UPDATE Cea de-a treia propunere de comisar european făcută de Guvernul Dăncilă este "inacceptabilă” (surse)

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 30 octombrie 2019, 0:05 Actualitate | Esenţial


Victor Negrescu
Foto: Parlamentul European
Cea de-a treia propunere a Guvernului român pentru postul de comisar european, Victor Negrescu, este "inacceptabilă”, întrucât nominalizarea nu a fost făcută după consultarea și cu acordul președintelui României, au declarat pentru HotNews.ro surse de la Bruxelles.

Potrivit surselor citate, această nouă propunere înaintată de Guvernul Dăncilă pentru postul de comisar european "nu este acceptabilă, întrucât persoana în cauză nu a fost nominalizată după consultarea și cu acordul președintelui României”.

Președintele ales al Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat, marți seară, că a primit noua propunere a Guvernului român pentru postul de comisar european și că, în mod evident, aceasta nu este susținută de președintele României.

"Președintele ales al Comisiei Europene a primit o scrisoare în această după-amiază. Înțelegem că noua propunere a actualului guvern nu este în mod evident susținută de președintele României. Având în vedere provocările și oportunitățile viitoare, este în interesul nostru comun ca Europa să înainteze fără alte întârzieri. Oricine ar fi candidatul român, el sau ea, ar trebui să fie acceptat de președintele ales și ar trebui să poată strânge sprijinul necesar al Parlamentului European. Europa trebuie să avanseze", a transmis un purtător de cuvânt din echipa președintelui ales al Comisiei Europene.

Amintim că premierul demis Viorica Dăncilă a trimis marți la Bruxelles o nouă propunere a Guvernului pentru funcția de comisar european - fostul ministru pentru Afaceri Europene Victor Negrescu. Este a treia propunere de comisar european trimisă de Viorica Dăncilă, primele două fiind Rovana Plumb și Dan Nica.

După nominalizarea de comisar european făcută de Dăncilă, Klaus Iohannis a reacționat spunând că premierul demis nu are nicio legitimitate să propună un candidat din partea României pentru poziția de comisar european. "Premierul demis, doamna Viorica Dăncilă, refuză să înțeleagă că odată cu pierderea calității de prim-ministru a pierdut și orice legitimitate de a mai face vreo propunere pentru poziția de comisar european, care îi revine României”, a afirmat Iohannis, într-o declarație de presă, după ce Dăncilă l-a propus pe Victor Negrescu în funcția de comisar european.

Șeful statului a "avertizat-o” pe Viorica Dăncilă "să înceteze orice demers legat de nominalizarea unui candidat pentru această poziție și să nu transmită nicio propunere către președinta aleasă a Comisiei Europene, doamna Ursula von der Leyen”.

Premierul Viorica Dăncilă a reacționat acuzându-l pe Klaus Iohannis de "încă o încercare de sabotare a intereselor țării". Viorica Dăncilă i-a răspuns președintelui printr-un mesaj pe Facebook, ea atașând și o scrisoare în care Ursula von der Leyen îi solicită să prezinte "fără întârziere" o propunere de comisar european și "încurajează" desemnarea unui candidat femeie. ”În lumina angajamentului meu în fața Parlamentului European de a forma o Comisie cu echilibru de gen, încurajez Guvernul României să prezintă un candidat femeie”, arată Ursula von der Leyen în scrisoarea datată 28 octombrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12985 vizualizari

  • +34 (44 voturi)    
    Dancila este facuta gramada... (Miercuri, 30 octombrie 2019, 0:45)

    Lucky1 [utilizator]

    ...cum sa nu-ti dai seama de prostiile care le faci si sa le repeti la infinit potentandu-le cu proverbiala ingamfare din dorinta de a-l sfida pe Presedinte.

    Vorba aia:
    prostul nu e prost destul
    pana nu e si fudul..

    iar dancila este plina numai de fudulii...
    • +16 (22 voturi)    
      Gresesti (Miercuri, 30 octombrie 2019, 6:57)

      D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Nu doar de fudulie (... nu fudulii, desi in ultimele declaratii sustine ca ea ar fi posesoare, nu contracandidatii :)) ci si de prostie.

      E trist ca exporta circ, la Bruxelles. Nici la primele doua propuneri nu s-a obosit sa discute cu cineva, nici macar cu parlamentul controlat de partidul pe care il conduce. Ne invata Bruxelles bunele maniere.
      • 0 (0 voturi)    
        fudulii... (Miercuri, 30 octombrie 2019, 13:14)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

        ...trebuie luat ca o exprimare plastica, in sensul parantezei, daca vreti, desi nu chiar mot-a-mot.
    • +5 (7 voturi)    
      Stai ca vin (Miercuri, 30 octombrie 2019, 7:59)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      ucvelele, newlucii, maztele si ne explica faptul ca de fapt aia de la Bruxelles i-au tras-o lui Iohannis, nu danciloasei.
      Doamne, e rau sa fii prost, dar si mai rau sa fii pesedist/comunist/rusofil...
    • +2 (6 voturi)    
      Cotofana asta murdara (Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:53)

      RoFa [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      incalca constitutia de nenumarate ori in mod flagrant, fara jena! Johannis face greseala de a nu indica baza legala (legea si articolul/articolele din legea respectiva) in baza careia ia o hotarare, astfel incat populatia necunoscatoare sau spalata pe creieri sa poata cerceta adevarul daca are aceasta dorinta.
  • +25 (33 voturi)    
    Si ce voiati sa faca? (Miercuri, 30 octombrie 2019, 0:56)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Firea era ocupata cu doctoratul, CucuveauaMov, Mazeta si BulibasaKing erau la coada la tacamuri de pui la economatul din fata ambasadei rusiei.
  • +21 (25 voturi)    
    Vasilico, (Miercuri, 30 octombrie 2019, 5:59)

    John M. [utilizator]

    Degeaba i-ai pus rotite la faras ca tot la gunoi ajungi.
    Esti o tampita cand crezi ca te mai ia cineva in seama-aici sau afara.
  • +18 (22 voturi)    
    Papagalul Mitraliera era o alta alegere (Miercuri, 30 octombrie 2019, 6:57)

    Plagarus [utilizator]

    De ce o fi acceptat sireacul Negrescu acest rateu ?
    • +7 (9 voturi)    
      Nu cred ca era Optiunea Lui (Miercuri, 30 octombrie 2019, 7:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Veorika l a Compromis de Doua Ori :
      Prima Oara l a inlaturat din Programul Presedentiei Rotative la UE ( desi aparent a avut implicare acolo)
      A Doua Oara cu aceasta “Nominalizare”, Practic P$D a transmis ca NICI o reforma nu s eva vedea in Kiseleff Zece
  • +7 (9 voturi)    
    Viorica neconflictuala. (Miercuri, 30 octombrie 2019, 7:44)

    asavreau [utilizator]

    Nu discută cu nimeni.Face totul de capul ei și are pretenții.Vrea să fie președinte,dar ne îngrozim la idee,știind că numai prostii face.Și este și răutăcioasă.Are ceva vulgar în comportament.
  • +7 (11 voturi)    
    Propunerea este inacceptabilă din două motive (Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:08)

    hic sunt leones [utilizator]

    1. Calitatea candidatului.
    2. Este ilegală, pentru că guvernul demis nu are voie să facă decât acte de administrare.
  • -5 (9 voturi)    
    De unde aceasta cerinta? (Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:11)

    strutul [utilizator]

    Comisarul e propus de executiv. Ce treaba are presedintele? Se inventeaza obligatii absurde.
    • -4 (8 voturi)    
      De unde? (Miercuri, 30 octombrie 2019, 10:21)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui strutul

      Esti naiv. Nu da nici dracu 2 parale chioare pe legislatia din Romania. Cand a fost suspendat Basescu ne-au spus in clar ca nu se face asa. Desi asa e in legislatia din Romania. Asa se intampla in colonii. Conteaza ce vor puterile colonizatoare nu legislatia locala. Aia e doar asa, de fatada.

      Oricum chestia asta cu candidatul pentru comisar european a ajuns de poveste. Treaba cu cota de gen e de-a dreptul penibila. Faptul ca Iohannis se baga ca musca in rahat e jenant. Nu m-ar mira ca pe modelul lui Basescu care i-a zis lui Merkel ca nu exista suspendarea presedintelui in constitutie, Iohannis sa ii fi spus lui von der Leyen ca nu se poate face nominalizarea fara acordul lui conform legislatiei din Romania.

      PS De abia astept sa pice guvernul Orban in Parlament si poate totusi scapam si de ficusul blocangiu de la Cotroceni.
      • +1 (5 voturi)    
        Gigi,ce nu înțelegi? (Miercuri, 30 octombrie 2019, 13:41)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Vrei în UE dar să nu respecți normele.Să fii șmecher ca în România și să pretinzi ca cei din UE să te aștepte să ajungi la nivelul lor?
        • 0 (2 voturi)    
          Bati campii cu gratie... (Miercuri, 30 octombrie 2019, 16:31)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Romania a fost primita in UE cu legislatia in care se spune cum se face propunerea pentru Comisar din partea Romaniei. Daca era o problema se putea corecta. Inainte de aderare.

          De cand e acordul presedintelui o "norma"?

          Am rugamintea sa nu mai incerci sa imi jignesti inteligenta. A mea si a multor altora care stiu sa spuna un pic mai mult decat "coruptia ucide" in timp ce le curge scuipatul din gura pe tastatura.

          Daca propunerea nu trebuie sa vina de la un guvern interimar atunci poate fi atacata la CCR sau in contencios administrativ. Ceea ce Iohannis vad ca nu face. Restul e gargara pentru cei ca tine…
          • 0 (0 voturi)    
            Dacă un client îmi zice să nu plătesc taxele, (Joi, 31 octombrie 2019, 9:41)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            nu întreb ANAF dacă are dreptate ci îl ignor.
            Așa și CE: nu contestă propunerea făcută ilegal de un organ al statului, ci o ignoră.
    • +4 (6 voturi)    
      Pai executivul a fost rapus... (Miercuri, 30 octombrie 2019, 10:24)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui strutul

      ...prin motiune. ce nu e clar?
    • +3 (3 voturi)    
      Care executiv, mai exact ? (Miercuri, 30 octombrie 2019, 12:56)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui strutul

      In nici un caz guvernul demis, condus de veorika cea demisa.
  • -1 (7 voturi)    
    /// (Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:23)

    hmara [utilizator]