Cum explică șeful DNA scăderea vizibilă a activității: S-a redus numărul sesizărilor primite. Un procuror nu stă pe stradă să tragă cu urechea

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 12 noiembrie 2019, 14:34 Actualitate | Esenţial


Calin Nistor
Foto: Hotnews
Procurorul-șef interimar al Direcției Naționale Anticorupție Călin Nistor încearcă să explice scăderea vizibilă a activității DNA în ultimul an și jumătate prin faptul că s-a redus numărul sesizărilor primite de procurori. El susține că, în 9 luni, DNA a primit doar 25 de sesizări.

Nistor a spus, marți, la Adevărul Live, că "un procuror nu stă pe stradă să tragă cu urechea, trebuie să fie sesizat".

"Am primit 25 de sesizări în 9 luni de zile, faţă de mult mai multe în anii trecuţi. Or, ca să deschid un dosar, trebuie să fiu sesizat. Un procuror nu stă pe stradă să tragă cu urechea, trebuie să fie sesizat. Nu va confirma nimeni că vreun şef de instituţie a primit directive să nu mai sesizeze. Dacă într-un an de zile primim 25 de sesizări, din ce pot eu deschide cauze penale?”, a declarat Nistor.

Toată clasa politică ştia că mandatele de interceptare erau puse în aplicare de SRI

Şeful DNA a mai spus că Direcţia este afectată la nivelul capabilităţii de punere în aplicare a mandatelor de interceptare după decizia CCR din 2016, prin care a fost interzisă colaborarea cu SRI.

"Eu nu ştiu de vreo instanţă care să fi stabilit în mod oficial că SRI-ul a efectuat acte de urmărire penală. SRI-ul se limita la acele operaţiuni tehnice, de punere în aplicare a mandatelor de supraveghere. Toată lumea ştia, toată clasa politică ştia că acele mandate erau puse în aplicare de către SRI. Nu înţeleg de unde a fost surpriza. Păi au creat alte structuri care să pună în aplicare aceste mandate? În acest moment, este un domeniu unde suntem descoperiţi”, a mai declarat Nistor.

De asemenea, el a mai spus că la acest moment DNA are un deficit de personal de 25%.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2094 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    Si consecinta normala? (Marţi, 12 noiembrie 2019, 14:39)

    cenzuratul [utilizator]

    Reduceri de posturi la DNA?
    • +3 (3 voturi)    
      Doar dupa cum pune problema (Marţi, 12 noiembrie 2019, 15:18)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      realizezi ca individul trebuie zburat , basca cu autosesizarea. Plus ca - sa zicem- ca intr-un an primesc 2 sesizari; insemna ca toata ziua joaca solitaire in situatia asta? Sau -˝un procuror nu stă pe stradă să tragă cu urechea, trebuie să fie sesizat" , adica sa intelegem ca atunci cand DNA avea peste suta de dosare instant, procurorii pierdeau vremea pe strazi? Si tu vrei reduceri de posturi?
      • +1 (1 vot)    
        Ce zici Nistore de premiantul Fanel fiul lui Liviu (Marţi, 12 noiembrie 2019, 20:42)

        simp1ex1 [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Tanar de succes, care din student mediocru a ajuns sa invarta afaceri de succes cu Tahwil, aflat pe listele internationale antitero, sa bage fier vechi inapoi in sistem si sa ia TVA pe el, sa ia porci de la stat la Salcia si sa aiba pana si club de fotbal pe fortele proprii.
        Vrei sa te luam noi de mana si sa iti aratam ce cloaca de teroristi si evazionisti e la casa lui Livache de la Piata Domenii, sau astepti sa fii si tu schimbat de Orban?
    • +1 (1 vot)    
      Ha! Ha! Cap ai, minte ce-ti mai trebuie? (Marţi, 12 noiembrie 2019, 15:46)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Asa se face? La orice firma, nu neaparat la DNA. Ai cateva dosare in plus, angajezi, ai in minus, dai afara? Nu-ti pui intrebarea de experienta, pregatire necesara, si altele?
      • 0 (0 voturi)    
        DNA, ia de pe anticoruptie.hotnews.ro (Marţi, 12 noiembrie 2019, 20:45)

        simp1ex1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Acolo ti se arata ca ai temele nefacute, ba chiar esti repetenta.
        • +1 (1 vot)    
          Pai cam zici ce am zis si eu (Marţi, 12 noiembrie 2019, 21:38)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui simp1ex1

          La atatea dosare nerezolvate, sa mai dai si afara?
          Intrebarea e insa de ce sunt atat de multe dosare care treneaza?
  • +9 (9 voturi)    
    Nu mai e LCK (Marţi, 12 noiembrie 2019, 14:43)

    falcoind [utilizator]

    ne "vrăjește" , asa au primit ordin de la partid , da nu poate recunoaște public.
  • +9 (9 voturi)    
    Durata (Marţi, 12 noiembrie 2019, 14:44)

    Diem01 [utilizator]

    Daca nu mai e asa mare presiunea, de ce nu finalizeaza cercetarile incepute deja ? In 2017 primarul Timisoarei da cu dedicatie, fara licitatie, o lucrare unei firme de casa. Lucrarea e facuta fara a respecta legislatia in domeniul si un om moare. Au trecut 2 ani, faptele sunt clare, dar inca se cerceteaza.
  • -5 (11 voturi)    
    Le-a taiat conducta (Marţi, 12 noiembrie 2019, 14:57)

    tontu [utilizator]

    SRI-ul nu le mai "serveste" dosarele, cel putin deocamata, macar atat au facut bun Dragnea si Tariceanu...
    • +2 (6 voturi)    
      mda (Marţi, 12 noiembrie 2019, 15:15)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Ce au facut bun Dragnea si Tariceanu? Faptul ca niste unii din politica FURA SI IAU SPAGI la ora asta, nimeni nu-i inregistreaza ca SRI nu are voie altii n-au aparatura si aia raman cu banii iar noi ramanem si cu banii luati.

      Ce ti se poate parea bun in faptul ca niste HOTI nu sunt prinsi? In afara de cazul in care esti pesedist si atunci, mno, pt tine o fi bine sa poti fura.

      Gata, voiam sa nu ies la vot in turul II dar tu m-ai convins, viermusule pizidist.
    • +5 (5 voturi)    
      Ce au facut bun (Marţi, 12 noiembrie 2019, 15:38)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      ca au protejat infractorii sa nu mai poata fi prinsi, sa poata fura in voie?
    • +3 (5 voturi)    
      Bun pseudonim ti-ai ales, ti se potriveste perfect (Marţi, 12 noiembrie 2019, 15:43)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      SRI-ul nu "servea" dosare, nu ancheta, se ocupa, asa cum zice si Nistor, de partea tehnica. Asa ca ce au facut bine acesti indivizi de care spui, prin faptul ca au desfiintat aceasta tehnica fara sa puna nici macar ceva in schimb?
  • -1 (3 voturi)    
    intrebati-l pe Klaus asta (Marţi, 12 noiembrie 2019, 15:22)

    Itsoc [utilizator]

    DIn cate imi amintesc Klaus are o legatura directa cu decapitarea DNA, n-a avut de ales. Ce? vroiati sa vina Tariceanu?

    oh, am uitat, presedintele nu dezbate, nu raspunde la intrebari ale presei, nu da interviuri, nu vorbeste cu populatia, alta intrebare?
  • +4 (4 voturi)    
    eeiii! (Marţi, 12 noiembrie 2019, 15:48)

    tiana [utilizator]

    Păi, să urmărească presa ... şi să se sesizeze!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Serios !??? (Marţi, 12 noiembrie 2019, 15:50)

    IosifV [utilizator]

    Deci intr-o tara ca Romania unde coruptia e in floare, DNA, cea mai importanta instutitie in lupta anti coruptie, zice ca n-a mai prins nici un infractor.

    Vai de capul vostru, rusine sa va fie. In cazul asta, ar trebui sa plecati acasa. Pai daca nu aveti activitate?
  • -3 (5 voturi)    
    hmm (Marţi, 12 noiembrie 2019, 16:05)

    noi2013 [utilizator]

    S-au terminat turnatorii, s-a schimbat ordinul?!
  • +3 (5 voturi)    
    bullshit total (Marţi, 12 noiembrie 2019, 16:13)

    Ademordna [utilizator]

    N-are sesizari? Asta inseamna ca nu cum sa inceapa dosare noi. Dar nimic nu-l impiedica sa le continue pe cele vechi.
    Unde-s condamnarile si inculparile din vremea Codrutei?
    Cat despre 25% din personal lipsa, a cui e datoria sa recruteze? Nu cumva exact a lui, ca sef?
    Hai sictir, prea mult tupeu. Una e sa fii unealta politica, alta e sa pretinzi ca nu esti.
  • 0 (2 voturi)    
    Aiurea. Ii e frica. (Marţi, 12 noiembrie 2019, 16:20)

    midufi [utilizator]

    N-are coloana vertebrala.
    Inca n-a aflat ca veorika nu mai e la butoane.
  • -1 (1 vot)    
    Vrăjeală a la Gâgă (Marţi, 12 noiembrie 2019, 17:27)

    BehehePapu [anonim]

    Lasă vrăjeală că nu ne prostești. Țara e plină de baroni borfași iar voi vă plângeți că nu aveți „materie primă” la DNA !