Viorica Dăncilă: Ieșirea președintelui, furibundă, încă o încercare de sabotare a intereselor țării / Ea publică o scrisoare a șefei CE care recomandă desemnarea unei femei

de MH     HotNews.ro
Marţi, 29 octombrie 2019, 15:47 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Facebook
Premierul Viorica Dăncilă îl acuză pe Klaus Iohannis de "încă o încercare de sabotare a intereselor țării", după ce șeful statului a avertizat-o că nu are nicio legitimitate de a propune un candidat pentru postul de comisar european. Dăncilă, care l-a propus pe Victor Negrescu pentru această funcție, își argumentează demersul prin solicitarea președintelui ales al Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, ca România să facă "fără întârziere" o nominalizare.

Viorica Dăncilă i-a răspuns președintelui printr-un mesaj pe Facebook, ea atașând și o scrisoare în care Ursula von der Leyen îi solicită să prezinte "fără întârziere" o propunere de comisar european și "încurajează" desemnarea unui candidat femeie. ”În lumina angajamentului meu în fața Parlamentului European de a forma o Comisie cu echilibru de gen, încurajez Guvernul României să prezintă un candidat femeie”, arată Ursula von der Leyen în scrisoarea datată 28 octombrie.

"Am văzut ieșirea furibundă a președintelui Iohannis cu privire la desemnarea comisarului european din partea României, încă o încercare de sabotare a intereselor țării. Îl informez pe Klaus Iohannis că decizia de a ne desemna urgent comisarul este o obligație a Guvernului României și este ferm și explicit solicitată în scrisoarea președintelui ales al Comisiei Europene, doamna Ursula von der Leyen. Se poate vedea că acest document se află și în atenția dumnealui, dar alege să dezinformeze o țară întreagă în scop electoral. Este rușinos și este riscant pentru interesul și imaginea României", afirmă Dăncilă.









Ea spune că, "fie că domnului Iohannis îi convine sau nu, acesta este procesul firesc și corect pe care țara noastră trebuie să îl urmeze".

Viorica Dăncilă mai spune că Victor Negrescu, "chiar dacă nu se califică drept “comisarul lui Iohannis”, este fost ministru al Afacerilor Europene și fost membru al Parlamentului European, un profesionist desăvârșit, cu o vastă experiență de lucru în instituțiile europene", în care are "deplină încredere că va putea gestiona cu succes acest mandat din partea României".

După nominalizarea de comisar european făcută de Dăncilă, Klaus Iohannis a reacționat spunând că premierul demis nu are nicio legitimitate de a propune un candidat din partea României pentru poziția de comisar european.

Șeful statului a „avertizat-o” pe Viorica Dăncilă „să înceteze orice demers legat de nominalizarea unui candidat pentru această poziție și să nu transmită nicio propunere către președinta aleasă a Comisiei Europene, doamna Ursula von der Leyen”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5272 vizualizari

  • -14 (18 voturi)    
    Nu-i o miza decat pentru Klaus... (Marţi, 29 octombrie 2019, 15:56)

    newlook [utilizator]

    Nu-i o miza decat pentru Klaus...da' ce-mi place cum se cotoiesc!
    • 0 (0 voturi)    
      hai las-o ca macane (Miercuri, 30 octombrie 2019, 10:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Are Johannis suficiente pacate, dar nu se "cotoiesc"...
      Scopul lui Johannis e s-o bage in turul 2, ca sa poata dormi linistit dupa turul 1. Nu ca acum n-ar fi relaxat.

      Da' scopul sistemului e sa limiteze pe cat posibil ascensiunea USR, care e prea independent ca sa fie lasat de capul lui.

      In rest, Klaus si Veorika sunt din ligi total diferite. Johannis, daca n-ar vrea s-o ridice in sondaje, nici n-ar baga-o in seama.
  • +10 (16 voturi)    
    Veorika ceteste numai ce ii place... (Marţi, 29 octombrie 2019, 16:01)

    ..13 [utilizator]

    Dar nu a cetit pana la capat...

    In final de depesa ii spunea ca ar fi recomandat sa trimita o propunere cu o doamna dar poate ca dl. satisface aceasta cerinta sau poate Veorika ceteste numai ce ii place...

    Si oricum ar fi trebuia sa se consulte cu Presedintele si mai mult decat atat avand in vedere ca este pe faras oare ce drept mai are dansa sa propuna???

    Herr President trebe sa puna mana pe taste si sa trimita si el o depesa in care sa explice ca la BUcharest se pregateste investirea unui nou gubern...
    • +15 (17 voturi)    
      Ma intreb (Marţi, 29 octombrie 2019, 16:47)

      D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Ce parere are Ursula van der Leyden despre faptul ca scrisorile trimise de dansa ajung prin presa?

      Sunt carcotas, cu siguranta ca premierul demis s-a consultat cu dansa inainte de a face publica scrisoarea. Ba chiar expeditoarea si-a oferit sustinerea publica in lupta contra tuturor ceor lipsiti de patriotism

      /s
    • 0 (4 voturi)    
      presedinte (Marţi, 29 octombrie 2019, 18:20)

      gpavel [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      presedintele nu poate trimite o propunere,doar o rugaminte de amanare a procedurii pana noul guvern este validat de parlament,dar ce se intampla daca lucrurile se amana(in belgia un guvern demis/demisionar a "trait"aproape doi ani!!!!)
  • +9 (15 voturi)    
    Cum era de asteptat (Marţi, 29 octombrie 2019, 16:06)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    E un nou prilej de certuri. Premierul demis, lipsit de orice fel de legitimitate (parlamentul nesustinand guvernul) incearca sa mai plateasca niste datorii, continuand politica de numire in functii a apropiatilor. O mai face si pe cont propriu, fara nici un fel de consultare cu presedintele care e, totusi, responsabil cu politica externa a tarii.

    Presedintele reactioneaza rapid, dand o interpretare proprie a situatiei. Drept urmare, premierul sare cu spume la presedinte, el fiind de vina pentru tot ce se intampla rau in lume.

    Cu putina decenta stateati impreuna la povesti si numeati o persoana competenta si mai presus de orice suspiciune. Cu Nica (numit de doua ori de Dancila, prima respingere nu a priceput-o) si Plumb ne-am lamurit. Nu stiu cum e Negrescu, poate ca e competent in politic externe, nu stiu cat e de competent in transporturi (e, totusi, pozitia solicitata UE de catre guvern) dar circul nu face bine nimanui.

    Sigur ca scrisoarea este adresata lui VD ca fiind, inca, premierul in functie, indiferent care este acesta. Nu e cazul ca presedinta Comisiei Europene sa incerce sa descurce itele incurcate ale circului politic. Insa o minima decenta ar cere o consultare urmata de o decizie comuna, macar intre presedinte si premierul in functie cateva zile (apropos, scrisoarea o trimite azi sau peste o saptamana, cand s-ar putea sa fie numit deja alt premier?) si eventual cel desemnat (desi nu e clar inca daca va fi si numit). Dar nimeni nu vrea sa isi refuze placerea unui scandal...
    • 0 (4 voturi)    
      dancila (Marţi, 29 octombrie 2019, 18:22)

      gpavel [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      un guvern tip"dancila"a "trait"in belgia un an si jumatate!
      • +3 (5 voturi)    
        Tip "Dancila"? (Marţi, 29 octombrie 2019, 19:27)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

        Vrei sa spui demis. O a doua Dancila nu exista pe lumea aceasta, de aceea nici un guvern similar. Unul e deja de ajuns pe lumea aceasta
  • +4 (4 voturi)    
    hehe (Marţi, 29 octombrie 2019, 16:52)

    transpenibilus [utilizator]

    Analfabeta judeca profesorasul de fizica? Pleaca ve0 la Videle sa-ti veyi de curatat cartofi si alte gospodineli...
  • +5 (5 voturi)    
    Ce încâlceală este în capul lui Viorica ! (Marţi, 29 octombrie 2019, 17:51)

    asavreau [utilizator]

    Nu știam că Victor Nergrescu,propunerea făcută de Viorica,ori Dan Nica,sunt femei !Ce nu face un pesedist pentru o funcție-chiar și operație de schimbare de sex.
  • 0 (2 voturi)    
    Cc :Klaus Iohanis (Marţi, 29 octombrie 2019, 18:16)

    gpavel [utilizator]

    Cc=carbon copy=copie de informare!,deci cererea e trimisa primului ministru, dancila si o copie de informare ,presedintelui!
  • +4 (4 voturi)    
    Imi cer scuze (Marţi, 29 octombrie 2019, 18:28)

    un_carnat [utilizator]

    Cine e femeia asta..?
  • +5 (5 voturi)    
    Vasilico tu ne-ai sabotat cu Plumb,in loc de cupru (Marţi, 29 octombrie 2019, 18:38)

    Plagarus [utilizator]

    Mai este putin si nu o sa mai auzim de tzatza asta.
  • +2 (2 voturi)    
    N-am vazut decat poze bust (Marţi, 29 octombrie 2019, 18:39)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Poate satisface si cerinta de gen.
    Oricum, daca ar fi putut s-ar fi propus viorica pe ea insusi - si scapa dracului o data de tot scandalul ca de mult isi doreste sa nu mai fie prim ministru zice ea - dar deocamdata ea este cel mai barbata de pe tot mapamondu romanesc, deci nu se potriveste
  • +6 (6 voturi)    
    candidat femeie?! (Marţi, 29 octombrie 2019, 18:44)

    TrueBlue [utilizator]

    Candidat femeie sau candidat barbat este curat discriminare. Cu totii stim ca nu se fac numiri, angajari, etc. pe criterii de gen/sex -
  • +1 (1 vot)    
    alt fel de sabotaj (Marţi, 29 octombrie 2019, 19:06)

    sareta [utilizator]

    Dar faptul ca pentru criminala infractiune de frauda facuta la examene de catre viitorii piloti ,nu s-au destituit IMEDIAT sefii Autoritatii Aeronautice si ai Scolii de aviatie ,nu se incadreaza la sabotaj ? Nu se gandeste doamna Prim Ministru (inca pe scaun) ca s-ar putea sa se urce intr-un avion pilotat de acesti viitori piloti comerciali ? Este imperios sa mai si faca(macar destituiri ) si mai putin sa tina discursuri.
  • +1 (1 vot)    
    Curat furibund! (Marţi, 29 octombrie 2019, 21:01)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... cum adica « furibund », coana Viorico?