Șeful McDonald's a fost concediat din cauza unei relații cu o angajată

de DG     HotNews.ro
Luni, 4 noiembrie 2019, 10:32 Actualitate | Esenţial


Steve Easterbrook
Foto: Hotnews
McDonald's l-a concediat pe directorul executiv Steve Easterbrook după ce acesta a avut o relație cu una dintre angajate. Potrivit companiei, relația a fost una consensuală, însă contravine politicii firmei.

Într-un email trimis personalului, omul de afaceri britanic a recunoscut relația și a declarat că a fost o greșeală, potrivit BBC News. "Având în vedere valorile companiei, sunt de acord cu decizia conducerii și cred că este timpul să merg mai departe”, a declarat el.

Easterbrook, 52 de ani, care este divorțat, s-a angajat pentru prima oară la McDonald's în 1993, ca manager la Londra. Este președinte-director general al companiei de restaurante de tip fast-food din martie 2015.

El va fi înlocuit de Chris Kempczinski, care a deținut până acum funcția de președinte executiv al diviziei McDonald's SUA.

Compania a fost criticată vehement pentru politica de salarizare, în condițiile în care Easterbrook a câștigat în 2018 nu mai puțin de 15,9 milioane de dolari, sumă de 2.124 de ori mai mare raportat la salariul mediu al unui angajat McDonald's (7.473 $).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6926 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Un prost, de ce sa-i para rau? (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:44)

    salvatore [utilizator]

    Daca gagica e buna, sa fie sanatos, ramane si cu gagica si cu banii prostilor de la McDo. Viata trebuie privita mult mai simplu.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce era sa zica? Ca nu ii pare rau? (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:21)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Poate chiar ii pare; acum pierde de fapt niste milioane.
      • +1 (3 voturi)    
        Lasa ca se duce la KFC (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:48)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        Poate pe bani mai multi.
        acest incident arata capcana salariilor prea mari ale managerilor din multinationale. Ajung sa se creada mici zei, intangibili, care mereu au dreptate in timp ce toti ceilalti se inseala. El a comis acest act, interzis cam in majoritatea companiilor private, fiind convins ca nimeni nu ii face nimic. Ei uite, ca l-au dat afara..
  • +8 (12 voturi)    
    hihi (Luni, 4 noiembrie 2019, 10:46)

    Soljenitin [utilizator]

    A bagat carnea in chifla gresita :))
  • +1 (11 voturi)    
    wow (Luni, 4 noiembrie 2019, 11:37)

    Je__ [utilizator]

    au ajuns corporatiile sa controleze si pe cine f...ti, si lumea se declara multumita si fericita

    moama....

    eu zic mcdonalds sa introduca politica de sterilizare, macar asa stiu angajatii una si buna


    adica, daca stirea era ca bah...a siluit-o, a #metoo, ca a favorizat-o, ca a obtinut foloase din relatie unii sau altii

    dar daca e doar consensual, fiecare si-a vazut de viata si pozitie corect...wtf?
    • -5 (5 voturi)    
      ehhh (Luni, 4 noiembrie 2019, 13:48)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Cum sa intelegi tu ce e un regulament, la voi in Rusia e obiceiul sa-i dai o palma peste fund primei blonde pe care o vezi dupa ce iesi dintr-o incapere.
  • +7 (7 voturi)    
    Ipocrizie (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:16)

    ilie.ghita [utilizator]

    Astora le pasa mai mult de cine cu cine se culca decat de faptul ca angajatii sunt platiti mizerabil si sefii au salarii nesimtit de mari.
  • +2 (4 voturi)    
    Trist... (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:43)

    John M. [utilizator]

    E mai multa demnitate intr-un fast food decat in guvernul Romaniei...