Adrian Coman va putea vota la alegerile prezidențiale. MAE a dispus eliberarea pașaportului temporar, după ce i-a respins cererea pe motiv că este căsătorit cu o persoană de același sex

de DG     HotNews.ro
Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:49 Actualitate | Esenţial


Adrian Coman si Clai Hamilton
Foto: Rudolf Costin
Ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, a dispus miercuri eliberarea paşaportului simplu temporar pentru Adrian Coman, astfel încât acesta să îşi poată exercita dreptul de vot la alegerile prezidențiale. Coman, care locuiește în SUA, depusese cerere de eliberare a pașaportului, însă aceasta a fost respinsă din cauza faptului că bărbatul este căsătorit cu o persoană de același sex, uniune care nu este recunoscută de legislația din România.

Andrei Coman este cel care a încercat să obțină recunoașterea căsătoriei sale în România, printr-un dosar care a ajuns la Curtea Constituțională a României. În cele din urmă, cazul cuplului Coman – Hamilton a ajuns la Curtea Europeană de Justiție, aceștia câștigând în dosarul în care împotriva statului român, obligat să recunoască dreptul la reședință al lui Clai Hamilton, soțul lui Adrian Coman.

”Pașaportul îmi expira la 1 iunie anul acesta, prin urmare, în ianuarie am început demersul pentru un nou paşaport. Nu ştiu cum e în România, dar când locuieşti în străinătate şi ai paşaport de român cu domiciliul în străinătate, acum au modernizat sistemul şi totul e online. E o cerere online, în sistemul e-consulat.ro, în care selectezi ce document vrei să obţii, ataşezi copii scanate ale actelor necesare, după care îţi aprobă sau îţi spun ce mai ai nevoie şi mergi la consulat pentru fotografie şi asta e tot. Deci am depus această cerere, în formular este o întrebare privind starea civilă la care ai patru opţiuni: căsătorit, necăsătorit, văduv sau divorţat. Am ales căsătorit pentru că sunt căsătorit, iar după aceea răspunsul consulatului a fost acela care a apărut deja în presă şi anume că atâta timp cât eu mă declar căsătorit ei nu îmi pot procesa cererea pentru un paşaport pentru că nu are corespondent în legislaţia românească căsătoria mea. Deci, asta este povestea, a urmat un schimb de mesaje cu alte trei instituţii ale statului: Ministerul de Externe, Direcţia Paşapoarte şi Direcţia de evidenţă a populaţiei. Ministerul mi-a răspuns că eu pot să nu răspund la întrebarea privind starea civilă şi în felul ăsta să nu fiu nevoit să depun şi transcrierea certificatului de căsătorie, pentru că acolo, de fapt, este problema, că nu se pot transcrie în registrul român căsătoriile între persoane de acelaşi sex”, a explicat Coman, într-un interviu pentru RFI.

După ce solicitarea de eliberare a unui nou pașaport i-a fost respinsă, Adrian Coman a spus că a depus plângere penală, acuzând din nou statul român că îi încalcă unul dintre drepturile fundamentale, prevăzute de Constituție, respectiv dreptul de a vota.

Decizia Ministerului Afacerilor Externe de a elibera documentele astfel încât cetățeanul român să își poată exercita ”unul dintre cele mai importante drepturi prevăzute de Constituţie” vine după ce cazul a fost relatat de presă.

Astfel, în cursul zilei de joi, potrivit MAE, Adrian Coman s-a prezentat la sediul Consulatului General al României la New York. Reprezentanţii oficiului consular au preluat solicitarea şi documentele justificative prezentate şi au eliberat persoanei în cauză un paşaport simplu temporar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2348 vizualizari

  • +3 (23 voturi)    
    Asa da! (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:56)

    NoFive [utilizator]

    Bravo Aurescu, bravo MAE! Primeniți cloaca retrograda din institutiile de stat romane!
  • +15 (19 voturi)    
    Intrebare pe langa (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:57)

    gugurila [utilizator]

    De ce trebuie trecuta starea civila in pasaport?

    E un document care identifica posesorul, cu ce ajuta la asta starea civila? Daca te casatoresti/divortezi ar trebui sa schimbi pasaportul degeaba, nu?
  • +10 (22 voturi)    
    ce importanta are (Vineri, 8 noiembrie 2019, 11:04)

    ipsilon [utilizator]

    starea civila la vot ?! e cetatean roman? atunci are dreptul sa voteze.
    Noi mergem la vot cu certificatul de casatorie dupa noi?!
    Parca-m fi in evul mediu, pe bune ...
  • -5 (21 voturi)    
    Fara sa aduc valoare discutiei, (Vineri, 8 noiembrie 2019, 11:55)

    Florin Muşat [anonim]

    tatal lui Adrian e socru mare sau socru mic?
    • +3 (17 voturi)    
      Aici aveti dreptate... (Vineri, 8 noiembrie 2019, 12:14)

      IncaUnFraier [utilizator] i-a raspuns lui Florin Muşat

      NU ati adus valoare discutiei.
  • +1 (3 voturi)    
    legal (Vineri, 8 noiembrie 2019, 12:04)

    noi2013 [utilizator]

    Dispozitia lui Aurescu e legala sau nu?!
    • +4 (6 voturi)    
      E legala (Vineri, 8 noiembrie 2019, 12:23)

      george33 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Nu poti anula dreptul la vot. E un drept fundamental prevazut in Constitutie.
      • -3 (5 voturi)    
        hei (Vineri, 8 noiembrie 2019, 14:20)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui george33

        Aici e vorba de pasaport, nu de vot.
      • -4 (6 voturi)    
        hei (Vineri, 8 noiembrie 2019, 14:35)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui george33

        Daca eu as spune ca homosexualii n-ar trebui sa aiba drept de vot, ai cere sa fie interzis comentariul meu, desi este dreptul meu de a exprima o opinie.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca nu are (Vineri, 8 noiembrie 2019, 12:57)

    vasile-roaita [utilizator]

    Nici o restrictie eliberata de instanta si este cetatean roman, atunci este dreptul lui de vot nu conteaza cu cine este casatorit.
  • -2 (8 voturi)    
    Ilegal (Vineri, 8 noiembrie 2019, 14:41)

    Setalcott [utilizator]

    Domnul ministru mi-a facut un mare bine: mi-a aratat cu cine trebuie sa votez in turul doi. In orice caz nu cu un partid care incalca legislatia pentru a fi pe placul totalitarismului LGBT. Dl. Coman este, dpdv al statului roman, necasatorit, deci a comis un fals in acte, motiv pentru care i-a fost respinsa cererea. Iata ce spune decizia CEDO:

    the directive on the exercise of freedom of movement governs only the conditions determining whether an EU citizen can enter and reside in Member States

    Although the Member States have the freedom whether or not to authorise marriage between persons of the same sex, they may not obstruct the freedom of residence of an EU citizen by refusing to grant his same-sex spouse, a national of a country that is not an EU Member State, a derived right of residence in their territory
    • -2 (6 voturi)    
      Rectificare (Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:03)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      decizia CJUE
    • +2 (2 voturi)    
      gresit (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 13:51)

      bersek [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Din punctul lui de vedere e casatorit si casatoria lui e legal incheiata. E doar o chestiune functionareasca, daca nu completa rubrica aia nu-l respingeau. Aurescu a procedat corect, nu se poate bloca dreptul la vot pe baza unei chitibus birocratic.