Orban, despre Vălean: Am acționat sub imperiul urgenței. Nu am încălcat înțelegerea cu USR

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 noiembrie 2019, 20:41 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: AGERPRES
Ludovic Orban a declarat că decizia de a trimite propunerile pentru funcția de comisar european a fost luată "sub imperiul urgenței", România fiind printre ultimele țări fără un comsiar european, scrie Mediafax. Premierul a mai subliniat că nu consideră că a încălcat înțelegerea cu USR.

"Știți foarte bine că România era ultima țară care nu-și desemnase un comisar european. De asemenea, știți foarte bine că la nivelul Parlamentului European este o programare a audierii comisarilor, atât în comisia JURI cât și în comisiile de specialitate al Parlamentului European, pentru comisarii care nu au întrunit condițiile. Este vorba despre candidatul francez, candidatul Italiei, al Ungariei și al nostru. Am luat decizia sub imperiul urgenței, pentru a repara prejudiciile aduse României de desemnările iresponsabile făcute de fostul Guvern și, cu toate astea, am anunțat că vom trimite presedintilor celor doua Camere ale Parlamentului (României - n.r.) o scrisoare pentru acele audieri ale candidaților, acuma candidatului", a declarat Ludovic Orban, miercuri, la predarea mandatului de ministru al Agriculturii către Adrian Oros.

Liderul PNL a mai spus că nu consideră că a încălcat acordul făcut cu USR în ceea ce privește audierea propunerilor de comisar european în cadrul comisiilor de specialitate ale Parlamentului României.

"Am respectat legea, am respectat solicitarea Ursulei Von der Leyen, iar în ceea ce privește desemnarea am încrederea că va trece de comisiile de specialitate fără probleme și de votul din Parlamentul European. Nu consider ca am încălcat nimic. Când vor decide președinții celor două Camere... oricând va decide candidatul la funcția de comisar european să se prezinte în fața comisiilor", a completat Orban.

Președintele ales al Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a acceptat-o pe Adina Vălean pentru a prelua funcția de comisar european pentru Transporturi.

În urma acestei decizii luate de CE, deputatul USR Iulian Bulai a afirmat că PNL are o bulină neagră, deoarece eurodeputatul Adina Vălean a fost acceptată de Comisia Europeană pentru funcția de comisar UE pe Transporturi fără ca Parlamentul României să fie consultat.

Și deputatul USR Cătălin Drulă l-a acuzat pe premierul Ludovic Orban că nu și-a respectat una din promisiunile făcute în schimbul voturilor pentru învestirea noului guvern și a încălcat acordul semnat în acest sens trimițând propunerea de comisar european fără consultarea partidelor și după audierile din comisiile parlamentare.

Cele două propuneri făcute de Guvernul Orban și primite, miercuri, de Comisia Europeană pentru funcția de comisar european au fost eurodeputații PNL Siegfried Mureșan și Adina Vălean.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4553 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Romania e intr-o stare de urgenta de 2000 de ani (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 20:48)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Nu mai folositi aceleasi scuze.
    Aratati ca se poate altfel.
  • +8 (14 voturi)    
    aici USR-ul are dreptate (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 20:48)

    c.oameni [utilizator]

    daca s-a facut o intelegere trebuia respectata... UE sta dupa noi de o gramada de timp, mai puteau astepta cateva zile
    • +2 (4 voturi)    
      In plus... (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 21:25)

      Diem01 [utilizator] i-a raspuns lui c.oameni

      ... nu era cam aceeasi urgenta cand au semnat acordul ? De ce s-au angajat la ceva ce nu puteau indeplini ?
    • +1 (3 voturi)    
      ete ca nu puteau... (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 22:04)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui c.oameni

      ca drept dovada ca in secunda 2 dupa ce a iesit propunerea pe la Nadlac tanti Ursula a si validat-o... habar n-ai ce urgenta a fost la Br. pe tema asta..
  • +7 (15 voturi)    
    votez mereu cu liberalii (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 20:49)

    omul.rau [utilizator]

    dar aici Orban are o bila neagra, sper sa nu se mai repete
    • +2 (4 voturi)    
      BAAAA (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 22:18)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

      TREZITI-VA. In politica romaniei 1+1=2 doar daca e de acord UE, Trump, Putin si cine o mai fi imparat. In 30 de ani n-ati invatat inca (ca )romania e o tarisoara mica, parca e pe locul 40 ca putere in lume, si atunci trebuie sa asculte parerea la celelalte 39... ??? Te dai cocos doar la cei din urma ta daca vrei sa refulezi, altfel ti-o iei peste bot imediat. Off, sfanta naivitate( ca sa nu-l repet pe Tutea) . Au trecut 30 de ani si n-ati invatat nimic. Il dezamagiti pana si pe Brucan, care a avut o parere mai buna despre romani.. S-a inselat si el.. Orban s-a executat imediat pentru ca statea toata UE dupa romania, doar a-ti vazut stirile de azi..
  • -9 (13 voturi)    
    Organe, faci Brașovul de râs. (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 20:51)

    prec [utilizator]

    Te-ai miticizat complet de când ți-ai tras bolintin de Haules-Bucales.
  • -2 (10 voturi)    
    . (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 20:52)

    GemstonePig [utilizator]

    Orban a fost Bula la faza asta, puteau sa vorbeasca cu Ursula sa-i spuna ca 100% e Adina dar ca in 1-2 zile e ''audiata'' de comisie in parlament. Oricum ceva ceva are aia in cap deci sigur nu se facea de rusine, doar ca e nevasta cacaraului aprinde un beculet acolo la USL si candidatul de premier de la grivco
  • +6 (14 voturi)    
    Cui ii pasa? (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 20:59)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    A trecut guvernul Orban? A trecut... Vorba aia: nu e prost ala care cere...

    Oricum, PNL e doar un PSD curatat cu sapun, nu e nici pe departe albul a ceva nou-curat. Deci nu ma surprinde ca urgenta > all.

    Si vor mai tot fi exceptii urgente. Nu va fi ultima. USR a trebuit sa sprijine guvernul ca sa nu fie situatia incerta a tarii, dar realist, ma indoiesc ca USR se astepta ca PNL sa se tine de cuvant 100%. Cu ceva trebuiau sa alunece, altfel rima "aceeasi mizerie" nu ar fi avut sens.
  • 0 (4 voturi)    
    N-a incalcat-o, a calcat-o (in picioare). (Joi, 7 noiembrie 2019, 0:02)

    danduta [utilizator]

    E o mare diferenta, aproape inobservabila.
  • +1 (1 vot)    
    Varianta (Joi, 7 noiembrie 2019, 9:10)

    Mircea11 [utilizator]

    Orban putea sa faca macar o intalnire de punere in acord cu partidele care l-au sustinut.
    Bila neagra clar pt Orban.
  • 0 (0 voturi)    
    Sica las-o moarta (Joi, 7 noiembrie 2019, 14:28)

    Gargara3 [utilizator]

    Dupa ce nu-si respecta intelegerea cu USR, sica ii ia si smechereste , la misto.Adica audirea in Parlamentul Romaniei se poate face oricand , chiar si dupa desemnarea comisarului european din partea Romaniei.