VIDEO Prima reacție a lui Dan Barna, după înfrângerea în alegeri: Îmi asum toată responsabilitatea, dar nu îmi dau demisia / Barna și Cioloș anunță că îl susțin pe Iohannis în turul doi

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2019, 12:17 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Facebook
Prezidențiabilul USR-PLUS, Dan Barna, a avut luni prima reacție despre rezultatele alegerilor prezidențiale, el spunând că își asumă întreaga responsabilitate pentru că nu a reușit să intre în turul al doilea, alături de Klaus Iohannis. Întrebat dacă va demisiona de la șefia partidului, el a spus că nu va demisiona, pentru că nu este "un lider care renunță când dă de greu". De asemenea, Dan Barna și Dacian Cioloș au anunțat că președintele Iohannis are "întreaga susținere" a alianței USR-PLUS pentru al doilea tur al alegerilor.

Ce argumente a oferit Dacian Cioloș pentru votul în favoarea lui Klaus Iohannis:
  • În momentul de față în turul doi avem doi candidați dintre care în mod clar cred cel mai apropiat de obiectivele pe care noi le susținem și cel cu care putem avea compatibilitate pe aceste proiecte este dl Klaus Iohannis
  • Trebuie să învățăm să acceptăm realitatea și în acest moment, votul pentru Klaus Iohannis este un vot care va fi dat pentru modernizarea României și putem să garantăm susținătorilor noștri că de acest lucru ne vom asigura și noi Alianța USR- PLUS care este o forță politică acum în România și care se va asigura că obiectivele pentru care îl vom susține pe dl Klaus Iohannis vor fi puse în practică nu doar de viitorul președinte, dar și în Parlament și la nivel local.
„Voi recomanda susținătorilor mei să-l susțină pe Klaus Iohannis”, a spus și Dan Barna, care le-a cerut membrilor USR să participe la votul din turul doi.

Chestionat dacă are intenția să-și dea demisia, Dan Barna a răspuns: „Categoric nu”, deoarece „nu sunt un lider care la prima dificultate să plece și să abandoneze lupta pentru că un obiectiv nu a fost atins”.

Pe de altă parte, Barna nu consideră că a tras partidul în jos la aceste alegeri în condițiile în care încă „de la primele sondaje era clar” că unii dintre cei care „vor o Românie modernizată optau totuși pentru președintele Iohannis”.

„Nu consider că am pierdut acele voturi pentru că acele voturi nu au fost niciodată la mine sau la Alianță”. În plus, peste tot, și în România, „președintele are avantajul prezenței în funcție, al performanței și al modului poate mai bun de comunicare pe care l-au avut pe moțiunea de cenzură”, a adăugat Dan Barna.

Liderul USR nu consideră că rezultatul negativ a fost influențat de neintrarea partidului pe care îl conduce la guvernare, deoarece „din partea PNL nu a existat o solicitare să intrăm la guvernare”.

Atât Dacian Cioloș, cât și Dan Barna s-au pronunțat pentru consolidarea Alianței USR - PLUS.

-----------------------------


----------------------------
Dan Barna a susținut o conferință de presă alături de liderul PLUS, Dacian Cioloș.

Principalele declarații Dan Barna:
  • Îmi asum întreaga responsabilitate pentru acest obiectiv pe care nu l-am atins
  • Respectăm această decizie a electoratului
  • Am fără îndoială parte din vină și asum că nu am reușit să ajung cu mesajul la mai mulți cetățeni
  • Este un proces din care învățăm. Vom avea o analiză elaborată
  • Am convocat pentru această seară liderii din filialele județene la o primă discuție pentru a analiza ceea ce urmează să se întâmple
  • Suntem în continuare pe un drum în care credem foarte mult
  • Sunt mulțumit pentru o campanie grozavă, am ajuns în toată România la propriu
  • Din păcate, bucata aceasta de Românie pe care ne-am bazat și în care am crezut este se pare mai mică decât am anticipat
  • Mai e foarte mult de muncă în această țară
  • Am crezut că suntem mai sus decât ne-a dovedit electoratul
  • Continuăm împreună. Sunt optimist în continuare în această alternativă care aduce suflu proaspăt și încredere în politica din România
Întrebat dacă va demisiona de la șefia USR:
  • În acest moment, categoric nu. Îmi asum responsabilitate pentru rezultat, dar nu sunt un lider care renunță când dă de greu. Voi avea o discuție cu colegii în seara aceasta
Dacian Cioloș:
  • Sunt convins că rezultatul la prezidențiale nu reflectă potențialul Alianței USR-PLUS
  • PNL nu va putea guverna singur și cred că nu e tot una dacă PNL face alianță cu o alianță cum e USR-PLUS sau dacă își va pune problema dacă singura forță politică cu care să se alieze e PSD
Dan Barna și Dacian Cioloș au anunțat că întreaga susţinere a alianței USR-Plus va merge către Klaus Iohannis.

Dan Barna:
  • După cum ştiţi, în Parlamentul României, USR şi în ultimul an Alianţa USR-PLUS am fost cei mai activi şi mai dinamici contestatari ai PSD şi ai pesedismului
  • Nu se pune problema să putem acorda vreodată vot sau sprijin doamnei Dăncilă
  • Răspunsul este unul evident - voi recomanda susţinătorilor mei să-l susţină pe Klaus Iohannis






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















29960 vizualizari

  • 0 (88 voturi)    
    Demisia. (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:21)

    prec [utilizator]

    Așa se asumă un rateu. Că, eu „îmi asum” dar rămân și pe mai departe-n funcție suntem sătui.
    • +9 (21 voturi)    
      ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:53)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ...adică așa cum a făcut vazelica, idolul tău politic, la fiecare gafă sau mizerie?! :)
      • -8 (12 voturi)    
        Bre, se face vorbire despre Barna (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:58)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        Bre, se face vorbire despre Barna. "vazelica" e la alt articol, latri in directie gresita!
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:46)

          dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          cum, nu ești un postac pesedist, așa cum trădează fiecare intervenție de a ta, pe aici?! :)))
          scuze, m-am înșelat. mă declr surprins că există oameni care chiar iubesc psd-ul!
    • +7 (29 voturi)    
      nu inteleg (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:17)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui prec

      E un comentariu corect si logic. Vad ca multe persoane dau minus si as vrea sa le intreb: ce inseamna asumarea raspunderii in opinia dumneavoastra? Sincer, chiar as vrea sa stiu. Deci, e suficient sa spui "Imi pare rau. Imi asum. E vina mea" si gata? Mie, personal, imi displace profund discursul USR de dupa alegeri. Mi se pare ca era mai bine daca domnul Barna nu ar fi candidat si il sustinea pe Klaus Iohannis. Dar a fost o campanie electorala plina de sincope, de gafe, de ciudatenii. Nu e doar vina lui Barna dar, adevarul e ca cineva trebuie sa isi asume acest esec la modul serios nu doar pe vorbe. Altfel, data viitoare va fi mai rau.
      • +2 (6 voturi)    
        Exact ! (Luni, 11 noiembrie 2019, 20:23)

        BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

        Asta ma gandeam si eu cand am vazut declaratia. Barna a vorbit ca un om politic "vechi". Isi asuma ... ce naiba mai inseamna asumatu asta ? Ca si PSD si-a mai asumat tampenii din cand in cand .. dar asta nu inseamna absolut nimic. Sunt efectiv vorbe goale, politicianiste. Barna trebuie sa plece de la USR, este un papitzoi manevrat de gasha lui Ghinea. Transforma USR in partid "clasic", nu asta am votat, nu asta este alternativa. Dati degeaba minusuri ..romania nu se mai face bine.
        • -1 (1 vot)    
          da? (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 8:50)

          sim18 [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

          Sa isi asume Barna si sa lasam PSD sa creasca! Cand e vorba de US PLUS sariti toti si dati sfaturi... Uitati-va in curtea PSD si criticati acolo, ca aveti ce....Uitati-va si in oglida si puneti-va in locul lor! Ipocrizia e in floare...
      • 0 (0 voturi)    
        Pe bune! (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 8:46)

        sim18 [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

        Esec?! Usr-Plus sunt organizatii noii care nu au puterea de reprezentare in tara precum Psd si Pnl. Voturile lor au fost determinate de dorinta de schimbare, de emotie. Alte generatii, alte moduri de gandire. Inca nu sunt reprezentati la valoarea lor. Nu este un esec... Pur si simplu Johannis era mai cunoscut si cred ca s-a ales continuitatea, asa cum este ea... mai ales acum cu un guvern prietenos. Nu ii judecati! Toata media, presa... au lovit in acesti oameni frumosi, iar acum cer socoteala?!... Urat gest... Nu au experienta politica asa cum ar trebui pentru a tine piept celorlalte mari partide! Intotdeauna la alegeri prezidentiale s-a votat diferit. Barna nu este Superman.... Veti vedea la alegerile parlamentare... Succes, USR-PLUS! Avem nevoie de oameni ca vo!
        • 0 (0 voturi)    
          incredibil (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 15:33)

          Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui sim18

          Doresc doar succes USR-PLUS. Nu am spus ca Dan Barna trebuie sa isi dea demisia, trebuie facuta o analiza, insa. Mi se pare evident ca anumite lucruri nu au mers bine si ar trebui schimbate. Avem voie sa criticam? Acum, daca anumite persoane sunt prea delicate si nu admit niciodata ca e posibil sa fi gresit poate ar fi bine ca acele persoane sa nu fie in politica.
    • +2 (20 voturi)    
      Lasa-l (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:23)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui prec

      sa invete un pic de politica mare, ca avem nevoie.. Ce, credeai ca daca te-a propulsat strada conjunctural la 20% se cheama ca esti politician? gresit. Si prec a gresit, dar mai grav e ca si barna a gresit. Sper sa invete o lectie de aici, pentru ca Romania are nevoie de el( bine , nu tin mortis la el pe persoana fizica, eu cred ca tara are nevoie de noua generatie de politicieni buni, si barna s-ar putea incadra aici).
      • +1 (11 voturi)    
        Pentru mine (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:04)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        si cred ca pentru multi oameni care s-au saturat de vorbe goale -adica minciuni-, un politician corect, cu coloana vertebrala si onoare, se va autosanctiona (nu zic sa-si faca harachiri, care este dovada suprema de onoare) prin a face un pas in spate cel putin temporar si sa lase pe altcineva care este poate mai bun, ca doar Ceausescu era "cel mai bun si de neanlocuit" și cum vedem la majoritatea politicienilor pe care chiar USR-ul ii critica. Zice d-l Barna: "că nu este un lider care renunță când dă de greu"! Total gresit! Un lider are rolul de a duce la bun sfarsit actiunea pentru care este ales si pentru care poarta toata raspunderea, iar atunci când rateaza ținta înseamnă ca nu este capabil pentru acea sarcina și va deveni un handicap pentru întreaga echipa . Chiar pasul în spate este o dovada de maturitate și moralitate, care se pare ca-i cam lipsește d-lui Barna. Eu speram ca politicienii USR nu au naravurile celor de la PSD-PNL.
    • 0 (22 voturi)    
      pai asa isi "asuma" orice roman (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:36)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui prec

      de la vladica la opinca.
      Guranul mare, mostenirea orientala.
    • +3 (19 voturi)    
      pesede-ului i-a suierat Barna pe la ureche (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:48)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui prec

      si acum cred ca este momentul sa scape de acest mare ghimpe.

      USR făra determinarea lui Borna n-ar fi ajuns nici la 10%. Nici Ciolos nu lua mai mult; USR nu are un alt candidat cu o notorietate mai buna - iar oamenii nu vor alege un om fara notorietate - uita-te la cei multi cu sub 0,7% din voturi.
      • -3 (13 voturi)    
        Lol (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:42)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui MG

        Daca nu au notorietate, atunci sa stea la 8% si pe strada, ca asta le e limita.
    • +2 (22 voturi)    
      Mesaj pentru usr (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:49)

      Barthales [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Dați-l jos cât mai repede!
    • +6 (32 voturi)    
      Noi suntem satui de prosti, hoti si manipulatori! (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:57)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Va lasam sa va votati intre voi, uselistii. E cel mai bine, caci a fost un blat ordinar intre PNL si PSD pentru a ataca USR-PLUS si a-i scoate din cursa prezidentiala. Au innebunit dupa alegerile europarlamentare cand au vazut ce scoruri uriase a luat USR-PLUS. Asa ca a aparut Rise Project, atacurile ca refuza intrarea la guvernare si sustinerea guvernului Orban.
      Barna a gresit si el, nefiind hotarat ce sa faca si s-a lasat tarat in capcana pusa de PNL.
      Isi va reveni, caci PNL nu este o optiune de votat, fiind aceeasi mizerie ca si PSD. E doar vopsit in galben.
      • +2 (10 voturi)    
        scuzeee...!! :( (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:22)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ti-am dat un "minus" din greseala :(
      • +3 (17 voturi)    
        Mai ai putin si zici de statul paralel! (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:34)

        mircea112 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Usr fara Barna la Europarlamentare s-a descurcat mult mai bine! Eu am votat USR, dar se pare ca CTP are dreptate, bai fratilor trebuie sa acceptati cand gresiti, ca incepeti sa semanati cu PSD din ce in ce mai mult. Maine va aud ca statul paralel. Azi va aud ca va asumati ca Veorica si Dracnea ramanand pe loc "la placinte nu la razboi" ca niste lideri ce sunteti. Bai fratilor daca nu va reformati rapid vom mai avea PSD alti 4 ani! NU poti ramane la conducerea partidului izvorat din strada din nemultumirea oamenilor, tu facand acelasi lucru pe care l-au facut cei impotriva carora am strigat, si facand in continuare la fel ca ei, asumandu-va esecul si pastrand scaunul!
      • -3 (13 voturi)    
        Lol (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:43)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        De aia au luat PSD si PNL majoritatea voturilor. Ca "nu sunt o optiune de votat".
    • 0 (12 voturi)    
      Barna, Caramitru si Ghinea - PLEASE GTFO (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:23)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui prec

      cand aud placa cu "nu plec cand dau de greu".

      El nu a dat de greu, noi am dat de greu. El a provocat "greul".

      El, cu nesimtirea de a candida stiind ca are niste puncte sensibile la capitolul moralitate (cel putin), caramitru cu stilul lui de mahala si ghinea cu obsesia lui de putere.

      In USR Plus sunt oameni care au ales drumul asta pentru a ajuta, oameni care isi sacrifica timpul si carierele pentru a salva aceasta tara.

      Insa Barna, Ghinea si Caramitru nu fac parte din aceasta categorie.

      Sper sa fie exclusi cat mai rapid pentru ca mai este foarte putin timp si foarte mult de munca pana la parlamentare si locale.

      Daca ar avea un dram de demintitate ar pleca singuri dar este clar ca nu se pune problema de asa ceva cu acesti trei impostori.
    • +2 (10 voturi)    
      E ridicol... (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:24)

      vladzy [utilizator] i-a raspuns lui prec

      E ridicol sa ii ceri demisia, cand el a dus USR-ul de la 0 la ce este acum. Nu e vina lui ca in Romania sunt o gramada de idealisti nostalgici care voteaza cu de-alde Diaconu sau Paleologu si care privesc USR-ul ca pe un partid de tinerei...Daca nu era Barna, probabil ca duminica nici nu ar fi existat USR pe buletinele de vot...
  • -1 (73 voturi)    
    Eu voi sta acasa! (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:28)

    Marionette [utilizator]

    Sa lasam sa se bata USL-istii intre ei! Voiam ceva nou, nu aceiasi obositi de talhari de 30 de ani!
    • -1 (13 voturi)    
      oare (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:20)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Marionette

      oare? ai sa mergi si la turul doi, ai sa inghiti pastila asta amara si ai sa mergi mai departe ;)

      nu s-a mutat Hollywood in Canada dupa ce a iesit Trump presedinte (absolut nici un actoras cu gura mare de acolo), n-ai sa cedezi nici tu. tura viitoare, o sa avem alti candidati mai viabili, poate un candidatt de la USR mai putin fudul si arogant, si o sa vedem atunci.
    • +1 (9 voturi)    
      exact ca in 2016 (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:32)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      romanul, inteligent ca de fiecare data, s-a saturat sa voteze raul cel mai mic. Poa' sa fie si mare, el oricum se intoarce in bula lui.
    • +14 (14 voturi)    
      astea sunt alegeri prezidentiale (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:36)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      nu parlamentare. Vezi ca sunt unii care sustin USR ca partid si iohannis ca presedinte.
    • +6 (10 voturi)    
      Marionette nu fi Mazette (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:49)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Mersul la vot este cel mai sanatos sport
    • +5 (5 voturi)    
      corect (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:22)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Unii golesc visteria altii taie si spanzura si se rotesc la putere.. Au si fost impreuna marii liberali cu niste infractori impreuna au format USL.
      E trist si se va vedea . PNL trebuie reformat puternic daca vrea sa continue . are nevoie de oameni integri si nu aceeasi oameni care de 30 de ani nu pot misca nimic in Parlament fiind tot timpul blocati de infractorii psd
  • +10 (40 voturi)    
    Lol (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:28)

    mitg [utilizator]

    "nu am reușit să ajung cu mesajul la mai mulți cetățeni"

    Problema ai fost tu, nu mesajul. Daca mesajul era carat de altcineva din USR mai putin cinefil si amator de hantene, te-ar fi votat macar electoratul ala cheie de 20%.
    • +7 (11 voturi)    
      Ba nu (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:29)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Problema ati fost voi, aia care va multumiti la fiecare alegeri sa stati pe net in loc sa mergeti la voit, desi aveti sectia de votare la scara blocului. Problema ati fost voi aia care puneti botul la toate pastilele aruncate de PSD. Problema ati fost voi aia doua milioane carora va curg balele pentru o marire de 100 de lei la pensie si care preferati sa frecati menta pentru 500 de lei decat sa munciti pentru 1000.
      Si asteptati sa va scoata Diaspora din rahat, Diaspora care nu are nici o problema sa ia trenul si sa voteze undeva la 300 km distanta.
      Mi-e sila....
  • -38 (52 voturi)    
    Dan Barna a fost și este iepure pentru Iohannis (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:34)

    simplex1 [utilizator]

    Klaus Iohannis și Dan Barna lucrează în strânsă colaborare cu CIA. Ambii erau candidații Congresului SUA pentru funcția de președinte al României.

    Planul CIA a fost asa:

    - Daca ambii intrau în turul II atunci SUA nu avea emoții deloc. Oricare iesea era bine, desi prima sansa o avea Iohannis.

    - Daca Barna nu intra, cum s-a intamplat, acesta avea ordin să-și anunțe întreaga susținere pentru actualul șef al statului.

    CIA a mai avut și alți iepuri, cel mai important după Barna fiind Paleologu.
    • +5 (13 voturi)    
      ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:58)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      reptilienii! lucrează în strînsă colaborare nu cu cia, ci cu consiliul intergalactic reptilian, care vrea să pună mîna, cu orice preț, pe "grădina maicii domnului", fiindcă numai aici se face bulz, zăr, brusture, barză, viezure, zgrănbînț, și doar aici, eminescian vorbind, rîul, ramul...
      cînd citești asta, să nu uiți să ai o căciuliță de staniol, pe cap, să nu cumva să pierzi mesajul secret, pe care l-am inserat în text!
    • +3 (9 voturi)    
      M-as bucura... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:12)

      pahar-nicu [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Eu nu vad nimic rau in asta :)
    • +5 (11 voturi)    
      Urgent! (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:24)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Pastileleeeeee!
    • +3 (9 voturi)    
      tu esti frate cu Snowden? (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:37)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      vad ca ai information from inside :)
    • +3 (9 voturi)    
      Dle, ia-ti medicamentele la ora fixata! (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:02)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Si nu mai scrie aberatiile din filmele americane de acum 50 de ani, cu Mel Gibson!
    • +2 (8 voturi)    
      SUA oricum nu are emotii... (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:25)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Dancila e candidata lui Trump. Planul lui Trump este sa se razbune pe Congres pentru ancheta care vizează destituirea lui. Totusi are probleme pentru ca Diaconu, candidatul guvernatorilor de Iowa si Arkansas, i-a luat din procente. Razboiul lor in lumea noastra!

      Medicamente!!! Medicamente!!!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        La AIPAC, USA, (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:58)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Dancila a fost ovationata, aplaudata entuziast de asistenta ridicata in picioare! Dancila e obligata sa mute ambasada in Ierusalimul de Est, recent "recunoscut" de prezident US, Donald Trump, drept "Capitala" Statului Israel...
        Atunci Romanii isi for lua adio de la pace...
    • +2 (8 voturi)    
      Astea-s prostii (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:46)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      raspandite de la sputnik.
      Numai acolo se nasc monstrii astia cu CIA
  • +24 (36 voturi)    
    E simplu... (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:35)

    vladzy [utilizator]

    E simplu, peste 5 ani candideaza Ciolos si castiga. Pana atunci trebuie sa ne multumim cu Iohannis. Pana la urma nu a fost un presedinte rau, poate chiar cel mai bun de la Revolutie incoace...
    • +9 (15 voturi)    
      desigur (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:07)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui vladzy

      Iohannis este presedintele care a numit-o pe Viorica prim ministru fara sa conteste nici macar de forma decizia PSD. De fapt, Dragnea a facut absolut ce a vrut, a schimbat premierii cum ne schimbam noi paltoanele. Klaus este cel care a demis-o pe Codruta. Putea sa isi asume conflictul constitutional, l-am fi sustinut la vot. Stiu, decizia rationala este sa il votam pe Iohannis dar e greu, e foarte greu. Uite, daca tot ziceti ca e cel mai bun presedinte de la Revolutie incoace, spuneti-mi si mie cum s-a opus el PSD-ului in perioada Dragnea. Desigur, s-a opus de fiecare data (de forma as zice eu) si aproape de fiecare data a sfarsit prin a ceda. In afara de cazul Sevil, mai exista vreo poveste de succes si imi scapa mie?
      • +3 (5 voturi)    
        Sa nu uitam... (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:15)

        vladzy [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

        Sa nu uitam ca Iohannis e si cel care a iesit in strada la proteste si care in 2015 a investit guvernul Ciolos, cel mai curat guvern pe care l-a avut Romania pana acum.

        Da, a fost nevoit sa faca si compromisuri pe parcurs, insa asta a fost ca sa evite o eventuala demitere. Sa ne amintim ca Basescu a facut greseala asta si l-a costat scump...
    • +1 (11 voturi)    
      nu as putea spune ca a fost bun (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:08)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui vladzy

      macar este singurul presedinte cu adevarat respectat dupa terminarea primului mandat. si singurul in care au cu adevarat incredere partenerii externi de care avem nevoie. miza de fapt nu sunt prezidentialele ci alegerile parlamentare de la anul.
  • -6 (50 voturi)    
    Barna dovedeste ca e un om responsabil (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:36)

    tahomir [utilizator]

    E responsabil de dezastrul de la prezidentiale dar nu intelege nimic asa ca merge mai departe ca are potential sa mai scada inca mult din scorul Aliantei.
    • -9 (11 voturi)    
      hehehe (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:17)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      nici inainte nu realiza ce si cum.ciolos vulpe batrana,stia si l-a impins pe scari.
      ma racoreste cand zice ca se credeau pe cai mari,dar le-a dat 'lectoratu' cu votu-n cap.
      scade scorul?nu jupane se duc la subsolul de 5%
      insa nu a fost doar el de vina,are consilieri,tovarasi care l-au bagat in fata.hilar e ca taunele vede sforile.
    • +6 (12 voturi)    
      ce numesti dezastru? (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Faptul ca un partid aparut acum 3 ani pe scena politica are un candidat pe locul 3? Ce voiai? sa ia din primul tur?
    • 0 (8 voturi)    
      care "dezastru"? :O (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:24)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Un partid nou a obtinut cam 15% din voturile pentru prezidentiale (in timp ce unul vechi de 30 de ani abia a ajuns la 24%) - asta numesti tu "dezastru"? :O
      • -5 (5 voturi)    
        Nu, draga, ati castigat! (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:05)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Nu, draga, ati castigat! Care dezastru?
  • -3 (45 voturi)    
    consultant fonduri europene (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:38)

    snowflake [utilizator]

    1 - nu a avut suficienta notorietate
    2 - raportat la valorine alegatorilor lui unele din afacerile sale de consultanta sunt sulfuroase
    3 - dupa acest rezultat clar mai slab decat cel de la europarlamentare normal ar fi cazul sa isi dea demisia.
    • +5 (13 voturi)    
      ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:09)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      1. posibil, și de discutat, deși dacă stăm să ne gîndim, cine era iohannis, și cît era el de cunoscut, atunci cînd a candidat la prezidențiale, împotriva lui puiemonta?
      2.barna a fost ales președinte și candidat usr, prin vot democratic. membrii și susținătorii lui, știu asta, iar documentele folosite de rise project în campania lor mizerabilă de denigrare, sînt publice, iar dna (la solicitarea expresă a lui barna!) nu a găsit nici un fel de nereguli.
      3.e discutabil dacă barna să-și dea demisia sau nu. te asigur că în usr se dezbate asta, și că decizia lui barna va ține cont de argumente.
      usr nu e psd!

      sulfuroasă e atitudinea asta de tipul: "sigur a făcut el ceva, acolo. nu știu ce, și nu pot nici demonstra, dar sigur e pătat și el, ca ceilalți".
      ai argumente - discuți. n-ai argumente - înscrie-te în psd. acolo n-ai nevoie de subtilități de-astea!
      • -5 (7 voturi)    
        argumente (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:55)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        Citeste ancheta initiala Rise, precum si continuarea din 5.11, cand i-au demontat minciunile, pardon, apararile. Ca sa discutam pe concret.

        Desteptii de la Rise au scris de abia acum ceva ce era logic, mai putin pentru fanii useristi: a fost manager de proiect si finantator, NU consultant d-ala cum sunt n pe piata.
        • +5 (7 voturi)    
          ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:48)

          dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          sigur că da! și am să găsesc ingracțiuni foarte grave, acolo unde dna nu a găsit nimic!
          păi nu tocmai barna a cerut ca dna să cerceteze documentele cu pricina?
          apropo, documentele sînt publice, nu trebuie să vină antenista aia, care a reușit să compromită rise project cu mizeriile ei, să-mi spună tocmai în campanie, cît de corupt e barna!
          apropo, de valiza lui dragnea ce se mai aude?
          • 0 (2 voturi)    
            QED (Luni, 11 noiembrie 2019, 20:40)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

            Dragnea. Cam la asta se reduce discutia cu un userist model, cum pari a fi. Zi ceva si de veorica, ciuma rosie, statul paralel (al lui ioha, de data asta). Baga "argumente" usere

            Beleste ochii pe documentele alea "publice", neredactate, primite pe surse:

            1. cum marele manager si finantator, NU consultant, a descalificat o firma pentru ca oferea mai multe in bani mai putini. Deh, suma mare, a trebuit licitatie si a venit si un "strain" tupeist care credea ca e ceva pe bune.

            2. firma lui sor'sa, si nu numai, a "functionat" doar cat au fost de tocat bani gratis de la UE/consilii locale. Lasa ca am vazut ca s-a dus si nevestica in excursie de "documentare" in Italia. Am dat exemplu firma lui sor'sa pentru ca maretul barna a venit si a zis: ar functiona si maine daca ar fi contracte. Contracte din cer? Misto biznis, usr style

            2 mici exemple, ca sa nu mai amintesc de alte "coincidente" in "gasire" furnizori. Mai clar de atat nu pot desena decat pentru maimutele de la zoo.

            Nicio diferenta intre barna si cumpanasu, si ala abonat la bani de la stat. Si amandoi zbiara ca sunt curati, cand un minim bun simt, ca sa nu zic si logica, le-ar fi impus sa stea in banca lor.
      • -3 (3 voturi)    
        orice partid are mai putini membri decat alegatori (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:27)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        1-stai tu linistit ca iohanis era mult mai cunoscut in 2014 decat barna in 2019, cel putin de 2 daca nu de 3 ori
        2-orice partid are mai putini membri decat alegatori. Daca usr isi doreste sa asculte dor parerile membilor lor atunci usr are o problema foarte mare de raportare la realitate
        3-faci aceeasi greseala ca si la punctul 2
        4-A gestionat barna dpvd financiar in vreun fel (consultanta sau manangement) fonduri europene in proiecte in care erau implicati membri de grad 1 sau 2 ai familiei lui? Daca da atunci vorbim de conflict de interese chiar daca nu este sanctionabil legal pentru ca este sanctionabil moral = afacere sulfuroasa. Daca nu de ce nu a informat opinia publica?
        • +4 (6 voturi)    
          ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:59)

          dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

          1.chiar? cum ai calculat? arată-mi algoritmul! sau măcar ostenește-te să argumentezi!
          2.ba chiar deloc! alegătorii sînt liberi să aleagă, că de aia se numesc "alegători". privilegiul de a trage la răspundere e rezervat celor care plătesc cotizația de partid.
          tu intri de obicei neinvitat pe la petreceri, doar fiindcă auzi muzica tare și te știi amuzant, și apoi te apuci să dai afară gazda, fiindcă te-ai trezit că ai o opinie în acest sens?
          3.nu fac nicio greșeală. diferența dintre noi este că eu vorbesc în cunoștiință de cauză.
          4.barna a explicat foarte clar că nu el a fost cel care a cerut numirea în funcție a surorii lui. în plus, dacă era vorba de vreo fraudă cu fonduri europene, se autosesiza greco, așa cum a făcut cu dedi (actualmente domiciliat la rahova)! conflictul de interese e atunci cînd îți pui neamurile și pilele în posturi de stat, nu în privat. (așa ca un mic exemplu, sintagmele "asociație familială" sau "afacere de familie", îți spun ceva, sau credeai că de fapt e vorba de infracțiuni?)
  • +1 (39 voturi)    
    Gest frumos... (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:43)

    Nonidem [utilizator]

    Gest frumos si normal din partea d-lui Barna.Si eu-care l-am votat-am fost extrem de dezamagit si suparat pe dansul.Ce e mai grav, nu este esecul lui ca persoana, ci faptul ca USR a inregistrat un recul sensibil.A facut greseli majore, pe care i le-am prezentat la una din vizitele lui electorale-nu are rost sa le reamintesc.Dar, cred ca tot raul este spre bine: va cobori cu picioarele pe pamant,va fi mai modest, mai intelept,mai cooperant si mai diplomat.USR sufera-dupa parerea mea-de boala copilariei politicii-parafrazand pe Lenin:"Stangismul boala copilariei comunismului".Sper ca USR sa-si revina repede!
    • -1 (13 voturi)    
      USR s-a complacut intr-o ideologie antisistem. (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:03)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Ce nu inteleg ei este ca daca ramai cantonat in aceasta ideologie, esti automat un partid cu o mentalitate si un mesaj care se adreseaza unei minoritati.

      Exista minoritatea anti-sistem pe care o castigi usor, ca pe orice minoritate, apoi, daca nu schimbi ceva, incepi sa o pierzi si pe aia. La noi, datorita lui Dragnea si PSD, minoritatea antisistem a devenit una insemnata, dar acum gogoasa se dezumfla incet-incet, lucru de care mi-e cel mai teama.

      Oamenii pleaca din tara fiindca cei activi sunt exploatati la sange pentru ca pe spinarea lor traieste o administratie ineficienta, un sistem mafiot si o masa de asistati, toate girate atat de PSD cat si de PNL.

      Pentru acesti oameni, nimeni, din 45 incoace nu a facut nimic. Fostii muncitori, actualmente corporatisti, sunt doar exploatati fara mila de un sistem corupt de sorginte comunista. Ma asteptam de la Barna si USR sa vina cu ceva mai concret pentru oamenii astia care parasesc tara intr-un ritm ametitor. In schimb, ei s-au complacut sa arate cu degetul spre nenorocirile PSD, reale de altfel, fara insa sa spuna nimic concret despre cum, de ex., vor opri hemoragia de persoane active a Romaniei, lucru la care eu unul nu am o solutie democratica (adica una care sa nu insemne sinucidere politica), si cred ca nici ei nu au, de vreme ce nu spun nimic concret despre cum vor rezolva problemele de genul asta.
      M-am saturat de oameni care fac alba-neagra cu sperantele noastre si tot ce spun e ca "vom face bine ca sa nu fie rau".
    • +6 (10 voturi)    
      ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:13)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      stîngismul usr e în capul tău, și al lui lenin. iar dacă l-ai votat (ceea ce mă îndoiesc), crezînd că usr e o formațiune politică de stînga, înseamnă că ai votat în necunoștință de cauză.

      https://www.usr.ro/program-de-guvernare-participativ-revolutia-cetatenilor/

      (da, știu că de fapt tu doar îl parafrazai pe lenin. data viitoare încearcă cu benjamin franklin!)
      • -6 (8 voturi)    
        Surprinzator, (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:30)

        Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        Surprinzator, n-ati inteles metafora!Un paralelism fata de o lucrare celebra in epoca bolsevica!Nici pomeneala de a sugera ca USR este de stanga!Si nu v-ar strica sa fiti politicos-daca eu spun ca l-am votat,fiti sigur ca asa a fost,nu vad de ce as minti.In fond politetea e o dovada de bun simt.
        • +4 (4 voturi)    
          ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:53)

          dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

          faptul că am înțeles, se află scris în paranteze, nu trebuie decît să citești.
          surprinztor este că un om cult, care îl citește pe lenin, face paralelisme între usr și partidul socialist, doar de dragul paralelismelor!
      • -3 (5 voturi)    
        nea dumnezeie (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:26)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        hai sa legam cuvintele,vrei?
        lenin usr revolutia cetatenilor.
        acum ia vezi,ai ceva pe talpa?
        • +5 (5 voturi)    
          ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:01)

          dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Point

          bine oblio! am rîs.
    • -1 (15 voturi)    
      Arogant...Barna putea macar (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:33)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      sa-l felicite pe Iohannis, dar nu stie sa se poarte. Are mare talent in a se face antipatic. Are si un CV slab.
      Ar trebui sa plece, spre binele USR.
      • +2 (6 voturi)    
        Este (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:36)

        Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        Este corect ce spuneti, dar o demisie nu pare oportuna, este totusi un partid inca in constructie.Vinovatia pentru esec este a intregului USR,Barna fiind primul intre pares.
    • +6 (8 voturi)    
      Tot raul inspre bine (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:54)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      VVD in turul 2 este cea mai proasta veste pt PSD.
      Veorica, Molguta, Codrin si Mitraliera raman la butoane si astfel vor pierde parlamentarele (sper).

      Si eu l'am votat insa era prea mult sa ceri Romaniei sa sara da la Veorica la Barna intr-o zi. Ne'a luat 25 de ani ca sa ajungem la unul ca Johannis.

      Barna cred eu ca are potentialul de a se imbunataii si evolua. Dc USRul ar fi avut pe cineva mai bun poate ar fi fost o solutie sa se dea in spate insa din USR el este deocamdata cel mai cunoscut.

      Numai bine
  • +22 (42 voturi)    
    observ (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:44)

    liviu_ [utilizator]

    ca o gramada de oameni (ma uit pe FB) nu sunt de acord cu ce a facut USR...
    adevaru e ca ORICE facea usr erau o gramada care ii injurau!
    daca venea la guvernare cu pnl pierdea voturi, dar pt ca nu a venit a pierdut voturi
    daca nu spunea pe cine sa sustina era injurat, acum ca a spus sa se voteze pnl e injurat...
    wtf?!
    • +3 (17 voturi)    
      oamenii aia de pe FB (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:25)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      oamenii aia de pa FB care comenteaza acuma, au comentat si inainte si li l-a pus pumnul in gura de tooti care erau in bula USR - stiu ca am patit-o si eu, nu puteai sa zici nimica de barna, ca ti-o luai.

      si uite asa te inconjori cu laudatori si ai impresia ca esti cel mai bun. Iar cand nu ai crititi faci greseli:
      - devii arongat (voia el alegeri anticipate neaparat, ca credea ca e pe val sa ia 40+ la suta la parlamentare)
      - devii prea increzator (conditii absurde si nerealiste pentru sustinerea guvernului orban. jocul asta stupid de copil razgaiat)
      - ignorarea problemei rise project, in stilul PSD. Nici un rapsuns, nici o explicatie nimic. Pur si simplu "nu s-a coborat" sa raspunda... si nici nu era mare lucru de explicat, ce stupizenie. gestul in sine incalificabil
      - lipsa de carisma... i-a tinut Ciolos discursul de la exit poll... absolut jenant!
    • +3 (9 voturi)    
      corect (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:40)

      Paper_tiger [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ai dreptate, Liviu! Orice facea barna/USR erau injurati, asta e stilul politicii romanesti. Da, OK, nu a intrat in turul 2, dar a facut un procent bun (aproape de 3X mai bun decat Palologu, care are notorietate din familie si debit verbal. Sincer, eu nu am crezu niciun moment ca o s-o depaseasca pe Dancila: nu trebuie uitat ca Romania nu e doar diaspora, ci si Teleormanul, Giurgiu, Dolj, Gorj, Botosani, Vaslui etc. etc. De exemplu cei din Teleorman au votat la rand cu 80% nu doar PSD ci si un corupt evident (Dragnea). Nu era de crezut ca o sa voteze dintrodata pt. o schimbare radicala!
  • -16 (32 voturi)    
    Figuranti intr-un film prost (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:46)

    ww [utilizator]

    Liderul de carton nu a reusit sa il infranga pe liderul de rumegus presat in fara caruia isi declara oricum vasalitatea chiar inainte de a incepe lupta.
    Anexa PNL, care e anexa PSD, USR-ul nu are alt rol decat de a aduna voturile si frustrarea celor nemultumiti de prestatia FSN-USL si a le canaliza spre ... nicaieri (vezi lipsa doctrinei si ambiguitatea perpetua).
    Efectele dezastruase ale turului I nu mai pot fi limitate decat la parlamentare. Alternativa la actuala clasa politica (incluzand aici si USR) nu poate fi decat Alba ca Zapada, o noua formatiune venita din zona crestin-conservatoare. Sper ca T. Paleologu nu va renunta la lupta si va incerca sa coaguleze in jurul sau aceasta noua forta politica.
    Tineti minte, FSN-USL nu poate fi invins cu sloganuri, demagogie si gandire deziderativa. Armele mortale impotriva tumorii sunt statul de drept si justitia, educatia si gandirea critica, presa libera, bunastarea populatiei si formarea unei clase de mijloc prospere.
    Restul sunt povesti si deocamdata viitorul se arata mult mai intunecat decat va lasa propaganda (interna si externa) sa credeti.
    • -3 (9 voturi)    
      Apropo de gandire critica... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:13)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui ww

      sa vezi cate minusuri o sa iti iei :).

      Asta ma sperie cel mai mult. Votantii USR idolatrizeaza tot ce e anti-sistem incat si Barna pare o idee buna. Un avocat care facea bani cum un om de rand nici nu poate visa in actuala stare de fapt, ne vorbeste despre reforma...


      Nimic nu s-a schimbat prea mult din '90 cand oamenii muncii il idolatrizau pe Iliescu, fara sa le pese prea mul ca si el, "prosperase" in sistemul acela...
    • +3 (11 voturi)    
      singurul figurant din asta (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:54)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui ww

      ESTE IOHANNIS! Au trecut 4 ani! Unde va sunt mintile?!
    • +7 (13 voturi)    
      zise postacul PSD (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:55)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Dupa propaganda partidului "fost" unic toti sunt o apa si un pamant. Numai ca logica e foarte intortocheata precum sinergia faptelor. De ce anume avea nevoie partidul unic de o anexa si o anexa la anexa cu care sa imparta puterea si banii?
      Cantati mai baieti la alta masa. Mai e putin si PSD-ul va fi istorie.
      • -6 (6 voturi)    
        Ce imi "plac" mie USR-istii lu' peste. (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:51)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Cum va critica cineva, vedeti numai postaci PSD. Bai baieti, stii ce ii lipseste USR-ului, si de ce nu o sa faca multi purici : dialogul.

        In loc sa devina o miscare a oamenilor care se aduna si gasesc solutii IMPREUNA, lasati impresia ca sunteti pe dos, latrati fiecare pe la cate un colt, si cum ridica unul o problema, ii bagati pumnul in gura...

        Gata, odata cu intrarea lui Dragnea la puscarie, ati cam ramas fara obiectul muncii. E drept, sunt multi altii de maturat, dar cu calm si cu multa-multa stapanire. Ca l-am mai maturat pe unul in 89, pe Ponta dupa Colectiv, da' cand a fost vorba sa punem ceva viabil in loc, n-am reusit. Stii de ce ? Fiindca ca nu a existat dialog intre oameni. Asa ca mai usor cu bagatul pumnului in gura, reflex cat se poate de bolsevic de altfel.
    • +3 (5 voturi)    
      Alba ca Zapada (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:28)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Gargara!
      Vad ca incearca din rasputeri niste prafuiti (gen Neamtu, Palologu si alti din astiaaaa, acriti la maximum) sa se resusciteze!
      Le urez coma indelungata! :P
  • -3 (45 voturi)    
    :) (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:47)

    razeshu [utilizator]

    nu are nimic sa isi reproseze si nu demisioneaza. Fix ce ma asteptam de la un asemenea oportunist. A pierdut voturi cu nemiluita d epeste tot, inclusiv Diaspora la o prezenta de vot 2 x Europarlamentare, a luat aproape cat Veorica la Sibiu in orasul natal si el inca se viseaza liderul providential :))) . Dupa ce ca a atras multe voturi prin campanie negativa mizand ca unii se sperie de prezenta P$D in turul 2 el se imbata cu apa rece si crede ca mai are sanse in politica. Sa ii reaminteasca cineva ca la Locale nu contribuie diaspora. A zis ca a conservat capitalul politic al partidului. Se refera la ala din 2016 probabil ca din Mai a pierdut 800 mii de voturi. E halucinant sa il auzi vorbind, cred ca i-au aratat alte rezultate pe prompter. Omul e un zombi politic deja, e nevoie de tratament psihiatric, daca el vede o victorie in dezastrul de ieri maine o sa vrea sa il credem ca e Napoleon. USR ul trebuie sa il ajute sa mearga la loc linistit si cu verdeata si sa isi puna niste lideri seriosi si cu CV ul curat ca vin alegeri grele anul viitor. Daca nu vor ca depasirea pragului electoral sa fie viitoarea performanta. Si sa se debaraseze de stilul asta de conducere smenar. Barna a facut bani safe, i-a albit prin intermediari si la fel joaca si in politica, incvearca sa ne redea o imagine echilibrata si intelectuala de leadership in timp ce latraii de casa Caramitru Jr & Co ii fac treaba murdara. O sa transforme USR ul intr o adevarat aFerma a Animalelor cu niste porci mai egali decat ceilalti la adapostul unor dulai dispusi sa sfasie din oricine.
    Last but not least - ma bucur ca s-a plimbat prin tara in campanie chiar daca rezultatele arata ca a pierdut vremea. Bine ca nu si banii - sunt convins ca are niste decontari beton. In limita a 999999$ :) Curat legal.
    • +3 (11 voturi)    
      e vina lui ca... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:40)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      prostovanii voteaza Veorica? Credeam ca nu mai e nevoie de convingere din partea unui lider de partid ca romanii sa o detecteze pe desteapta natiunii.
  • -1 (43 voturi)    
    Asumarea responsabilitatii (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:47)

    lasa [utilizator]

    unui esec inseamna demisia din functia pe care o ocupa. Si din perspectiva careaia, cu gratie, a reusit sa faca praf turul I al alegerilor prezidentiale. Sa facem un mic calcul 37%+14%=51% pentru Iohannis, daca nu ar fi candidat Barna.
    Eu sunt votant convins al USR, dar pozitia lui Barna m-a facut sa ma distantez.
    romanii NU mai vor un regim TOTALITAR, asa ca presedintele de o parte, premierul de lata paarte, dar in consens.
    Dl Barna nu are carisma de lider, nu are discurs de presedinte de tara, probabil ca nu are nici experienta necesara.
    Mai, copii, nu va amagiti in fumigene, va mananca oamenii PSD cyu fulgi cu tot.
    Acum trebuie sa o mai suprtam pe analfabeta aia inca 2 saptamani.
    Ia, ganditi-va mai bine: ce semnal ar fi dat Romania in UE daca iesea dreapta din primul tur?
    • -3 (13 voturi)    
      Corect, nu emana nimic. (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:08)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Si eu as vota USR la parlamentare, locale, dar cand vine vorba de Barna...

      Pare un oportunist, genul de manager de corporatie, cu manecile suflecate, care te abureste, vorbeste repede si cu spume la gura, folosind mari despre excelenta, performanta, promovari, bonusuri, insa tot ce vrea e sa nu pleci si sa stai sa-i muncesti, ca si-a luat pamant in Pipera si trebuie sa isi termine vila.
    • +3 (5 voturi)    
      habar n-ai de lege! (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:33)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      51% n-a fost nici macar PREZENTA la vot!!
  • +2 (42 voturi)    
    Meritrocratie ? Da dar pana la mine (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:48)

    micul_licurici [utilizator]

    Pai cum iti asumi domnule Barna "intreaga responsabilitate" daca nu iti dai demisia.

    Asta asteptam de la aceasta conferinta de presa. Cat de eleganta ar fi fost o demisie acum...
  • +2 (46 voturi)    
    cuvinte goale de continut (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:49)

    toro [utilizator]

    Adrian Nastase: "Imi asum raspunderea pentru dimensiunea 'politica' a privatizarii PETROM"
    Victor Ponta: "Imi asum intreaga responsabilitate ca prim ministru ..."
    Liviu Dragnea: "Eu îmi asum orice risc! Se pare că nu au rezistat mulți"
    Tudorel Toader: ”Îmi asum tot ceea ce eu am făcut”
    Carmen Dan, in cazul politistului ucis: "Imi asum absolut tot ceea ce e de asumat. Nu fug de raspundere"
    Colonelul Paraschiv: "Îmi asum faptele mele și ale subordonaților, dar mi se pune în cârcă un colaj de imagini"
    Dan Barna: "Îmi asum întreaga responsabilitate pentru acest obiectiv pe care nu l-am atins."
    • +7 (13 voturi)    
      da, evident (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:13)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui toro

      cu alte cuvinte si el este la fel ca toti ceilalti, el de vina ca nu a comunicat si nu a castigat un scrutin, ceilalti ca au dat drumul la violatori si criminali sau au batut oameni nevinovati. dar sunt la fel deci hai sa-i lasam pe astia care sunt mana in mana cu mafia doar pentru ca si ceilalti au pacate. foarte inteligent, perfect logic. /s
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:18)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui toro

      și ce are sula cu prefectura?
    • +7 (13 voturi)    
      Diferenta (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:00)

      IosifV [utilizator] i-a raspuns lui toro

      La Dan Barna, e vorba de partidul propriu. La toti ceilalti, e vorba de Romania.
  • -2 (42 voturi)    
    Pai si Dragnea isi asuma toata responsabilitatea (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:51)

    clint [utilizator]

    pentru faptele penale, doar ca nu voia sa intre la puscarie...

    Nu prea inteleg asta la politicienii nostri: isi asumi responsabilitatea, dar nu vrei sa suporti nicio consecinta.

    Oricum asta imi intareste convingerea ca Barna nu era cel mai in masura sa conduca USR.
    • +7 (13 voturi)    
      ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:20)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui clint

      repet: ce are sula cu prefectura?
      cum poți să pui în balanță afacerile teldrum, ale unui infractor dovedit, cu eșecul unui candidat la prezidențiale?

      asta dă o bună măsură despre locul încare ne putem șterge cu convingerea ta!
      • +4 (10 voturi)    
        Ei, de fapt, psdistii astia... (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:55)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        vopsiti ar dori sa dispara USR-ul, sa dispara Barna, apoi sa dispara si PNL-ul, ca sa ramana doar ei la putere.
        Vad o multime de postaci cerand demisia lui Barna.
        Duceti-va mai si votati-o pe veorika, daca asta doriti, nu o mai dati la intors.
        La urma urmei, psd ar putea sa ramana etern la guvernare, la ce ne mai trebuie alegeri ?
        Asta-i logica psd.
        • +6 (6 voturi)    
          ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:03)

          dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          mulțumesc. e reconfortant să întîlnești și cîte o opinie reală, în haznaua asta de postaci!
      • -4 (8 voturi)    
        Uite ca pot... (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:02)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        Nu a zis nimeni ca cele 2 personaje sunt echivalente ori ca Barna e un infractor ca Dragnea, ori ca intr-o alegere directa nu ar fi raul cel mai mic...

        Doar ca din '90 pana acum vad doar oameni care nu isi asuma nici cel mai mic esec, nu vor sa suporte consecintele, vorba aia "la placinte inainte, la razboi inapoi".
        Cati si-au asumat in '90 ca sunt niste comunisti de infecti?
        Niciunul... toti spuneau "eu mi-am vazut de treaba...".

        Altfel, sterge-te unde vrei cu ce vrei.

        Reflexul violent la o postare care se voia a indemna la reflectie nu face decat sa imi intareasca spusele, evident cu un gust amar.
        • +4 (6 voturi)    
          ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:02)

          dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui clint

          bine, mă bucur că poți (așa au spus și pesediștii, prin gura lui rădulescu mitralieră), dar pentru a mai atenua "reflexul violent", ca să nu rămîi cu o impresie greșită (și amară), am să încerc să-l explic:
          dan barna nu este angajatul statului român, ci președintele unui partid independent. sa-i ceri demisia, înseamnă să ai o calitate care să justifice asta. ești cumva membru usr? atunci folosește canalele interioare ale partidului. sînt sigur că se discută și posibilitatea asta în usr, nu e nevoie să-i ceri demisia pe hotnews!
          altfel, în ce calitate i-ai cere demisia?

          pe de altă parte, există oameni aflați în slujba statului (deci a noastră, a tuturor cetățenilor), care nu doar că au dezamăgit/nu și-au făcut treaba, dar au mințit, iar minciunile lor au costat vieți!
          de ce nu ceri demisia acestor oameni?
          un asemenea om este raed arafat.
          prin urmare: de ce nu găsești o cauză validă mai bine, și nu ceri demisia lui raed arafat?
          ...în calitate de cetățean!
          • -3 (7 voturi)    
            Pai atunci te intreb si eu (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:22)

            clint [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

            numai membrii USR ii pot cere demisia ? Sau o dam ca Ceuasescu - "numai Marea Adunare Nationala a PCR ma poate judeca"...

            Evident ca nu il dau jos eu, si nici macar nu i-am cerut demisia. Este fix problema USR, al carui membru nu sunt, doar simpatizant, da' cu masura si cu multe intrebari deschise.

            Insa, ca simplu cetatean, pot sa imi exprim pe un forum dezgustul ( asociertea ta cu parlamentul, Ciordache/Nicolicea e cam fortata ). Daca ( crezi ) ca imi bagi pumnul in gura, nu o sa imi schimbi dezgustul in ceva mai bun, din contra.

            Nu stiu daca te incalzeste cu ceva, acelasi dezgust l-am simtit cand tinerii aia, USR-isti poate acum, umblau acum cativa ani cu pancarte gen "Privatizarea Ucide" ( era vorba de serviciul medical de urgenta ) si "Arafat presedinte" - a fost mare miscare pe Feisbuc. Asa ca nu te mai chinui sa ma asociezi cu PSD sau chestii din astea, pur si simplu ai gresit masa.

            Mai bine ai cauta despre groupthinking. Pe scurt, aderarea la o cauza nobila, in cazul asta USR, alte dati "Arafat Presedinte" si alte miscari antisistem nu te face automat mai bun insa iti da impresia ca ai apucat binele absolut de coada. Binele este o chestie subtila care scapa multora. Altfel, sa stii ca si Visinescu, si pupatorii de moaste, si mebrii galeriilor, au binele lor...

            Dar pana sa intelegi ce vreau sa zic, daca se va intampla asta, mai ai nevoie de niste dezamagiri, sa iti pui mai multe probleme si sa ai mai putine convingeri. Iar acestea, Cel putin dezamagirile, la cum stau lucrurile, vor veni din pacate negresit.
            • +5 (5 voturi)    
              ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:07)

              dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui clint

              "binele e o chestie subtilă, care scapă multora!"
              foarte bine zis!
  • -4 (14 voturi)    
    Nu era preferabil? (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:09)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Nu era mai bine sa fi mers sustinerea spre Johannis INIANTE?"
    Ce are de castigat USR-ul daca a ajuns Veorica in turul al doilea?!
    Evident ca PNL nu poate guverna singur, dar cui altcuiva decat pedesereului foloseste faptul ca v-ati pus bete in roate unii altora?!
  • +2 (18 voturi)    
    Paleologu i-a furat voturi (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:24)

    ursuz [utilizator]

    SI acum Barna sa demisioneze? E absurd.
  • -8 (16 voturi)    
    consultatul (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:25)

    falcosu [utilizator]

    Barna se da mare ca antreprenor: cică a fost CONSULTANT pentru fonduri europene pe programul POSDRU.
    A vamuit banii europeni (bani publici) care trebuiau sa merga direct în investitii, nu sa treaca prin firmele private ale unor „EXPERTI” in hartii/birocratie.
    CONSULTANTA= STUDII DE FEZABILITATE= FURACIUNI.
    • +5 (9 voturi)    
      Am mai auzit povestea asta rasuflata (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:56)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui falcosu

      Ce pacat ca e falsa, tovarase psdist.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:09)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui falcosu

      ah, da. iar tu ești de la dna!
      păi explică-ne atunci, de ce nu l-ați luat pe sus pe barna?! ce mai aștepți? :))))))
  • -8 (14 voturi)    
    Cu USR până la moarte ! (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Moartea USR-ului :)
  • -7 (19 voturi)    
    S-a băgat ca musca-n lapte... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:38)

    periscop [utilizator]

    Acest domn Barna. A luat din voturile lui Iohannis. Dacă nu participa la prezidențiale, nici n-ar mai fi fost nevoie acum de un tur doi...
    • +8 (10 voturi)    
      prostii!! (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:36)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Esti pesedist, asa e?
      Prezenta TOTALA la vot n-a fost nici macar 50% - deci cum "n-ar mai fi fost nevoie de un tur doi"?
      • -6 (6 voturi)    
        Nu sunt PSD-ist. Sunt sibian. (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:41)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Așa că știu prea bine câte parale face (sic!) acest domn B.
        • +7 (7 voturi)    
          ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:10)

          dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui periscop

          și eu sînt sibian. și pot afirma exact contrariul. sîc!
  • -2 (14 voturi)    
    Scapati de Domnul Caramitru si de aroganta! (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:40)

    Bav [utilizator]

    Eu nu fac politica. Anul acesta v-am votat deorece nu mai vroiam sa ajung in situatia in care ne-ati pus acum in turul doi de a vota varianta mai putin rea. Cei care v-am votat am dorit o schimbare si nu sa ne prefacem ca schimbam. Nu stiu daca trebuie sa va dati demisia, pe mine nu ma incalzeste cu nimic asta, dar cred ca trebuie sa faceti ordine in discurs, sa anuntati un program coerent, simpla lupta antipsd nu e suficienta. Scapati de Domnul Caramitru, e o buba neagra pe imaginea aliantei. Domnul Cilos are toata sustinerea si trebuie sa fie mai vizibil. Analizati oamenii din teritoriu aveti cativa oportunisti cu imagine proasta in conducerile locale.
    S-a creat o speranta pentru noi, haideti sa nu o spulberati. Parlamentarele si localele sunt o miza mai importanta decat prezidentialele.
  • +8 (14 voturi)    
    bugetarii, jandarmii si alti pilosi nu voteaza Bar (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:42)

    MG [utilizator]

    bugetarii, jandarmii si alti pilosi nu voteaza Barna. Daca s-ar scadea aceste voturi de la veorica, individa ar ramane cu 5% pensionari dezorientati
  • +10 (12 voturi)    
    Nu e mare drama... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:45)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    USR trebuie sa se mentina in continuare pe pozitii pentru parlamentare. La votul pentru prezidentiale exista multi care desi au sustinut USR ca partid il prefera pe Iohannis ca presedinte (si cazul subsemnatului). La europarlamentare a fost un rezultat in procente de aproximativ 27, 22, 22 (partide) iar acum 36, 23, 14 (presedinte). Veorica a ramas cam cu aceeasi armata de clienti fideli, doar ca Barna a pierdut in defavoarea lui Iohannis care de altfel nu a fost un presedinte naspa avand in vedere ce parlament ostil i-a oferit romanii prin 2016.
  • +4 (16 voturi)    
    Barna sa ramana presedinte (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:46)

    alex.spanu [utilizator]

    USR trebuie consolidat, nu e nevoie de noi lupte pentru putere acum.
  • -6 (16 voturi)    
    Demisia ! (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:47)

    MenInBlack [utilizator]

    .
    • +2 (10 voturi)    
      Ai vrea tu. (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:58)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Du-te linistit si voteaza pe cine oi vrea tu.
  • +4 (16 voturi)    
    sansa (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:51)

    revo [utilizator]

    exista si votanti care si-au zis: n-are nicio sansa, de ce sa il mai votez. Si au votat Iohannis.

    Iohannis ne-a demonstrat un adevar crud: absoluta inutilitate a presedentiei. Cu sau fara Iohannis, este acelasi lucru pentru tara, mai putin cheltuielile. Daca puneam in geam, la Cotroceni, o momaie din coceni de porumb, ar fi fost la fel de eficient.
    Americanii sunt mai destepti, au un presedinte care este si reprezentantul oficial, si seful executivului si responsabilul cu politica externa. Ar trebui sa invatam de la ei macar acest lucru.
  • -5 (13 voturi)    
    Proverbul "prostia si domnia e costisitoare" (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:56)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...dc Barna era de la inceput de partea lui Johannis, astazi nu mai era turul 2/doi, ci iesea invingator din turul unu. Neparticparea la guvern al USR-lui, a fost aspru pedepsit de electorat.
  • -4 (12 voturi)    
    La fel ca Dracnea, nu renunta la greu! (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:09)

    mircea112 [utilizator]

    Din acelasi material ca Veorica si Dracnea. Nu isi da demisia cand e "greu". Bai Daniele bah, greuul esti tu bah! Du-te ca a bagat la Alba niste fonduri Europene si le fura PSD si PNL pana ajungi tu bah!
  • -4 (14 voturi)    
    I-a învins „sistemul” (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:10)

    Tescovin [utilizator]

    „Îmi asum responsabilitatea dar nu demisionez” este exact ceea ce zic și fac de aproape 30 de ani cei de la PSD, PNL, PDL, UDMR, ȘAMD. Pe ăștia de la USR nu i-a învins sistemul, pentru simplul motiv că ei sunt parte a sistemului.
  • -5 (13 voturi)    
    S-a fofilat (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:12)

    costyctin [utilizator]

    De la guvernare, dupa ce s-a batut cu pumnul in piept ca de-l votam la europarlamentare da jos tot ce e PSD.
    Acum a incercat aceeasi strategie dar lumea n-a mai pus botul. Cat sa-l mai voteze ca sa nu faca nimic?
  • +11 (17 voturi)    
    De unde si pana unde demisia? (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:15)

    IosifV [utilizator]

    USR e un partid foarte mic dar cu o prezenta si lupta puternica impotriva sistemului.
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:12)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

      cum de unde? s-a dat ordin pe unitate, să iasă postacii psd la atac. n-ai observat?
  • +3 (9 voturi)    
    Boss, nu ai stofa de lider (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:21)

    Ord [utilizator]

    iar cei ce te-au votat in primul tur (inclusiv eu) o faceau doar sa nu intre Vio in finala.
  • -2 (10 voturi)    
    Asomarea cantidatului! (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:42)

    tahomir [utilizator]

    Daca e asomat i se iarta, se vorbeste decat de bine, se bea niste tuica fiarta cu intreaga echipa, se zice la mai mare, ce bun e cantidatu, sa ne traiasca in starea in care e!
    Sau era asumare? Nu mai merge dexuonline, sper sa nu incurc actiunea.
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:14)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      cetățene turmentat, mi-ai plăcut de data asta. ai fost sofisticat, nu ca restul postacilor. hai, totuși să nu confundăm elitismul cu etilismul!
      • -4 (6 voturi)    
        draga DD ( doamne doamne) (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:27)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        Vezi matale de cele sfinte ,mai incearca la babele pupatoare de moaste si votante de PSD .
        Cu alte cuvinte postac e mama dumitale, care o fi si aia, gangbang cred. Sau big-bang?
  • -3 (11 voturi)    
    Prezidentiale vs europarlamentare (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:43)

    Pepi [utilizator]

    La europarlamentare lista fost deschisa de Ciolos (PLUS). Rezultatul: 22,4%, Diaspora: 43.9%
    La prezidentiale a candidat Barna (USR). Rezultatul: 14.9%, Diaspora: 27.7%
    Fara comentarii.
    • +1 (1 vot)    
      compari mere cu pere (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:34)

      indaco [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

      partide cu candidati. Tot Barna a condus partidul cand a obtinut scorul bun la europarlamentare.
      • -1 (1 vot)    
        Conducerea si candidatura sunt diferite (Marţi, 12 noiembrie 2019, 8:49)

        Pepi [utilizator] i-a raspuns lui indaco

        Intr-adevar, dar nu a candidat.
        La europarlamentare Ciolos (PLUS) a demonstrat ca este o adevarata locomotiva si ca e comparabil cu PNL si Rares Bogdan.
        La prezidentiale Barna nu s-a putut ridica la nivelul lui Iohanis.
  • -3 (11 voturi)    
    tipic ...... (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:00)

    iuflo [utilizator]

    domnule barna daca vii cu scuze ca nu te dai la o parte la greu esti mai penibil decat ma asteptam si regret ca te-am votat!! usr nu mai are voie sa spuna de aici incolo ca vrem o tara ca afara caci acolo afara la care se refera doar din vorbe cand pierzi iti dai demisia......la noi nu..... macar pnl asa inca cu multe pe cap a avut taria si l-a demis pe acela de la cultura cu plagiatul.........imi pare rau ca prin acest gest de a te crampona de functie te asemeni si mai mult arunci partidul si alianta in penibilul psd-ist.......
  • -3 (7 voturi)    
    cam PSD-ist argumentul (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:11)

    dessik [utilizator]

    nu este "un lider care renunță când dă de greu". Parca am mai auzit textul asta, din cealalta tabara.

    Nu insist ca ar trebui sa-si dea demisia, dar ar trebui sa organizeze alegeri interne si sa lase partidul sa decida daca mai doreste sa fie condus de Barna. Dar Barna a fost baiat destept si a facut alegerile interne cu cateva luni inainte de prezidentiale. Cum putea partidul sa faca o alegere sincera atunci?

    E cam insetat de putere Barna asta.
  • -4 (8 voturi)    
    ASUM (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:16)

    CalinTarta [anonim]

    Din aroganta a pierdut si tot nu se lasa de aroganta.

    de cand a aparut cuvantul "asum" in limbajul uzual al romanului imi vine sa ma dau cu capul de pereti.

    ASUMÁ, asúm, vb. I. Tranz. A lua ceva asupra sau pe seama sa; a se angaja să îndeplinească ceva. A-și asuma o răspundere. – Din fr. assumer, lat. assumere.

    Asumarea prezuma indeplinirea unui obiectiv dupa parerea mea, nu acoperirea oricarei greseli. EX: imi asum ca vom termina lucrarea asta pana la data x.
    • +1 (1 vot)    
      cred ca e corect (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:31)

      vladm9 [utilizator] i-a raspuns lui CalinTarta

      A lua ceva asupra sau pe seama sa;

      Nu a cautat vinovati, oamenii invata din greseli.
      USR-Plus trebuie sa invete de la alegerile astea.

      A fost un esec, dar a fost un rezultat bun.
      - PSD e un partid foarte mare.
      - PNL si Iohannis sunt parteneri strategici
      - Majoritatea campaniei a fost impotriva PSD.
  • -3 (7 voturi)    
    Barna, te-am votat! (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:19)

    Zelon [utilizator]

    intrucat ai pierdut accederea in turul II exact pe mana ta, hai, at ease, executarea!
  • -3 (9 voturi)    
    Daca voi nu ma vreti, eu va vreau (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:40)

    Razvan_M [utilizator]

    Domnul Barna ar fi meritat un popor care sa-l voteze cu mai mult spor. Aparent, romanii nu sunt acel popor. Suntem prea inapoiati pentru un Lider atat de Genial.
    • -4 (6 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:55)

      Reticentul [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

  • -2 (8 voturi)    
    E decent ce au reusit (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:58)

    Petrul [utilizator]

    Dar...asteptam o demisie eleganta a lui Barna din fruntea USR. Asa se face in Europa cand esti cu 35% sub scorul partidului. Fara suparare sau resentimente.
  • -4 (6 voturi)    
    Cu Barna-n frunte e precum cu barna-n ochi (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:19)

    KTerinca [utilizator]

    Eu imi asum
    Tu iti asumi,
    El nu-si asuma.
    Doar o spune, la fel ca toti ceilalti politicieni de ca...t.
  • -4 (6 voturi)    
    Barna sa recunoasca, nu are carisma (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:22)

    Dalinar [utilizator]

    Ciolos Presedintele USR si la anul face praf psd.
    Lucru bun, Pavi nu are nici o sansa, se caina ea si se viata peste tot, dar tzatza asta analfabeta trebuie sa ajunga la coada vacii, unde ii este si locul, dealtfel.
    • +6 (10 voturi)    
      ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:20)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      ...alt specialist în carismă! :)
      ai vreun detector de carismă, sau cum te-ai prins?
      • 0 (4 voturi)    
        Ponta are mai multa carisma (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:34)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        Barna e un fel de Terminator printer politicieni.
  • +3 (9 voturi)    
    pai nu prea (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:13)

    domnescu [utilizator]

    eu nu prea vad ca isi asuma din ce spune si expresie etc
    pare ca nu a invatat nimic
  • +1 (3 voturi)    
    Sa nu demisioneze (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:07)

    cuculea [utilizator]

    Ar da satisfactie mafiei psd si tuturor infractorilor care urasc USR.
  • +2 (4 voturi)    
    progres (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:28)

    Dedalus [utilizator]

    De castigi ori pagubesti, tot negustor te numesti! :-)

    Romania are nevoie de USR, asta e clar. Cum anume ar trebuie sa reinventeze pentru a castiga la parlamentare, e o intreaga poveste.

    Dar nu are legatura persoana lui Barna cu aceasta reinventare.