Sindicatul Meridian, după conflictul dintre polițiști, în Capitală: Situația se poate repeta oricând

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 18:10 Actualitate | Esenţial


Amenzi date de Politia Rutiera
Foto: Facebook / Politia Romana
Sindicatul Național „Meridian”, din care fac parte polițiști și funcționari, a transmis, sâmbătă, că legislația este neclară în privința intervenției polițiștilor locali în domeniul rutier, iar situații precum scandalul care a avut loc în Capitală s-ar putea repeta, în lipsa unei reglementări, scrie Mediafax.

„În situația prezentată amintim faptul că polițistul de la Brigada Rutieră, dar și polițistul local se aflau la acel moment în exercitarea atribuțiilor de serviciu din domeniul circulației pe drumurile publice, fapt recunoscut de ambele instituții la care cei doi salariați sunt angajați. De asemenea, trebuie arătat și că aceste instituții colaborează atât în domeniul siguranței rutiere, cât și al ordinii și liniștii publice, în baza unor protocoale. Această împrejurare, dar și altele, au apărut de mai mult timp din cauza indolenței statului român care a rămas impasibil la răspândirea unor informații nereale referitoare la competența polițiștilor locali în domeniul circulației rutiere”, a transmis, sâmbătă, Sindicatul Național „Meridian”.

Sindicatul din care fac parte polițiști și funcționari arată că încă din anul 2011, când a intrat în vigoare Legea Poliției Locale nr. 155, instituțiile statului care au atribuții în domeniul elaborării legislației au reglementat includerea acestei categorii profesionale în toate modificările aduse legislației specifice acestui domeniu.

Sursa citată menționează că o situație asemănătoare se înregistrează și în domeniul ordinii și liniștii publice.

„Din păcate, situația creată se poate repeta oricând, iar pentru remedierea acesteia organizația noastră a solicitat tuturor autorităților statului cu atribuții legislative, inclusiv Parlamentului României, să elaboreze și să adopte actele normative necesare desfășurării normale a activității acestor instituții, iar pe viitor își rezervă dreptul să apeleze la toate mijloacele legale, inclusiv la instanțele judecătorești”, mai arată Sindicatul Național „Meridian”.

Sâmbătă, în spațiul public au apărut imagini video în care un polițist local a refuzat să se legitimeze în fața polițistilor de la Brigada Rutieră din Capitală, invocând chiar autoritatea șefilor săi pe care îi contactează pentru a-l scăpa din această situație.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4616 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Polițiștii locali nu știu legislația rutieră. (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 18:23)

    asavreau [utilizator]

    Să parchezi pe trecerea pietoni,obligând pietonii să treacă prin loc nepermis este o infracțiune.Pentru așa ceva un polițist ar trebui destituit.
    • +10 (10 voturi)    
      Nu sunt politisti (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 20:45)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ei sunt vechi paznici (gardieni publici) care si-au schimbat denumirea in politisti locali ,dar asta nu le-a adus odata cu numele mai multe cunostinte sau inteligenta ! Asta e doar in mintea lor ca sunt puternici ,au primaria in spate , pistol la purtator
      • 0 (0 voturi)    
        cu toate astea (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:19)

        Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        fac treaba mai buna in trafic decat cei de la circulatie, care o ard dubios prin birouri.
  • +15 (15 voturi)    
    zGardienii locali (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 18:28)

    Nevermind [utilizator]

    Astia chiar se cred politisti, daca au copiat uniformele. Ce genii sunt si-n politia nationala, dar astia sunt sub-zero
    • -12 (12 voturi)    
      gresesti... (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 19:51)

      iuflo [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      am explicat mai jos ca de multe ori politistii locali sunt mai dotati si mai capabili decat multi din politia nationala..........restul e chestie de lege interpretare si invidie........cel din politia nationala a vrut sa arate ca e mai "cocos" in cazul asta........
      • +11 (11 voturi)    
        Hehe (Duminică, 3 noiembrie 2019, 1:15)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui iuflo

        Politia locala e degeaba. Bani aruncati la cos. Modelul francez e zero barat. Risipa de bani.
        • -3 (3 voturi)    
          pl (Duminică, 3 noiembrie 2019, 18:03)

          iuflo [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

          vorbesti ca stii sau iti dai cu parerea?!? eu sunt politist la politia nationala si recunosc ca am colaborat f bine cu colegi de la locala au pregatire si competente cf legii 155......am colegi care au facut aceleasi cursuri de 3 luni ba mai mult la aceeasi institutie de politie sunt agenti ca si mine care am facut un an jumate si au competenta in plus doar la infractiuni......politistul local actioneaza doar in "cazul" contraventiilor...legal.. dar daca vrem sa jignim se poate
      • +3 (3 voturi)    
        yeah, right (Duminică, 3 noiembrie 2019, 15:24)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui iuflo

        Daca n-as fi avut de a face cu zgardieni, as mai fi zis. In 90% din cazuri basinile si "importanta" lor o depaseste pe cea a cel de la nationala, si nici cu aia nu mi-e rusine de multe ori.

        Si faza cu dotarile, nu tine de material uman, ci de fonduri de tocat si de catre cine, mai mult sau mai putin verificate (primarii, vezi adaosuri spital Gomoiu).
        • -1 (1 vot)    
          pol (Duminică, 3 noiembrie 2019, 20:02)

          iuflo [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          acuma depinde cine vrei sa faca ordine in tara cu legile care sunt.........nu stiu ce ai avut tu cu ..."zgardienii" dar la ce postezi nu mi-e greu sa inteleg cam ce pricepi tu in mentinerea ordinii publice..... fara suparare.....din gura toti sunteti zmei!!!
  • +13 (13 voturi)    
    Nu există „polițiști” locali. (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 18:36)

    prec [utilizator]

    Sunt doar acei boacteri comunali/gardieni publici. Sarcina lor este să păzească băncile prin parcuri, cine scuipă semințe pe stradă, cine nu aruncă gunoiul la tomberoane sau chiștoace la coș. Aia-i sarcina lor!!!
    ȘI NU AM ÎNȚELES RUFUZUL SEMIANALFABETULUI LA A SE PREZENTA!!! CUM VINE AIA!?
    • -10 (10 voturi)    
      gresesti.... (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 19:49)

      iuflo [utilizator] i-a raspuns lui prec

      deloc nu pot fi de acord cu tine.... ca politist iti pot explica ca si colegii de la politia locala fac in mare parte cam aceeasi pregatire insa doar privind contraventiile ...nu au drept de "actiune" in infractiuni....si la fel iti spun ca in colaborarea dintre celel 2 institutii si implicit colegial am intalnit politisti locali mult mai capabili decat unii din plolitia nationala!!! tu vorbesti sigur ori din nestiinta ori din invidie ori ambele...acuma atata vreme cat esti intimpul serviciului fiecare politist este obligat sa poarte insigna care are un numar.. deci mi se pare total deplasat gestul colegului de la rutiera de a incerca sa legitimeze un coleg cu care colaboreaza si care ii poate acorda sprijin real macar intr-un caz de accident rutier.... a vrut el sa fie cocos pe intelesul tuturor.......si clar trebuie reglementata inclusiv situatia politistului local care nu beneficiaza de multe chia r si dotari in multe localitati......si sa stii ca stiu clar municipii unde politia locala este mai dotata decat noi politia nationala!!!
      • +8 (8 voturi)    
        Bre (Duminică, 3 noiembrie 2019, 1:19)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui iuflo

        Pregatirea localistilor e 12 clase si pentru bani in plus facultati oarecare la ff fara legatura cu meseria, in niciun caz nu se compara cu un politist, ce sa zicem de cei cu academia de politie care sunt la ani lumina pregatire!
        • 0 (2 voturi)    
          nu.... (Duminică, 3 noiembrie 2019, 17:50)

          iuflo [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

          nu confunda academia de politie cu scoala de politie...........acum 2-3 ani se faceau si probabil s-or mai face cursuri de 3 luni de agenti de politie la cluj de exemplu de unde ieseau aceeasi politisti care ulterior lucrau in mai la fel cu cursul de 3 luni obligatoriu pe care il face orice politist local intr-un an de la angajare....... daca nu astii nu-ti da cu parerea doar sa dai bine........academia e altceva. ce nu c9ompari e doar competenta politistului mai in cazul infractiunilor ceea ce politistul local nu face datorita legii nu ca n-ar putea avea pregatire....paremi-se ca au fost vreo 7000 de politisti care au facut doar 3 luni "scoala" de polititie si lucreaza acum in strada!!!
      • +4 (4 voturi)    
        Eviti esenta (Duminică, 3 noiembrie 2019, 12:11)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui iuflo

        Paznicul de la locala, a incalcat legislatia rutiera.
        ,,Politia locala" trebuie desfiintata, e sinonima cu impostura care s-a impus in toate domeniile in ultimii 30 de ani.
        • -2 (2 voturi)    
          gresesti (Duminică, 3 noiembrie 2019, 17:57)

          iuflo [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          politistul local nu a incalcat nici o legislatie pentru ca ea nu exista!!! politistul local are competenta in legislatia rutiera conform legii la fel ca si cel de la politia nationala in oug 195 de exemplu.......colegul de la rutiera a vrut sa para "cocos" incercand o legitimare "fortata" pentru ca stia clar unde are competente politistul local si cf legii insigna cu numarul acestuia ii conferea posibilitatea sa afle cine este doar adresandu-se structurii primariei........
          • +1 (1 vot)    
            Ai dreptate! (Duminică, 3 noiembrie 2019, 19:52)

            unins [utilizator] i-a raspuns lui iuflo

            Toti sunteti la fel.
            • -1 (1 vot)    
              sigur (Duminică, 3 noiembrie 2019, 20:10)

              iuflo [utilizator] i-a raspuns lui unins

              nu vrei sa vii in politie si sa treci la fapte nu la dat din gura?? ca de postaci e plina romania!!! toti va pricepeti pana cititi o lege si apoi s-o si aplicati!!! neam de psd-ei !!!!