Atmosfera la sediile de campanie ale principalilor candidați: Dan Barna, vizibil afectat după rezultatele exit-poll / Replica unui USR-ist: "Ne bate analfabeta aia"

de Redacția     HotNews.ro
Duminică, 10 noiembrie 2019, 19:22 Actualitate | Esenţial


Raluca Turcan, la sediul PNL
Foto: Hotnews
Atmosfera a trecut de la optimism la pesimism, duminică seara, la sediul USR-PLUS, după ce cele două exit-poll-uri indică un tur doi al alegerilor prezidențiale între Klaus Iohannis, marele favorit, și Viorica Dăncilă, reprezentanta PSD. La PNL atmosfera a fost relaxată, în condițiile în care singura necunoscută a fost cine va fi contracandidatul lui Klaus Iohannis în turul doi.

21:46 Klaus Iohannis a plecat de la sediul PNL, însoțit de Ludovic Orban. După declarațiile președintelui, susținătorii au început să plece. Din cauza ploii cei care au rămas s-au retras în sediu.



21:09 Dan Barna este vizibil supărat după anunțarea rezultatelor exit-poll




20:35 Klaus Iohannis a ajuns la sediul de campanie al PNL





20:33 Tensiune maximă la PSD, diferența dintre Dăncilă și Barna nu poate fi estimată deocamdată. Social-democrații vor aștepta rezultatele exit-poll-urilor împreună cu presa. Dăncilă va ieși la declarații însoțită de Olguța Vasilescu, Mihai Fifor și Eugen Teodorovici.

Un pesedist a comentat: „Te culci cu Dăncilă, te trezești cu Barna”

Niciun lider PSD de anvergură nu a sosit deocamdată la sediu. Stănescu, Oprișan, Buzatu, Ciolacu și Firea nu au venit până la această oră la sediul PSD.

UPDATE 20:14 Dan Barna a ajuns la sediul de campanie, alături de soția sa, Olguța Dana Totolici. / Un USR-ist comenta: "Ne bate analfabeta aia".

UPDATE 20:13 Liberalii spun că nu au emoții în turul doi nici cu Dan Barna, nici cu Viorica Dăncilă

Care era atmosfera la USR-PLUS, în jurul orei 19,00

Atmosferă optimistă la sediul Alianței USR-Plus. Deocamdată puțini dintre liderii Alianței sunt prezenți la sediu, dar toți spun ca Dan Barna are șanse la locul al doilea, care îl duce în turul doi al alegerilor. La sediul Alianței sunt acum Dacian Cioloș, Claudiu Năsui și Ionuț Moșteanu, dar și soția lui Dacian Cioloș, Valerie. Toți sunt optimiști că Dan Barna și Viorica Dăncilă sunt umăr la umăr în exit-poll-uri, iar voturile din orele serii pot face diferența în favoarea lui Dan Barna.



În jurul orei 19.26, la sediul Alianței USR-Plus a venit și Cristian Ghinea, care spune că în următoarea oră și jumătate un partid ce nu exista acum 3 ani și jumătate poate lăsa PSD în afara turului 2. La sediul USR-Plus mai sunt și Cătălin Drulă, șeful de campanie, și deputatul USR Cristina Prună. Dan Barna se lasă așteptat.

Sediul PSD

Staff-ul de campanie al PSD este optimist și crede că Viorica Dăncilă va intra în turul doi, chiar dacă social-democrații cred că procente ale candidatei lor au fost luate de Alexandru Cumpănașu și Ramona Ioana Bruynseels. Tensiunea plutește însă în aer, având în vedere diferența mică dintre Dăncilă și Barna, pesediștii mizând pe rural. De asemenea, ei nu se așteptau la o prezență atât de mare în diaspora.

Viorica Dăncilă este împreună cu staff-ul de campanie la sediul PSD din Kiseleff din cursul dimineții, imediat după vot. Alături de ea sunt Lia Olguța Vasilescu, șefa de campanie, secretarul general Mihai Fifor și Eugen Teodorovici.

Sediul PNL

La sediul PNL atmosfera este una relaxată. Sondajele îl arată învingător pe președintele Klaus Iohannis, singura necunoscută fiind rivalul din turul doi, Viorica Dăncilă sau Dan Barna. În curtea PNL a fost pusă deja scena și un ecran uriaș, unde rulează imagini din campania electorală, probabil și discursul a fost scris.



Klaus Iohannis a venit la sediul de campanie la ora 12.00, a stat circa 20 de minute și a plecat fără să dea vreo declarație presei. Este așteptat din nou la ora 20.30. La sediul PNL se află liderii partidului, toată lumea este veselă, relaxată. Ludovic Orban și Rareș Bogdan vorbesc cu jurnaliștii și îndeamnă oamenii să iasă la vot.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















30986 vizualizari

  • +13 (23 voturi)    
    P$D nu intelege Reforma (Duminică, 10 noiembrie 2019, 19:29)

    un domn [utilizator]

    Ei tot la URSS se uita
    • +11 (15 voturi)    
      ;-) (Duminică, 10 noiembrie 2019, 19:55)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Asa sa le ajute Dumnezeu.
  • +12 (18 voturi)    
    Ce nu stie prostimea ... (Duminică, 10 noiembrie 2019, 19:33)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...candidatii cu minim 3% voturi stranse ( gen cumpanasu, varza de bruxelles, etc) beneficiaza conform legii de decontarea cheltuielilor in cuantum de 20000 de salarii minime pe economie!!!!! La un calcul simplu, 500euro x 20000= 10 milioane de euro in buzunarele unor neica nimeni ...toate astea in cardasie cu trusturile media care iau sustinut
    • +12 (12 voturi)    
      Decontarea... (Duminică, 10 noiembrie 2019, 20:24)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      presupune cheltuirea banilor anterior si recuperarea lor dupa prezentarea dovezilor de cheltuire. (factura, bon de benzina, etc.),

      Daca...depui dovezi false...DNA!
      • +9 (11 voturi)    
        Simplu.. (Duminică, 10 noiembrie 2019, 20:34)

        ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        ...varanul securist voiculescu factureaza publicitate, promovare, bla bla bla de 10mil de euro, plateste 10% impozit si ramane cu 9 mil. Intr-o luna. El si varza de bruxelles promovata pe haznaua 3 . Afacere pe banii nostri ..
      • +2 (4 voturi)    
        Nu-i sigur că-i ia DNA. (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:15)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Și la listele cu susținători au fost probleme și CCR a zis //niet//!
  • +7 (13 voturi)    
    Democratia (Duminică, 10 noiembrie 2019, 19:52)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Sa vezi cata nesimtire la Cumpanasu si Bruynseels. au indraznit sa candideze... mai sunt si altiii, vreo 11. S-au trezit si ei sa candideze in loc sa isi vada de treaba si sa o lase pe Dancila sa se ocupe de treburile tarii.

    Cam asa e prin democratie, e dreptul fiecaruia sa voteze (chiar si cu alt candidat decat Dancila...) si sa fie ales (daca indeplineste conditiile).
  • +15 (17 voturi)    
    Declaratia doamnei Dancila, la ora 21 (Duminică, 10 noiembrie 2019, 20:07)

    Barnacopul [utilizator]

    "Sunt extrem de fericita ca am marcat o victorie in alegerile de anul trecut si ca in turul 2 intru eu impreuna cu KWJ si Dan Barna."
    • +3 (5 voturi)    
      si se mai bucura -- uraaa ... am infrant (Duminică, 10 noiembrie 2019, 20:32)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Barnacopul

      ...
  • +8 (12 voturi)    
    Looool (Duminică, 10 noiembrie 2019, 20:11)

    mitg [utilizator]

    "Lia Olguța Vasilescu, șefa de campanie"

    Cu asa sefe de campanie, le uram sa mearga cu dumnezeu ...
    • +3 (5 voturi)    
      cand crezi ca ai scapat de ea (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:51)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Iarba rea nu piere...
    • 0 (2 voturi)    
      dilema.. (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:08)

      gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      cu sau la... ?
  • +7 (7 voturi)    
    :))) (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:04)

    ampersand [utilizator]

    "UPDATE 2014 Dana Barna a ajuns la sediul de campanie, alături de soția sa, Olguța Dana Totolici"

    Am crezut că Dana Barna e soția lui Dan Barna, nu a Olguței Dana Totolici :)
  • +5 (11 voturi)    
    Șicanele făcute guvernului Orban au afectat. (Duminică, 10 noiembrie 2019, 21:24)

    asavreau [utilizator]

    USR și Barnna au pierdut multe voturi și din cauza declarațiilor făcute cu ocazia instalării guvernului Orban.Fuga de guvernare și declararea că era mai bine să rămână Dăncilă premier le-a scăzut mult din voturi.Românii,sătui de PSD și Dăncilă vroiau pe cineva care să-și asume guvernarea.PNL a făcuto și a câștigat.PSD au și furat mult,când vom vedea votul pe județe vom înțelege ce sa întâmplat și de ce la turul II trebuie urmărit votul cu mai mare atenție.Barna ar fi corect să-și mobilizeze electoratul către Johannis la turul II.
    • -3 (7 voturi)    
      nici nu vreau sa aud (Duminică, 10 noiembrie 2019, 23:18)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Am votat Barna si ma asteptam sa faca multi asta astfel ca analfabeta sa nu intre in turul 2.
      Se pare ca Secu prin Rise Project a punctat in defavoarea lui Barna.
      Pacat mare pacat. Johannis a jucat pervers permitand 3 guverne PSD .
      La turul 2 nu ma prezint la vot .Nu mai vteau sa fiu nevoit sa aleg pe Johannis ca sa nu iasa Dancila.
      • +2 (4 voturi)    
        Am (Luni, 11 noiembrie 2019, 0:26)

        Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        votat usr si iti inteleg dezamagirea, insa sa spui ca nu mergi la vot pt ca nu a iesit favoritul tau denota frustrare. USR il sustine neconditionat pe KJ!
      • -2 (4 voturi)    
        .... prietene .... (Luni, 11 noiembrie 2019, 1:18)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Barna este "necopt" pentru prima pozitie in stat (poate peste cativa ani sa se mai "coaca" pentru alegeri viitoare). Iar mesajul subinteles si arogant a fost "este dreptul nostru deci votati-ne si nu mai comentati". Si electoratul a sanctionat, oamenilor nu le place sa fie luati "de sus" si "la sigur" indiferent de cine.
      • 0 (2 voturi)    
        E doar vina lui Barna! (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:03)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Initial eram si eu sustinator USR, insa Barna a comis un sir de greseli, cea mai grava cu “mai bine ramane PSD la guvernare”, care m-a scarbit total.
        Faptul va tu ii reprosezi lui Iohannis ca a permis trei guverne PSD, denota ca fie nu stii, fie nu iti pasa de prevederile constitutiei! Presedintele nu poate impune un guvern peste capul parlamentului. A facut maximul posibil, zic eu, refuzand-o pe Shaideh si convocand referendumul care a blocat planurile PSD de a isi scoate din inchisoare mafiotii!
        Daca dupa toate astea, tot tot pe Barna l-ai votat, cred ca ai o problema! Ai devenit fanatic USR, iar fanaticii sunt cel mai usor de prostit!
        • -1 (3 voturi)    
          gresit (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:40)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Putea refuza Guvernul Dancila pt ca nu avea majoritate .psd ul singur nu avea majoritate. N-a riscat suspendarea!!!!
          In schimb Dancila a eliberat mii de criminali care au recidivat si au distrus vieti.Johannis ii are pe constiinta acceotand Guvernul Rusinii .
          Nu trebuie sa fii prea destept sa realizezi marsavia lui Johannis .