Iohannis: Poliția, Jandarmeria și ISU au fost sub atac în guvernarea pesedistă pentru că ați tolerat sau ați fost obligați să tolerați înșurubarea unor persoane care nu aveau ce căuta acolo

de DG     HotNews.ro
Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:20 Actualitate | Esenţial


Iohannis, la preluarea mandatului la Ministerul de Interne
Foto: Guvern
Președintele Klaus Iohannis a lansat un avertisment dur la Ministerul Afacerilor de Interne, precizând că poliția, jandarmeria și, mai nou, Departamentul de urgență au fost sub un atac constant sub guvernarea pesedistă care și-a înșurubat prietenii și rudele în funcții importante. Șeful statului le-a spus polițiștilor că au tolerat sau au fost obligați să tolereze acest proces care a afectat siguranța cetățeanului. El a mai precizat că noul ministru are o misiune dificilă, cerându-i o ”schimbare de paradigmă".
Șeful statului a făcut apel la reformă și profesionalism, în cadrul ceremoniei de instalarea a noului ministru al afacerilor interne.

”Diletanți pesediști și oameni care au văzut doar interesul propriu și a găștii de partid pe care au creat-o au vrut să pună mâna pe toate marile sisteme din România și dumneavoastră toți ați fost o țintă predilectă pentru pesediști. Acele trei guverne eșuate pesediste au încercat constant să-și înșurubeze prietenii, neamurile, în cele mai importante poziții din stat. Acest lucru a dus la ceea ce, din nefericire, am văzut cu toții și dumneavoastră ați simțit cel mai puternic. Poliția Română, Jandarmeria Română, mai nou, Departamentul Situațiilor de Urgență au fost sub un atac public constant. Asta fiindcă ați tolerat sau ați fost unii dintre dumneavoastră obligați să tolerați înșurubarea unor persoane în funcții publice care nu aveau ce căuta acolo. (...) S-au folosit metode dintre cele mai perfide pentru a vă juca pe unii împotriva celorlalți, pentru a institui un control politic acolo unde profesionalismul trebuie să-și spună cuvântul.”, a spus președintele.

El i-a cerut ministrului de Interne Marcel Vela o nouă paradigmă. ”Astăzi vă cer o schimbare de paradigmă! Începând de astăzi veți pune în centrul preocupărilor dumneavoastră, a tuturor preocupărilor dumneavoastră, siguranța cetățeanului român. Este o sarcină extrem de dificilă, mai ales după o perioadă tulbure”, i-a spus Iohannis noului ministru de Interne.

”Reabilitați-vă în ochii românilor și asigurați siguranța cetățeanului! Aceasta trebuie să fie prima preocupare. Eliminați incompetenții, pilele din structurile de conducere, redați o șansă adevăraților profesioniști și veți câștiga demnitatea și respectul românilor!”, a mai transmis șeful statului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7691 vizualizari

  • -11 (23 voturi)    
    bine (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:31)

    martel55 [utilizator]

    ca ii aparati , acum are nevoie noul guvern de i, nu? pentru altfel, indiferent cine era insurubat in fucntii, golanii aia din strada nu aveau nici o justificvare sa rupa oamenii in bataie si sa ii gazeze pe 10 august, iar violentele le-au comis angajatii de rand, nu cei insurubati
    • -23 (35 voturi)    
      Actiunile jandarmeriei au fost justificate! (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:58)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      In cea mai mare parte vorbind. Ca au fost si abuzuri, alea au fost comise individual si acolo trebuie investigat si vazut.

      In ce stat civilizat sau necivilizat din lume jandarmeria sta sa indure bataia si batjocura protestatarilor?

      Metodele utilizate de jandarmerie sunt peste tot la fel: gaze lacrimogene si tunuri cu apa!
      Asa cum au mai fost utilizate si la noi la alte proteste si vor mai continua sa fie utilizate atunci cand va fi necesar!

      Dar un rezistent incult poate ramane la ideea ca protestul a fost pasnic, iar jandarmii o-au gazat, udat si batut pe protestatari degeaba, asa cum ne-au spus si rezistentii corupti de la UE!
      • +14 (16 voturi)    
        Oamenii lui Codrin Cap de Plua (Marţi, 5 noiembrie 2019, 13:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Au “cooperat” cu violentele
      • +15 (19 voturi)    
        Nu au fost (Marţi, 5 noiembrie 2019, 13:22)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Bătaia și gazele lacrimogene se folosesc proporțional împotriva celor care tulbură ordinea publică,, nu la grămadă și împotriva cetățenilor pașnici.

        În plus, fie că intervenția din 10 august 2018 a fost sau nu justificată sau măcar ar fi putut părea justificată, planul de acțiune a fost incompetent: a pus cadrele din teren în situații periculoase și a eșuat în atingerea tuturor obiectivelor, oricare ar fi fost acelea. Pentru că comandații numiți politic care au pregătit intervenția sălbatică au nesocotit resursele tehnice ale adversarului (telefoane mobile în fiecare buzunar), au nesocotit motivațiile și intențiile lor reale (sluga mercenară nu poate gîndi ca un om liber și corect) și, prin urmare, au subestimat reacțiile cetățenilor pașnici pe care i-au brutalizat și impactul lor.

        Dacă mineriadele ar fi fost organizate la fel de prost ca intervenția Ghiță Pristanda de anul trecut, Iliescu ar fi ajuns, ca Dragnea, să înfunde pușcăria înainte să-și termine mandatul și l-am fi avut președinte pe Rațiu.

        Nici măcar bătăușii pesedeului nu mai sînt ce au fost.
        • -4 (8 voturi)    
          Domnule (Marţi, 5 noiembrie 2019, 14:13)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

          Intr-o multime in care sunt infiltrati ultrasi intre cei care sunt pasnici nu ai cum sa dai cu gaze lacrimogene si tunuri cu apa doar in cei violenti.

          Protestatarii pasnici si-au asumat pe proprie raspundere rolul de incasator al gazelor lacrimogene si tunurilor cu apa, atata timp cat nu au eliberat zona la emiterea celor 3 semnale de avertizare ale jandarmeriei.
          Protestatarii trebuiau sa stie ce urmeaza dupa cele 3 semnale date de jandarmerie.

          In al doilea rand protestatarii pasnici si mai putin pasnici chiar au vrut s-o incaseze ca sa se inflameze opinia publica si sa se manipuleze cat mai mult de catre sistemul securist de impostori!
          Tocmai de aia a fost un protest care s-a facut impotriva jandarmeriei si pentru provocarea lor.
          Deci cea ai mare parte din protestatari, cel putin din primele randuri, au fost agresivi fata de jandarmi, nicidecum pasnici la adresa lor, din moment ce aruncau cu peturi si ii injurau!
          • +4 (6 voturi)    
            aiurea (Marţi, 5 noiembrie 2019, 15:03)

            Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

            Sigur, si cele mai provocatoare au fost familiile cu copii de "Girafa" Antipa unde jandarmeria a intrat calare si au dat cu gaze.
            • +1 (1 vot)    
              Eu am Salvat Doi Adulti acolo (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 7:05)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

              Am abandonat pancarta anti P$D ca sa transport oamneii in alta zona cu aer fara gaze

              10 08 2018 Genocid Urban !
      • +15 (15 voturi)    
        Trebuie investigat si vazut (Marţi, 5 noiembrie 2019, 13:37)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        asa ziceau si dupa ce omorau ca-n codru cand refuzau oamenii colectivizarea, sau pe la canal, samd.
      • +5 (5 voturi)    
        total gresit (Marţi, 5 noiembrie 2019, 15:00)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Da, la 10 august jandarmii au gazat si au batut oameni pasnici. unul a si murit ulterior.
        Da, jandarmii au refuzat sa ii izoleze pe agitatorii platiti de psd.
        Agitatori care este posibil sa fi fost jandarmi in civil.
        jandarmii au actionat ilegal, au avut indicativele ascunse. (poate nici nu erau jandarmi toti cei de acolo!?)
        post interventie la nivelul unitatilor care au intervenit a circulat intens mesajul de "sus" ca "nimeni nu va pati nimic, ca vor fi acoperiti"
        • -2 (2 voturi)    
          Incultura rezist! (Marţi, 5 noiembrie 2019, 16:32)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

          Tot ce ai spus, face parte din manevrele voastre de indobitocire si idiotizare a populatiei!

          Ultrasii erau de-ai vostri, de ai #coruptieirezist!
  • +19 (23 voturi)    
    Jos PSD! (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:35)

    carmen_i [utilizator]

    Daca pesedistii s-au insurubat in functii publice, pot fi si desurubati sau scosi cu tot cu filet, nu?
    Dar puteti sa faceti asta? Nu va este teama de urletele pesediste? Asta vreau sa vad de la guvernul Orban, ca pesedistii zboara pe capete din posturile ocupate abuziv. Dar sa zboare complet, nu sa treaca de pe un post pe altul, cum se intampla de obicei.
  • -11 (25 voturi)    
    Ficusule (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:35)

    Shaolin [utilizator]

    Nu ai făcut nimic timp de 5 ani.

    Vin alegerile duminică și tu fugi de dezbateri ca dracu de tămâie.

    Nu ai nici 20% dar te ridică Securitatea în sondaje. Ca să pregătească marele furt făcut de STS.


    Ești o marionetă a Germaniei și SUA!
    • +2 (12 voturi)    
      N-o fi făcut. (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:56)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Dar ce-a făcut Ilici Iliescovici??? A dat liber la distrugerea țării și, dacă nu era oprit, ar fi chemat trupele mujice în țară.
      • -10 (16 voturi)    
        Iliescu e o unealtă a puterilor externe (Marţi, 5 noiembrie 2019, 13:10)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Ca toți președinții de până acum, mai puțin Ceaușescu.

        Dar Iliescu e mai DEȘTEPT decât Werrner și puțin mai patriot (dar nu cu mult).

        Nu uita prietene că comunistul de Iliescu ți-a adus democrația și economia de piață. Nu uita că comunistul ăla te-a băgat în UE și NATO. Nu uita asta!!!

        Fără Iliescu îi cântai osanale lui Nicușor Ceaușescu acum. Mergeai la mitinguri de susținere. Nu te mai duceai în UE la muncă, mergeai în Coreea de Nord!
        • +10 (14 voturi)    
          democratie e cand aduci minerii (Marţi, 5 noiembrie 2019, 13:25)

          qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          sa bata femei, batrani si studenti?

          ilici s-a temut de oamenii inteligenti (studenti)! Istoria se perpetueaza, la Ucranieni au fost titushky, in HK au fost triadele, iar la noi au fost ultrasii (10.08.18) si minerii in anii '90.

          Comunistii au grupuri de agitatori fara creier, gata sa intervina brutal doar pt a intra in gratie liderului maxim.

          asa ca plimba ursul cu bestia aia care a trimis RO 40 de ani inapoi!
          • 0 (2 voturi)    
            EXACT! (Marţi, 5 noiembrie 2019, 14:14)

            Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

            Te-ai prins! Asta e democrația în România.

            Nu se bazează pe libertatea și alegerea individului. Se bazează pe bastonul milițianului. Iar dacă ăla nu merge, se folosește bâta minerului. (Vezi că Sică oferă niște „compensații” minerilor. Așa ca chestie...)

            Democrația din România este aservită intereselor financiare externe. Noi trebuie să fim OBEDIENȚI cu stăpânii noștri și să PRODUCEM astfel încât EI să o ducă bine.

            Nu contează ce fel de „democrație” avem. Important e să fim obedienți: să limităm capitalul, industria și antreprenoriatul autohtone. Să fim piață de desfacere și de muncă (ușor) calificată și cât mai ieftină.

            Din 89 până acum am avut conducători din ce în ce mai aserviți.
        • +3 (5 voturi)    
          Nu uita nimeni (Marţi, 5 noiembrie 2019, 13:38)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          dealtfel prietenii lui i-au pregatit o cina strasnica: el va fi carnea din supa !
  • +14 (16 voturi)    
    sa vedem daca PNL-ul are curaj sa ia taurul (Marţi, 5 noiembrie 2019, 13:10)

    qwerasdf [utilizator]

    de coarne si sa finalizeze o ancheta justa la MAI si jandarmerie.

    Cineva trebuie sa plateasca pentru 10 august 2018!
    • -2 (4 voturi)    
      da, da (Marţi, 5 noiembrie 2019, 13:51)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      o sa ia taurul de... nu de coarne. poate il si mulge.
      p.s. acum sa vezi confuzii intre budapesta si bucuresti.
  • -8 (16 voturi)    
    Mai nou (Marţi, 5 noiembrie 2019, 13:30)

    Unforgiven [utilizator]

    Presedintele imposturii si pervertirii societatii inventeaza noi pretexte si la ISU ca sa-l demita pe Arafat!

    Formularea "mai nou, Departamentul Situațiilor de Urgență au fost sub un atac public constant" este o justificare retroactiva pentru a-l condamna si pe Arafat si a atrage orprobriul public asupra lui in cadrul miscarii de secesiune securista pe care pedaleaza puternic Iohannis pentru divizarea societatii romanesti si innabusirea gandirii critice, caci pentru instaurarea dictaturii securiste populatia cu gandire critica trebuie sa dispara!

    Asadar, atacurile regizate din umbra de catre reteaua securista impostoare pentru declansarea atacurilor publice la adresa diverselor persoane/institutii reprezinta parghia fundamentala a masinariei infernale de propaganda a lui Iohannis pentru punerea planului diabolic in lucrare si pentru acapararea si confiscarea tuturor institutiilor statului, nu prin insurubarea slugilor securiste, ci prin inradacinarea definitiva a imposturii securiste in toate pozitiile importante din stat si instaurarea dictaturii securiste!
  • +3 (9 voturi)    
    Ana Birchall (Marţi, 5 noiembrie 2019, 14:02)

    LaCocaLoca [anonim]

    Daca aveti ceva minte, draga PNL, o convertiti pe Birchall si o pastrati in functie. Este o persoana capabila, nu pricep ce cauta in PSD.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 5 noiembrie 2019, 15:34)

    dumnezeu [utilizator]

    niște lichele incompetente!
    structurile astea trebuiau să se autodesființeze, după toate mizertiile pe care le-au făcut. nu cfred că e cazul ca ioha să dreagă busuiocul, în privința lor!