​VIDEO INTERVIU Aventurile unei bicicliste prin București: ”Am căzut pe linia de tramvai, casca m-a salvat / Șoferii se încruntă când ne văd, dar rar vezi un biciclist nervos!”

de Daniela Mihai     HotNews.ro
Vineri, 8 noiembrie 2019, 23:11 Actualitate | Esenţial


Iulia Opran
Foto: Hotnews
​Iulia Opran merge zilnic, cu bicicleta, prin București. Până la job face fix 22 de minute. Recunoaște că de multe ori i-a fost teamă de pericolele din traficul aglomerat, cu mulți șoferi nervoși și puține piste pentru bicicliști.

"Șoferii sunt foarte încruntați atunci când ne văd. Când cineva îmi face loc și îmi zâmbește, simt că am câștigat un război!" - spune Iulia Opran. Ea a povestit, intr-un interviu pentru HotNews, cum a fost atunci când a căzut cu bicicleta în oraș și cum au reacționat oamenii din jur.

"Am primit bicicleta cadou, de un Crăciun. A fost cel mai fain cadou pe care l-am primit vreodată. Am foarte mare grijă de ea, o curăț foarte des, am cauciuri noi, am toate sistemele de semnalizare, inclusiv pe cauciuc am pus o insertie care luminează noaptea".




Dacă reușești să faci față traficului din București, atunci poți face față oricărei provocări

Iulia Opran:" Este foarte greu să fii biciclist în București, am fost cu bicicleta în țară și am văzut oameni mult mai atenți. Din păcate, Capitala este o junglă. Dacă poți să faci față traficului din București, atunci poți să faci față oricărei provocări. Nu este ușor, dar dacă pleci zen de acasă și esti hotărât să îți fie bine, trebuie să rămâi asa. Foarte rar o să vedeți un biciclist nervos, veșnic ei sunt cu zâmbetul pe buze. E importantă atitudinea, trebuie să fii hotărât să nu te cerți de la primul pas pe care îl faci."

Casca m-a salvat când am căzut pe linia de tramvai

Iulia Opran: "Am căzut de două ori, anul trecut. M-am împiedicat de o linie de tramvai, pentru că la noi nu sunt construite așa încât să le urci și să le cobori cum trebuie – la fel sunt și bordurile. Din nefericire, atunci mi s-a blocat frâna pe spate și am plonjat. A fost momentul în care am realizat cât este de necesară casca. Nu merg fără echipament de protecție, pentru că îmi dau seama că este vorba despre viața mea. Să știti că sunt foarte puțini "bicicliști kamikaze" – cum le spun eu, care sar și spun: "Nu imi pasă!". Să știți că și noi suntem conștienți de viața noastră, și pe noi ne așteaptă cineva acasă. Sfatul meu, pentru toți cei care folosesc bicicleta: purtați căștile, chiar dacă mergeți prin oraș.


M-a ajutat o domnișoară să mă ridic de pe linia de tramvai, iar după aceea și-a cerut scuze pentru că a îndrăznit să îmi mute bicicleta pe trotuar. Bineînțeles, eu m-am bucurat pentru că, în prima clipă atunci când cazi, este bine să rămâi acolo câteva secunde, ca să își revii. Norocul meu este că orașul era liber, asta m-a ajutat să nu se întâmple ceva mai rău. Iar oamenii din jurul meu au reacționat foarte bine.

Recunosc, uneori mi-a stat inima! Anul acesta, am mers 6000 de km

Iulia Opran: "De multe ori, mi-a fost teamă să mă avânt prin traficul din oraș. Chiar de curând am avut o întâmplare cu un autobuz care nu avea niciun fel de problemă că eu eram pe prima bandă. Eram pe bulevardul Mihai Barbu, chiar pe prima bandă pentru că pista de acolo nu mai este omologată. I-am explicat această situație unui polițist pe care l-am întâlnit în zonă, nici măcar el nu știa că pista nu mai era omologată….Da, recunosc: uneori iți cam stă inima! Am o aplicație care îmi arată exact cați kilometri am parcurs cu bicicleta. Anul acesta, am făcut 6.000 de km, din care peste o mie i-am parcurs în București.


Complimentele din trafic

Iulia Opran: "În trafic, nu se întâmplă doar lucruri urâte. Într-o zi, eram la semafor, în mașina de lângă mine erau doi domni și am schimbat câteva cuvinte: "vai, ce faină este bicicleta, ce marcă este, de unde provine"..la final mi-au urat o zi bună și mi-au spus că îmi stă bine în echipamentul de biciclist! Mi s-a părut drăgut.."

Cum se circula iarna cu bicicleta?

Iulia Opran: "Merg cu bicicleta și iarna, mă descurc foarte bine. Va trebui, în curând, să îmi schimb cauciucurile. Pe o porțiune cu gheață, trebuie să nu frânezi, să nu schimbi direcția brusc, să nu tragi de ghidon stânga – dreapta. Din păcate, în București, bicicliștii nu sunt văzuți cu prietenie nici de autorități – sunt prea puține piste, cea omologată este cea de pe Calea Victoriei, șoferii sunt foarte încruntați atunci când ne văd…când văd că un șofer îmi face loc și îmi zâmbește, mi se pare că am câștigat un război"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9451 vizualizari

  • +7 (25 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 8 noiembrie 2019, 23:58)

    nick24 [utilizator]

    Poate a făcut socoteala și câți km a parcurs cu bicicleta până acum la serviciu.
    Eu: 14 km/zi x 200 zile/an x20 ani = 56 000 km
    Am schimbat 2 biciclete și 3 rânduri de cauciucuri!
  • +10 (38 voturi)    
    Circul zilnic (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 0:07)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Printre biciclisti si motociclisti (in alta tara). Anul acesta am vazut UN SINGUR motociclist si UN SINGUR biciclist care au respectat 100% regulile de circulatie, adica nu s-au bagat printre masini si nu au depasit coloana acolo unde se statea la semafor pe o singura banda. TOTI ceilalti su depasit masinile caci TOTI se lauda cat de repede ajungi cu scuterul si bicicleta la birou. Da, ajungi, pentru ca tai linia continua si faci slalom printre masinile oprite.

    Azi un scuter incerca sa ma depasasca prin stranga (regulamentar). Problema era ca banda lui se termina (sageti dreapta, din doua benzi se facea una) iar acea banda facea ulterior la stanga. Dar nu, el a trecut peste sageti, peste caroiaj, peste doua bumpere si voia inainte. Am semnalizat cu 20 - 30 de metri viraj stanga si am executat virajul. M-a claxonat. Daca viitoare ii pun in geam mesajul: "Daca scapi cu viata, vei plati portiera, daca nu, intra pe asigurarea mea".

    Traficul rutier este bazat pe reguli si respect, atat pentru ele, cat si pentru ceilalti. Respectul pentru oameni, ca lucrurile sa mearga cu zambetul pe buze si fara nervi trebuie sa fie RECIPROC. Iar eu sunt genul de sofer caruia daca imi semnalizezi ce vrei sa faci, te las, chiar daca am prioritate, mai ales daca e evident ca stai si astepti sa intri. Este ca si cum cineva iti spune "pardon, ma lasati va rog sa trec" si evident nu pot decat sa il las. Dar cand vrei intrecere ca sa arati cat esti de tare eu voi respecta regulile iar pe tine te priveste. Vrei sa tai linia dubla continua, sari peste bumpere ca sa ajungi sub roti, e treaba ta.
    • -11 (31 voturi)    
      Wow (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 8:41)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      Deci asta e problema ta, că bicicliștii mai încalcă regulile de circulație...
      Auzi tu că pieton le ai respecți la dunga pe toate?
      Când e coloana pe strada tu te aștepți că biciclistul sa stea pe loc? Sa nu treacă printre mașini sau pe unde o putea?? Pai cred că în primul rând moare de la noxe. Tu stai comod în mașină cu AC ul pus și te scarpini in nas ascultând radio. Biciclistul nu! Probabil spui acum "da cine l pune"

      Povestea ta cu scuteristul mi a dat lacrimile...

      Mi e milă.de tine.
      • +18 (22 voturi)    
        Incerc (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 9:47)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Sa respect da, toate regulile. In 20 de ani de condus nu am nici o amenda si singurul accident l-am avut cand eram oprit la semafor. Cand am gresit am gresit neintentionat. Cand insa tai dubla linie continuasi mergi pe sageti fara semnalizare inainte asta nu e gresala, este nesimtire.

        Evident. Bicicleta e vehicul ca oricare altul. Are optiunea sa o ia de ghidon si sa mearga pe trotuar pe langa. Eu nu am aceasta optiune in masina. Crezi ca un pilot de planor nu trebuie sa respecte aceleasi norme ca un pilot de 747?
          #showComment()
      • +12 (18 voturi)    
        Si inca ceva (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 9:53)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Cand am gresit incerc sa realizez care a fost cauza, pentru ca sa o elimin.

        Cand am luat masina noua, am facut noaptea cu ea cam 50 km prin oras si pe autostrada ca sa simt masina, sa ii invat zgomotele si comportamentul caci in masina, ca si in avion, surprizele nu au ce cauta.
      • +9 (17 voturi)    
        Apropos (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 11:40)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Dar pe sens unic, bicicleta are drept sa circule invers? Intreb si eu... daca spui ca nu, atunci ce reguli de circulatie sunt obligatorii si care sunt optionale pt bicicleta? Ca sa le stim si noi...
          #showComment() #showComment() #showComment()
      • +9 (11 voturi)    
        Mai incalca!? (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 14:22)

        ids [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Intrebarea e cati nu incalca...
    • -5 (19 voturi)    
      Contra sens (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 14:04)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      Ca să ți răspund scurt și la obiect, in țările civilizate bicicliștii au voie și pe contra sens, acolo unde nu este pista dedicată!

      Ești surprins nu? Păi mai ieși și tu din cartier că la ce mentalitate ai, pare că ai nevoie.
      • +7 (9 voturi)    
        Mai, mai ... (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 15:34)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        dar sarcastic mai esti!
        Iti dai cu parerea despre persoane pe care nu le cunosti, te dai a toate stiutor, si ai vrea ca toti ce comenteaza pe aici sa-ti impartaseasca parerile...
        Lucrurile vor intra pe fagasul normal in Romania(referitor la comportamentul in trafic)numai atunci can vor exista reguli clare, vor fi respectate de toti participantii la trafic, oamenii vor invata sa fie civilizati si sa se respecte intre ei si nu in ultimul rand atunci cand vor exista si piste dedicate biciclistilor!
          #showComment()
      • +9 (11 voturi)    
        Dar acest lucru (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 19:35)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        E mentionat in LEGE sau SEMNALIZAT legal.
          #showComment()
    • +8 (8 voturi)    
      nu v-a placut ce v-a spus acest domn? (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 23:03)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      Si are mare dreptate...nici biciclistii ,nici motociclistii nu respecta regulile de circulatie . Vad mereu biciclisti care merg in banda unu paralel cu banda pentru biciclete! Motociclisti care se vara printre masini sa fie in fata la semafor!!!
      Biciclistii ,daca vor in trafic trebuie sa aiba carnet de conducere, ca si motociclistii.
      Habar nu au semnele de circulatie!
      Iar motociclistii sufera de marlanie funciara specifica poporului roman oriunde s-ar afla.
      Mai nou au aparut niste fazani pe trotinete electrice, aceiasi prosti care habar nu au regulile de circulatie ...pana dau cu nasul in asfalt.
      Un circ, o menajerie e traficul din Bucuresti.
    • -6 (6 voturi)    
      Adică vrei să spui că automobilistii (Duminică, 10 noiembrie 2019, 6:29)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      respectă strict legislația si regulile de circulație?
      Mă faci să râd.
      În București toți claxonează și e interzis, nu acordă prioritate pietonilor pe zebră, întorc pe după stațiile de tramvai, depăsesc orice linii să ajungă mai în față la semafor, nu respectă viteza legală în oraș, fac slalom printre mașini și depășesc și pe dreapta, forțează galben la semafor, poluează peste limitele legale, cu ITP luat pe șpagă.
  • +13 (23 voturi)    
    Nuanțe de gri (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 1:24)

    spirache [utilizator]

    Mijloc de transport ecologic și benefic in traficul bucureștean foarte aglomerat. Majoritatea bicicliștilor încalcă regulile de circulație- parțial periculos. O parte din bicicliști își înfundă urechile cu căști-foarte periculos pentru integritatea lor și pentru destinele conducătorilor de autovehicule.
    • -2 (16 voturi)    
      Acest Mesaj TRBUIE multiplicat (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 8:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Acesta este esenta evenimentelor in Bucuresti !
      Chapeau Bas !
      Nota Bene : folosesc bicicleta nu in egala masura cu masina insa este corect ce a scris @spirache
    • +8 (12 voturi)    
      da (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 17:38)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Si se imbraca in negru de sus pana jos - parca si-o cer. Si nu-si pun ochi de pisica la spate, nici banda reflectorizanta la mansete, sa-i vezi, dracu', de la distanta. Te pomenesti cu ei in fata sau laterala ta, mai, mai sa-i agati.
      Daca n-a murit nimeni pana acum este datorita soferilor. Biciclistii sunt inconstienti si iresponsabili fata de soferi, dar si fata de ei insisi - e sinucidere sa pedalezi pe bulevardele orasului, unde noxele sunt la cote depasite, si fara asigurarea vizibilitatii.
      • -4 (10 voturi)    
        ironia sortii (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 18:46)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui revo

        "Daca n-a murit nimeni pana acum este datorita soferilor"

        Pai bine mai constientule si responsabilule, dar ar muri cineva pe sosele daca n-ar fi soferii? "Carnagiu pe Calea Victoriei, s-au ciocnit 2 biciclisti"?..
      • -6 (6 voturi)    
        Noxe (Duminică, 10 noiembrie 2019, 2:39)

        cornholio [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Paradoxal, aerul din mașină vine de afară și e exact același aer pe care-l respiră bicicliștii, cu tot cu noxele aferente. Și nu, o foaie de hârtie igienică numită pompos filtru de habitaclu nu schimbă nimic din acest punct de vedere.
          #showComment()
  • +5 (17 voturi)    
    Școala cum se implică? (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 9:38)

    asavreau [utilizator]

    O fi mai important să faci religie decât reguli de circulație,de sănătate,de bune maniere,de civilizație urbană?Ce frumoase art fi orașele dacă am ști să ne comportăm civilizat !
    • -5 (9 voturi)    
      Ok (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 10:46)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Dar cel mai important e sa avem bugetari competenti care sa aplice legile la dunga ceea ce nu se va intampla niciodata.Degeaba inveti la scoala 100 de reguli de bun simt daca cei putini care le incalca sunt gratificati si imediat observi ca esti luat de fraier iar bugetarul platit sa aplice legea te injura pe tine ca-l deranjezi.
      • -6 (8 voturi)    
        Dacă nu înveți,nu știi. (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 13:30)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Dacă știi îi ceri și bugetarului să respecte și să aplice legea.Legea nu trebuie să te omoare,trebuie să te ajute să trăiești fără ai deranja pe ceilalți.
          #showComment()
    • +4 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 14:47)

      [anonim] i-a raspuns lui asavreau

  • +10 (18 voturi)    
    Biciclisti zen? Pe bune!? (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 9:58)

    Iomen [utilizator]

    Numai din vara pana acum m-au injurat 2.
    Primul mi-a iesit brusc din strada laterala pe sens unic la 2-3 m (masini parcate stanga/dreapta) si a luat-o spre mine (deci el pe interzis); nu stiu cum am oprit, iar el a cotit (recunosc cu talent) printre masinile parcate pe trotuar. Acolo a pus frana si a inceput sa ma injure.
    Al 2-lea baga tare pe langa mine pe trotuar si cand a ajuns la trecerea de pietoni (fara semafor) a cotit si mi-a taiat fata fara nicio taina la aceeasi viteza; cred ca in mintea lui asta vrut sa faca tot timpul, sa se intreaca si sa-mi taie fata. Noroc ca l-am mirosit si am condus f. preventiv. Pe asta l-am claxonat si i-am spus ca trebuia sa mearga pe langa bicicleta pe trecere; ploaie de injuraturi.
    In rond la Ch. de Gaulle unde s-a amenajat pista de jur imprejur (dar trebuie sa ocolesti piata si stai la stop) toti biciclistii prefera sa taie rondul; in orice sens si in orice directie. Trebuie sa fii ochii in 16 sa-i feresti.
    Bicicleta e un lucru bun, dar faptul ca o ai nu te face si pe tine bun.
    • +2 (14 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 11:38)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

      Biciclisti pe contrasens am avut si eu.
      • +1 (13 voturi)    
        Ar fi normal. (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 13:36)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        Dacă s-ar învăța în școală și s-ar folosi ca regulă,circulația pe contrasens a biciclistului ar fi normală,benefică și logică.Mergând pe contrasens biciclistul vede autovehicolele care vin și se retrage spre acostament.Normal ar fi ca biciclistul să se ferească și nu,să fie ferit.Normal că,dacă ești la volan nu te duci ca....,peste un biciclist !
          #showComment() #showComment()
  • +5 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 10:24)

    [anonim]

    • +8 (14 voturi)    
      Cat timp (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 11:39)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui

      Lucrul acesta se face cu respect pt legi si ceilalti, numai de bine..
    • +1 (15 voturi)    
      Bicicleta = civilizatie!? (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 14:35)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui

      Inainte de ‘89 toata lumea la tara avea o caruta/sareta si o bicicleta, majoritatea ruseasca. WCul in schimb era in curte, apa la put (inclazita la cazan si baia in copaie/albie), aragazul la butelie, painea pe cartela, telefon la primarie si posta doar si curentul se taia de seara pana dimineata (acolo unde era electrificat), deci lampa cu gaz obligatorie.
      Cred ca trebuie sa-ti revezi un pic definitia despre civilizatie...
      • -1 (11 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 16:40)

        [anonim] i-a raspuns lui ids

          #showComment()
      • -2 (10 voturi)    
        bicicleta = civilizatie (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 18:52)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ids

        Intr-o tara dezvoltata, pistele de biciclete nu sunt optionale. Cand iti infrastructura iti permite sa mergi 5 km pe bicicleta pana la munca, fara sa imparti drumul cu masini, se numeste civilizatie. Cand nivelul de trai iti permite o bicicleta de strada echipata complet, cu viteze in hub, eventual cu asistenta electrica, se numeste civilizatie. Cand iesi pe strada, in oras, si e liniste, si aerul este curat, pentru ca majoritatea locuitorilor nu stau blocati ca vacile la semafor, ci folosesc transport in comun modern sau piste de bicicleta, se numeste civilizatie.
  • -3 (13 voturi)    
    Cycling in Bucharest (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 11:51)

    Thomas Myit-NaRanong [anonim]

    Good article--I always thought of cycling in Bucharest whenever I visited your wonderful city in Summer----but so scared of your Drivers--anyway must try ONCE ?
    • +7 (13 voturi)    
      Ei lasati (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 14:40)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Thomas Myit-NaRanong

      ...ca nici in frumosul Bangkok nu mi-e rusine printre masini tuk-tukuri si scutere.
      • -4 (8 voturi)    
        BKK & GE (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 15:03)

        Thomas Myit-NaRanong [anonim] i-a raspuns lui Anarb

        aha BKK yes originally from there but now sadly Swiss in Geneva :)))
          #showComment()
  • +2 (14 voturi)    
    Biciclisti si pietoni (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 19:06)

    johnny2 [utilizator]

    Biciclistii ma enerveaza mai rau decat cei care conduc automobile! Se amesteca pe trotuar printre pietoni si poti in orice moment sa sa incasezi un ghidon sau o pedala in stomac, coaste sau pstse fluierul piciorului ! Vorbesc aici despre minunatul oras Alba Iulia !
    • +5 (15 voturi)    
      Si-n Herastrau (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 19:42)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui johnny2

      Pe portiunea de la lac dintre ambasada Chinei si Insula copiilor am vazut de mai multe ori trotinetesti si biciclisti dand peste pietoni.
  • +3 (11 voturi)    
    pericole publice (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 19:51)

    robert72 [utilizator]

    biciclistii sunt pericole publice. pentru ei , familiile lor si pentru soferi. astazi, pe sos. Farica de Glucoza, desi traficul se desfasoara pe un singur sens, care si ala este plin de gropi. o biciclista, facea 8-uri pe sosea... cu un copil in spate. ma intreb.. daca se intampla un accident.. ce vina aveau soferii care mergerau cu 30km/h? Regret ca atrag atentia (imi sunt simpatici prin caracterul eco al activitatii de pedalare) dar sunt niste pericole pe doua roti.
  • -10 (10 voturi)    
    Cineva ar trebui sa le dea peste bot (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 20:58)

    Sparafucile [utilizator]

    Cui? Biciclistilor. Si sa le spuna de la obraz ca actualele orase n-au fost construite pentru ei. Sa astepte noile orase, cu piste delimitate de garduri din sirma, in forma de TUNEL.
    • +4 (10 voturi)    
      Poate daca ar plati taxe (Duminică, 10 noiembrie 2019, 11:52)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      ...asa cum platesc posesorii auto si infrastructura velo s-ar dezvolta mai repede.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce marca este ? (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 20:59)

    Popescu19 [utilizator]

    Ce marca este bicicleta ?
  • +8 (8 voturi)    
    Intrebari (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 21:19)

    spirache [utilizator]

    Nu sunt biciclist. Mă poate lămuri cineva, de preferat un biciclist care este motivul pentru care mulți dintre bicicliști au căști pe urechi in traficul destul de aglomerat al Bucureștiului? Nu se obturează capacitatea auditivă, capacitatea de a sesiza din timp eventuale pericole, mașini scăpate de sub control, șoferi neatenți, ambulanțe? De asemenea, văd și pietoni care traversează strada cu ochii în telefon și căști in urechi.Nu înțeleg daca pot auzi semnalele sonore ale ambulanțelor, convoaie militare, coloane oficiale. Par a se închide în sine și merg/pedalează nepăsători. Este afectată auto-conservarea sau ce anume?
    • -6 (8 voturi)    
      Daca is in negru imbracati (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 23:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Au Asigurare LIVE de la Trinitas
      • +5 (7 voturi)    
        Omule, ai o obsesie (Duminică, 10 noiembrie 2019, 11:47)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Are n-are legatura, tu postezi anti-biserica.
          #showComment() #showComment()
    • -6 (8 voturi)    
      "se obtureaza capacitatea auditiva" (Duminică, 10 noiembrie 2019, 2:46)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      dar daca te urci la volan si ai geamurile inchise, ti se obtureaza capacitatea auditiva?.. daca pui si niste muzica la boxe, eventual un pic mai tare, se mai aude ambulanta?

      inconstienti sunt si unii si altii. doar ca din masina vezi problema ceva mai relaxat. sansele sa mori sunt mai mici.

      sau poate ala care merge pe bicicleta are castile pe urechi doar ca sa scada nivelul de zgomot la acelasi nivel ca intr-o masina cu geamurile inchise?..
      • +7 (7 voturi)    
        Mulțumesc (Duminică, 10 noiembrie 2019, 8:43)

        spirache [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Este un răspuns și îl apreciez. Deci căștile pe urechi, cu ce-or fi difuzând ele acolo, sunt, oarecum paradoxal, pentru a scădea nivelul zgomotului. Eu nu sunt prea înțelept, dar mi se pare un fel de joc de-a Baba Oarba, care în loc de fular pe ochi are căști pe urechi și nu prinde, ci e prinsă.