Peste 400 de voturi pentru Kelemen Hunor în Teleorman, unde trăiesc 18 maghiari

de MH     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2019, 12:07 Actualitate | Esenţial


Kelemen
Foto: Facebook
Candidatul UDMR la alegerile prezidențiale, Kelemen Hunor, a obținut în Teleorman 433 de voturi la scrutinul de duminică, deși în județ trăiesc, potrivit recensământului din 2011, doar 18 etnici maghiari.

Kelemen Hunor a obținut și duminică sute de voturi în județul Teleorman, la fel cum s-a întâmplat și la alegerile europarlamentare din luna mai, când UDMR a câștigat 669 de voturi.

În primul tur al alegerilor prezidențiale, candidatul UDMR a obținut în județ 433 de voturi. Potrivit celui mai recent recensământ, din 2011, în Teleorman trăiesc 18 etnici maghiari.

La alegerile prezidențiale, în județul Teleorman au votat 155.329 de persoane, din care 20.083 au fost înscrise pe listele suplimentare. Cele mai multe voturi au fost direcționate către candidatul PSD Viorica Dăncilă, care a reușit să acumuleze din județul natal 72.006 de voturi, fiind urmată de candidatul PNL Klaus Iohannis, care a obținut 45.840 de voturi.

În Teleorman, candidatul USR-Plus Dan Barna nu s-a aflat pe al treilea loc, așa cum s-a întâmplat în clasamentul național, ci pe al patrulea, cu 9.987 voturi. Locul trei i-a aparținut lui Mircea Diaconu, care a strâns din județ 10.238 de voturi. (Sursa: Mediafax)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6796 vizualizari

  • +3 (19 voturi)    
    prea putine voturi pt acest gentleman (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:12)

    eucomentez [utilizator]

    Hunor Kelemen a luat prea putine voturi fata de calitatea campaniei si a programului electoral prezentat de dansul. Motivul e probabil rasismul promovat de presa centrala, care face ca romanii sa nu asculte mesajul candidatilor minoritari.
    • +6 (10 voturi)    
      Lol (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:26)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Sunt convins ca daca Elek Levente (vicepresedinte USR) sau un alt candidat de bine de etnie maghiara ar fi scos la inaintare de un partid mainstream, ar primi peste un milion de voturi.

      Kelemen e un hot ordinar iubitor de hotii si livache, d-aia nu-l suporta lumea si totusi a primit voturi in teleorman. N-are nimic de-a face cu etnia.
    • +6 (8 voturi)    
      Ce este si mai trist, (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:37)

      holdup [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      e ca le a luat si din greseala...la fel ca data trecuta, analfabetii au pus stampila unde au apucat, confundand siglele destul de apropiate ca aspect, cea a psd fiind si pe a doua pagina, nu prima...
      • +4 (4 voturi)    
        dar (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:36)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui holdup

        unii vorbesc di doi neuroni. Vecinul meu, satul de prostia politicienilor romani l-a votat pe Hunor. .. pe de alta parte, eu ii dau dreptate doar putin , asa incat stampila mea a mers in directia viitorului..
    • +2 (2 voturi)    
      bre (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:32)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      mai usor cu rasismul pe scari ca ungurii nu sunt o alta rasa :))
  • +3 (9 voturi)    
    Doamne.......... (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:21)

    CetateanulRoman [utilizator]

    vreti sa spuneti ca secuii se trag din teleorman...!?!?!?!
    Glumesc - nu m-am putut abtine

    Probabil e vorba de urmasii unor familii deportate.
  • +1 (7 voturi)    
    Si ce? (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:44)

    Lok [utilizator]

    La cat de slabi sunt ceilalti, nu imi este de neconceput sa il voteze etnici romani.
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:32)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ah, cît de tare a fost kelemen, față de "ceilalți"!
      totuși, trebuie să recunoști, cel mai tare a fost atunci cînd a votat cot la cot cu pesediștii pentru măcelărirea legilor justiției! aproape la fel de tare ca ciordache!
      ...și n-a cerut în campanie decît respect!
      • 0 (0 voturi)    
        A cerut ceva legal. (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:53)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        Nu a iesit. Personal inca mi se rupe de drama aia.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:29)

    dumnezeu [utilizator]

    de ce ne mirăm? pesediștii se recunosc între ei, indiferent ce limbă folosesc!