Primaria Focșani îl somează pe ministrul propus la Dezvoltare să-și plătească impozitele locale și sare în apărarea baronului Oprișan: Are toate taxele plătite la zi

de MH     HotNews.ro
Joi, 31 octombrie 2019, 13:04 Actualitate | Esenţial


Ion Stefan
Foto: Facebook
Primaria Focșani condusă de primarul PSD Cristi Misăilă îl "somează" pe deputatul Ion Ștefan, propus ministru al Dezvoltării în Cabinetul Ludovic Orban, "să intre în legalitate și să își achite în regim de urgență datoriile” pentru casa de peste 900 de metri pătrați. Instituția îl atacă pe Ion Ștefan, numindu-l "deputatul Grindă", și ține să sublinieze că nici șeful CJ Vrancea, Marian Oprișan, nici mama acestuia nu figurează în evidențele primăriei cu datorii.

Primăria Focșani îl acuză pe deputatul Ion Ștefan că, deși "a păgubit bugetul local cu peste o jumătate de miliard de lei vechi", strigă hoții acuzându-l pe Marian Oprișan că nu și-a achitat taxele.

"Pus în fața evidențelor, <deputatul Grindă> a recunoscut cu jumătate de gură că a încălcat legea aproape 20 ani și a păgubit bugetul local al municipiului Focșani cu peste jumătate de miliard de lei vechi. Chiar și așa însă, cel ce a primit aviz negativ ca ministru propus al Dezvoltării se poartă pe principiul <hoțul strigă hoții>, acuzând Primăria municipiului Focșani că nu procedează la fel și în cazul președintelui Consiliului Județean Vrancea și a mamei acestuia. În urma verificărilor efectuate la Serviciul Taxe și Impozite, aducem la cunoștința opiniei publice faptul că nici domnul președinte Marian Oprișan și nici mama sa nu figurează în evidențele noastre fiscale cu datorii, având toate taxele plătite la zi”, se arată în comunicatul semnat de Biroul de presă al Primăriei Focșani, potrivit Mediafax.

Deputatul Ion Ștefan este somat să își achite datoriile: "În aceste condiții, solicităm în mod public domnului <deputat Grindă> să intre în legalitate și să își achite în regim de urgență datoriile, așa cum fac zeci de mii de focșăneni”.

Primarul municipiului Focşani, Cristi Misăilă, a declarat luni că Ion Ştefan ar figura în evidenţele municipalităţii cu o casă de 94 de mp edificată pe un teren de 910 mp, casa construită ulterior nefiind declarată la primărie, astfel că deputatul s-ar fi sustras de la plata taxelor şi impozitelor aferente locuinţei nou construite.

"Am greșit, îmi recunosc greșeala și voi remedia situația, voi plăti tot ceea ce este de plătit la Primăria Focșani pentru casa în care locuiesc. Am acționat cu bună credință, an de an am achitat sumele care mi-au fost transmise de Primărie. Nu sunt dintre cei care să apeleze la artificii birocratice pentru a scăpa basma curată. (...) Și dacă legea este aceeași pentru toată lumea, aștept și de la baronul PSD Marian Oprișan -mama mea sunt eu- să își scoată la iveală bunurile și să le treacă în declarația de avere pentru a-și plăti dările pentru domeniul întins pe multe hectare în care locuiește în apropiere de Focșani”, a reacționat Ion Ștefan, pe Facebook.

Ion Ștefan, propus pentru portofoliul Dezvoltare, a fost avizat negativ în comisiile reunite din Parlament. Au fost mai multe întrebări pe tema casei sale și a faptului că nu și-a plătit taxele locale, existând și un schimb de replici între deputaul PSD, Cătălin Rădulescu și ministrul propus. Ion Ștefan a fost acuzat că nu și-ar fi plătit taxele aferente terenului pe care se află construcția. "Am plătit taxe de peste 90 de milioane de lei, bani făcuți din afaceri. Sunt un bun plătitor de taxe”, a declarat Ion Ștefan.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3509 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    In acest caz (Joi, 31 octombrie 2019, 13:24)

    zxcv [utilizator]

    cred ca PNL ar trebui sa se comporte responsabil si sa nu il sustina in continuare pe acest domn care "a uitat" sa-si declare proprietatea si in mod vadit s-a sustras de la impunere.
    • -3 (9 voturi)    
      respect (Joi, 31 octombrie 2019, 14:01)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

      statul nu merita nimic.avem un milion jumatate de bugetari, de ce as ajuta eu statul sa declar eu de bunavoie. statul sa faca curat prin bazele de date pe care le detine si sa trimita bugetarii la munca pe teren. bravo penelistului!
      • +1 (5 voturi)    
        Șefule, de acord că nu merită nimic statul. (Joi, 31 octombrie 2019, 14:12)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Problema-i alta: de ce nu a fost pus să plătească până acum iar, dacă tot a fost dibuit, să plătească! Toți am sărit în sus când Plumbuita a fost prinsă cu mașinile înmatriculate în Bulgaria, așa-i. No, și ăsta a fost prins.
    • +3 (3 voturi)    
      De acord daca e adevarat. (Joi, 31 octombrie 2019, 14:18)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

      Dar el spune ca a platit ce i-a cerut primaria. Deci primaria de ce nu avea actele la zi? Ca nu cred ca acea casa a fost construita fara autorizatie, deci primaria stia de ea. In care caz de ce nu l-a impozitat corespunzator? Iar in cazul lui Oprisan, s-ar putea sa fie la fel. Daca el nu a declarat ceva, primaria se face ca habar n-are.
      • 0 (4 voturi)    
        alo (Joi, 31 octombrie 2019, 16:48)

        AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        ne iei pe toti de prosti? La finalizarea lucrarilor se notifica primaria si vine in inspectie de la isc sa faca verificarile. Mi-e imposibil sa cred ca acest deputat a facut aceste formalitati.
        Ar trebui scos imediat din lista de ministri, ba chiar anchetat.
        O casa de 910mp?? Sunteti cu capul?
        • 0 (0 voturi)    
          Stiu eu? Ori voi ori sistemul e prost. (Joi, 31 octombrie 2019, 17:54)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

          O autorizatie de construire se da pentru un anumit termen din cate stiu, termen pana la care constructia trebuie finalizata. Nu se poate da pana la pastele cailor. Iar intr-un sistem normal, de la acea data primaria trebuie sa verifice, sa impuna si sa ceara taxele in mod corespunzator. Deci nu proprietarul trebuie sa se duca sa ceara o impozitare corecta, e treaba primariei sa faca asta, ca ea e cea care vrea bani. Proprietarul poate cel mult sa ceara amanari daca constructia nu e gata, dar tot cu termene finite. Daca sistemul insa nu e normal, nu mai e vina nici a primariei nici a proprietarului, ci a legiuitorului. Iar ultima afirmatie e tipic romaneasca, relativ la capra vecinului. Si ce daca are 910 mp? Din partea mea poate sa aiba si un kmp atata timp cat e construita corect (si ca proiect si ca bani...). Asa ca, daca ai gandi putin, ai vedea cine e de fapt prostul...
          • 0 (0 voturi)    
            bati campii (Joi, 31 octombrie 2019, 22:56)

            AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            si stii f bine asta. Primaria iti emite autorizatie 1 maxim 2 ani, e treaba ta ce faci in timpul asta, poti sa nici nu construiesti nimic, poate nu mai ai bani. Cand termini e obligatia ta sa notifici terminarea lucrarilor, nu a primariei, se face inspectia si treci la taxe.
            Aa.. primaria ar putea sa faca o verificare, sa-ti ceara actele, ca doar un casoi de 910mp probabil se vede si de pe Luna, mai ales pt un personaj local de prim rang... aici intervin probabil relatiile.... sau poate l-au lasat pana la momentul oportun, sa-l aiba la mana..
            • 0 (0 voturi)    
              Ce sa fac, daca nu pricepi, nu pricepi si gata (Vineri, 1 noiembrie 2019, 15:14)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

              Eu ma refeream la un sistem normal. Vezi ce am spus mai jos lui "Dan Berindei". Dar probabil pe tine te doare foarte tare marimea casei ca vad ca tot ii tragi cu asta, ca si cum daca ar fi avut doar 100 mp ar fi fost corect. Probabil din cauza marimii nu mai vezi si alte posibilitati.
      • +1 (1 vot)    
        Bineinteles ca e adevarat (Joi, 31 octombrie 2019, 16:57)

        Dan Berindei [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

        Primaria nu are datele pentru ca era obligatia lui sa ceara receptia finala si nu a facut-o.

        Tot ce-i nou in articolul asta e ca Marian Oprisan nu are datorii la primaria Focsani, la fel cum nu avea nici Ion Stefan pana sa fie propus ca ministru si sa-i fie "descoperita" casa.

        Daca zici "nu cred ca acea casa a fost construita fara autorizatie", iti recomand sa citesti asta:

        https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23452823-primarul-focsaniului-sustine-ion-stefan-propus-ministru-dezvoltarii-nu-declarat-casa-910-nu-platit-impozitul-aferent.htm
        • 0 (0 voturi)    
          Ha! Ha! Vezi ce am spus mai sus (Joi, 31 octombrie 2019, 18:00)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Dan Berindei

          Eu am considerat un sistem normal, nu unul anormal. Tie daca iti datoreaza cineva bani, astepti ca el sa vina la tine si sa-ti spuna cat iti datoreaza, sau te duci tu la el sa-i ceri? Apoi articolul citat e un talmes-balmes. Ba terenul are 910 mp, ba casa, ba casa are 500 mp, ba ca supafata desfasurata, ba mai stiu eu cum. Deci clar o harababura. Si ghici cine ar trebui sa clarifice asta? Nu cumva primaria?
        • 0 (0 voturi)    
          Functionarul miserupist (Joi, 31 octombrie 2019, 18:47)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Dan Berindei

          Se stia de cel putin un an cand a devenit de notorietate casa cu suprafata impresionanta. Daca nici macar la cazuri exceptionale nu se fac verificari, e normal ca nu se colecteaza la buget.

          https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/greseli-grave-in-declaratiile-de-avere-ale-parlamentarilor-964075
  • -1 (9 voturi)    
    hmm (Joi, 31 octombrie 2019, 13:29)

    dum_i [utilizator]

    ""Pus în fața evidențelor, <deputatul Grindă> a recunoscut cu jumătate de gură că a încălcat legea aproape 20 ani și a păgubit bugetul local al municipiului Focșani cu peste jumătate de miliard de lei vechi. Chiar și așa însă, cel ce a primit aviz negativ ca ministru propus al Dezvoltării se poartă pe principiul <hoțul strigă hoții>, acuzând Primăria municipiului Focșani că nu procedează la fel și în cazul președintelui Consiliului Județean Vrancea și a mamei acestuia. În urma verificărilor efectuate la Serviciul Taxe și Impozite, aducem la cunoștința opiniei publice faptul că nici domnul președinte Marian Oprișan și nici mama sa nu figurează în evidențele noastre fiscale cu datorii, având toate taxele plătite la zi”, se arată în comunicatul semnat de Biroul de presă al Primăriei Focșani,"

    De asta rrromania e balega europei. Nicaieri in europa, o institutie publica nu ar putea sa vorbeasca asa cu un cetatean. Never ever.

    fabrica de prostituate si de hoti asta e rromania.