Dan Barna: Rezultatul nu este cel al exit poll-urilor, ci al numărării voturilor / Dacian Cioloș: Încă totul se joacă

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 10 noiembrie 2019, 20:52 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Captura video
Cu rezultatele exit poll-urilor dându-l pe locul al treilea, Dan Barna s-a declarat optimist în privința rezultatului final al alegerilor prezidențiale 2019. Și Dacian Cioloș a declarat că „încă totul se joacă”.

Dan Barna:
  • Am văzut rezultatele exit poll-urilor. Sunt rezultate care ne încurajează. Noi rămânem optimiști și încrezători pentru că în acest moment încă se votează.
  • Mulțumesc Diasporei pentru că a transmis acel mesaj, că implicându-ne putem schimba lucrurile. Este un record istoric fără precedent în Diaspora și asta ne dă încredere și speranță.
  • Mai este o oră de vot în Europa și mai sunt două ore în Marea Britanie și încă între șapte și zece ore în SUA. Sunt optimist asupra rezultatului final pentru că ultimele ore au arătat o tendință de creștere și vreau să le mulțumesc tuturor celor care au ieșit la vot
  • În stradă nu au fost văzuți decât oamenii USR-PLUS. Există o șansă foarte mare ca această mdoernizare a României este să se întâmple acum, nu peste cinci ani.
  • De aceea apelul meu către toți delegații din secții este să fie foarte atenți la număratul voturilor. Va fi probabil ca și la europarlamentare o diferență de câteva mii de voturi, într-o direcție sau cealaltă. Important e să fie numărat fiecare vot. Rezultatul nu e cel al exit poll-urilor, ci al numărării voturilor.
Dacian Cioloș:
  • Rezultatul dovedește că USR-PLUS este una din alianțele puternice ale țării
  • Încă totul se joacă. Ce am văzut aici nu ia rezultatul votului din diaspora







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16776 vizualizari

  • -5 (23 voturi)    
    Cinefilul (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:11)

    mitg [utilizator]

    Trebuia sa lase pe altcineva sa candideze, ca el e bun doar de citate penibile alaturi de mihai gadea.
    • -1 (11 voturi)    
      Dl Barna a facut tot ce a putut, nu trebuie blamat (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:58)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Daca USR-PLUS nu va avea candidat in turul 2, vina nu-i apartine dlui Barna, el are calitati si defecte ca oricare dintre noi.

      Doar ca unii au discutat, au evaluat, au votat si l-a acceptat pe dl Barna drept cel mai potrivit candidat din partea coalitiei.

      Mie nu mi se pare ca dumnealui era potrivit pentru acest rol foarte mediatic, desi e inteligent si dedicat.

      Au gresit toti cei care l-au impins in fata si care nu au reactionat cand dl Barna a inceput sa faca primele gafe, au acoperit si scandalul de la alegerile interne, nu au reactionat nici la dezvalurile Rise Project si au tot sustinut ca trebuie votat ca e cel mai bun cand de fapt devenise evident ca sunt niste probleme.
      • +2 (10 voturi)    
        Ai zau? (Duminică, 10 noiembrie 2019, 22:22)

        kthor7 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Eu zic altfel, Barna a ajuns aici pentru ca altii i-au acceptat capriciile si au muncit ca prostii pentru un infumurat cu aspiratii prezidentiale. Opozitia se vede ca e dezbinata. Barna nu-i bun nici de presedinte. Daca toti erau uniti, spuneau electoratului sa voteze Iohannis din primul tur si terminam si cu cheltuielile. Dar asta e! Infumuratii se cred si isteti. Si mai calca in picioare si democratia. Numai vorbele de ei.
      • -4 (12 voturi)    
        Barna nu trebuie blamat (Duminică, 10 noiembrie 2019, 22:32)

        4real [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Paleologu trebuie blamat. A impins PSD in turul 2. E multumit acum?
        • 0 (4 voturi)    
          De ce trebuie blamat Paleologu? (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:49)

          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui 4real

          Crezi că alegătorii lui Paleologu ar fi votat automat cu Bârnă dacă acesta nu ar fi candidat?
          Pe aceeași idee, de ce nu l-am blama pe Barna pentru că i-a furat lui Iohannis o victorie în primul tur de alegeri?
    • +3 (3 voturi)    
      Ce batuta (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:33)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      i-a tras veorica lui danut dupa ce usereii visau cai verzi pe pereti pt turul 2 insa ei n-au fost in stare nici macar sa ajunga acolo.
  • -4 (22 voturi)    
    Cinefilul (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:24)

    mitg [utilizator]

    Sa ne mai lase. A fost penibil din momentul zero cand a inceput cu citate din filme la mihai gadea in platou.

    Sa vina cineva mai de doamne ajuta din USR, Cosette Chicirau sau cum o chema. Are USR oameni mai de doamne ajuta.
  • +4 (28 voturi)    
    Dacian Cioloș: Încă totul se joacă (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:24)

    newlook [utilizator]

    Dacian Cioloș: Încă totul se joacă
    =======================
    Cica, pe la inceputurile fotbalului, undeva in Anglia, echipa A bate echipa B cu 26-0. Da, am zis bine, 26-0.
    Declaratiile dupa meci:
    - Antrenorul invingatorilor: Daca nu pierdeam timpul cu imbratisarile dupa fiecare gol, putea fi mai bine!
    - Arbitrul: Nu stiu sigur daca e 24-0 sau 26-0; cred ca de cateva ori am notat de doua ori pe foaie si de cateva ori am uitat sa notez.
    - Antrenorul invinsilor: Scorul NU reflecta realitatea de pe teren! (TaDam!) Golurile 9, 12, 16 si 22 au fost din offside.
  • 0 (18 voturi)    
    Totul se plateste (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:29)

    lasa [utilizator]

    De ce a fost nevoie sa divizati dreapta?
    De ce nu atti lasat sa curga lucrurile norma?
    Asa, atunci cand VA CONTA, pe viata si pe moarte, USR va fi in scadere fata de nesimtirea pesedista, in crestere.
    Va voi vota , din nou, dar schimbati discursul...
    • +6 (8 voturi)    
      USR nu e de dreapta (Duminică, 10 noiembrie 2019, 22:13)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      sorry
      • 0 (2 voturi)    
        corect (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:24)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Insa se da de dreapta si capteaza voturile celor "utili'.
    • 0 (4 voturi)    
      Chiar bună întrebare? (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:50)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      De ce a trebuit să divizați dreapta? Dacă Barna nu ar fi candidat, Iohannis ar fi câștigat din primul tur de alegeri ...
      • 0 (0 voturi)    
        si viceversa! (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:26)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

        daca omul vechi, uselistul Klaus s-ar fi retras....ehe...
        • 0 (0 voturi)    
          Am fi avut o prezență mult mai mică la vot (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:41)

          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Și un tur 2 Barna - Dăncilă ... Pentru că se pare că Barna n-am fost în stare să mobilizeze electoratul USR de la europarlamentare să-l voteze, darămite să mai mobilizeze și electoratul PNL să-l susțină ... Sau mai rău ar fi câștigat Dăncilă din primul tur ...
  • -1 (19 voturi)    
    calculele (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:31)

    feroviarul123 [utilizator]

    Chiar si cu erorile inerente, diferența este prea mare. Din diaspora Barna nu poate lua mai mult de 4 procente ( daca a luat 50% din voturile diasporei) . Din păcate iepurașii pzd și-au făcut treaba pentru care au fost angajați sa o facă, orice vot pentru actoraș sau marele literat practic s-au dus pentru analfabeta. pzd-ul supraviețuiește încă un an si la următoarele alegeri va câștiga din nou cu alde si pontaci. Păcat ca am irosit o noua șansă. Ne vedem la anul din nou în tranșee.
  • -3 (23 voturi)    
    da da da (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:41)

    Nevermind [utilizator]

    Esti penibil. Ai luat mai putin decat partidul la europarlamentare: 16% fata de 22%. Nu mai bine te intorci tu la bagat mana in fonduri europene? Sau acum sunt aprinse reflectoarele si proiecte pe bune nu prea stii sa faci?
  • +10 (10 voturi)    
    mmm (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:44)

    bogdan1477 [utilizator]

    Dinpacate si cu diaspora, daca diferenta e aia din sondaje, nu prea vad cum se poate recupera... In diaspora sun t de toate vro 8%, si mai mult de 4 n-au cum fi cu Barna...

    Ce e mai trist e ca v-a batut tuta aia analfabeta.... Poate pe viitor reusiti niste campanii electorale nitel mai profesioniste...
    • 0 (6 voturi)    
      Diaspoara, cat sa va mai salvam? (Duminică, 10 noiembrie 2019, 22:20)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      D c nu puteti sa va "salvati" singuri???
      Pana mea incercam dar trebuie sa ne ajutati si voi
  • +1 (9 voturi)    
    Barnacu (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:49)

    Cartisoara [utilizator]

    Barnacu va fi ca Geoana: se culca seara presedinte (al partidului) si dimineata se trezeste prostanac (i-au luat altii functia). Poate nu chiar asa dar oricum va fi mare mare mancatorie in partid
    • 0 (2 voturi)    
      :D (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      Tinand cont ca a luat sub scorul partidului de la europarlamentare, cam da.
      Ideal era sa fi iesit Diaconu in turul 2. Exact acelasi macel, daca nu mai rau, era in psd. Oricum iohannis iesea presedinte in final.

      Bine, ca sa se fi intamplat asta, votantii ar fi trebuit sa gandeasca logic si strategic, dar pe astia ii prostesti cu un sloganel sau o inimioara, dupa caz. La fel de prosti, doar ca unii se cred mai destepti.
  • +6 (16 voturi)    
    se poate (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:50)

    marchiza [utilizator]

    Avem aproape 700000 votanti in diaspora
    O pasarica mi-a spus ca Barna are pe la 50-60% in diaspora. Asta inseamna undeva pe la 4-4,5% in plus.
    Acum vine parte frumoasa, Veorica are pe la 5-10% in diaspora, asta inseamna ca va pierde procente, undeva pe la 1,5-1,8%. Bref, sansele sunt acolo si sunt destul de mari. "Mihaela Dragostea Mea" pentru cunscatori.
    • +5 (7 voturi)    
      Nu. Nu se poate (Duminică, 10 noiembrie 2019, 22:29)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui marchiza

      În America unde mai sunt 7 ore de vot Barna va avea un scor catastrofal. O bună parte din cei aproape 200000 de români din diaspora ce au votat la eferedumul pemtru familie din 2018 au fost din SUA. Campania USR cu Barna și Ghinea în frunte împotriva referedumului i-a alienat pe mulți oameni de aici. Oameni ce vor vota orice numai Barna nu.
    • +1 (1 vot)    
      pasarica (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:16)

      angrycloud [utilizator] i-a raspuns lui marchiza

      te-a mintit. imparte la jumatate ce ti-a spus pasarica
    • 0 (0 voturi)    
      Veorica il bate (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:36)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui marchiza

      clar pe danut la vreo 10 procente diferenta - aprox. 24% veorica-14% danut.
  • +5 (5 voturi)    
    Dl Barna... (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:04)

    Observatory [utilizator]

    pe parcursul dezbaterilor a demonstrat ca nu este genial , și are carente in calitate de conducator, plus ca nu a dat nici o explicație dosarele dubioase, nu a negat , cea ce a crescut in suspiciuni.
    Cu așa palmares nu putea câștiga .
    Partidul lui este vinovat, trimițând un candidat fără șanse !
  • +6 (6 voturi)    
    :D (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:10)

    ampersand [utilizator]

    Dan Barna arat-așa de bine de parc-ar fi viu!
  • +8 (8 voturi)    
    Rezultatul e mai prost decat exit-poll (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:04)

    Wheelwright [utilizator]

    Ar trebui sa invete Barna si USR ca o parte din ce au pierdut (fata de europarlamentare) vine din modul arogant cu care au tratat PNL-ul cand au facut aia guvernul si probabil si modul prost in care a raspuns la ancheta aia RISE, unde sunt convins ca nu e nimic penal, dar orice scandal te poate afecta.

    Sper ca USR-Plus sa inteleaga ca trebuie sa ajute PNL si PMP si cine o mai fii, sa guverneze fara PSD si sa creasca prosperitatea in tara asta si sa o aduca la normalitate, nu sa se viseze partidul numarul 1, ca si cum ar lua ei 51 % daca ar face alegeri anticipate peste 6 luni, ca nu e deloc asa.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e nimic penal, dar (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:35)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      a aratat ca omul a fost de fapt un arivist care a activat pe niste comisioane gretos de mari, la care niciun roman nu poate visa. Apoi, dupa ce si-a facut plinul, vine si le cere votul spunand ca ii ajuta sa scape de actualul status quo, care lui i-a umplut buzunarele... Pai nu prea tine, mai ales ca pana acum ati tinut sus stindardul alb al puritanismului luptei antisistem...

      Mai mult, justificat sau nu, noi romanii percepem domeniul fondurilor europene ca o zona destul de "gri". Nu degeaba noi folosim expresia "a prins niste fonduri europene", un fel de buchet al miresii pe care il iei in detrimentul altora, daca te ajuta niste baieti destepti. Barna fiind unul din ei...

      Daca ma intrebati pe mine, eu as trece peste toate acestea mai usor daca USR mi-ar spune clar, ce face el pentru mine, ca om al muncii, muls pe toate partile de sistemul de pomeni PSD, care ia de la mine si da altora. Ce vreau sa spune ca nu Barna e problema, ci, daca USR nu isi schimba traiectoria de la un partid anti-sistem la un partid clar al oamenilor care muncesc, care vor de ex. 25 de copii in clasa la scoala si nu 32 ca acum, si inca cateva lucruri de "quality of service" din partea serviciilor publice, pretentii profund justificate din calitatea de contribuitori masivi la buget pe care o avem si de iminenta imigratiei pentru multi dintre noi. Daca USR isi va rata sansa imensa deschisa de Dragnea, cu costuri mari pentru noi, atunci si Romania va mai rata o sansa odata cu ea, la fel cum s-a intamplat si cu CDR, poate ultima sansa sa nu devenim un stat esuat.
  • +4 (4 voturi)    
    Barna nu a fost alegerea cea mai buna. (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:19)

    clint [utilizator]

    Nu are carisma, pare un ciocoias de multinationala cu manecile suflecate, care te abureste pe tonul ala frantuzit sa-i mai muncesti pana isi termina el viloiul din Pipera. Si de fapt, cam asta si e... USR e o adunatura de tot felul de oameni, care dintr-o data par destepti si competenti doar pentru ca predica faptul ca PSD e raul absolut.

    Oamenii, astia care sustin USR-ul sunt prea orbiti, prea indarjiti, asa suntem noi romanii, idolatrizam totul, pana nu ne toarna cineva o galeata de apa rece in cap, nu iesim din transa. Hai baieti, acum e momentul sa vedeti realitatea, chit ca nu va convine...

    Asta pentru ca eu chiar imi doresc ca USR sa castige pe termen lung. Ideea e buna, mie mi se pare un fel de Solidaritatea din Polonia care se intampla dupa 30 de anii, dar depinde cine o va pune in aplicare si cu ce program ( altul decat mesajul anti-sistem care isi va fi atinsi limita ). Azi, "implementarea" cu Barna candidat a scartait. Sper ca USR sa se puna pe picioare pana la anul, caci daca castiga alegerile si intra la guvernare nepregatiti ( alaturi de PNL, desi complacerea in mejsaul anti-sistem le face orice alianta foarte dificila ), mi-e frica sa nu aiba soarta CDR-ului. Baieti, aveti un glont pe teava, impotriva PSD-ului. Pana acum considerati ca v-ati antrenat. Trageti-l o data bine, nu va grabiti, caci altfel, va mananca de vii Olgutele si Vioricile. Sau, daca nu m-am facut bine inteles, e posibil ca un scor bun la urmatoarele parlamentare sa nu le faca bine celor din USR, am mai vazut istoria asta.