CTP i-a explicat lui Prelipceanu, în direct, cum ar fi trebuit să facă interviul cu Gabriela Firea: Ați subestimat-o, nu v-ați pregătit, a condus discuția

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 31 octombrie 2019, 21:43 Actualitate | Esenţial


Prelipceanu si CTP
Foto: captura Digi24
Cristian Tudor Popescu i-a explicat în direct lui Cosmin Prelipceanu, joi seara, la Digi 24, cum ar fi trebuit să facă interviul cu Gabriela Firea, reproșându-i ziaristului că și-a subestimat invitata și nu s-a pregătit pentru emisiune.

Prelipceanu a încercat să înceapă discuția spunând că întotdeauna a ținut cont de părerile lui Cristian Tudor Popescu, pe care l-a numit „maestru”.

„Vă rog frumos să nu mă numiți maestru, eu nu am discipoli”, a replicat cel supranumit CTP.

Cosmin Prelipceanu a argumentat că în orice interviu nu este interesat cum „iese” el ci să se vadă „cine e ăla din fața” sa. „Pun întrebări și ascult, e aici de făcut un dozaj, e adevărat”, a continuat el.

„Păi nu l-ați arătat”, a continuat CTP. În fața argumentelor pe care a continuat să le invoce Prelipceanu, Popescu a spus la un moment dat: „Dacă dvs sunteți împăcat eu nu vreau să vă stric această liniște zen”.

CTP a explicat însă câteva „lucruri care țin de vechimea” sa „în meserie”:
  • „Ați subestimat-o pe doamna Firea. E cel mai alunecos, veninos și pervers personaj care poate fi invitat dintre politicienii momentului.
  • Nu v-ați pregătit pentru a îi pune întrebări țintite în legătură cu activitatea primăriei
  • A condus această discuție, a vorbit despre ce a vrut ea, tot timpul”
  • Minciuna sfruntată, aia pe care a practicat-o aici pe post, la dvs
Acesta a prezentat și „metodele” folosite de Gabriela Firea într-o emisiune:
  • împroașcă cu vorbe, revarsă un puhoi de vorbe continuu asupra celor din platou
  • în clipa în care celălalt încearcă să deschidă gura accelerează puhoiul ca să nu deschidă gura
  • autovictimizarea, uneori dusă la absurd
Cristian Tudor Popescu a invocat și interviul pe care Gabriela Firea l-a oferit joi lui Bogdan Chiriac, unde a cerut inclusiv să i se dea un pumn pentru a nu sări „haterii” să critice modul în care s-a făcut interviul.

„Dvs pe lângă Bogdan Chiriac erați niște investigatori feroce, FBI”, a ironizat din nou CTP, în opinia căruia Bogdan Chiriac a avut următoarea atitudine: „Doamnă primar general vă rog să-mi permiteți să-mi dau două palme în semn de omagiu față de dvs”. „Probabil e o spanky girl”, a mai comentat CTP.

În opinia sa, atacul declanșat de Gabriela Firea la adresa lui Carmen Uscatu și a Oanei Gheorghiu de la Asociația Dăruiește Viața este legată de intenția sa de a candida pentru un al doilea mandat la Primăria București.

„Ați văzut un PSD-ist, până la ultimul membru, unul singur care să ia poziție față de acea abjecție a doamnei Firea? Aici e vorba de copii bolnavi de cancer”, a continuat CTP.

„Obiectivul a fost să-l atace pe Voiculescu. Mă adresez tuturor PSD-știlor din țară: Sunteți lași și abjecți pentru că nu ați spus un cuvânt” la atacul lansat de Firea față de cele care construiesc, din donațiile românilor, spitalul oncologic pentru copii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















40310 vizualizari

  • +23 (37 voturi)    
    Sireacul Prelipceanu,cat de modest este la...... (Joi, 31 octombrie 2019, 21:53)

    Plagarus [utilizator]

    .......mansarda !
    Nu intelege ce i se explica si o tine langa cu explicatii de rasu-plansu.
    • -32 (40 voturi)    
      Sa mai lasam golaneala asta in limbaj (Vineri, 1 noiembrie 2019, 7:46)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Sa mai lasam golaneala asta in limbaj , agresivitatea in limbaj, tipica miticului de Bucuresti precum CTP.

      Ne-am saturat de atata conflict...
      • +12 (22 voturi)    
        terminati bai cu "miticii" (Vineri, 1 noiembrie 2019, 8:25)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        70% dintre bucurestenii de azi sunt veniti din afara Bucurestiului. O buna parte sunt veniti din Ardeal si Moldova.
        • +4 (10 voturi)    
          În lipsă de idei și vocabular, (Vineri, 1 noiembrie 2019, 8:58)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Unii o țin langa cu //miticii//.Dacă-i întrebi,sigur nu știu ce au vrut să spună.
          • 0 (0 voturi)    
            mioarele au nevoie de un tatuc care sa le explice (Vineri, 1 noiembrie 2019, 16:31)

            Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            Atot-priceputul, care iti explica el cum sta treaba, cum se creste productia la hectar, pe cine trebuie sa schimbi la pauza, cum stau jocurile ascunse, etc.
            Cand nu iti explica, te cearta, te salveaza, iar iti explica, si tot asa de 2 milenii.
            Strangeti-va langa fluier si behaiti la unison, si asa lupul cel rau o sa plece.
        • +3 (9 voturi)    
          Capitala Rosie (Vineri, 1 noiembrie 2019, 10:32)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Asa, si? O metropola cu 6 primari din Ciuma Rosie + PG ex-mâncatoare de r*t la posturile unui securist e doar o cloaca de hoti, corupti, bugetari puturosi si MITICI urât mirositori.
          • +2 (6 voturi)    
            de ce sunt primarii PSD? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 11:26)

            minos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

            Pentru ca PNL a accepat alegeri intr-un singur tur plus au adus candidati jalnici la Bucuresti(blat cu PSD?). Pentru Firea au votat 240 mii cetateni, deci 10% din populatie. Tu ii faci pe toti bucurestenii si mai mult de atat pe toti cei din provincie care au venit in Bucuresti puturosi si urat mirositori? Cati cunosti personal si cum sunt ei? In cazul tau, o asemena judecata este descalificanta ca nivel de civilizatie si educatie. Niciodata sa nu califici pe cineva intr-un mod stereotipic, gen germanii sunt buni ingineri,romanii sunt hoti, modovenii sunt betivi, ardelenii sunt lenti, ortodocsii sunt fanatici. Calitatile individuale ale fiecarui om ii dau valoarea, educatia lui. In orice etnie exista oameni remarcabili si oameni de calitate indoielnica. Fiecare om trebuie judecat individual si nu dupa anumite stereotipuri.
      • +2 (4 voturi)    
        cine sunteti voi? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 11:10)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        cei care v-ati saturat de conflict? Probabl iubitori de "lideri"carismatici,dictatori priceputi la toate. Democratia inseamna dezbatere, adusa deseori la conflict. Inseamna sa pui idei diferite pe masa, idei din care se construieste. Nu-ti place conflcitul, nu va viziona canalele de stiri, nu mai citi hotnews sau alte sit-uri politice, sociale, econimice. Uita-te la canalele de sport si la filme pe Netflix, Amazon sau HBO Go si vei fi mai fericit.
  • +31 (37 voturi)    
    CTP (Joi, 31 octombrie 2019, 22:40)

    florinos [utilizator]

    De parca CTP nu stia unde lucreaza, nu degeaba au plecat oameni de la Digi24 din cauza atitudinii servile a lui Prelipceanu.
    • +3 (5 voturi)    
      DIGI24 (Vineri, 1 noiembrie 2019, 10:34)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      E mai parșiv ca Latrinele, pentru că „se da” impartial, desi toata hotimea psd+alde se lăfaie in voie pe ecran si manânca r*t nestingheriti. Țața Firea din Ferentari e ultima ja*rade acest tip care tocmai ce a mâncat si ea putin kk pe digi24 comunostoido-securisst.
  • +16 (24 voturi)    
    Prelipceanu, "nepregatit" sau nepregatit (Joi, 31 octombrie 2019, 22:55)

    MirceaCS [utilizator]

    Care din cele doua e?
  • +6 (18 voturi)    
    OUG 114 (Vineri, 1 noiembrie 2019, 0:31)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    OUG 114 si un "investitor" ceh un fel da Vantu "al lor" au ingenuncheat audio vizualul PRIVAT ca cel de stat (TVR) este demult aservit . qed.
  • -21 (31 voturi)    
    Imbatraneste urat (Vineri, 1 noiembrie 2019, 7:04)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    CTP imbatraneste urat de-aia nu-l mai cheama nimeni, Prelipceanu are aceeasi atitudine cu toti invitatii ii lasa sa debiteze ce vor le pune intrebari fara sa-i intrerupa sa se bage peste ei ca Ciutacu sau Manastire sau alti maimutoi. Mai mult si pe CTP il lasa si-l menajeaza nu-l contrazice desi ar avea si el de raspuns la niste intrebari delicate ca lumea nu mai stie cand facea emisiuni la Realitatea infractorului Vintu. Ca banii n-au miros. Plus ca arunca cu venin in toate emisiunile de joi sau cand il prind. Iar in timpul liber inventeaza cuvinte ca sa fie altfel. Asta nu e eruditie e mumbo jumbo.
  • +16 (24 voturi)    
    dezgust (Vineri, 1 noiembrie 2019, 7:28)

    Krokus [utilizator]

    Nu am putut sa ma uit la emesiunea unde a fost invitata g.firea si moderata de slugarnicul prelipceanu.
    De fapt nu mi-a placut de prelipceanul de cand l-am vazut.
    Norocul lui prelipceanu a fos plecarea lui domnul Hurezeanu si asocierea cu domnul CTP,asa s-a ridicat.
    Prelipceanu ar face echipa perfecta cu gadea si mircea badea !
  • -20 (32 voturi)    
    Discursul urii (Vineri, 1 noiembrie 2019, 7:45)

    galeo [utilizator]

    CTP-ul imabtraneste, si imbatraneste urat.
    Apucaturile lui seamana cu ale oricarui batranel plin de ura, frustrari personale, dusmanie, conflict.

    Ne-am saturat de discursul urii, si improscatul cu rahat in stanga si-n dreapta, vrem un altfel de discurs politic si jurnalistic.

    Discursul lui CTP se potriveste unei tari din Africa, nu uneia civilizate din UE.
    • +12 (20 voturi)    
      si acea civilizatie s-ar numi... (Vineri, 1 noiembrie 2019, 8:33)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Romania?
      Pe ce lume traiesti/
      Discursul lui CTP a fost extrem de corect vis a vis de mizeria numita firea!
    • +2 (2 voturi)    
      cine a lansat discursul urii? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 11:40)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Dupa ce PSD a castigat alegerile din 2016, toata lumea era oarecum linistita, programul de guvernare era destul de OK si se astepta sa fie pus in practica macar partial si ar fi fost excelent. Dra iata ca Dragnea si CO aveau un program de guvernare ascuns, care consta in daramarea putinei independente a jutitiei ce fusese castigata in ultimii ani, mituirea masiva a populatiei cu bani imprumutati si atunci cand opinia publica s-a prims de acest lucru si aprotestat, PSD-istii, in loc sa vina la dialog, au inceput sa improaste cu noroi pe toate canalele media controlate. De acolo a inceput discursul urii, de la RTV, de la Gadea, Ciutacu, Ciuvica, Chireac, Olguta, Codrin Stefanescu, Mitraliera din Arges, Iordache, Serban Nicolae si bizonii locali din Olt, Vaslui, Galati, Prahova.
  • +11 (23 voturi)    
    CTP cam face pe prostul (Vineri, 1 noiembrie 2019, 7:59)

    sile_v [utilizator]

    El vede acolo o problema de incompetenta profesionala.

    Hai, nene, chiar crezi ca suntem tampiti? Primaria a bagat peste 5 milioane de euro in reclame anual. Mare parte au ajuns chiar la Digi24.

    Cum asteptati sa fie Prelipceanu in conditiile astea? Pitbull?

    Cautati in arhiva interviul luat lui Barna pe Digi24, sa vedeti acolo agresivitate. Dar Barna nu da cu banul, si-o merita!
    • +1 (3 voturi)    
      Păi altfel nu apărea pe post (Vineri, 1 noiembrie 2019, 12:03)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

      Interviul CTP-ului a fost cu Prelipceanu, la Digi24, în timp ce are (încă) un contract de prestări servicii cu Digi24, contract care probabil previzează clar ce poate spune CTP nu numai la Digi24 ci și în afară.
      Adică nu se putea duce la Prelipceanu în platou la Digi24 să le zică că sunt proști toți.
      A zis-o așa, "incompetență profesională", nu putea să le zică că sunt qrve.
    • 0 (0 voturi)    
      In niciun caz! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:59)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

      CTP nu este prost.

      Desigur ca aici "face pe naivul", dar este singura atitudine posibila, daca spunea de-a dreptul ca Dumana Fierea si-a cumparat bunavointa lui DIgi24, atunci nu mai era dat pe post!
  • +12 (14 voturi)    
    ce facem cu suficienta omului? nimic! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 8:20)

    floarealbastra [utilizator]

    Cand eram in liceu profesoara de romana avea obiceiul sa ne spuna: nu-i rusine cand nu sti ceva, rusine-i cand nu vrei sa inveti.
    L-am mai vazut in ipostaze pénibile pe marele sef digi dar asta e colosala.
    Ce faceti draga digi? nu vedeti ca omul nu poate mai mult?
  • +7 (7 voturi)    
    Romania ca o prada (Vineri, 1 noiembrie 2019, 8:48)

    Razvan_M [utilizator]

    Cam la asta s-a ajuns - toti navlegii care nu au facut nimic notabil in viata lor au ajuns candidati la functia de Presedinte al Romaniei.

    Macar mutu' Iohannis a fost ales Primar al Sibiului de cateva ori - restul...

    Duamna Viorica numita PM, dl Barna pus pe lista de partid pe loc eligibil, dl Paleologu la fel, dl Cumpanasu se lauda cu diplomele pe bani, dl Diaconu este cunoscut pentru rolurile de actoras etc. Dl Catarama a lucrat in Comert Exterior (aripa de business a Securitatii)...

    Niciunul dintre oamenii astia nu s-a dus in fata alegatorilor la vreo primarie-ceva sa isi arate calitatile de lider. Nici nu este de mirare ca fug de dezbateri publice sau cand dezbat o fac in cadru prietenos, unde nu le pune nimeni la indoiala aberatiile.

    Nu stiu de ce Iohannis accepta acest non-combat - probabil ca pe el il avantajeaza - dar Romania sigur merita mai mult. Nu ca numar de candidati, evident.
    • +1 (3 voturi)    
      pe Johannis nu-l avantajeaza dezbaterea (Vineri, 1 noiembrie 2019, 11:43)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      de ce sa se incurce? Toti dau in Barna si acesta in Johannis. De ce Barna nu da in Diaconu, de exemplu subliniind prestatia proasta, cu multe absente, atunci cand a fost europarlamentar?
      • +2 (2 voturi)    
        elitism prost inteles si aroganta (Vineri, 1 noiembrie 2019, 12:19)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Asta este atitudinea dlui Barna fata de fraierii care aparent nu se ridica la nivelul unui antreprenor ca el.

        Dar il avantajeaza sa nu-l intrebe nimeni ostil cum de nevasta-sa, fara experienta ca jurist, a primit un job de sef de departament la Petrom, de unde produce un salariu in mana de peste 25.000 lei pe luna.
        Sau cum el Insusi, cu o activitate fulminanta ca ONG-ist, primeste contracte cu MAI si castiga pe banda rulanta proiecte pe fonduri europene de peste 160 milioane lei, din care-si trage 25% sanchi pt. consultanta si unde isi angajeaza rude si prieteni. Oare orice om normal, vine la MAI si primeste un contract - sau vorbim aici de ceva legaturi prin biografie cu persoane cu influenta? Ceva parinti cu epoleti sau rude? Ca pe modelul asta si Ghita de la Ploiesti este tatal antreprenorilor romani.
  • +10 (10 voturi)    
    ba n-a subestimat-o (Vineri, 1 noiembrie 2019, 9:51)

    revo [utilizator]

    Pentru ca o cunoaste foarte bine, a lasat-o in boii ei, ca altfel jar manca. Pana si Dragnea Sultan se temea de gura ei, daca va aduceti aminte: "sa nu intri in gura lui Gabi".
    Si, bineinteles, ca nu ar fi fost posibil s-o incomodeze in vreun fel, devreme ce isi ia salariul din banii de reclama ai Primariei lui Firea.
    • +2 (2 voturi)    
      pai, (Vineri, 1 noiembrie 2019, 10:11)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui revo

      100% corect!
  • +4 (4 voturi)    
    Eu platesc...eu vorbesc...eu ma falesc... (Vineri, 1 noiembrie 2019, 10:52)

    morometu [utilizator]

    Cam asa se traduce! Mai rau este ca, de fapt, madama nu vorbeste pe banii ei ci, pe banii umililor cetateni platitori de impozite si taxe si care asteapta ''maretele ei realizari''(inexistente , in fapt). C.T.P. spune lucrurilor pe nume! Trist este ca, mai sunt cetateni care se lasa impresionati de tovarasica asta care se lauda cu lucruri pe care are obligatia si responsabilitatea sa le faca potrivit fisei postului locului de munca unde este angajata. Este platita, pe contract de munca, sa administrezeze orasul!
  • -1 (3 voturi)    
    CTP-ule (Vineri, 1 noiembrie 2019, 12:59)

    AndJorj [utilizator]

    te-ai expirat tata.. esti batran, lasa-te de meserie, pe care oricum n-ai avut-o niciodata, esti cel mai mare manipulator de presa din ultimii 30 de ani...

    Cu spitalul ala nu e vorba despre opiii cu cancer, ci despre 3 duamne care se cearta pentru notorietate pt a o folosi politic. Nici terenul nu este a lu firea, nici banii din donatii nu sunt ale celor 2 duamne.
    Cred sincer ca cele 2 sunt chiar mai rele decat firea.
  • 0 (0 voturi)    
    Rolurile presei (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:06)

    Setalcott [utilizator]

    Cand vrei sa prezinti stirile, cutare a zis X, cutare a facut Y, e simplu - desi si acolo e ceva selectie de facut. Cand vrei sa te bagi in lupta politica, in special fara sa se prinda lumea, e altceva: trebuie pregatire, maestru, intrebari tintite, alea, alea. Si aici ne uitam cu deferenta la occident. Uite, Obama: a castigat Nobelul pentru ca a fost ales presedinte si de atunci presa e muta de admiratie. A castigat Trump, si de atunci presa e la datorie, neostenita.
  • 0 (0 voturi)    
    eu l-as fi dat afara pe mamaliga de prelipceanu (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:00)

    matematics89 [utilizator]

    o mamaliga de moderator, la fel ca celalalt. I-a jucat Firea ca pe gume de mestecat. Intrebarile trebuiau sa fie: Unde este centura capitalei, unde este autostrada de centura, unde e metroul dr taberei, semafoarele inteligente, de ce bucuresti-ul este singurul oras european fara canalizare 100%, fara statie de epurare pt intreg sistemul. Ce masuri se iau pt optimizarea costurilor in Bucuresti, iluminat LED, panouri solare...etc. Unde sunt statiile de incarcare electrica? Unde sunt tramvaiele viitorului, in locul celor de 50 de ani si multe astfel de intrebari. Au tocat pe un subiect care sincer nu intereseaza pe nimeni si care are iz greu de campanie electorala. Eu i-as fi dat afara pe cei doi dupa acest interviu. A fost oribil.