SONDAJ La cald: Cum intenționezi să votezi la următoarea rundă a prezidențialelor, comparativ cu primul tur?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2019, 10:51 Actualitate | Esenţial


Sondaj turul 2 - prezidentiale
Foto: Hotnews
Primul tur al prezidențialelor s-a încheiat cu o victorie clară a lui Klaus Iohannis, care se va confrunta în turul al doilea cu Viorica Dăncilă. Dan Barna, care spera la poziția secundă, a înregistrat un eșec, ceea ce a declanșat reacții diverse în rândul susținătorilor săi - de la dezamăgire profundă la decizia de a vota Iohannis în următorul tur.

  • Sondaj HotNews.ro: Cum vei vota în turul doi al prezidențialelor, comparativ cu primul tur?

(Notă: Acest sondaj nu are valoare sociologică. El poate fi util pentru a compara propria dvs opțiune cu cele ale altor cititori HotNews.ro.)





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















28629 vizualizari

  • -2 (26 voturi)    
    Imi anulez votul (Luni, 11 noiembrie 2019, 10:55)

    Soljenitin [utilizator]

    Imi anulez votul. Ca sa nu fie furat.
    • 0 (8 voturi)    
      cea mai proasta idee, practic votezi Dancila (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:20)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      care e diferenta daca pui pe candidatul dorit si apoi ti-l fura cineva sau daca iti furi singur caciula anuland votul?
    • +2 (6 voturi)    
      2019 (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:36)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Asta cu anulat votul e depasita.
      Votati ceva dar votati!
    • -1 (3 voturi)    
      Am votat Barna (Marţi, 12 noiembrie 2019, 8:20)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      având in vedere , 1 din 4 au votat Dancila ne meritam soarta , sa ii ajutam, Votați Analfabeta.
  • +23 (25 voturi)    
    Bataia pestelui (Luni, 11 noiembrie 2019, 11:02)

    ady77 [utilizator]

    E anul viitor, la locale si parlamentare.

    Acu e doar o formalitate pentru Dl. Iohannis.

    Daca tanti Veorica era pe locul 3, puteam sa zicem "pa " la PSD, dar asa se vor mobiliza pentru la anul.
    • +11 (11 voturi)    
      aceeasi strategie (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:24)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      au avut si la alegeri 2016, au iesit cu un an mai devreme de la guvernare dupa ce au facut prapad, l-au lasat pe ciolos sa-si rupa capul cu dezastrul in timp ce ei au stat doar pe la TV sa arate cu degetul ca ce rau merge tara...(prostimea oricum nu are memorie lunga sau logica si a pus botul ca tehnocratii ce abia au venit la guvernare sunt de vina) iar apoi au castigat detasat cu un ranjet mare pe fata, la fel si acum, intr-un an lumea va uita ca s-au ocupat doar de averile lor si de mazilirea justitiei timp de 3 ani..si ii va vota din nou ca vb aia, promit frumos la tv
      • +2 (2 voturi)    
        de asta imi e teama si mie (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:13)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alex34

        este fix aceeasi tactica!
    • +2 (2 voturi)    
      Voi considerati formalitate (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:00)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Un tur 2 fara PSD in urma cu o saptamana
      • +2 (2 voturi)    
        in 2024 NU va mai fi P$D pe buletinul (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        de vot !
        ca asa este Normal ! O Romanie Normala fara P$D !
        • 0 (2 voturi)    
          Ai perfecta dreptate (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:42)

          Observatory [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          din păcate trăim intr-o tzara anormala....după 73 de ani de. Omunism sa continui sa votezi aceiasi incompetenți ?
          Deci marea majoritate a electoratului , este prost sau inconștient ...dar tipical românesc
          Sa lungimea k...aceleași gloabe
  • -3 (19 voturi)    
    Am Votat KWJ - Voi Vota KWJ (Luni, 11 noiembrie 2019, 11:02)

    un domn [utilizator]

    Bârna n Ochi putea fi Vice Premier in locul Turcanei Moscovite iar la Prezidențialele Următoare KWJ ii preda Elegant Mandatul ! Sica Mandolina ever nu va fi prezidențiabil deoarece este dovedit Kkrau 2.o
    • -5 (15 voturi)    
      Votantii KWJ au bagat-o pe Dancila in turul 2! (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:06)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca ar fi avut macar 10% minte, votantii KWJ l-ar fi votat pe Barna ca sa nu intre Dancila si PSD in turul 2! Asa, ei practic i-au dat sansa lui Dancila sa intre in turul 2 votand-ul pe KWJ care ar fi intrat in turul 2 si fara votul lor, doar prin masinaria de partid!
      • +6 (16 voturi)    
        Dacă votanții Barna ar fi avut minte (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:27)

        BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Și ar fi votat Iohannis nici măcar nu am mai fi fost nevoiți să mergem în turul 2, iar PSD-ul ar fi suferit cea mai mare înfrângere din istoria acestuia ...
      • +5 (9 voturi)    
        "dacă şi cu parcă..." (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:28)

        MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Cioloş intra în turul doi şi avea mari şanse să fie Preşedinte, şi încă unul agreat şi aici şi afară.
        Bşsescu îl susţinea pe Cioloş, Paleologu ceda 6%, nu intra în campanie, usrplus vota integral Cioloş....dar voi : Batman.-Batman !...
        Unde nu-i cap, vai de picioare, aţi pierdut tot capitalul politic caştigat la europarlamentare şi l-ati făcut cadou indirec la PZD. Acum daţi vina pe sas... el e rău că voi sunteţi buni...nu merge aşa... Pană nu scăpaţi de gradina sereistă codlea, nu veţi mai avea coeziune în usrplus.... Jos Zbarna, jos Calamită, căutaţi oameni curaţi, educaţi, cu bun simţ şi capul pe umeri, aşa veţi reuşi... Cioloş sau nimic...ăsta e viitorul vostru. Restul e #rezist în... kko.
      • +2 (8 voturi)    
        Aceste legende urbane sau rurale (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        sunt de cine rostologite ? tocmai de cei care o voteaza pe Analfabeta in idea de a contura ce mare valoare are veorika ! atat puteti ? imi este mila de tine si cei care ti au impuiat capul cu asa ceva !
      • +2 (4 voturi)    
        Straniu! (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:05)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Ciudat, eu am impresia ca tocmai dumneavoastra, prin faptul ca nu ati sustinut un candidat comun al Opozitiei, ati bagat-o pe Veorica in turul II!
  • -7 (27 voturi)    
    aha (Luni, 11 noiembrie 2019, 11:23)

    freestyle [utilizator]

    peste 50% useristi pe aici. I want to break free.
    nu mai vedeti voi peste 20% voturi. 10-15% asta este marja. si asa este mult.
    • +10 (12 voturi)    
      tu ai doar un vot (Luni, 11 noiembrie 2019, 11:35)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      nu mai generaliza,va temeti cumva ca votantii USR nu vor veni la vot in turul 2,uhmm?:-)
      • -5 (5 voturi)    
        chiar ai gafat amarnic (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:31)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui john06

        @john06 nu ii P$Dist ( dupa spusele lui ) insa te arunci ca musca in lapte cu acuzatii !
    • -2 (6 voturi)    
      Acum un An (Luni, 11 noiembrie 2019, 11:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Aveai Alta Opinie din ce îmi aduc Aminte
      • +3 (5 voturi)    
        sigur? (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:27)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ma indoiesc.poate am spus ca apreciez faptul ca la USR au luat o decizie clara pe care au exprimat-o public cu privire la referendumul pentru familie. Nicusor Dan a vrut sa ramana asa cu fundul in doua luntri. asta nu inseamna ca sunt si de acord cu ideologia lor, aia care o mai fi. la PNL numai Orban a avut curajul sa se exprime public. partidul nu. si o spun acum m-am saturat sa tot votez cu dreapta stangii.
        • +2 (2 voturi)    
          aha (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:59)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          ai revenit, deci nu m am inselat !
          asdar NU pune rahatul pe ventilator ! gaseste o Constructie care Poate sa o Fortifici NU iti bate capul cu ce este cauza pierduta ! ( ma refer la Barna N Ochi )
  • +8 (12 voturi)    
    greu (Luni, 11 noiembrie 2019, 11:42)

    CIP03 [utilizator]

    Nu mai sunt sanse pentru USRPLUS sa sara de 15%, la parlamentare si locale nu pot vota cei care sunt in afara resedintei - adica 1.5 milioane care au votat acum (probabil majoritate USRPLUS si PNL!

    Si PSD are o masinarie in rural de produs voturi, care la locale si parlamentare va fi reactivata, acum PSD doar isi incarca bateriile, presedinetele nu este o miza.

    Romania e condusa de locale si parlamentare sa ne fie clar, acolo unde USR nu poate !

    Cel mai probabil voturile vor fi la egalitate 35% PSD si 35% PNL, 15 USRPLUS, 5% UDMR, 5% PMP si 5% alte partide
    • +4 (6 voturi)    
      Da (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:30)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

      Pai ideea oricum era pt locale sa faca alianta cu PNL sa le ia cat mai multe primarii chiar si in Sud si Moldova psd-istilor.. apoi mai scazi un pic psd-ul daca nu mai ai 70% din primarii ;)
    • +1 (1 vot)    
      Sondaj extrapolat la Turul II. (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:52)

      m.cobzaru [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

      Songaj extrapolat la Turul II
      Rezultatele de la primul tur. extrapolate la turul II dau:
      - Prezenta la vot = 6.744.265 votanti;
      - Procent fata de votantii de la primul tur =73,42 %;
      - Votanti pentru KWI - 4.233.767 voturi = 62,78 %;
      - Votanti pentru VVD - 2.510.498 voturi = 37,22 % ,
      Total votanti 6.744.265. =100,00 %
      Rezultatele finale, pot fi influentate de intensitatea campaniei de pana la turul II.
  • +3 (9 voturi)    
    Hotnews (Luni, 11 noiembrie 2019, 11:52)

    1anonim [utilizator]

    ..v ati lamurit ca statisticile voastre sunt mincinoase... de ce mai continuati? Nu ajutati realitatea, doar o ajutati pe veorica..
  • +1 (11 voturi)    
    Votez Eu (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:02)

    Maxim Costel [anonim]

    Ma voi vota pe mine , consider ca sunt mai bun decat cei 2 rămași în cursa !
    • +4 (4 voturi)    
      Frumos Scris (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Maxim Costel

      inseamna ca Valorizarea Ta o vei valorifica in 24 Noiembrie 2019 ! e bine ca incepi schimbarea cu propria persoana !
  • -6 (16 voturi)    
    votat barna - votez dancila (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:23)

    Itsoc [utilizator]

    de ce? pentru ca intre o leguma care n-a facut nimic 5 ani ci doar a petrecut prin vacante si a ignorat cu totul poporul roman si una care desi proasta s-a preocupat si a marit salarii si pensii, prefer s-o votez pe a doua. Dancila are mai multe oua decat Planta de la Cotroceni.

    In 2000 am votat Iliescu ca sa nu iasa Vadim dar poate ca era mai bine cu Vadim, acum nu voi mai face greseala aia. Votez Dancila!
    • +1 (3 voturi)    
      Barna N Ochi este Conserva Ciolos (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      plantata de Motocicleanu de cel putin un deceniu ! asadar NICIODATA nu ai avut intentia de a Vota Dreapta ! ci doar Surogat de Dreapta Construit de P$D pentru un joc de alba neagra ! Fain Gandit ! nimic te mai poate salva !
    • 0 (2 voturi)    
      "ouale" alea se numesc tatism, prostie si minciuna (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:28)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      promisiuni si suveici care fac sa para ca banii sunt pentru ceva cresteri sunt decontate prin inflatie, rate crescute si datorii pe termen lung (imprumuturi sau pensiile rezultatele din salariile neancorate in munca ale milioanului de bugetari) ....
  • -1 (9 voturi)    
    daca Jules Verne (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:58)

    OmniStudio [utilizator]

    ar fi contemporan cu Klaus, acum ar scrie un roman cu titlul
    "10 ani de concediu"
  • -4 (8 voturi)    
    Votul meu e simplu (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:59)

    galeo [utilizator]

    Votul meu e simplu:votez contra Werner...
    Chiar daca ar trebui sa votez euglena verde…

    Votul pentru multi va fi simplu: pro sau contra Werner
  • -4 (4 voturi)    
    Adio (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:40)

    UncleSam [utilizator]

    Nu votez in turul 2, au reusit sa refaca alegerile din 2000, ori raul mai mic nu mai votez. Sa se spele pe cap si cu Veorica si cu Somnorila.

    La anul au sa fure PNL si PSD in voie, USL-ul 2.0 are sa scape de USRPLUS. In fapt, asta au si vrut. Diaspora a fost redusa la tacere desi au votat 650.000, nu a contat cand Veorica cu 2 milioane de cretini in spate a marsat in turul 2.
    La locale o sa fie PNL/PSD iar la Parlamentare idem, intervine si erodarea de imagine din cauza guvernarii, nu o sa scoata PNL+USR 51% asa cum a prins in 2016 PSD+ALDE.
    Adio!
  • -2 (4 voturi)    
    chiar (Luni, 11 noiembrie 2019, 21:08)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Chiar nu deranjeaza pe nimeni ca klaus a pus-o pe dancila premier tocmai ca sa nu aiba probleme in a fi reales? s-a vazut la cat de "activ" a fost in campanie, cum si-a prezentat el proiectul de tzara. asta pe banii fraierilor. ca a costat cam scump!!!! nici macar atata bun-simtz nu a avut incat sa participe la o dezbatere electorala... aia de la europa fm

    stergeau aia cu el pe jos, de-aia nu a participat!


    sa-mi bag picioarele daca la nervi nu ma duc si o votez pe cotcodacila....
  • +1 (1 vot)    
    Deciziile personale au consecinte (Marţi, 12 noiembrie 2019, 14:32)

    Razvan_M [utilizator]

    Indiferent cu cine votam sau daca stam acasa. Ultimele dati cand romanii au stat acasa masiv a acaparat PSD-ul puterea aproape deplina. Au inceput cu primariile si consiliile locale si stim ce dezastru este in marile orase unde s-au inmultit gropile si s-au plantat panselute. Au continuat cu parlamentul. Si stim ce a urmat. Dintre toate optiunile pe care le-am putea avea, boicotul sau neparticiparea, atata timp cat suntem cetateni, sunt cele mai proaste variante.

    Ar fi bine sa ne maturizam. Este imposibil sa existe un candidat care sa ne multumeasca pe deplin. Uneori nici de noi insine nu suntem multumiti. Alternativa la alegeri este sa iasa niste multimi de oameni inarmati in strada si sa-si dea in cap pana castiga cineva si ia puterea cu forta. Dupa care si ala ar fi dat jos tot cu forta, intr-un ciclu care s-a intamplat in istoria noastra timp de sute de ani si s-a soldat cu o viata foarte dificila pentru majoritatea cetatenilor.