Kelemen: Decizia de a nu merge la dezbateri este una extrem de greșită. Nu poți refuza dialogul

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 13 noiembrie 2019, 16:18 Actualitate | Esenţial


Kelemen Hunor in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că decizia președintelui Iohannis de a nu merge la dezbateri în turul al doilea al prezidențialelor este una extrem de greșită. "Până la urmă, e o dovadă de respect, e vorba de a da răspunsuri jurnaliștilor și mai ales cetățenilor", spune liderul UDMR.

Întrebat, miercuri, într-o conferință de presă la Cluj cum comentează lipsa unei dezbateri televizate dintre candidații din turul al doilea la alegerilor prezidențiale, Kelemen Hunor a spus că dezbaterile sunt o formă de respect.

"E o decizie dramatică să nu mergi la dezbateri, este o decizie extrem de greșită. Nu poți refuza dialogul, nu poți refuzi participarea la dezbatere, până la urmă e o dovadă de respect, e vorba de a da răspunsuri jurnaliștilor și, mai ales cetățenilor, să arăți unde ești și unde vrei să ajungi dacă primești voturile lor. De aceea cred că este o decizie greșită, dar mai avem zece zile până la turul 2, cine știe?”, a declarat Kelemen.

Președintele Klaus Iohannis a respins marți ideea unei dezbateri cu Viorica Dăncilă, candidata unui "partid care a guvernat împotriva românilor trei ani de zile”. "Nu poate exista însă nicio dezbatere cu un candidat al unui partid care a guvernat împotriva românilor trei ani de zile. Nu poate fi niciun schimb de idei cu reprezentanta unui PSD nereformat, care a călcat în picioare statul de drept, care a vrut ca România să deraieze de la parcursul său european doar pentru beneficiul unei clici de infractori”, a scris președintele, pe pagina sa de Facebook.

În opinia sa, este vorba de "candidata unui partid care acum mimează democrația, după ce a sfidat sistematic valorile și principiile democratice, care i-a umilit pe români, care s-a făcut scut în fața corupților și penalilor în toți acești ani”.

Prezidențiabilul PSD Viorica Dăncilă susține că președintelui Klaus Iohannis îi este teamă de o confruntare directă, spunând că ea are "răbdare" și "încă îl așteaptă". De asemenea, Dăncilă a distribuit pe Facebook postarea în care Iohannis a transmis că refuză dezbaterea cu "candidata unui partid care a guvernat împotriva românilor trei ani de zile”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















929 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    DIALOG (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 16:44)

    IOSCA [utilizator]

    Kelemene ! Nu dialogul este refuzat ci nota agresiva in abordarea comunistilor." Ce ai facut in ultimii 5 ani , ai 16 dosare, eu am grija de romani si tu nu esti roman..." etc. Modul de a incaleca discutiile, de a arunca reprosuri si insinuari , de a apela la sentimentul nationalist astea sunt de fapt refuzate. Hunor draga.
    • -1 (3 voturi)    
      . (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 17:28)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui IOSCA

      Sa nu uitam si replica ''ataca o femeie, este misogin, este lipsit de eleganta, nu are meniere''
    • -2 (2 voturi)    
      ..maistore.. (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 17:55)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui IOSCA

      ..daca ai baut lasate de comentarii .
  • +4 (6 voturi)    
    Care dialog! (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 16:47)

    CezarN [utilizator]

    Domnu' Hunor, in context,
    dialog = schimb de idei intre doua persoane

    in sensul acestei definitii, dumneavoastra puteti avea un "dialog" cu Viorica Dancila? Sau, sa o pun altfel, presupunand ca ati fi ajuns in finala de la presedintie dvs si CV Tudor, ati fi acceptat un "dialog"?
    Haideti sa nu fim ipocriti! Cu totii recunoastem necesitatea si utilitatea DIALOGului in general, insa in acest caz chiar ca nu este nevoie sa insistam. Presedintele nu dialogul respinge, ci pe stimata doamna Dancila, o papusa care, tocmai din lipsa ideilor, va recita niste texte imunde scrise de te miri cine.
    • +4 (6 voturi)    
      dialog (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 16:57)

      IOSCA [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Corect ! Chiar cum ar fi aratat un "dialog " Kelemen -Vadim ? S-au Kelemen -Volguta.
  • +1 (3 voturi)    
    .. (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 17:11)

    Joe@Black [utilizator]

    Dancila a refuzat 2 ani de zile dialogul inter institutional prin abuzuri gen schimbarea ambasadei Tel Aviv-Ierusalim chiar daca nu tinea de atributiile ei...asta tot dialog se cheama, ce zici?! Cine a refuzat primul dialogul?
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 17:24)

    dumnezeu [utilizator]

    nimeni n-ar putea dialoga cu viorica dăncilă. poate doar ea însăși!
    îńsă ne amintim cît de bine a dialogat domnul kelemen hunor, cu liviu dragnea, păpușarul lui dăncilă, atunci cînd au măcelărit împreună legile justiției!
  • -1 (3 voturi)    
    Kelmen baiatule ! (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 17:39)

    Rahan5 [utilizator]

    Asta sa o zici la Tel Aviv la tine acasa !
    Ati fi in stare sa dialogati si cu Hitler daca iese ceva gheseft.
    Nu e nici o forma de respect sa dialoghezi cu echipa Dragnea si Dancila care a facut foarte mult rau Romaniei.
    Interesul Keletrotinetei de Hunorcirc este sa se stearga cu buretele faptul ca personal i-a trecut lui Dragnea Bugetul in martie.
    Fara UDMR este putin probabil ca trecea Bugetul pe 2019 si Dancila s-ar fi prabusit mult mai repede.
  • +1 (1 vot)    
    Din pacate. (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 22:06)

    Stef_and [utilizator]

    Kelemen- ai luat-o pe ulei de data asta.