea intrând la pușcărie rămânea Tăriceanu candidatul dacă se respecta înțelegerea inițială și ar fi fost oricum un candidat incomparabil mai adecvat decât actuala candidată. Eroare mare din partea lui ALDE să mai aibe încredere în PSD, că doar aveau deja exemplul cacialmalei trase lui Antonescu.
  • +3 (3 voturi)    
    Tariceanu: (Joi, 14 noiembrie 2019, 11:59)

    Rahan5 [utilizator]

    ,, Aceste discuții cu presa, conferințe de presă fără îndoială nu pot să țină loc unei dezbateri adevărate, așa cum ar fi fost normal. În toate țările, de peste 40 de ani, au loc dezbateri cu candidații la prezidențiale”, a declarat Tăriceanu ...........

    Pai a avut grija Tariceanu in 3 ani de zile de colaborare cu Dragnea sa faca din Romania o ,,Tara Anormala".

    O sa-i vedem probabil peste cateva luni pe Dragnea si Tariceanu dansand ,,Zorba Grecul" la Puscaria Rahova, si cantand :

    ,,Noi nu suntem normali,
    Noi nu suntem normali,
    Ura draguta mea
    Noi nu suntem normali " .....
  • +4 (4 voturi)    
    FOSILA (Joi, 14 noiembrie 2019, 12:01)

    NOTORIOUS [utilizator]

    mai intereseaza pe cineva intreg la minte ce spune aceasta fosila?! O rusine ca om, ce nu a facut decat sa se bage in fata mereu.
  • +3 (3 voturi)    
    De aia nu poate avea loc o dezbatere. (Joi, 14 noiembrie 2019, 12:08)

    asavreau [utilizator]

    Viorica vrea să fie tratată ca o femeie,nu ca un candidat la funcția prezidențială.Lui Johannis nu-i trebuie o femeie ca Viorica Dăncilă.Proastă , mincinoasă și când este la încurcătură își pune poalele în cap și te spurcă cu mizerii.Uitați-vă la Viorica ce dezastru a lăsat în urmă și nu-i pasă.ea să fălește cu broșe,ceasuri,bluze de mii de euro și crede că așa își arată //valoarea//.
  • +2 (2 voturi)    
    Poti sa ai un dialog cu un caine turbat? (Joi, 14 noiembrie 2019, 12:09)

    Sparafucile [utilizator]

    Nu, fiindca ala se repede si te musca de picior indiferent ce ii spui tu, Mai bine lasi democratia sa sufere si te tii la distanta de el.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 14 noiembrie 2019, 16:55)

    dumnezeu [utilizator]

    incredibil, ce nerușinat!
    prietenul lui dragnea lovește în dăncilă!