Poliția Locală Ploiești caută 50 de voluntari "cu spirit civic" care să-i descopere pe cei care încalcă legea

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 21:40 Actualitate | Esenţial


Ploiesti
Foto: Facebook
Poliția Locală Ploiești caută 50 de voluntari "cu spirit civic", care să-i descopere pe cei care încalcă legea. Voluntarii trebuie să îndeplinească anumite condiții, vor fi selectați în urma unui interviu și "vor acționa în zona de domiciliu, prin sesizarea și transmiterea faptelor de natură contravențională".

Potrivit Primăriei Ploiești, citată de Mediafax, programul de voluntariat va începe de luni și "se adresează ploieștenilor cu spirit civic care vor să se alăture reprezentanților Poliției Locale Ploiești în activitățile pe care aceștia le derulează în vederea menținerii și respectării normelor de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice”.

Pot deveni voluntari persoanele majore, fără cazier judiciar sau antecedente penale, au cetățenia română și domiciliul în Ploiești și "sunt cunoscute ca având o conduită civică în comunitate”.

Selecția și recrutarea voluntarilor se va face în urma unui interviu care va avea la bază un dosar ce va include următoarele documente: copie act de identitate, cazier judiciar, adeverință eliberată de către medicul de familie că nu se află în evidență cu boli contagioase și neuropsihice, arată Primăria Ploiești. Cererile de înscriere se depun la sediul Poliției Locale Ploiești.

"În cadrul Programului de voluntariat, persoanele selectate vor acționa în zona de domiciliu, prin sesizarea și transmiterea faptelor de natură contravențională din domeniile de activitate ale Poliției Locale Ploiești, prin Dispeceratul instituției, la numărul de telefon 0244/954, precum și prin intermediul altor instrumente de comunicare puse la dispoziția voluntarilor în acest sens”, mai precizează sursa citată.

Totodată, voluntarii îi vor însoți pe polițiștii locali la fața locului, putând avea și calitatea de martor.

De asemenea, voluntarii vor avea obligația de a păstra confidențialitatea datelor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2935 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Registrul Auto Roman (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 22:08)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    ar putea face "urmatorul pas logic": camerele de filmat de pe masinile din trafic sa fie folosite ca mijloc de proba pentru re-verificarea temeinica la serviceurile lor "alea incoruptibile" a masinilor care au scapat fara filtre la evacuare si scot nori negri de fum in nasul biciclistilor gen Dancila
  • +5 (7 voturi)    
    Pacaleala (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 22:13)

    Mankar Camoran [anonim]

    Adica sunt peste 50 de persoane in birouri la Politia comunitara Ploiesti iar treaba de teren sa o faca cetatenii....ha ha si gratis ...ha ha auzi ce tampenie sa te mai pui si martor sa iei bataie pe urma pe strada .......apoi dupa ce o incasezi pe strada sa te duci la Politia comunitara la birouri sa faci plangere sa vezi ce usi in nas iti iei ........... rusine ...rusine ........sa iasa din birouri de la caldurica plimbatorii aceia de hartii cu salarii de peste 2500 lei .......ce nesimtiti .........
    • +3 (3 voturi)    
      Poate 2500 la 2 saptamani.. (Duminică, 27 octombrie 2019, 6:37)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Mankar Camoran

      ...
      Analfabetii de la politia locala au cate 5000 lei minim in mana pe luna, toti sunt pusi pe pile, neamuri, cumetrii si alte combinatii. O institutie inutila...
  • -4 (4 voturi)    
    O initiativa foarte buna (Duminică, 27 octombrie 2019, 0:08)

    Iorgovan [utilizator]

    Pe cand si in Bucuresti?
  • -3 (3 voturi)    
    populatia (Duminică, 27 octombrie 2019, 8:07)

    zigot [utilizator]

    vrea sa traiasca mai bine?
    daca exista proceduri foarte clare, respect si buna
    intentie din partea politiei, se pot gasi voluntari cu spirit
    civic, educati si corecti care sa colaboreze in acest
    scop;
    prea multe cosuri de gunoi deteriorate, copaci rupti,
    saci de gunoi care imbatranesc pe trotuare iar alde
    camoran sau mambo nu le detecteaza prezenta.
    toata aceasta activitate trebuie organizata cu cea mai mare seriozitate ptr a avea succes.
    ps.
    de 1 an de zile semnalez serviciului SGU din cadrul primariei ploiesti sa ridice auto nr PH27EKO ( 5 ani nemiscata) insa nimic nu se misca, deci ce facem?
  • +3 (3 voturi)    
    Se testează (Duminică, 27 octombrie 2019, 8:28)

    gebica [utilizator]

    Programul național de turnătorie și învrăjbire a populației, în condițiile în care poliția recunoaște deschis că nici nu poate și nici nu vrea să-și facă treaba.
  • +5 (5 voturi)    
    Si informatorii . . . . (Duminică, 27 octombrie 2019, 8:33)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . securitatii statului erau manati tot de SPIRIT CIVIC! Dati-l afara pe seful acestei formatiuni ca provine sigur din vechea securitate!
  • +3 (3 voturi)    
    Academia de Poliție (Duminică, 27 octombrie 2019, 8:40)

    NME [utilizator]

    A „descoperit” un local seria „Academia de Poliție” și vrea s-o pună în practică.
    Jenant, paznici de WC-uri ce sunteți!