Comisia comună româno-rusă privind problema Tezaurului României și-a reluat activitatea

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 16:21 Actualitate | Esenţial


tezaurul Romaniei
Foto: Hotnews
Comisia comună româno-rusă pentru studierea problemelor relațiilor bilaterale, inclusiv problema Tezaurului României, și-a reluat activitatea în perioada 7-8 noiembrie, informează Ministerul Afacerilor Externe.

”În pofida scurgerii unui interval de 3 ani de la ultima sesiune a Comisiei comune, care a avut loc la Sinaia, în perioada 25-26 martie 2016, desfășurarea acestei sesiuni demonstrează continuitatea activității Comisiei comune și a dialogului dintre membrii și experții celor două părți pe un subiect deosebit de important aflat pe agenda bilaterală româno-rusă”, se arată într-un comunicat de presă al MAE.

Potrivit sursei citate, în cadrul lucrărilor au fost prezentate de către ambele părți referate pe două teme relevante pentru studierea chestiunii Tezaurului României depus spre păstrare la Moscova în timpul Primului Război Mondial, respectiv: ”Aspecte noi privind Tezaurul României depus la Moscova în timpul Primului Război Mondial rezultate din cercetări recente în arhivele române și ruse, precum și din apariții istoriografice de dată recentă” și ”Valorificarea gestului restituirilor din anii 1935 și 1956 a unor piese din Tezaurul României depus la Moscova în timpul Primului Război Mondial”.

Un comunicat de presă agreat la nivelul Comisiei comune prezentând discuțiile de fond din cadrul acestei sesiuni va fi publicat în perioada următoare.

Ministerul Afacerilor Externe reamintește că prin Declarația comună a miniștrilor afacerilor externe român și rus, semnată la 4 iulie 2003, la Moscova, a fost stabilită crearea unei Comisii comune care să studieze problemele izvorâte din istoria relației bilaterale româno-ruse, inclusiv problema Tezaurului României și care să includă în componența sa experți din domenii diverse, precum istorici, arhiviști, experți în domeniul financiar și bancar, muzeografi, specialiști în domeniul artei. Rolul Comisiei comune este de a cerceta și examina, cu prioritate, faptele și documentele legate de problematica Tezaurului României, rezultatul acestor cercetări urmând a fi prezentat Ministerelor Afacerilor Externe din cele două state pentru a facilita soluționarea problemei Tezaurului României. Secretariatul Comisiei comune este asigurat de Ministerul Afacerilor Externe.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4026 vizualizari

  • -15 (19 voturi)    
    Condiția necesară (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 16:45)

    Nyk1 [utilizator]

    Tezaurul a fost predat Rusiei Imperiale, deci nu poate fi retrocedat decât dacă Vladimir Vladimirovici Putin se încoronează Țar al Rusiei.
    • +17 (17 voturi)    
      Ce comentariu cretin. (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 17:44)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Mai ai frați?
    • +5 (7 voturi)    
      Tigva lui (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 18:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Este Tezaur al URSS ?
    • +9 (9 voturi)    
      PE principiul asta (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 18:47)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Basarabia ar trebuie sa fie integral in components Romaniei daca redevenim monarhie constitutionala pentru ca doar din 1818 a intrat in componentsla imperiului tzarist. Cam subtire instructajul ciolovec Nik1. S-ar putea sa ne dati idei ..
      • +2 (4 voturi)    
        Celovecii au matrasit Romanovii (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 23:39)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

        Ce sa stie Mujicii ce ii Monarhia ?
        • +3 (5 voturi)    
          Din echipa de ucigași ai Romanovilor (Duminică, 10 noiembrie 2019, 10:32)

          Rescator [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          au făcut parte și șapte unguri,inclusiv degeneratul Bella Kuhn.
  • +12 (12 voturi)    
    Rusia republicană (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 17:38)

    VeridicusA [utilizator]

    Tezaurul a fost depus la Moscova după căderea țarului, deci în Rusia republicană.
  • +1 (1 vot)    
    Presa Libera (Duminică, 10 noiembrie 2019, 0:53)

    aresul [utilizator]

    Ok. Stiu intreaga tarasenie a Tezaurului (averii) Romaniei.
    Stiu ca a fost transportat in doua transe la Moscova in 1916-1917 si depus la Kremlin in Sala Armelor, in prezenta ambasadorului Frantei la Moscova.
    Stiu faptul ca in perioada 1924 - 1930, mai ales in anii '30, ca urmare a decretului Lenin, bolshevicii au praduit intrega cantitate de aur (aprox. 100 t).
    Stiu ca au fost recuperate doar tablourile lui Grigorescu si alte cateva artefacte.
    Stiu ca aurul al luat drumul Londrei via Paris.
    Stiu ca discutiile rus-ro privind Tezaurul, incepand cu Hrushciov, au avut un caracter infantil.
    Ce nu stiu este...cine i-a facut statuie lui Lenin?! De ce, in locul acesteia, nu a ridicat statuia lui Brucan?
  • +3 (3 voturi)    
    Tot ce au luat rușii de la noi și de la alții (Duminică, 10 noiembrie 2019, 10:36)

    Rescator [utilizator]

    nu se va intoarce in veci.Rusul are mâini doar de
    jefuit ,nu de dat înapoi.Comisia va mai lucra vreo
    mie de ani cu același rezultat.Putin:care tezaur!?
  • +1 (1 vot)    
    banc (Duminică, 10 noiembrie 2019, 14:13)

    Ilidia [utilizator]

    E ca in bancul cu naufragiatii rus, francez si neamt care aveau o capra pe care o pazeau ca randul, ceilalti doi fiind responsabili cu pescuitul si vanatoarea. Cand a ramas rusul capra disparuse. Cand ceilalti doi il intrebau unde-i capra el avea un singur raspuns "care capra"...